ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capo di capi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1957
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
16 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2772 [0.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
83 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryum Apisto Tavsiyesi
[QUOTE=Noeldayi]
Yorumlarınız için teşekkürler. Üretmek istiyorum ama amacım yavru satmak değil de daha çok yaveu büyütürken gösterdikleri davranışları incelemek. İleri de dediğiniz gibi dekoru yoğunlaştırıp 2. çifti de koyabilirim.[/QUOTE]

Neden olur diyorum, elimde denenmiş gözlemlenmiş tecrübe edilmiş örneğim var. Balıklarda hiç bir stresli davranış yada didişme gözlemlenmedi. Hatta tek tür bakılan üretim akvaryumundakilerden daha doğal davranıyorlar izleyince farkedeceksiniz. Videoda bir çift inka bir çift agassizi pearl blue var. Yaprakların altında gezinen yavrular inka çiftinin. Video uzun ve yer yer sıkıcı. Atlayarak bakabilirsiniz.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=YU5xHpL60dQ&list=UUxR1DCtmsVTnLBXelD4biJA&index=28[/VID]

Bu da bonus olsun.. Cüce buluşması. Macmasteri, elizabeth, kakadu ve ramirezi.. Tek dişi olan Elizabeth sao gabriel hariç hepsinin eşi de mevcuttu, kadraj dışında takılıyorlardı.

[VID]https://youtu.be/Fp8ceOtMsp8[/VID]

Yeni Akvaryum Apisto Tavsiyesi
[QUOTE=Noeldayi]

Teşekkürler. Yanlışlıkla 2 yazmışım, düzelttim şimdi. Aslında başta 2 farklı apisto çifti besleyecektim fakat geri bildirimlere göre ve dediğiniz göre büyük bir hata olacaktı, şuanda 1 çift apisto ile devam edeceğim.[/QUOTE]

Dekora takviye yaparak bir tür daha eklemek istiyorsanız ekleyebilirsiniz. Dekor karmaşık olursa hiç bir sıkıntı olmaz.Ama şuanda dekor tek çift apistoyu kaldırır nitelikte.
Ben olsam inkanın yanına dicrossus, ramirezi veya agassizi türlerinden birini seçip koyardım. İnkanın dişisine güzel bir yer ayarladınızmı bu tank 2. türü kaldırır. Amacınız üretmekse tam verim alamazsınız o ayrı.
Akvaryumu Koyacağım Yer Çöker Mi?
Bir tek fotoğraftan kestirmek güç.. Senin tartıp ölçmen biçmen lazım. Mobilya sağlam mı, vidalaması nasıl, sunta mı bunlara dikkat et. Şimdilik sağlam durs bile suntaysa zamanla nemden şişer ve zayıflar. Su değişimlerinde dikkat etmen gerekir..

Ben olsam tabana bir kaç destek atıp kullanırdım.
2. El Akvaryum Alacağım, Fikirleriniz Gerekiyor...
Kayıt kuşağı var mı bak.. Köşelerde cam kenarlarında parça atması, çapak vs var mı bak. Yoksa sorun yaşamazsın.
Hersey Yolunda
Elinize sağlık.Herşeyin yolunda olduğu kurulumları özlemişiz :) Dilerim böyle de devam eder
Evde Kertenkele Buldum
[QUOTE=bettasever16]Umarım istediğiniz gibi bir paladium kurup canlıyı beslersiniz, ben bunu başarıcağınıza inanıyorum çünkü bütün canlıların ortak dili sevgi ve hepimiz bunun farkındayız.[/QUOTE]

Siz de şirin laflar edince doğruyu söylediğinizi sanıyorsunuz sanırım. Hiç bir canlının senin sevgine ihtiyacı yok. Hele doğadaki hiç bir hayvanın sevgiye ihtiyacı yok. Saygıya ihtiyacı var.
Mesela Yunus balığının senin sevgine ihtiyacı yok.. Saygına ihtiyacı var. O saygı da denizlerini kirletmemek olabilir mesela. Yahut Belgal kaplanının sevgiye ihtiyacı yok.. Saygıya olan ihtiyacı da, ormanlarını kesmemek olabilir mesela. Bence vahşi diskusun da sevgiye ihtiyacı yok..Saygıya ihtiyacı var.. o saygı da yaşam alanını amazon nehrini doğada tutarak gösterilir. Baraj yaparak, kimyasal atık atarak gösterilmez. Ben doğadan kopardığımız balıklar için de kendimi eleştiriyorum.

Ne doğa sevgi pıtırcığı laflarla ayakta duruyor ne de siz haklı oluyorsunuz bu deyimlerle. Şu süleymancığın da sevginize ihtiyacı yok kesin. Onun ihtiyacı evin duvarındaki sivrisinekti.. Ona da niyetlendiğine pişman olmuş gibi... Hakkında en ufak bilgisi dahi olmadığı canlıya, nasıl beslendiğini bile bilmediği hayvana elini uzatıp parmağının arasında dolandıran birini güzelce yönlendirmek yerine ne güzel destek olmuşsunuz.. İki üç gün hevesini alıp instagramda hikaye yapacak.. Ortak dilmiş,, sevgiymiş.. başaracakmış.. Ya başaramaz sa ? Canlı hayatı kumar mı ? Farkındaymış.. Kusura bakmayın bence bu konuda hiç bir şeyin farkında değilsiniz..

Bu arada tepkim konu hakkında savunduğunuz görüşedir..
Bu Da Böyle Bir Mantar
İçi boş halde bekleyen akvaryumumda türeyen mantarlarım. Normalde mantar olayı hobiciyi gerer fakat bunlar güldürüyor :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/210920191941431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/210920191941441.jpg[/IMG][EDIT]capo di capi,2019-09-21 19:43:01[/EDIT]
Leopar Vatoz Dediğin Böyle Olur
Evet haklısınız leopar vatos böyle olur işte :) Zaten böyleler, böyle olmalılar.. ;)
Evde Kertenkele Buldum
[QUOTE=khancafer]

Aynı düşünceyi balıklarda da gösterip acilen akvaryumda beslediğiniz balıkları doğal ortamına bırakmanızı dilerim. Yapay ortamda üretilen canlı diyorsunuz. Sizi alıp, kafeste çocuklarınızı yetiştirip, genlerinizle oynayıp "yapay" yaptıktan sonra da besleyebilir miyiz? Aynı mantığa geliyor. Sonuç olarak hepimiz canlıları doğasından aldık. Gerekli şartları sağlarsanız, her şekilde beslersiniz. Aksi takdirde balıklarımızı da bırakırız. Tartışmayı burada bitiriyor, bir sonraki yazacaklarınıza konunun amacı dışına çıkmamak adına cevap vermeyeceğimi bildiririm.

Mutlu hobiler.[/QUOTE]

Anlamamışsınız :) Ben ne diyorum siz ne diyosunuz.. bence de cevap vermeyin.
Evde Kertenkele Buldum
[QUOTE=khancafer]Tipi çok tatlı. Ev ortamında bir çok sürüngen besleniyor. Gerekli şartlar sağlanırsa evde bakılabilir. Youtube'da özellikle Karınca Çiftliğim kanalında benzer sürüngenler ev ortamında nasıl beslenir gösteriliyor. Sonuçta şu an beslediğimiz hiç bir canlı evde beslenilmek için yaratılmadı ancak gerekli şartlar sağlandıktan sonra neden bakılmasın?[/QUOTE]

Komplike konularda şu aristo mantığını bırakın artık.
Konudaki canlı Türk keleri(süleymancık) olup nesli tehlike altında olan canlı listesindedir. Senin bahsettiğin evde beslenen canlılar ise IUCN tarafından "nesli tehlikede olmayan canlılar" arasında olabildiği için besleyebiliyorsun. İbaresinde, minimum asgari endişe yazmayan balığı da besleyemezsin pireyi de . (kaçak yollarla anca)

Türkiye de fırat kaplumbağası, çöl varanı, vaşak, kelaynak gibi endemik canlılar da bu listede ve avlaması dolayısıyla beslemesi kanunen yasak.. Ama süleymancık gibi bazı canlılar için yaptırım bulunamıyor.. Boyutu, hassasiyeti evlerde gezerek kazayle ölümü mümkün olması, canlıya zarar verildiğinin takibinin tutulamaması gibi etkenler yaptırımı engelliyor.

Kaldı ki bilinçli birey, bir yaptırım, ceza , kanun olmadan da bu türlere gereken özeni gösteren insandır. Gereken özen de alıp beslemek değildir :) Emin ol dünyadaki hiç bir canlının, senin yardımına ihtiyacı yok, senin beslemene,elindeki yeme muhtaç değil. İnsanlığın sorunu, onları mağdur edip sonra el uzatarak vicdanını rahatlatması. Bu egomuzu, popülasyonlu canlılarla, yapay ortamda üretilen canlılarla vs. yapıyoruz bari doğayı rahat bırakalım.. Battıkça batmayalım.[EDIT]capo di capi,2019-09-21 17:51:17[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 382 Online Kullanıcı, 208 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, oscar., Selçuks, egedeveli1, hasomen73, voltran, Mikail Erdoğan, Orkun Krc, arconim, cagataybadur, furkantenekeci, Cengizek053, vlkncm, DOLPİN, revo61, lizarrd, Koksal Gurkan, YUSUF0602, kursatufukcoskun, adnanuluçay, Yasarozen, SaintJ, vendetta99, MuhittinBeyaz, ferbay, firat, jaloreef, abm26, MURAT111, onurxonur, ScorpionT, aqua08, kontrast, shark, Meteor71, Akvarist Görkem, Geyikomet, Leonnnn, neco61, salihozy, ONRAYDN, hakanycl, zekobaba, Goksel Yoldas, Aspet, kadir0606, ORHANAYDIN71, fatihkuzen, darkaura, MURATKARAGOZ, ToSpendTime, dusumsel, orimohito, güzeldost, Tanganyika07, diaslayt, eneskilic34, brucelee44, uthraven, indianaconz, BadgeR, Speedy, matnof, hakancez, Gtuncay, Jawaes, kyhnli00, muratyarici, Kınayu, ukvrk, Kromatit, rccol, LostSoulFB, tosbag, gokberkgonenc, KadirSpmz, Oasis, Supervenenis, 06serkan06, Ferhat Bozkurt, beyazgul, egedin, Özgür1978, anyhow, serhatbartin, sempathyc, seycindaa, lifeless, merttatli, leoni510, alix, KILLIFISH, erulusoy, BerkayS, peker55, KalpsizTR, armaqan, Ozden73, Shateiel, Fatihs, daricadiscus, shiroii, AlienArcher, tarıkt, maharaja, Ercan4lp, alikrtl, esref03, TurX, Miller, enginm2000, mcsavaskan, 2xDiver, bugra_81, UĞUR KARA, DeviLLe, Alcynone, krib, ilker2626, SCORPION_79, aQuaLand, cozsahin, Sirri42, freediscus, SinanBulut, Fatih ÇE, lazarusv20, Ugur79, USD4EVER, ahmetakkus0650, ridvancetin, CrowDooku, sharkemre, deatacita, Gökhan Bey, HackStaff, Senol, mutlubaba, Player82, gurkangul87, safakelmass, Gkhndemir, celu, blue_biber, tanbayar, senol74, mkokler, metsi, brsyc, devko, TolgahanA, halilsa, ali ünlü, Quersian, denizulucutsoy, aykutiii, gürkanbey, AdistAquascaping, Emre Zaim, H. KAYA. GEMLİK., medikus, BahaER, AhmetKosovali, MiSoSiKiaN, AlpacinQ, Karatash1976, KooZ, NevaPet, birolken, Muratrasim, tayfund, AmazonDream, hounsoi, Kaya0606, Muhammed kose, m.s.t.f, Cem Altay, aquagarden, tanganikacı, Endersnmez, blokurlu, erman212, atak27, Hasantahsin, ityo39, ozan_1903, Emerse, Eflatun61, su dünyası, Theımam, Sisyphos, szgnatk, Mahmutyener, Mustafa erk, tetradiscusyem, omrozd, Deadsong, DRARH, Hak@N, shark2, Sezginve, zmrc, Hakuguardian, oguzhanakbas, ybasarkan, samah, BurhanAskin, ferhattt, a.gumrah,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,762,667 Mesaj
  • 404,052 Konu
  • 91 Forum
  • 143,036 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,569 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.