ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bisnev99
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
220
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2016 14:50
Son Ziyaret:
29 Mayıs 2022 11:22
Toplam Mesaj:
205 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ramazan Özekinci
Doğum Tarihi:
09 Nisan 1989
Yaş:
33
İl:
Izmir
Meslek:
Öğretmen adayı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kalp dükkan, dil tüccardır. Kurulum aşamasında...

SON 10 MESAJI

Geophagus Günlüğü
[QUOTE=Snnksc]Öncelikle merhaba herkese,
Akvaryum hobisinin yenisiyim ve biraz acemisiyim. Ancak araştırmacı ve okumayı seven birisiyim. Akvaryum kurmayı planladığımda ve hangi balık beslesem gibi araştırmamdan sonra Geophagus Red Head Tapajos'lara hayran kaldım ve bu balıkları beslemeliyim.

Sonra bütçeme göre akvaryum araştırma yapmam sonucunda 2. el bir 60 litre kapasiteli (küçük olduğunun farkındayım ancak evimin biraz küçük olmasından şimdilik bu büyüklükte tank ile devam etmek zorundayım.) bir akvaryum satın alıp, bakteri kültürü için seachem matrix 1 litre ve diğer filtre malzemelerinden ekleyip içine bekletilmiş su doldurup sistemin başlaması ve bakteri sıvılarının dökülerek kültürün oluşmasını 5 gün kadar sistemi çalıştırarak bekledim. bu süre içerisinde kum ve dekor olarak neler ekleyebilirim gibi araştırmalarım sonucu dragostone denilen taştan 3 adet alıp güzel saklanma alanı ve yüzme alanı yaratacak şekilde oluşturdum, Kum olarak da acemiliğim sonucu Hagen kum denilen siyah taban malzemesinden ekleyerek ve 2 adet tapajos ekleyerek akvaryumumda start verilmiş oldu. 1 çöpçü, 1 vatoz 2 tapajos ile 6 aydır hiç ölen balığım olmadan devam ediyorum. Suyum cam gibi, bulutlanma ve benzeri hiç bir durumla karşılaşmadım. bu süre içerisinde şansıma aldığım balıkların biri erkek ve biri dişi olarak denk gelmişler ki, yumurtlamalarına şahit oldum bu süre içerisinde ancak yumurtlama gerçekleştiğinde balıkları yumurtaları hiç bekletmeden direk ağızlarına aldılar. Bu şekilde olaracağını düşünerek bekledim ancak yumurtalar yutulmuş ve hiç ağızları kapalı olarak ağız hareketlerini yapmadılar. Umarım tekrar yumurtalarını ve yavrularını görürüm.

Şimdi geleyim çözümleyemediğim sıkıntıma, Benim balıklarım gün içerisinde örnek olarak sabah en kısıkta ışığını açtığımda daha sonra korkmamaları için yavaş yavaş yükselttiğimde balıklarım doğan renkleri ile beni karşılıyorlarken, daha sonraki saatlerde balıklarıma baktıklarımda doğan gri renkleri ile değil, daha kararmış olarak görüyorum hep. yani stress halinde olan balık yapıyormuş bu diyolar ancak, kaliteli yem, vitamin ve minarel sıvısı, haftalık 15 litre su değişimi, dip çekimi her şeye dikkat ederim devam ediyorum. Dişi ve erkek balıklarımın fotoğraflarını ve akvaryumun kumunun da fotoğrafını ekliyorum. Erkek balığından da anlayacağınız üzere fotoğraf anında oldukça stresli duruyor ya da ben bişey yanlış yapıyorum.

Sizce güne stressiz uyanan balıklarım neden güne kararak stresli bir şekilde devam ediyorlar? tecrübeli olup cevaplayan herkese teşekkür ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234168/190220221940381.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234168/190220221940421.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234168/190220221940491.jpg[/IMG][/QUOTE]
Hayırlı olsun. Red head tapajos güzel tercih. halihazırda beslesiğim tür benim de. Benim gözlemlerimden anladığım şu. Tapajosların renklerini karartmaları çoğunlukla akvaryum dekorlarıyla alakalı. Siyah arkaplan ya da siyah kum büyük etken. Sizde de siyah bir kum mevcut. Yani sizin sorununuz daha çok kumla alakalı gibi.
Geophagus Günlüğü
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187204/210120220806321.jpg[/IMG]
Bendeki tapajoslardan biri maden kuyusu gibi kazdı tankı :) eş mi buldu kendine acaba. Çok gözlemleyrnedim ama bir ufak boy takılıyor arada yanında.
Geophagus Günlüğü
[QUOTE=cubebash]

Tabi alabilirsem memnun olurum numarasını. Ayrıca çok doğru noktaya değinmişsiniz. Sump ızgarasına bir formül bulmak gerekecek. Kesin oraya kumu yığacaklar.Nasıl bir aparat olabilir, düşüneyim.[/QUOTE]

Merhaba size bir çözüm önereyim. Ben de tapajos besliyorum. Eğer sumpun emiş ızgarasının oraya ittiremiyecekleri ağırlıkta ufak dekoratif kayalar koyarsanız o bölgedeki kumu kazamazlar.
Geophagus Tapajos Orange Head Akvaryumu
Hayırlı olsun. Umarım sağlıkla büyütürsünüz.
Corydoras Hastatus
[QUOTE=MIHRALI34]No atarmısın [/QUOTE]

Ne için?
Sivrisinek Larvası
Ben vermiştim. Yani hergün vermezdim tabi ne olur ne olmaz diye. Yiyecek boyutta iseler yavrular verilebilir. Çeşit olur balıklara. Su piresi tankıma bırakmıştı larvalarını sinek. Yine de şehir merkezindeyseniz şüpheli sonuçta.
Corydoras Hastatus
[QUOTE=K3r3m ]Evet tam nano balığı benimde rüyalarıma girdi artık çok çok sevdiğim bir türdü fakat nadir ve hassas bir tür olduğundan hala arıyorum normalde hastatusları adist aquascaping’den almıştım fakat getirmek istediklerini ama ithalat listelerinde olmayan bir tür olduğunu söylediler.[/QUOTE]

Ne zaman sormuştunuz adiste?
Corydoras Hastatus
[QUOTE=K3r3m ]Merhaba, maalesef tüm balıkları nedenini bulamadığım bir şekilde kaybettim bir daha da bulamadım.[/QUOTE]

Çok geçmiş olsun. Bir arkadaş gösterince hayran kaldım ben de. Hani dedim yavruları olmuştır belki bir aorayım üzüldüm. Tam nano tanklık çöpçü. Yok piyasada getirmiyorlar nedense.
Corydoras Hastatus
Merhaba hala besliyor musunuz hastatusları?
Gezen Balık Yumurtası
Başlık çok iyiymiş [:)))]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.