Endonezya Adalari

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Sulawesi - Güney Sulawesi'deki Matano Gölü içerisinden Chris Lukhaup'un çektiği görüntüler.
Güney Doğu Asya ile Okyanusya adalarının kesiştiği topraklarda kurulan Endonezya 4 büyük ve onlarca küçük adadan meydana gelir. Java, Jakarta, Sulawesi ve Borneo'dur. Ülkenin doğudaki toprakları Yeni Gine adasında yer alır. Dünyanın 4. büyük nüfusu bu parçalı ve engebeli küçük adalara sığdırılsa da bu yoğunluk ilginç şekilde vahşi yaşama minimum zarar vermiştir. Dünya üzerinde en zengin biyoçeşitliliğe sahip olan 2. bölge Endonezya adalarıdır.

Endonezya biyoçeşitliliği ve endemikleşmiş canlı çokluğu nedeniyle biyotop akvaryumları alanında çalışılması en zevkli bölgelerden biridir. Adalar arasında bazı canlılar gibi bazı göl ve nehirlerin de özelleştiğini unutmamak ve tüm Endonezya'yı bir kabul etmeden detaylıca çalışılmalıdır. Son yıllarda ilerleyen karides hobiciliği ile bu bölgeye ait ilk biyotop tanklarının basit örnekleri istemsiz kurulmuştur. Özellikle Sulawesi ve Borneo Adaları'nın tatlı suları akvaryum hobisine önemli türleri kazandırmıştır.

Borneo Adası
Sulawesi Adası

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Biyotoptaki Bitkiler

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları