ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Malkocoglu61
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Aralık 2021 20:19
Son Ziyaret:
2 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
37 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mücahid Bilal Malkoç
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kocaeli
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bu Vatozun Türü Nedir?
Arkadaşlar yine iş yerindeki akvaryumda türünü bilmediğim bir vatoz var alındığından beri bıyıklarıda boyuda aynı. Ben pek anlamam vatoz türlerinden bu cüce vatoz gibi görünüyor ama bıyıkları farklı bunun türü nedir acaba?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233406/150320231327191.jpg[/IMG][EDIT]Malkocoglu61,2023-03-15 13:27:23[/EDIT]
Bu Corydoras In Türü Nedir?
Bende bronz diye düşündüm ama bronzların sırtında turunculuk oluyor daha önce beslemiştim. Bunlarda turunculuk yok fotoğrafta öyle görünüyor ama turunculuk yok.

Bu fotoğraf daha net oldu sanırım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233406/260220230316021.jpg[/IMG]
Bu Corydoras In Türü Nedir?
Arkadaşlar elimde Black Venezuela türü corydoras mevcut. Buna ek olarak bir abim bana Black Venezuela gönderdi ama bunların rengi açık. Stresten renkleri açtı kendine gelir dedi. Tamam rengi stresten açılan sonra kendine gelen gördüm ama bu bayağı farklı geldi koyulaşsa bile elimdekiler gibi olacağını sanmıyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233406/250220232206221.jpg[/IMG]

Bunlar benim elimde olan.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233406/250220232206401.jpg[/IMG]

Bunlarda sonradan gelenler.
Elma Salyongozunun İlginç Hikayesi Y@rdımcı Olun
Elma salyangozları yeterli besin bulamayınca bitkileri yer. Kopan ve sağlıksız olan değil bayağı taze yaprakları dahi yiyebilir. Tadına bir kere baktıktan sonra sanırım vazgeçirilemiyor. Benimde salyangozlarım aynı durumu yaşatmıştı bana ve yeni bitkiler aldım kalın yapraklı alayım belki yemezler dedim onları da afiyetle götürdüler. Sarı elma salyangozları yine iyi diğerleri daha fena. Bu konuda hevesiniz varsa baştan uyarayım. Görselinizdeki elma salyangozlarını elinize alıp gezdirebilirsiniz. Ufak ısırışlar hissedeceksiniz ama canınızı yakmayacak ve bişe olmayacaktır. Fakat diğerlerini elinizde sakın gezdirmeyin. Kardeşim denedi elinden zor aldım. Isırık izi ve kanama vardı elinde. Minik bişe ama yine de can yakar. Burdan şunu anladım ve sonrasında gözlemledim. Diğerleri bitki konusunda daha fena. Özellikle kahverengi elma salyangozu diye satılan türler. Bitkileri gövdesinden başlıyor yemeye.
Neyse velhasıl kelam durumlar böyle. Sizdekilerde çok güzel benimde en sevdiğim tür ve şuan elimde sadece sarı elma salyangozlar var.
Yine de salatalık falan verin belki onla oyalanır bitkileri rahat bırakırlar.
Katil salyangozlar içinde her ne kadar elma salyangozlarına bir şey yapmaz dense de boş kabuk toplayanlarda var. Hem de büyük boy olanlarda. O yüzden aynı tank içerisinde bakmazsanız daha iyi olur.
Keyifli hobiler dilerim.[:)]
Mavi Elma Salyangozu
Ne kadar süredir o şekilde duruyor. Bazı salyangozlar kabuklarının içerisine hava doldurup o şekilde su üzerinde durabiliyor bazen saatlerce ama sorun olmuyor tekrar havayı bırakıp suyun dibine iniyorlar. Elma, ramshorn ve physa salyangozlarda bunu sıkça gözlemlediğim oldu.
Corydoras Ve Eledoa
Gebze'ye yakınsanız gelin biraz tubifex vereyim hızlandıralım şu süreci [:)]
Corydoras Ve Eledoa
Güzel olmuş genelde bişeylerin arasına, arkasına, altına girip saklanmayı seviyorlar. Tabi ona ne tepki vereceklerini gözlemleyip karar vereceksiniz.
Bu arada ürkek olmaları ile ilgili şunu da eklemek istiyorum. Ben akvaryumun altında çekmeceli dolap kullanıyordum. Ve aç kapa bayağı ürkütüyordu normalde de akvaryum yanına geldiğimde ürküyorlardı. Fakat şuanda set aldım katlı kullanıyorum. Çekmece v.s. yok. O ürkeklikleri geçti. Sizde nasıl bilmiyorum ama ben bundan yaşadım belki sizde de aynıdır. Gerçekten farketti.
Umarım en kısa sürede yumurta dizmeye başlarlar. Daha yumurtaları sağlam çıkarma sorunları ile uğraşıp zamanla onuda oturtmanız gerekecek. Onunda zamanı gelirse yardımcı olurum. [:)] Keyifli hobiler dilerim.[:iyi:]
Corydoras Ve Eledoa
[QUOTE=sametyildiz]

Abi selamlar, öncelikle sorunuza cevap vereyim niyetim imkanlar dahilinde yumurtaları ayırmak. Elimde 45L ve 180L olacak şekilde iki tank var bir kaç saklama kabı yada yavruluk ile yavrulara bir cüsse kazandırıp sonra alternatif bir tank temin edip yavrulara orda boy kazandırabilirim. Açıkçası henüz bir gelişme olmadığı için kafamda bir düzene de oturtamadım.

Yazıların bir çoğuna göz attım. Yağmur etkisinin bir çok yabancı videoda da bahsi geçti. Hatta gerçekten yağmur yağdığında hava basıncı düşüyor buda coryleri yumurta dökmeye teşvik edebiliyormuş. Aynı şekilde yağmurum sudaki oksijen seviyesine de katkısı olduğunu bu sebeple cory üretiminde mutlaka yüzeyin hareketlendirilmesi öneriliyordu bu yazılardan birinde. Bu sebeple bende pipo filtremin çıkışını su üzerine verip benzer etkiyi oluşturmaya çalıştım.

Aynı yumurta dökmedeki farklı görüşler gibi sıcaklık konusunda da bir çok farklı yorum var. Meselea orange venezuelanlar için yabancı kaynakların bir kaçında 23-24 derece öneriliyorken başka cory türleri için daha serin sular tavsiye edilebiliyor. Bence bu genel fikir ayrılığının yada çelişkinin sebebi, yaygın bir kaç cory türü için başarılı olmuş ortam ve yöntemlerin tüm coryler için geçerli olduğu yanılgısı. Her varyentenin farklı ihtiyaçları var ama sanki yaygın komando, panda gibi türlerin ihtiyaçları genel kabul görmüş gibi. [/QUOTE]

Siz zaten güzel araştırmışsınız. Orange Venezuela türü için pek bilgi sahibi olmasamda şimdilik 4 tür corydoras üreten birisi olarak deneyimlerimden paylaşayım. İlk akvaryum kurduğumda karma tür bakıyordum ve komando çöpçülerimin o zaman yağmur efekti ile yumurtlamalarını tetikledim yada öyle olduğunu sandım. Aslında durum şu;
Sık su değişimi gerekli. Üremelerdeki farkı gözlemledim ve etkili. Ben hemen hemen her gün az da olsa su değişimi yapmaya çalışıyorum. Su değişimini diğer türlerdeki gibi değilde bunda fazla yapmak daha tetikleyici oluyor. Yani üçte bir oranında değişim yapıyorsanız bazen üçte iki yapın. (Tabi karma tanksa üçte bir iyidir.) Yeni suyu motorla verip biraz akıntı yaparak yüzmelerini sağlıyorum. Akıntıya yüzmekten keyif alıyorlar bazen kaçsalarda özellikle akıntı karşısına geçip yüzüyorlar.

Diğer konu yem konusu ki şöyle açıklayayım normal yemlerden tubifexe geçiş yaptım ve komando çöpçülerim haftada bir yumurta dökerken haftada 6 gün yumurta dökmeye başladılar. Sterbailer iki haftada bir iki gün yerine haftada bir iki yumurta dökmeye başladı. Black Venezuela türlerinden yavru alamamışken tubifex ile iki haftada bir iki gün yumurta alıyorum. Dublicaruslarda ise haftada bir iki gün yumurta alıyorum. Tekrar normal yemlere dönünce yine üreme azalıyor. Tabi bu üreme zamanları dişi sayılarına göre değişebilir yani komandolarda her gün bir dişi yumurtluyor diye düşünürsek bende üç dişi var bir dişi haftada iki defa yumurta döküyor demek.

Mop mevzusuna gelirsek elimdeki dört türde camlara yumurta döküyor dublicaruslar genelde bitki yapraklarına döksede cama da döküyor fakat mop denediğimde ne blackler nede dupliler mop kullanmıyor. Sterbai ve komandolar kullanıyor. Komando sadece mopun içine ve mopun yanındaki cama diziyor. Sterbai tüm camlara dizebiliyor mopa da diziyor. Yavru yemeleri yüzünden tercih edilebilir. Geç kaldığınızda en azından bir kısmını kurtarmak için.
Vatoz
[QUOTE=hakanyildiz06]Ankara'da olsaydınız, huzurevindeki akvaryum için cüce vatoz ve lepistes balıkları hediye ederdim. Ankara'da benzer kuruluşlarda akvaryum varsa aynı şekilde hediye edebileceğimi duyurmak isterim.[/QUOTE]

Teşekkür ederim düşünmeniz yeterli. Biz çalışanlarda elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yinede bir şeyler yapmak isterseniz bölgenizdeki kurumlar ile iletişime geçebilirsiniz. Akvaryumları yoksa da forumdan bir kaç arkadaş toplanıp güzel bir akvaryum kurulabilir. Bu çok güzel olur. Sadece yaşlılar değil hatta çocuk veya engelli bakım evleri v.s. içinde güzel olabilir. Tabi kurum yetkilileri onay verirlerse. [:)][EDIT]Malkocoglu61,2023-02-10 01:13:34[/EDIT]
Vatoz
[QUOTE=Tesseract]Leopar vatozlarım büyüdüğü zaman akvaryumcuya götürür büyük olanı verip yerine küçük bir tane alırdım. 1 yıl içerisinde büyürdü tekrar aynı şekilde küçüğü ile değiştirirdim. Çevrenizde akvaryumcu varsa şansınızı deneyebilirsiniz.[/QUOTE]

Eskiden alıyorlardı ama şimdi almıyorlar. İsteyen birine ücretsiz verebilirim. Ben yerine cüce vatoz alır koyarım buraya.[:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.