ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
giyotyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
291
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Eylül 2020 01:46
Son Ziyaret:
12 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
283 [0.40 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
aslan ancir
Doğum Tarihi:
19 Ocak 1978
Yaş:
44
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

aslan ancir

SON 10 MESAJI

Mangal Kömürü Ve Felaket
Evet sorun iyi yıkanmamasından kaynaklı aslında. Sadece filtre içinde kalmalı akvaryum suyuna bulaşmamalıydı. Yoksa kalitesinde bir sorun yok mangal kömürünün.
Bitkiler öyle fırçayla temizlenecek gibi değil, bildiğiniz yapraklara nüfuz etmiş kömür zerrecikleri. Artık ışık alamıyorlar yani.
Tek çare olarak tüm toprağı elden geçirip akvaryumu yeniden kurmak sanırım ama 1 metre akvaryum ve 8 cm kadar bahçe toprağı+ vitasand kum var.
İşim ağır yani.
Son bir aydır her hafta %80 e varan şu değişimleri yaptım ama o bile fayda etmedi.

Mangal Kömürü Ve Felaket
Biraz da deneysel amaçlı olarak hazır satılan aktif karbon torbaları yerine mangal kömürü kullandım. Sonuç felaket oldu.
Yaklaşık 3 ay önce bir çorabın içine mangal kömürü doldurup 10 dakika kadar suyun altında yıkandıktan sonra filtrenin içine yerleştirdim. Motoru çalıştırmamla beraber akvaryum suyu simsiyah kömür tozuyla doldu. Ellemedim. Bir iki saat sonra su berraklaştı ama tüm kömür tozu tabana ve bitkilerin üzerine çöktü.
Bir hafta kadar çıkarmadım çorabı. Ve gördüm ki su berrak olmasına rağmen tüm bitkilerin yaprakları simsiyah oldu.
Balıklarda hiç bir sıkıntı yok hatta turp gibiler ama bitkiler felaketi yaşadı.
Bir haftanın ardından bu kötü sonucu görünce çorabı çıkardım tabi ama aradan üç ay geçmesine rağmen bitkilerim düzelmedi, hâlâ yaprakları simsiyah ve arada çürüyüp tamamen ölen bitkilerim oldu.
Şimdi bu hatayı telafi etmenin yollarını arıyorum.
Sanırım tüm toprağı çıkarıp iyice bir yıkamam gerekecek.
Başka bir çözüm öneriniz varsa uygulamayı denerim.
Melek Cinsiyeti
Hörgüçlü sivri burun ve ince üreme tüpü, balığınız erkek
Yani ben öyle düşünüyorum
Melek Üretim Tankım
Başarılı 🙂
Bu son batından 40-50 kadar yavruyu kurtarmayı başardım.
Yaklaşık bir aylık oldular. Çok oburlar. Akşama kadar artemia yeseler bile yine de durmadan yiyorlar. Patlayacaklar diye korkuyorum ama bişey olmuyor, büyüyorlar ve bazıları melek formunu almaya başladı.
Sürekli artemia vermiyorum, arada yeşil suyla besliyorum.
Üç ayı atlatırlarsa ana tankıma taşıyıp yeni bir yumurtlama seansı için anaçları tekrar bu tanka koyacağım.
Bakalım.
Pvc Borudan Çakma Seramik Halka
Hayır.
O seramik halkarda minik gözenekler bulunur ve o gözeneklerde yararlı bakteriler yer edinir. Plastik boru parçalarında olmaz öyle gözenekler.
Sünger dene.
Soğuk Havalarda Alternatif Artemia Yöntemi
Bunu bir kaç gündür deniyorum ve verim almak ne kelime az önce şişenin leş gibi koktuğunu farkettim. Yani yumurtadan çıkan artemialar pişip ölüyor ve bu yüzden leş gibi kokuyor sanırım.
Benzer bir durum yaşayan var mı?
Co2 Döngüsü Oluşturmak
Ee şey...
CO2 döngüsü diye bir şey vardır. karbon döngüsü olarak geçiyor ama doğada bu döngünün oluşabilmesinin ana etmeni karbondioksit molekülü.
[URL]https://www.youtube.com/results?search_query=karbon+d%C3%B6ng%C3%BCs%C3%BC+[/URL]

Bu yukarda anlattığım olayı henüz iki aylık melek üretim tankımda da denemeye karar verdim.
70 lt, tabanı walstad yani 3-4 cm kadar bahçe toprağı+ ozmocote+ 5-6 cm lavkırığı, üst filtre ve cam önünde direkt güneş ışığı alan bir akvaryum.
Kurulum yaptığım hafta amazon, saz ve wendti brown bitkileri ekledim ve iki aydır bu akvaryumdaki bitkilerde hiççç bir gelişim görmüyorum. Ölmüyorlar, çürümüyorlar belki muhtemelen adaptasyon sürecinde oldukları için sadece kökleri gelişiyordur bilemiyorum.
Bu bahsettiğim tanka bu hafta sonundan itibaren sadece bir ay kadar co2 vermeye karar verdim.
Gelişmeleri zamanla bu başlıktan aktarırım.


[QUOTE=erkanmazici]Akvaryuma CO2 verdiğinizde bitkiler bir anda, adeta turboya geçer. Bazı bitkilerde sabahtan akşama değişim görünür. Eğer yeterli ışık varsa, gözle görülür bir fark oluşur. Bazı bitkileri CO2 vermeden sağlıklı tutmak zaten mümkün değil de, daha mütevazi bitkiler de CO2'yi gördüklerinde coşuyorlar. Ama CO2 verilmeyen akvaryumda bitki yetişmez diye bir şey yok. Bitki akvaryumları yüksek ve düşük teknolojili diye iki kategoriye ayrılıyor zaten. Düşük teknolojili akvaryumlarda da güzel, sağlıklı ve gürbüz bitkiler bulunabiliyor.

CO2 döngüsü sözü çok hoşuma gitti ama maalesef böyle bir şey yok. Akvaryumda oksijen tüketen her canlı CO2 üretiyor ama bunu başlatmak için önceden CO2 vermeye gerek yok. Bu zaten oluyor. Dolayısı ile döngünün ilk adımı da gerekli görünmüyor. [/QUOTE]

Aslında düşündüm de eğer tezim doğruysa CO2 vermeme gerek yok.
Nasıl ki ilk kurulan akvaryumlarda nitrat döngüsünü hızlandırmak için yıllanmış bir akvaryumdan su takviyesi yapıyorsak aynı şekilde tüm döngüleri oturmuş büyük akvaryumumdan dip çekimi yaparak aldığım suyu bu 70 lt akvaryuma eklersem...[:?]
Eved eved ilk önce bunu deneyeyim. Başarısız olursa bir aylığına co2 takviyesi yaparım
[EDIT]giyotyn,2022-01-10 22:33:51[/EDIT]
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=Yas400]Konu ile ilgili şunu söyleyebilirim. Akvaryumunuzdaki tüm canlılar özellikle bakteriler zaten bir co2 üreticisidir. Co2 suya hiç eklenmezse düzeyi 0 olur diyeceğimiz bir gübre değil. Yukarıda arkadaşlarımızın belirttiği şeyi minumum kuralı olarak kısaca özetlersek bitki gelişimi ortamda ihtiyaç duyulan maddelerden herhangi birisi bitene kadar devam eder. Peki o low tech dediğiniz ortamlara uygun bitkiler de co2 tüketir mi diye sorarsanız tabi ki tüketirler. Co2 canlılığın olduğu her yerde üreyen bir gazdır bizler de bitkilerimizin ihtiyaçlarına göre fazladan ekleriz. Kısacası evet akvaryumda co2 döngüsü vardır. Her bitkiye yeter mi derseniz hayır yetmez. Tabanınızın kalın olması bakteri yatağını yüksek tuttuğu için bir miktar fazla co2 üretiyor olabilirsiniz ama bunun 2 ay maya niyetine verdim sonra döngüde devam etti şeklinde yorumlamak yanlış olacaktır. [/QUOTE]

Güzel bir açıklama olmuş, teşekkürler.
Anlattıklarıma benzer durumları gözleyen olursa veya olmuşsa yazarsa sevinirim.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=fatihsahin]Anubias, cyrpto, amazon gibi bitkiler kovada da aylarca yaşar.

Yeni kuruluma soğukta üşendiğim için 2 aydır tankın fişi çekik. Cyrptocoryneler ve anubiaslar halen yaşıyorlar. O zaman ben de diyeyim co2 gereksiz.

Co2 döngüsü diye birşey henüz bulunmadı. Havadaki co2 de tanka karışır ve bitkiler idare edebilir. Sonuçta hiçbir akarsuda co2 tüpü yok. [/QUOTE]

İyi de ben yaşamalarını kastetmiyorum. Gelişimlerini kastediyorum. Evet kovada da yaşarlar ama gelişmezler.
'CO2 cycle' diye aratın YouTube'da çok iyi videolar var ama yabancı. Şu an müsait değilim atamıyorum.
Cift Es Tutmus Meleklerim
Döllenmemis yumurtalar daha ikinci günde bembeyaz oluyor. Yani balıklarınız eş. İyi besleniyorlarsa sıcaklık da uygunsa haftada bir yumurta dokmeleri normal.
Ama yavru almanız kolay olmuyor. Kesinlikle yumurtaları ayırıp kendiniz ilgilenmeniz gerekli.
YouTube'da araştırın, konuyla ilgili güzel videolar var hem de yerli.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.