ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cureshot
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Ağustos 2020 10:38
Son Ziyaret:
18 Eylül 2020 22:09
Toplam Mesaj:
13 [0.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kürşat YÜCEL
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kürşat YÜCEL

SON 10 MESAJI

3 Vatoz Ve Bir Kaç Karides Kaydettim.hatam Ne Olab
[QUOTE=engin045]Kumla ilgili bir sorun olabilir. Anubiasların rizomu kuma gömülü mü acaba? [/QUOTE]

Anubiasların rizomu kök kısım bölgesi sanırım. Hepsi kuma gömülü. O konuda pek bir bilgim yok.

[QUOTE=Yorum yapmaz]Vatoz tuzu sevmez.
Kum gerçek hagen mi? Sorular bence bu🧐[/QUOTE]

Akvaryumum 100lt ve beyaz benek hastalığı başlangıcı var sanırım. Isıyı o yüzden biraz yükselttim. Vatozlarda beyaz benekler var. Benekler daha tam düşmedi kuma ama yine de 3 tablet felan akvaryum tuzu attım. Vatozları çok etkilemesin diye de mavi metilen de damlattım 7-8 damla

[QUOTE=OrcunAltun]Ben de kumdan kaynaklandığını düşünüyorum. Aynısı bende de vardı. Değistitip aquaclay e geçtim. Çok mutluyum. Bitkilerim coştu. Vatoz hic kaybetmedim sonra. Uzun zamandır tuz da koymuyordum ama e moli balıģimda göz mantarı olustu. Hemen tuz ekledim. 1 günde düzeldi. Az tuz iyi olabilir diyelim. [/QUOTE]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920202304211.jpg[/IMG]

Bu Hagen kum. Ama orjinal mi bilmiyorum
3 Vatoz Ve Bir Kaç Karides Kaydettim.hatam Ne Olab
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920201841101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920201841151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920201841201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920201841271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/170920201841331.jpg[/IMG]


3 yavru vatoz ve bir kaç karides kaybettim. Sebebi sizce ne olabilir? Daha fazla kayıp vermek istemiyorum. Azot güvenli seviyede gözüküyor. Yardımlarınızı bekliyorum [:((][EDIT]cureshot,2020-09-17 19:08:49[/EDIT]
Iceman Yada Mavi Prenses Arıyorum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/060920202348511.jpg[/IMG]

50-60 tane felan yavru sarı prensesim var. Yanına iceman yavrusu veya saulosi yavrusu veya mavi prenses yavrusu istiyorum.

Elinde fazla yavrusu olan var mı?[EDIT]cureshot,2020-09-06 23:59:43[/EDIT]
Yeni Akvaryum Kurulumu Ve Tavsiyeler...
[QUOTE=Beta_balik]Merhaba,
Arkadaşlar haklı, akvaryumunuz kalabalık olmuş. O formülün doğru olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. Balıklara düşecek suyu ayarlarken sadece boyun baz alınması yanlış oluyor. Melek için 30 litre denmiş. Siz 30 litreye bir melek koyup forumda paylaşsanız linç yersiniz. Çünkü melekler için en az 150 litre lazım.
Şu anda beslediğiniz tüm türler için minimum hacim 40-50 litre. Ama 40-50 litreye en fazla 10-12 balık konulur. Daha fazla olması su değerlerinin hızlı değişmesine, amonyak seviyesinin aniden yükselmesine, birkaç, saat filtreyi kapattığınızda balıklarınızın ölmesine neden olabir. Siz ise neredeyse 20 balık koymuşsunuz.

Akvaryuma az balık koymanın size getirecek bir zararı yok, aksine limiti aştığınızda bunun size çok zararı olur. Kaldı ki kardinal tetra ve çöpçü de sürü balığıdır. Onların sağlığı için en az 8 li sürüler halinde beslemeniz gerekir. Onları da 8 e tamamladığını zaman 34 balık ediyor. Yani şu durumda yapabileceğiniz en doğru şey tetra ve çöpçüler akvaryumdan çıkartmak. Ayrıca lepistes eklemeyin, hızlı ürerler ve bir aya kalmadan akvaryumu doldururlar. Beta da olmaz. Transgenetik tetra ile anlaşma olasılığı az.
Midye hakkında da bir uyarı yapmak istiyorum. Midyeler kirli ve akıntılı suda yaşar. Suyu süzüp besinini bu şekilde sağlar. Yani mideleri yaşatabilmeniz için suyunuz kirli olmalı.
Bu, arada akvaryum hakkında tavsiyem, kullandığınız üç süsü de çıkarmanız. Ne kadar, doğal malzemeler kullanırsanız o kadar iyi bir akvaryum kurarsınız. Onlar yerine mangrow kökü, yati kökü yada asma dalı daha doğru olacaktır.
Kumunuz bitki kumuna benzemiyor, eğer köklü bitkinin varsa yetişemez. Ya kumu değiştirin yada kumsuz ortamda yaşayabilen bitkilere yönelin. Benim tavsiyem tilki kuyruğu alıp arkayı kapatmanın, anubias yada java fern ile de ön ve orta planı doldurabilirsiniz. Bir de su üstü bitkisi alırsanız akvaryum çok güzel olur.
Son olarak ısıtıcı göremedim, var mı? [/QUOTE]

6 Transgenetik Tetra
6 Zebra Danio
4 Kardinal Neon
3 Çöpçü, hepsi toplamda 19 balık yapıyor.

12 Ramshorn Salyanozu - 8 Karides - 3 Midye'nin su değerlerine ve amonyak seviyesine olumsuz etkisi olur mu? Onlar küçük olduğundan ve ekolojik dengeyi sağladığını düşündüğümden akvaryum balık hacminde değerlendirmemiştim.

Isıtıcı var ama şu an suyun sıcaklığı 23-24 derece arasında olduğu için çalıştırmadım yada takmadım. Satın aldığım 2.el akvaryumda süsler ve silis kum vardı. Silis kum güzel durduğundan bozmak istemedim. Yoksa Hagen siyah akvaryum kumu almayı düşünüyordum.

3 Süs zaten vardı ve balıklar saklanır yada içinde dinlenirler diye düşündüğümden içinde bıraktım. Karidesler üzerini tırtıklıyordu bu gün [^_^]

3 gözlü 1400 lt/h Dış filtre var (en alt: kalın sünder,elyaf - Orta: seramik halkalar - En Üst: zeolit, elyaf, substrat).

[QUOTE=Hasan117]Bence de biraz fazla balık sayısı 1 türü geri vermenizi öneririm birde ramshorlar bende hergün 10lu yumurta öbekleri bırakıyor camlara, bulup alıyorum yine de gozumden kacan olmus gecengun dip cekimi yaparken cektigim suda minik ramshornlar vardi çok dikkat etmezseniz kısa süre icinde yüzlerce ramshornunuz olabilir:)[/QUOTE]

Ramshorn lara nasıl dikkat edebilirim? Onlar için ne önerirsiniz?
Yeni Akvaryum Kurulumu Ve Tavsiyeler...
[QUOTE=Ouuz]Akvaryumunuz olması gerektiğindende kalabalık bence başka bir şey eklemeyin, mümkünse çıkarın. Diğer balıklar karides yavrularını yiyecektir yavru almak istiyorsanız başka bir yere koymanızı öneririm. Ayrıca 12 ramshorn da bana fazla gibi geldi. Akvaryumunuzu istila edebilirler [:D][/QUOTE]

Tam bilmediğimden soruyorum; Neye göre kalabalık olduğunu söylediniz acaba?

Kurduğum akvaryumda bir balığın boyu 3-4cm i geçmiyor. 5cm e kadar olan balıklarda akvaryum hacmi kadar balıkların toplam boy oranları diye bir bilgi var. Yani ortalama bir balığım 3cm olsa toplamda 19 balık var ve 3cm*19balık*T(1)=57 LT. Akvaryumum 56-57 LT. Buna göre gayet dengeli bir akvaryum hacmi/balık oranı olmuyor mu? Bulduğum Formül aşağıdadır:

[QUOTE]Formül:
Balık boyu(cm)xT=Gereken hacim(litre)
Burada''T'' bir sabit olup balık boyuna göre aşağıdaki değerleri almaktadır.
1-5cm arası erişkin boya sahip balıklar için ... 1.0
6-10cm .................................................................1.5
11-15cm................................................................2.0
16-20cm................................................................2.5
şeklinde artarak devam edebilir.

Örnek verecek olursak: Bir neon tetranın maximum boyu 3 cm ise T sabiti 1 değerini alacaktır.Bunları formülde yerine koyarsak. 3x1 =3 litre (bir neon için gereken su hacmi)
Başka bir örnek: Bir melek balığını düşünelim. Yaklaşık erişkin boyu 15 cm olacaktır. Yani T=2 15x2=30 litre ( Bir melek balığı için gereken su hacmi)[/QUOTE][EDIT]cureshot,2020-08-19 09:50:26[/EDIT]
Yeni Akvaryum Kurulumu Ve Tavsiyeler...
Yeni akvaryum kurulumunu tamamladım. 65X35X25 (yaklaşık 55 litre)

Olumlu olumsuz tavsiyelerinizi alabilir miyim? 🙏
6 Transgenetik Tetra
6 Zebra Danio
4 Kardinal Neon
3 Çöpçü - 12 Ramshorn Salyanozu - 8 Karides - 3 Midye

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/180820202336121.jpg[/IMG]

Lepistes ve beta ilave edebilir miyim? Vatoz da tavsiye eder misiniz?
Tetrazon Transgenic Çiftleştirme Mavi-kırmızı-sarı
MAVİ, KIRMIZI, SARI renkli Tetrazonlar çiftleşseler melez yavru mu olur yoksa yine asıl kan mavi, kırmızı, sarı yavrular mı doğar?[EDIT]cureshot,2020-08-11 12:56:09[/EDIT]
Yeni Akvaryum Dış Filtre Malzeme Tavsiyesi
[QUOTE=Mematiesk]Türler arası uyumsuzluk olur.
Japon bitkileri koparır söker ayrıca diğer türler kuyruklarını didiklerler
Canlı doğuran yavruları japonlara yem olur.
Lepistes moli kılıç canlı doğuran türleri
Neon "tetra" türü.
Akvaryum üstünde metilen mavisi görüyoruz.faydalı Bakteriyi öldürür hemen hemen hiçbir zaman ana tankta kullanmayın. Mantar ve beyaz benek gibi hastalıklarda tedavi tankında uygulanır. Her tavsiye vereni dinlemeyin araştırın kısaca kimyasal İlaç kullanmayın.
Haftalık %30 dinlendirilmiş (1 gün bekletilmiş kloru uçmuş suyla değişim yaparsınız)
Dış filtre o akvaryuma büyük gelebilir debisi yüksek gelirse yağmurlama borusu kullanın diğer türlü balıklarınız sağa sola savrulur.
Hobide yeni gibisiniz o yüzden bu konularada değinmek istedim.
1 2 ay deneyin Dış filtre debisi düşmediği sürece içini temizlemeyin.
Temizleme zamanı geldiğini düşündüğünüzde videolu yardım isteyebilirsiniz zamanla tecrübe edersiniz.
Dış filtre içindeki malzemeleri kurulup yaptıktan taki akvaryumu bozana kadar bir terslik olmadıkça musluk altında yıkamayın.
Sadece akvaryumdan aldığınız bi miktar suda kaba pisliği ve çamurlaşmış yapıyı yıkamanız yeterli olur.
Tankı kurdunuz filtreyi çalıştırdınız ısıtıcı çalışıyor çok az yem atın boş şekilde 1 hafta kadar çalışsın
Balık en son iş diyebiliriz
Balık alırken canlı doğuran lepistes gibi türler alacaksan çabuk çoğalacaklarını unutmayın.
Tank küçük olduğu için balık sayısı az tutun

Bende 7 8 yıldır balık bakıyorum eksik yada yanlış yazmış olabilirim usta hobici arkadaşlarımız düzeltirler
Sağlıklı hobiler dilerim[/QUOTE]

Bilgiler için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Filtre sıralamasından ve yukarıda sorduğum elyaftan da bahsedebilir misiniz?

Sırf Cichlid beslemek istersem; Kaç ciklet sığar akvaryuma?

Mavi fon uygun değilse, Fon olarak ne kullanabilirim
Yeni Akvaryum Dış Filtre Malzeme Tavsiyesi
İnternetten bulduğum kutu fotoğrafında sağda 👉 sıralamayı göstermiyor mu? En üstte seramik var fotoğrafta. Kafam karıştı, bu fotoğraftaki sıralama doğru değil mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/080820201257571.jpg[/IMG]

Elyafı en ucuz nasıl temin edebilirim? Yastık yorgancılardaki elyaf malzemesi olmaz mı?[EDIT]cureshot,2020-08-08 12:59:30[/EDIT]
Yeni Akvaryum Dış Filtre Malzeme Tavsiyesi
İyi günler arkadaşlar,

65X25X35 (57 lt) lik ikinci el akvaryum ve dış filtre (1400 lt/h) aldım. Dış fitre malzemelerini yıkadım. Ama ekyaflar eski olduğundan atacağım. Bitkili akvaryum istiyorum. Sırf Türü Akvaryum yada lepistes/japon/neon/moli/kılıç karışımı akvaryum yapmayı düşünüyorum. BİTKİLİ
-2 mavi büyük gözlü sünger,
-Küçük poşet seramik,
-Küçük poşet Aktif karbon mevcut.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/080820201209031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225183/080820201209221.jpg[/IMG]

1-Dış filtreye en üstte seramik ince filtre sıralamasından en alta kalın mavi sünger filtreyi mi koyacağım?
2-Orta Göze Filtre Malzemesi Olarak; bitkili (tabanı bitkili ve uzayan bitkili) akvaryum için ne tavsiye edersiniz?
3-Bitkiler için fotoğraftaki kum yeterli midir?

Teşekkürler yardımlar için 🙏

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 296 Online Kullanıcı, 161 Üye

Online Kullanıcılar

Deadstrike, sinor, Psmst61, wmelontr, Chensy, drsn, Insomnia, lebowskia, Gökhan1907, Huleyn, KaptanAkvaryum, Aspet, Selçuks, Rafayella, YAYD06, bymurat06, Shateiel, sinanb85, Kınayu, soliter83, Hamza Özel, murat acr, nikolaismirnov, gokhankum, replacka, metsi, Hasmetmeap, sedaterdem, HaydarGul, Rizakoc, TSevil, MiSoSiKiaN, berkesim, edizzafer, ozdoganmehmet, Arapaima, MüminAkçamlı, Nursun, Caglar60, dmond2, hanbeyiderler, Samettkeskin, zkaan, Joker645, 455380, hasancn, Altispinoza, Supervenenis, zgrdesign, muratzngn, Safa_Akd, cashercash, arapaima, semihdemir2503, Korhany, cobankartal, alibaba01, ternapi, FurkanKöse59, OceanWolf, dream7, peace41, sariefe, serhat480, Adnan4, lucas_74, ThunderstrucK, ilker aydın, messi111, exfish, Doğukağan Çetin, Fahrenheit, Acemi_34, FazgeR, inkaakvaryum, selfish, BlackGoat, DeviLLe, mustafaalmac, ceyh, mcmert, Kemalk41, Emrah ÇÖLGEÇEN, Bysam, Sirri42, inspector, Trop006, freelife, HobiKlander, Zafer Aktaş, Umut2334, memedalibas, lizuferum, goldfishlove, Akvaristcandanio, mczorba, Hacanak, tosyalı, Dr_ped, AdSorBoNaC, corax, ebolatli, baracudaa, aXarayli, Prophecy, Woland, Hasan112, Enes hakan, dınay, twinsoul, casillas41, biaqua, WaveRider, Mertya, discus33, BlackHorse, aziz_basak, Recep$amet, mehmetbilgi, wallece, Splendor, Safen, Serkanjb, HXYLMZ37, esensml, CagriTURK, Mehmet0011, Volkan Sevimli, Aydin39, Firefighter, PsyArt, cango70, YoKuSa, Yas400, 01101101101, onurtatver, molku, benerium, suzillisi, Fatih Tanganyika, eraycalvusizmit, muyguroglu, JaredNomak, Arifhb, Flexa, Umit2003, muyat, Paimei, Impheatus, ArdaYgt54, Onurbaki, cenktopoglu, HarunYldrm, Ahmet Haşim, Bugraster, Aspendos, muratkk, Segkrc, mcanergun, Akvrym41, Lexconer, Sakido,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.