Hindistan ve Sri Lanka

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Hindistan - Chembarabakkam gölünde, doğal ortamında Colisa laila (Cüce Gurami) ve bu bölgenin değil Afrika'nın bir türü olmasına rağmen buraya sonradan getirilmiş ve yerleşmiş mücevher cichlid.
Medeniyetin geliştiği ilk merkezlerden biri olan Hindistan'a hayat veren iki nehir vardır: Ganj ve İndus. Bugün bile yerkürenin en kalabalık ikinci ülkesini beslemeye devam eden Ganj ve İndus'un yanı sıra pek çok yerel akarsu, göl ve gölet kıtaların yücesi Asya'nın Hint bölümünün tatlı su varlığını oluşturur.

Hindistan pek çok etnik ve dini grubun yanı sıra günümüz akvaryum hobisinde kendine yer edinmiş pek çok akvaryum bitkisine ve canlısına da ev sahipliği yapar. Bu canlıların yaşam alanlarını birinci dereceden etkileyen şey Muson iklimidir. Sadece tatlı su canlılarının değil insan dahil tüm canlıların yaşayışına etki eder Muson. Muson'u basitçe anlatmak gerekirse yılın belli döneminde karadan denize rüzgar eser ve havadaki nem miktarı düşer. Bu dönemler kurak mevsimdir. Kuraklık Ortadoğu'daki ya da Savan Afrika'sındaki gibi ölümcül düzeyde yaşanmaz. Bu yüzden ufak mevsimlik dereler harici kuruyan sistem olmaz. Bu dönemi takiben rüzgar denizden karaya doğru esmeye başlar. Deniz üzerinde nem toplayıp karaya taşır ve en son Himalayalara çarparak yağış oluşturur. Bu dönem ise oldukça yağışlıdır. Hatta Kongo'yu geride bırakıp Amazon Yağmur Ormanlarıyla kafa kafaya giden bir yağış miktarı Hindistan'a düşer. Bu yağış Muson ormanlarını besler. Bizim akvaryumlarımızda beslediğimiz pek çok canlı bu orman örtüsünün içinden geçen ya da yakınında bulunan akarsu ve göllerden gelir. Ayrıca dönemlerde su seviyesi yükselerek taşkınlara neden olur. Bu nedenle Hindistan'a özgü balık familyaları çıksa da Sri Lanka haricinde pek endemik tür bulunmaz. Yıllık ortalama sıcaklığı 24°C iken pH 5,8-7,2 aralığındadır. Akvaryum ortamında 26°C sıcaklık ve 6-6,5 civarı pH seviyesi balıklarımızı mutlu etmeye yetecektir.

Peki Hindistan'a ait bir nehrin biyotopunu akvaryumumuzda taklit etmek istesek su altı görüntüsü nasıl olurdu? Burada Hindistan'ın jeolojik geçmişi bizleri aydınlatıyor. Hindistan geçmiş jeolojik çağlarda Avrasya Levhası'na bindirerek kuzeye doğru ilerlerken yaptığı baskı ile Alp-Himalaya Dağ sisteminin Himalaya ayağını oluşturmuştur. Bu oluşum sırasında yer altındaki kuartz katmanları yüzeye çıkmış ve ilk aşınarak biriken malzeme olmuştur. Yani bizim de tank içi dekorasyonumuzda kullanacağımız kum ve kayalar kuartz olmalı ki doğru bir biyotop kurulumu olsun. Ayrıca Muson ormanlarının organik döküntülerini taklit etmek adına dallar ve yapraklar kullanılabilir.

Asya akvaryum bitkileri açısından hobicileri en mutlu eden kıtadır. Bu zenginlik Hindistan'a da yansımıştır. Nuphar, limnopjila, rotala, eleocharis, hydrocotyle, myriophyllum, marsilea, ludwigia ve cryptocoryne ailelerine ait hemen her bitki Hindstanda mevcuttur. Ayrıca tilki kuyruğu, elodea, su mercimeği, su sümbülü, stringy moss gibi kozmopolit türler de bulunur.

Hindistan'da öne çıkan akvaryum balıkları ise sazansı ağırlıktadır. Çeşitli daniolar, barbuslar, garra türleri ile badis ve dario türleri en çok bilinen Hindistanlı akvaryum balıklarıdır. Cam balığı adıyla ülkemizde yaygın olan parambassisler ile oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan halfbeak de Hindistanlıdır. Eski dünya kıtalarında dağılış gösteren tarak balıkları ve balon balıkları Hindistan'ın tatlı sularında yaşar. Yılanbaş olarak tanıdığımız channa ailesinden çok sayıda tür bu bölgede yaşar. Tüm Asya gibi loachlar açısından Hindistan da zengindir. Ayrıca aplocheilus ailesinden killifish türleri de Hindistan'ın hobimize kazandırdığı yerel canlılarıdır. Kozmopolit hayalet karides, tatlı su midyesi, yarasa kulak gibi omurgasızların yanı sıra caridia babaulti Hindistan'ın endemik karides türüdür. Nehirlerin Hint Okyanusu'na döküldüğü yerlerde etroplus maculatus, okçu balıkları, green puffer gibi acı su balıklarının bulunduğu bir mangrowe habitatı da mevcuttur.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları