Doğu Asya - Çin

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Hong Kong -
Aynı Hindistan gibi büyük nehirlerin varlığıyla medeniyetin geliştiği Çin akvaryum hobisinde soğuk su canlılarıyla tanınır. Kısmen Muson'dan etkilenen ve soğuk, nemli bir iklime sahip Çin'de orta ve yüksek akış hızlı nehirler ön plana çıkar.

İçeriğindeki demirli bileşenlerden dolayı kızıl renk alan killi toprak nedeniyle Çin nehirlerinin akış hızının düştüğü yerlerde bulanık bir su olsa da suyun berrak olduğu havuzcuklara ve akışın hızlı olduğu çakıllı nehirlere de rastlanır. 15-25°C arası sıcaklı değerleri, 7-8,5 arası değişen pH değerlerine sahip Çin'in tatlı sularında yaşayan canlıları akvaryum ortamında 22°C sıcaklıkta ve 7,5 civarı pH değerlerinde gayet mutlu yaşatabiliriz.

Doğu Asya tam bir sazansı cennetidir. Loachlar, barblar, erromyzonlar ve garraların yanı sıra gobi türleri ile özellikle güney kesimlerinde cennet balıklarına rastlanır. En yaygın iki barb türü golden barb ve zacco platypsulardır. Pirinç balığı olarak geçen oryzias ailesinden canlılar, tarak balıkları Çin'de yaşıyan diğer akvaryum canlılarındandır. Kelebek vatoz gibi bazı loachlar hızlı akan nehirlerde akıntıya karşı koymaya yönelik geçirdiği evrim nedeniyle ilginç vücut formuna sahipken çoğu Çinli balık ince, uzun vücut forumuna sahiptir ve akıntıya karşı yüzme eğilimindedirler. Ayrıca çakıllı nehir tabanında av ve alg aramak üzere ağız yapıları da evrimleşmiştir. Kısacası Çin'in hızlı akan soğuk nehirleri burada yaşayan canlıların görünüşünü de değiştirmiştir. Çin ejderi bu bölgenin endemik canlısıdır. Endemik canlıların yanı sıra istilacı türler de vardır. Geniş çeltik alanlarında sivri sineklerle mücadele amaçlı salınan gambusya ve kalabalık, fakir Çin halkını doyurmak için Victoria Gölü'nde büyük yıkıma neden olan Nil levreği (oreochromis niloticus) bu bölgenin yerel balığı olmadığı halde oldukça yaygın görülen canlılarıdır. Ancak iç sularda yaşayan pterocryptis kedi balıkları gibi yerel avcılar nedeniyle Victoria Gölü'ndeki gibi bir yıkıma neden olmamıştır. Ayrıca elma salyangozu ve rengarenk neocaridia ve caridia karideslerinin vahşi ataları yine Çin yaban hayatında kendilerine yer bulur.

Çin suları Asya geneline göre pek zengin sayılmasa da potamogetonlar, demersum, nymphaealar, cyprinuslar vallisneria su altı florasını oluştururken pistia ve su sümbülü su üstü bitkisi olarak bölgede yer alır.

Günümüzde Dünya'nın en kalabalık ve sanayi bazında en hızlı büyüyen ülkesi olan Çin'de akarsular hidroelektrik projeleri ve kirlilikle boğuşmaktadır.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Biyotoptaki Bitkiler

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları