ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aupqua
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2018 11:45
Son Ziyaret:
1 saat 54 dakika önce
Toplam Mesaj:
38 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
ENES DEMİREL
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ENES DEMİREL

SON 10 MESAJI

Moli Balıkları
[QUOTE=Seval kuru]Dişi balığık siyah ve üzerinede beyaz lekeler var, erkek balığım ise sarı ve beyaz renklerinde. Ama aldığım yerde hep beraber büyütülmüşler çiftleşme dönemleri değil mi acaba? [/QUOTE]

Benim akvaryumumda da son dönemlerde her dişiyle aynı sıklıkla çiftleşmiyorlar. Nedenini bilmiyorum ama tahminlerime göre dişinin karnında döllenmemiş yumurta olduğu zaman çiftleşme eğilimi gösteriyor olabilirler. Tüm yumurtalar döllendiğinde belki de çiftleşmiyorlardır. Siz bir miktar daha gözlemleyin isterseniz olmazsa yeni ve farklı renkte dişi eklersiniz veya erkeğinizi değiştirirsiniz.
Akvaryumun Tam Dolması İçin Su Ekleyeceğim Ama..
Merhaba. ben acil durumlarda damacana suyu kullanabiliyorum herhangi bir kötü etkisini görmedim. Fakat çeşmeden kullanacaksanız ne olur ne olmaz dinlendirmenizi tavsiye ederim. Ne kadar dinlendirilir bir bilgim yok ama kişisel tavsiyem en az 6 saat kadar dinlendirmeniz yönünde. Ben çeşmeden kullanacağım zaman 6 saat kadar dinlendirip kullanıyorum ve herhangi bir sorun olmuyor.
Moli Balıkları
Merhaba uzun süreler moli beslemiş ve beslemekte olan biri olarak bir kaç tespitim var molilerle ilgili. Balıklarınızın renkleri neler? Benim kendi tecrübelerime göre bazen moliler kendi renkleri dışında molilerle çiftleşmek istemiyorlar. Bunun nedeninin de havuzda büyütülürken kendi rengi balıklarla büyütülmüş olmasına bağlıyorum. Mesela şuan elimde 1 beyaz 1 siyah 1 tane de turuncu erkek molim, 5 adet her renkten dişi molim var. Turuncu molim hepsiyle çiftleşirken siyah molim sadece 1 dişi ile çiftleşiyor. Beyaz erkek ise sadece beyaz ve gri dişilerle çiftleşiyor.
Molly Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?
Merhabalar ben de moli beslemekteyim. Benim akvaryumumda 3e 5d şeklinde moli ve velifera melezleri mevcut. Erkek sayım tavsiye edilenden fazla fakat ufak bir hiyerarşi tartışmasından sonra dengeler oturdu. Birbirlerini sadece kovalıyorlar zarar verecek kadar da değil. Ama siz isterseniz 1erkek ya da 2erkek alabilirsiniz, daha barışçıl bir ortam olur. Benim akvaryumum da 100 litre denilebilir. Bitki olarak elodea, sessiflora ve saz beslemekteyim siz ek olarak tilki kuyruğu da alabilirsiniz. Bunlar basit bitkiler olduğu için co2ye ihtiyaç duymuyorum ve ayrıca ucuzlar. Işık olarak t5 daylight bu bitkiler için yeterlidir. Kum olarak dere kumu kullanabilirsiniz en uygun olarak ama biraz daha balıkların renkleri öne çıksın istiyorsanız ben siyah renkli kumlar tavsiye ediyorum (hagen ya da bazalt içerikli). Molilerin yanına elma salyangozu alabilirsin herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Filtre için imkanınız varsa en iyisi dış filtredir ama eğer daha düşük bütçe ile kurulum yapacaksanız iç filtreyi araştırabilirsiniz. Bu arada eğer yavru üretmek gibi bir amacınız yoksa sadece görsellik istiyorsanız başta çok az balık almanıza gerek yok. Moliler yavrularını genelde doğurduktan sonra yiyen balıklardır. O yüzden nüfusu baskılamanıza gerek yok doğurduklarını yerler zaten nüfus da dengede kalmış olur. Ama yavruları büyütüp akvaryuma salmayı düşünüyorsanız 100litre bir süre sonra yetersiz geleceği için balık sayınızı arkadaşların dediği gibi az tutmanızda fayda var. Başka sorunuz olursa sorabilirsiniz. İyi forumlar.
Moli Gebe Mi?
Merhaba. Canlı doğuran dişileri olgunluğa eriştikten sonra sürekli hamiledirler. Ortalama 30 gün civarı bir sürede yavrularlar fakat moli türü balıkların daha uzun sürebiliyor sanırım. Aldığınız balık sanıyorum balon moli, görsellerden aratıp karşılaştırabilirsiniz balığınızla. Bu balıklar zaten balon gibi oldukları için pek anlaşılmıyor ne zaman yavrulayacağı o yüzden yavrulayacağı zamanla ilgili pek bir şey söyleyemiyorum. Iyi forumlar :)
Koi Balıklarım Yem Yemiyor
Arkadaşlar ben de hikayenin uydurma olduğunu düşünüyorum fakat bi konuda bilgi vermek istedim. Geçenlerde Ankara'da gittiğim bir petshopta her yerde 8-10tlye satılan normal japon balığının adetinin 50tlye satıldığını gördüm. Cins olmayan normal ve ufak sayılabilecek bir japon balığını 50tlye satan düşünün diğer malzemeleri kim bilir ne kadara satıyordur? Bu durum sanırım ilçeden ilçeye değişiyor. Ulusta 3tlye bulacağınız balığı elit sıfatı altında değerlendirilen diğer ilçelerde 20-30tllerde buluyosunuz.
Lepistesim Hamile Mi?
Merhabalar tam yandan bir fotoğrafını çekseniz daha net anlaşılır. Evet balığınız hamile fakat doğum zamanı ne zaman bilemiyorum. Balığı doğumdan hemen önce yavruluğa ayırmak strese girmemesi açısından daha faydalıdır diye düşünüyorum. Benim lepistesim de dün yavruladı. Yavrulamadan önce diğer balıklardan uzakta, akvaryumun sakim yerlerinde bekleyişi dikkatimi çekmişti ve o nedenle ayırıp gözlemledim. Zaten kepçeyle tutuğum an kepçeye 2 tane yavrulamış bile çırpınırken :) Gözlem en iyisidir. Yavruladığını fark ettiğiniz zaman ayırmanızı tavsiye ederim.
80cm Bombeli Canlı Doğuran
Ölçüler: 80X35X45H
Canlı Türleri: Moli,Velifera,Lepistes, komando çöpçü, vatoz
Bitki Türleri: Limnophila sessiliflora, saz, elodea
Tankın Yaşı: 1 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: 3 adet 75cm beyaz şerit led 6500k
Tasarım ve Dekorasyon: 11kg bazalt kum: ulucaptain isimli forum üyemizden aldım

Merhaba arkadaşlar uzun bir süre tekrar hobiye döndüm. Beslemeyi en sevdiğim balık moli ve velifera olduğu için akvaryumda sayıca daha fazlalar [:)] Lepisteslerin de çok can alıcı renkleri olduğundan ve hızlı üreyen balıklar olduklarından dolayı bir miktar özel tür lepistes aldım. Akvaryumumda 4 adet fil kulak ve 2 adet black metal lepistes bulunuyor. Akvaryumumu yeni kurduğum için biraz dekorasyonu kötü. İçine 1-2 adet beyaz oval kaya eklemek istiyorum fakat henüz bulamadım. Elodeaları 3-4 kök şeklinde birleştirip diplerine ağırlık bağladım. Sessifloraları ise 4-5dal şeklinde toprağa gömdüm. Sazların zaten kökleri bulunduğu için direkt gömdüm onları. Bitkileri akvaryumcudan aldım. Boş akvaryumda yaklaşık 4 gün izledim ve gözle görülen salyangozları uzaklaştırdım. Daha sonra bitkileri güneş gören bir 10L plastik kaba alarak her gün düzenli olarak el ile salyangoz temizlemesi yaptım. Umuyorum adi salyangoz sorunum hiç olmaz çünkü çok uğraştım [:)] Hobi eskisine göre biraz pahalılaşmış o yüzden yakın zamanda masraf yapmayı düşünmüyorum. Akvaryumumun tek eksiği 1-2 çöpçü ve elma salyangozu diye düşünüyorum ve en kısa sürede ekleme yapacağım bu konuda. Işık sistemimi düşük bulacaksınız sanırım o konuya da değinmek isterim. Öncelikle beslediğim bitkiler çok fazla ışık ihtiyacı olan bitkiler değiller diye biliyorum. Ve akvaryumum yaz boyunca balkonda duracağı için gün içinde 2-3 saat kadar direkt güneş görüyor(sadece yarısı görüyor dolayısı ile balıklara herhangi bir zararı yok). Su sıcaklığını da bu saatlerde kontrol ettim herhangi bir sorun yok. Bu arada filtrem çok dalga yaptığı için lepisteslerim rahat edemiyor. En kısa sürede 14 ve 16lık plastik dirsek alarak şelale filtreye çevireceğim ki balıklarım yorulmasın. Gün içinde sürekli çalıştırmıyorum şuan. Bir süre hava basıp dinlendiriyorum. Şelale filtreye çevrildikten sonra pislik toplama kapasitesi doğal olarak azalacaktır o yüzden sürekli dip çekimi yapmayı düşünüyorum haftalık olarak. Şuan fikirlerim bunlar. Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum [:)][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209988/160720210042131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209988/160720210042181.jpg[/IMG]
Salyangoz Türü Nedir?
Merhaba sanırım mavi karides demek istediniz. Mavi kaplan karidese benzettim ben görsel olarak.
Lepistes Hamile Mi
Merhaba balığınız hayırlı olsun. Dişi lepistesler olgunlaştıktan sonra karınlarında düzenli olarak sürekli yumurta taşıyorlar bildiğim kadarıyla ve döllenen yumurtaları 30-45 gün civarı bir sürede (sanıyorum balığın üretebildiği yumurtaya göre değişiyor) yavru olarak doğuruyorlar. Yani evet lepistesiniz hamile. Fakat ne kadar zaman sonra yavrular derseniz o konu hakkında net bir fikrim olmamakla beraber yakın zamanda olmayacağını düşünüyorum, en azından bir 15gün civarı. Çünkü balığınız büyük ve bence çok daha fazla yumurta üretebilir kapasitede.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.