Hypselecara coryphaenoides (Rio Negro Çikolatası)


Grubun Diğer Türleri
 • Latince Adı: Hypselecara coryphaenoides
 • Coğrafik Kökeni: Venezuela ve Brezilya'nın çeşitli nehirlerinde bulunmaktadır (Negro, Trombetas, Tapajós, Maués, Uatumã, Orinoco ve Aguero).
 • Yaşam Alanı: Nehrin durgun kollarında, ormanlık yerlerde yaşarlar. Su çürüyen organik malzemelerden salınan tanen nedeniyle kahverengidir ve bunun sonucunda yüksek derecede asidiktir.
 • Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul, doğada çoğunlukla böcekle beslenir. Temel yem olarak kaliteli granül yemler kullanılabilir. Bu diyet canlı ve dondurulmuş yemlerle desteklenmelidir (küçük solucanlar, artemia, kan kurdu, doğranmış karides vb.). Bitkisel yemler de diyete dahil edilmelidir (bezelye, ıspanak veya Spirulina esaslı kuru yemler).
 • Davranış Biçimi: Barışçıl.
 • Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
 • Yüzme Seviyesi: Her seviye
 • Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı zor olabilir. Erkekler biraz daha büyük olur ve kafa yaparlar.
 • Üreme: Yumurta dizicidirler. Tek eşlidirler. Uzun süre yavru bakımı gözlenir. Bir çift elde etmek için en iyi yol bir grup genç satın alınarak içlerinden eş çıkmasına izin vermektir. Su sıcaklığı 26 - 28°C civarında, pH değeri 5.5 - 6.5 aralığında, yumuşak ve asidik olmalıdır. Çift yumurtlama dönemine girdiğinde sırt yüzgeci üzerinde çarpıcı bir turuncumsu şerit oluşur ve vücutlarının geri kalanı koyu bir renk alır. Ayrıca tabanda geniş bir alanı kazmaya başlarlar, bu işlem birkaç gün sürebilir. Bu aşamada erkeğin kafası büyüyebilir. Düz bir kayaya (genellikle hafif açılı bir bölge), tahta parçasına, büyük bir saksıya ya da akvaryum camına yumurta dökebilirler. Özellikle kendi türüne karşı sert olacaktır. Saldırı sırasında çift rengini daha da yoğunlaştıracaktır. Yumurtalar yaklaşık 48 saat içerisinde çatlayacaktır, dişi yumurtalarla ilgilenirken erkek bölgeyi savunacaktır. Ayrıca bu dönemde çift genellikle yumurtlama bölgesi çevresinde çok sayıda sığ çukur kazar. Yavrular serbest yüzüşe geçmeden önce çift genellikle yavruların yerini birkaç kez değiştirecektir. Yavrular serbest yüzüşe geçtikten sonra artemia veya mikrokurtla beslenebilir. Çift yavrulara genellikle 3-4 hafta kadar bakar.
 • Sıcaklık: 24°C - 30°C
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm.
 • En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre (yetişkin erkek için)
 • Su Sertliği: 1 - 10 °dH (Çok yumuşak - Orta)
 • pH: 5.0 - 6.5
 • Zorluk Seviyesi: 3
 • Genel Yorum: Az bilinen Güney Amerika türlerinden biridir. Severumlar gibi heroineler grubunda yer alır; ancak bu grup bilimsel bir sınıflandırma değildir. Diğer barışçıl amerikan çiklitleriyle birlikte beslenebilir. Beslenirken suyu çok kirlettikleri için güçlü bir filtrasyon gerekir. Yakın akrabası temporalis (çikolata) ile kafa şekli ve renk farkları vardır. Coryphaenoides ın kafa profili temporalis in dik kafasına göre daha yuvarlakçadır. Koyu kahverengiden siyaha doğru değişen bir taban rengi vardır. Yanal çizgisinin ortasının biraz üstünde siyah bir dikey çizgi bulunur. Bu çizgi temporalis te daha aşağıdadır. Coryphaenoides ın rengi ve desenleri ruh haline göre sıkça değişiklik gösterir ve harika görüntüler sunabilir. H. coryphaenoides ilk yılında 15cm e ulaşır. Max. boya ulaşması 3. veya 4. yılında gerçekleşir. Yumurtlama dönemi dışında diğer türleri görmezden gelme eğilimindedir, bu boyuttaki bir cichlid için oldukça barışçıldır. Yeterli alan sağlanırsa Satanoperca, Geophagus, Uaru ve diğer Heros türleri gibi benzer su koşuları gerektiren diğer barışçıl türlerle birlikte beslenebilir. Ayrıca büyük boy tetralar ve orta büyüklükteki Loricariids türleriyle beslenebilir. Gençken kendi türüne karşı tolere gösterirken, cinsel olgunluğa ulaştıklarında birbirlerine karşı agresif olabilirler. Tür en iyi şekilde görmek istenirse doğasına benzer bir tank kurulabilir. Tabanda ince kum kullanılmalıdır, dekor malzemesi olarak kök ve dallar eklenmelidir (eğer istenilen şekilde kütük bulunamazsa kurutulmuş ve kabuğu soyulmuş kayın kullanılabilir). Biraz kurutulmuş yaprakta eklenebilir. Su bitkileri bu türün doğal ortamının bir özelliği değildir. Siyah su oluşturmak için filtreye torf eklenebilir veya çay kullanılabilir.
İLAN VER

Üye Yorumları