Orta Amerika Nehirleri

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Orta Amerika - Farklı bölgelerden sunulan karışık çok güzel bir video. Panama, Kosta Rika, Belize and Guatemala'dan; Andinoacara coeruleopunctatus, Amphilophus calobrensis, Hypsophrys nematopus, Amatitlania nigrofasciata, Parachromis dovii, Amphilophus alfari türleri.
Nicaragua Gölü ve Teksas'taki nehirlerin yanında üçüncü biyotop alanımız Orta Amerika'daki diğer nehirlerdir. Büyük çoğunluğu Meksika içerisinde yer alırlar. Nicaragua bölgedeki diğer tüm göllerle benzerlik gösterdiğinden diğer göllerin su özellikleri ve su altı görüntüsü ayrı ayrı anlatılmasa da Teksas Nehirleri bölgedeki tüm nehirleri kapsayacak şekilde benzerlik göstermez. Orta Amerika Nehirleri, Teksas'dakilerin aksine daha sıcaktır (22°C-30°C) ve suyun pH değeri daha asidiktir (6-7,5). Ayrıca karasal ortamdan gelen organik yük (bitki artıkları, dallar, yapraklar vb.) daha fazladır. Bu nedenle kuzeydeki nehirler gibi kristale yakın bir berraklığı yoktur; daha puslu bir görüntüsü vardır.

Rio Papaloapan, Chiapas, Laconja, Motagua, Lean, Lempa, San Juan, Rio Conchos, Yaqui akvaryum hobisine balık kazandırmış olan bölgedeki belli başlı nehirlerdir.

Canlı çeşitliliği açısından ise hem Orta Amerika Göllerine hem de Teksas Nehirlerine benzerlik gösterir. Nuphar, nymphaea, vallisneria, elodea, demersum, riccia, potagnogeton, ludwigia en sık rastlanılan bitki cinsleridir.

Yine Kuzeydeki Nehirlerde ve bölgedeki göllerde olduğu gibi canlı doğuranlar (gambusya, limia, poecilia ve xiphophorus türleri) oldukça yaygındır. Ülkemizde en yaygın türleri ateş ağız ve ellioti olan thorichthys ailesinden cichlid türleri; ülkemizde en yaygın türleri sajica ve cutteri olan cryptoheros ailesinden cichlid türleri; ülkemizde en yaygın türü rainbow olan archocentrus ailesinden cichlid türleri bölgedeki ufak sayabileceğimiz cichlid türleridir. Bunların yanı sıra trimac, bifa, breidohri, hartwegi, salvini, jaguar ve jack dempsey gibi iri ve agresif cichlidler de bulunur.

Bu bölgeden iki tip biyotop akvaryumu tasarlayabiliriz. Birincisi ufak cichlidler ile kendileriyle aynı nehirlerde yaşayan canlı doğuranların olduğu az bitkili, hafif kayalık ve köklerin olduğu bir akvaryumdur. İkincisi de yaşam alanları ortak olan türlerin seçildiği, az kayalık büyük bir akvaryumdaki iri türlerden yapılacak karma akvaryumdur.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Biyotoptaki Bitkiler

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları