Güney Doğu Asya (Tayland, Güney Laos, Vietnam, Myanmar)

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Tayland Beta -
Asya'nın Amazon'u diyebileceğimiz kadar bir canlı zenginliğine sahip olan Güney Doğu Asya nemli ve sıcak bir iklime sahiptir. Akvaryum ortamında Amazon canlısı olarak bilinen birçok canlı esasen Güney Doğu Asyalıdır. Bu bölge Çin'in aksine akış hızının azaldığı, nehrin artık malzeme biriktirerek verimli deltalara neden olduğu bir arazidir. Aynı Amazon Nehri gibi kimi yerleri blackwater karakteri gösterirken kimi yerleri ise bol bitkili berrak su karakterindedir. 5,5- 7 arasında değişen pH ve ortalama 24-28°C arasında değişen sıcaklığıyla Güney Doğu Asya pek çok hobicinin beslediği tropikal türlere ev sahipliği yapar.

Pek çok insanın bu hobiye başlangıcı olan betta splendes ve diğer çoğu betta türü Güney Doğu Asya'nın sığ blackwater özellikli nehirlerinde ve kanallarında yer alır. Sadece bettalar da değil guramiler, cennet balıkları, parosphromenuslar ve trichopsisler başta olmak üzere neredeyse labirenliler grubunun tamamı Güney Doğu Asya orjinlidir. Güney Doğu Asya'nın deltalarını besleyen ve volkanik arazileri aşarak hızlı akan nehir başlangıçlarının çakıllı yüzeylerinde bir Asya klasiği olarak loach türleri karşımıza çıkar. Ülkemizde yaygın olan mavi botia, makrakanta, at suratlı gibi loachlar buradan gelir. Bagarius ve dev tatlı su vatozu gibi büyük yırtıcılarla beraber Asya Arowanası da bölgede yer alır. Ancak rasboralar ve halfbeakler gibi küçük balıklar en yaygın olan türlerdir. Güney Doğu Asya'nın en ilginç iki ailesi tatlı su dil balıkları ve pipefishlerdir. Özellikle pipefishler resif tanklarında karşımıza çıkan deniz atlarını akrabasıdır ve aynı onlar gibi erkekler gebelik süreci yaşarlar. Tüm bunların yanı sıra tüm Asya'ya yayılan yılanbaş türleri özellikle Myanmar'ın volkanik arazilerindeki durgun sularında yaşamaktadırlar.

Güney Doğu Asya zengin balık çeşitliliğinin yanı sıra akvaryum bitkilerinin büyük çoğunun ana vatanıdır. Cyrptocoryne, blyxa, vallisneria, barclaya, bucephalandra, hygrophila, ludwigia, rotala, potamogeton, najas, myriophylum, acorus, limnocharis türü bitkiler oldukça yaygındır.

Güney Doğu Asya'dan genel olarak 2 tip biyotop akvaryumu kurabiliriz. Birincisi blackwater konseptli, kuru yaprak ve dalların olduğu, seyrek bitkili bir labirentli akvaryumudur. Diğeri ise bol bitkili karmalardır. Özele inildikçe derinleşen ve özelleşen türleri ve çevresel özellikleriyle Güney Doğu Asya'nın tatlı suları hobi açısından en önemli bölgelerden biridir.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Biyotoptaki Bitkiler

Biyotoptaki Bitkiler

Biyotoptaki Bitkiler

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları