Florida

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Florida -
Florida, Birleşik Devletler'in güneydoğu ucundaki eyaletidir. Florida'nın batı kısmından Atlantik'e dökülen Missisipi ve Suwannee Nehirleri'nin su altı görünümü, bitki ve canlı çeşitliliği Texas ile benzerlik gösterir. Burada Suwannee Nehri siyah su karakterindedir ve pH olarak daha düşük değerler gösterir. Florida'yı bizim açımızdan önemli kılan ise en güneydeki mangrovelar, Orlando ve Kissemmee Nehirleri'nin can verdiği Everglades bölgesidir. Bu neotropik sulak alan genel olarak bataklık bölgesi olarak adlandırılsa da su altı görüntüsü itibariyle adeta bir cennettir. Everglades'in en önemli su kaynaklarında biri akiferler yani yer altı sularıdır. Bu kaynaklar sayesinde Everglades'in suları oldukça berraktır. Bunun haricinde özellikle mangrove bölgesi Atlantik'in gel gitlerinden etkilenir. Ayrıca mayıs-ekim ayları arasındaki yağmurlu mevsimde sık sık seller görülür. Bu dönemdeki yağışlar Amazon ve Kongo Havzaları'ndaki gibi konveksiyonel kökenlidir. Ağustos-eylül gibi tropik fırtınalar yaşanırken kasım-nisan arasındaki kurak dönemde sular çekilir. Tüm bu karmaşa Everglades'in bir parçasıdır.

Florida'nın tatlı suları kimyasal özellikleri açısından değişiklik gösterir. Batı kesimindeki Missisipi'de suyun pH değeri 6,5-8,5 arasındadır. Suwannee çevresinde pH değeri 6'nın altlarına düşer. Everglades Bölgesinde ise pH 5,8-7,9 arasındadır. Atlantik kıyılarındaki mangrowe bölgesinde ise tatlı su ile tuzlu suyun karışmasından dolayı bu değerler daha da yükselse de genel olarak bölgedeki su sıcaklığı 28-32°C arasında değişir.

Bölge bitki çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Güneydoğu Asya'nın doğal su bahçeleri kadar gür ve renkli su altı bitki örtüsüne sahip bölgeler oldukça fazladır. Bacopa, cabomba, ludwiga, nymphaea, nuphar, demersumi elodea, hemianthus, hydrocotyle, micranthemum, vallisneria, najas bitki ailelerinden su altı bitkilerinin yanı sıra azolla, ceratopteris, riccia gibi su üstü bitkileri ile willow, stringy, fissidens, gibi moss türleri bu bölgedeki yaygın bitki türleridir. Zaman zaman İnsan etkisinin artmasına bağlı olarak bölgede büyük alg patlamaları yaşanır. Bu dönemde bitki örtüsü tahrip olur. Bununla beraber fauna da oksijen yetersizliğinden etkilenir.

Bölgede çeşitli levreksiler, kedibalıkları, turna gibi akvaryum ortamına uygun olmayan iri avcılar vardır. Bunların yanı sıra Florida timsah balığı(Lepisosteus oculatus), mayan, velifera, güneş balığı, Florida bayrak balığı (Jordanella floridae) gibi bilindik canlılar da bulunur. Bölgenin bazı kesimlerinde texas ve carpinte ile jack dempsey gibi cichlidler ile moli, gambusya, cüce canlı doğuran gibi canlı doğuranlar da görülür. Bıçak balıkları, leopar vatoz, öpüşen gurami hatta ateş ağız gibi Orta Amerika canlıları insan eli ile bölgeye salınmış ve burada tutunmuşlardır. Malesef bu açıdan bozulmuş bir faunaya sahiptir. Timsahlar ve su kaplumbağaları Florida'nın en yaygın sürüngenleridir. Magrove bölgesinden başlayarak tuzlu su balıkları karşımıza çıkar. Güneye doğru indikçe mercan resifleri ile apayrı bir biyolojik çeşitlilik görülür.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları