ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capodicapii
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3709
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
Dün 21:36
Toplam Mesaj:
3394 [0.88 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Vahşi Form Velifera
Mert bahsettiğin balıkları ben de gördüm. Hatta yavrularını da gördüm. Paylaşıma sunulmamasının sebebi bence bahsettiğin gibi yetişkin olmasını beklemek değil. Kaldı ki şuan üreyen yavrular, petlerde satılan kırmalardan, molilerden vs. daha iri :)
Sebebi, canlı doğuran olması. Yani 1 kere satıldı mı onlarca insanın evinde cayır cayır üreyecek olması. Yani ikinci kez yüksek fiyattan satış yapamayacak olmaları. Düşünsene üretilen yavrulardan sen alıyorsun ben alıyorum, Ali alıyor, Ahmet alıyor. Ben onları alsam yavrusunu 5-10 liradan veririm. Hobici eşe dosta hediye ederim. Ben 10 dan verirsem, Ahmet 10 dan verse, Ali 10 dan verse ikinci partiyi nasıl 500'e satabilir ki :) Misal [:devil:] Piyasaya 1 kere sokma durumu var ise ticari mantık maksimum üretimle sokmayı gerektirir.[EDIT]capodicapii,2022-01-17 17:10:52[/EDIT]
Discus Besleyebilir Miyim? - Yardım Lütfen
[QUOTE=fossadeileoni]Merhaba, balık yükü sayısal bir şeydir. [/QUOTE]

Hayır.. sayısal(nicel) değil nitel( canlılın özellkileri) bir şeydir. Bu işi yorumlamak elbette sayısal olacaktır ama mevzu sayısal değil demek istiyorum. Genelde kalabalık akvaryumnlarda dirrek balık sayısına bakılıp ooo çok fazla yük deniliyor.. Ama burda balığın cüssesi, beslenme şekli, gibi sayısal ve sayısal olmayan bir çok etken söz konusu. 100 tane lepistes olan bir akvaryumla 5 tane melek olan bir akvaryumun yükü aynı ise burda canlı sayısı ile kıyas yapamayız.. Anca orantılar ile sayısal bir sonuç elde ederiz. Bu da bu işe sayısal hükmü vermez.. Sadece sayılarla açıklanabilir kılar.

Örn: Afrikada 50 akbabanın doğal döngüye verdiği yük, 1 aslanınkinden azdır. Hacmen 50 akbaba daha ağırdır daha çok yer kaplar daha kalabalıktır.. Ama bunlar sayısal veriler. Döngü ve yük için gerekli sayısal veriler canlı sayısından bağımsız canlının ortama verdiği şeyin ortama oranlanmasıdır. Bu orandan sonra canlı sayısı çarpılır. [U]Bilim de nitel bir şeyi sayısal verilere döker. Zekanın da sayısal verisi var fakat bu zeka sayısal birş şeydir dedirtmez.[/U] Demek istenileni dikkatli okursanız alıntı yaptığınız veri benim demek istediğimi savunuyor aslında :)))
1 discusun akvaryumdaki yükü, 30-40 tetradan fazladır. Yani 30 tetra besliyorsak 30 discus da besleriz diyemeyiz. Bunu demeye çalıştım.. Parametrelerle cevap vermişsiniz fakat parametre nitel bir şeyin nicel şeyle ölçülmesiyle de oluşabilecek bir kavram.

[QUOTE=mustafatekeli]Merhabalar,1. Akvaryumda oldukça fazla girinti-çıkıntı-çukur ve dip bucak bulunuyor. Bu durumda dip çekimi ne sıklıkla olmalı.
2. Sadece kuru yem ile discus beslemek mümkün mü?
3. 4 adet yetişkin discus birlikte bakılır ise yeterli olur mu?

Not : Kesinlikle üretmek gibi bir amacım bulunmuyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230216/160120222204201.jpg[/IMG][/QUOTE]

1. Tabanda kum var ise dip çekimi her gün yemeleme bittikten sonra olsa iyi olur.
2. Mmkün.
3. Yeterli olur. Aynı ortamdan alınmış genç veya erişkin olursa daha iyi olur. Yavru düşünmeyin. [EDIT]capodicapii,2022-01-17 16:51:59[/EDIT]
Discus Besleyebilir Miyim? - Yardım Lütfen
[QUOTE=TokgozMertali]Balık yükü zaten çok fazla fakat azaltabilirseniz 5-6 discus çok güzel olur. Bir diğer sorun yaşatabilecek şey de taban koyu ama çok sorun olacağını düşünmüyorum.[/QUOTE]

Bilginiz olsun, balık yükü sayısal bir şey değil. Erişkin 1 discusun akvaryumdaki yükü şuan akvaryumda olan tüm balıklara neredeyse eşdeğer. 5-6 discusun yükü ise hemen hemen 150 ember tetra ve 50 rasboraya eşdeğer :)


Bu tarz kurulu akvaryumlara büyük discus öneriyorlar. Bence de haklılar. Ayrıca bitkili tabanlı bir akvaryumda discus kendini % 100 yansıtmıyor. Çok huzurlu da olmuyor. Ayrıca discusun istediği şartlar bu akvaryumdaki bitkilerin çoğunu eritir, kalanını ise formsuzlaştırır. Uzun vadede içinize sinecek bir tercih değil.
Melek Balıklarıma Günde Kaç Kez Yem Vereyim?
[QUOTE=HarunYILDIRIM]

4. ye sos yaparsan iyebilir [:D] dene eğer yerse alırım filtreni [:)))][:)))][:)))][/QUOTE]

Denerim , yemezse ben de alırım bi çift atahualpa'nı :)
Bitkilerin Üstündeki Madde (yosun Muhtemelen)
Yosunun green fuzz yosunu. Bu yosun çıkıyor ise hemen her yaprakta ve dalda çıkar. O yüzden kesmek sorunu çözmez malesef. Su değerlerinde ve ışıklandırmanda bir sorun olabilir. Genelde bu yosun düzensiz co2 ve dengesiz aydınlatma ile birleşince çıkıyor. Çok rahatsız oluyorsanız oksijenli su ile yakabilirsiniz.
Melek Balıklarıma Günde Kaç Kez Yem Vereyim?
Balık beslemesi türe ve balığın yaşına göre değişir. Hatta verdiğiniz yeme göre de değişir. Burda önemli olan yemin artık yem olmamasıdır.

Yavru bir melek balığını elinden geliyorsa günde 5-6 defa yemle. Genç bir melek balığını 2-3 kere , yetişkin bir melek balığını günde 1 kere besleyebilirsin. Kullanılan yemler pul(flake) yem, bits yem , granür yem ise azar azar tükettikçe vermek doğrusu olur. Çünkü bu yemler suda şişen yemlerdir. Fazlası balıkta şişkinlik yapar. Kurutulmuş, dondurulmuş yada canlı yem veriyor isen ginde 1-2 defa ölçülü beslemen yeterli. Burada ölçü senin balıkları yem yerken gözlemen ile oluşur. Mesela benim melek günde 2-3 tane un kurdu yer. 4.yü yedirebileceğini idda eden varsa gelsin yedirsin istediği dış filtreyi hediye edeyim :)
Monodactylus Argenteus
Yavrusuna hiç denk gelmedim genelde genç oluyorlar. Üreten duymadım bildiğim kadarıyla yok. En son 3-4 yıl önce kadıköy de gördüm. İnternetten arama yapın ama bu mevsimde Maraşa balık yollama zor.
Monodactylus Argenteus
Mono acı su balığıdır. Yani tatlı suyun denize karıştığı deltanın balığıdır. O yüzden her iki ortama da adapte olur. Siz balığı nasıl bir ortamdan aldıysanız öyle devam edin.
Tatlı suya tuz atmak populasyonu etkilemez. Daha doğrusu dozajı önemlidir. Tuz populasyonu negatif etkileseydi okyanuslar dünyanın populasyon kalbi olmazdı.

İyotsuz tuzlarla tatlı suyu acı su ortamına dönüştirebilirsiniz. Ya da hakkını vereceğim derseniz bir miktar reef tuzu ve basit bir refraktometre alın ve akvaryumu 5-10 ppt ye ayarlayın.
Balık Hastalıkları Teşhis ve Tedavi
[QUOTE=duygugff]Merhaba balığımın nesi var pulları kabarık duruyor gözleri sanki bi tık büyümüş gibi bide üç gündür yavruluğa aldım ama hiç kakasını yapmamış erkek lepistes türü [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233417/271220211440171.jpg[/IMG][/QUOTE]

Balığın dropsy olmuş. Bu yazdığınız konunun 1. sayfasında dropsy ile ilgili kısım var. Ordan bilgi edinin. Ama en kısa sürede balığı diğerlerinin yanından ayırın. Muhtemelen ve malesef bu balık kurtulmaz.
Purigen Rejenere
O kokunun hiç bir sakıncası yok. Ayrıca şu konuya göz atın.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/purigen_yenilenmesi__rejenerasyonu-_ucuz_-_kolay_k800917.asp[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

sckaraoglu, Ereilian, emraherpolat, onur55, Kerevitadam, ardatamay, Barbossa16, Klazomenai, EmreCev, ozkankacan, Shateiel, mcmert, AmazonDream, rasit2009, mmemati, reprise, ibrahim0273, Emincan, batuhaan, HACI LOBO, serhat480, arapaima, sp_paslı, Cingöz Recai, omerali06, thejaponcu, Arda_26, egebrkn, darkaura, impulse101, rccol, zhanugur, Yorum yapmaz, MurathanM, KENT, sametyildiz, Gökhan1907, a.gumrah, hll_aquascaping, iwagumi, okanki, Pamir Kandemir, demirellevent, Kuzgun, erosennin, BaldGuy, Ankaragucu, yelpeli, ternapi, Kaptan Nemo, tablet, chapi, hobim35, MaarifFurkan, GokKurt, kdrackgz, Baranmeng, isorak, masum, selfish, Kusbeyin, kolombo_449, ngerekli, SleepyZiggi, lebowskia, BadWolf, dorukyalcinn, Vitalis, h3lldorado, İsmail YILDIRIM, Sarslanpay, czafer58, sade-ce, Akyuvaryum, VsfAkn, Korhan2008, mhnds16, mevlutyildirimmm, ALTEMUR, deep fish, Erva Deniz, Fatih tll, Thyme, Yas400, eraycalvusizmit, SBoztepe, naat60, Mhmett, Beeman, lazy46, anchor, emrah07, muhengin26, freelife, SmallCandyThing, Bora Bey, GüneyÜNVERDİ, mgokturk, fahrettin, ornies, Alp Atu, egeares, blokurlu, oguzhan06077, rifai, medcezir968, MrListener, ynsdlsz14, replacka, istanimaka, ayvazmemoli, Denizs, isik, Selim802, elcin83, Montesque, rouvax, cengiz han, Erytzsz, Qwedzal, *AKIN*, appeo, smithiseek, mytel, Bysam, ÖzcanÖzkan, UmutF, Cengizhan06, YunusEmin210, Uzay, orhtlnaykn, BitkiliRasbora, egedin, Selin Soylu, ziyasenkaya, Mehmet gunel, Cem Altay, jaloreef, melancholyic, gurcanuras, gltknugr, engin045, Yunus41, fossadeileoni, DtResat, alper_64, selcukpinarci, Kabasakal22, Enver Balcı, beratonur, veyselkahya, Horace, eturan25, SemihSarısoy, Skrylmz, AhmetUygur, izzettanju, Rumeysa Çalışkan, MertSoyumert, ballantines, MehmetOK,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.