ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3045
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
54 dakika önce
Toplam Mesaj:
2678 [0.61 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
130 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
25
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin

SON 10 MESAJI

Yeni Malawi Tankıma Görüş Ve Önerileriniz Nedir
Standart bir acemi akvaryumu olmuş. Bunu olumsuz anlamda söylemedim, neredeyse hepimizin başlangıçta buna benzer bir akvaryumu olmuştur. Akvaryumunuz temiz görünüyor , şu an için sahip olduğunuz balıkların ihtiyaçlarını karşılar. Bu hacim balıklar yavru olduğu için sorun olmaz fakat balıklar büyüdükçe sayı ve türde azaltma yapmanız gerekecek. Her türden 1 erkek 2 dişi şeklinde veya seçeceğiniz iki türden 1 erkek 3-4 dişi şeklinde bir düzenleme yapabilirsiniz. Balıklar büyüdükçe daha güçlü bir filtreye de ihtiyacınız olacak. İmkanınız varsa şimdiden bütçenize uygun bir dış filtre alın. Dekorasyonunuzun daha iyi olması için internet üzerinden bulabileceğiniz pek çok örneği inceleyin, daha doğal bir dekorasyon yapın. Çok zor değil. En önemlisi bol bol okuyup araştırmak. Kolay gelsin.
Beyaz Güzel Calvus White
Özenme ve heves zaten arzı oluşturan şeylerin içinde, olmazsa olmaz. Başkalarına özenelim, heves edelim, biz de o türü isteyelim ve besleyelim.Zaten böyle böyle nadir olan türler getiriliyor.Ancak bilhassa F0 balıklar alırken bilinçli ve sorumlu davranalım. Satıcı, ithalatçı müşteri ayrımı yapmaz kazancına bakar, sorumluluk hobicilerin üzerinde.
Beyaz Güzel Calvus White
[QUOTE=Sansasyon43]

Gold head türünün göldeki azalması ile ilgilide benim bildiğim son 3 yılda her gelen ithalatta bu balık vardı, peki o kadar nadir yani az kaldıysa neden bu kadar çok ithalatına izin veriliyor anlamak biraz güç...[/QUOTE]

Ad Konings paylaşımındaki balık gold head compressiceps değil sarı calvus. Sarı calvusun nesli hakkında uyarıda bulunmuş, yanlış anlamış olabilirsiniz. Gold head compressicepsin doğadaki popülasyon durumu hakkında herhangi bir veri veya kaynağa rastlamadım ancak çok sayıda üreme olgunluğundaki balığı yakalarsanız o türün nesline zarar veriyorsunuz çıkarımı yapmak mantıksız ve yersiz bir çıkarım olmaz diye düşünüyorum. Belki orada bir denetleme mekaniması vardır, belli bir kota vardır ona göre yakalanıyordur, bu işin içinde olanlar daha iyi bilirler. Umarım öyledir.

Benim mesajımda asıl eleştirdiğim nokta bu türe direkt olarak ticari yönden yaklaşılması, türü tanımayanlarca pahası, nadirliği üzerinden değer biçilmesi. Ticari amaçlarla bilinçsiz ellere düşen türlerin pek çoğu ya zamanla piyasadan siliniyor ya da yanlış kırılmalardan dolayı türünün kötü örneği balıklar bulunuyor.

Eğri oturup doğru konuşalım; zamanı gelince ben de kolay bulunabilirliğinden dolayı muhtemelen ilanlardan denk getirdiğim F0 bir çifti alacağım. Ticari değeriymiş, piyasası varmış gibi şeyler çok umrumda değil. Doğru ortamı sağlayıp gözlemlemek , bilgi edinmek ve paylaşmak ilk hedef.
Beyaz Güzel Calvus White
En nadirini ve kıymetlisini neye göre arıyoruz? Nadirliğini göldeki yayılım alanı ve yakalanıp ne kadar ihraç edildiği veya ne kadar üretilip piyasaya yayıldığı belirleyebilir. Calvusun sarı varyetesi (Gold head ve sarı compressicepsler değil, yılların yanlış adlandırılması yanıltmasın) sınırlı bir alanda mesela ve Ad Konings Instagram hesabında bir paylaşımında F0 sarı calvusların satın alınmaması gerektiği konusunda uyarmış. Bunun nedeni sarı varyantın sayısının azalarak neslinin tehlike altında oluşu.Şimdi bu olumsuz durum sarıları diğer renklere göre doğal olarak daha nadir ve kıymetli yapıyor değil mi ?

Altolamprologus türlerinin istenilen görsel güzelliklerine aşırı yavaş büyüdükleri için çok geç ulaşmalarından dolayı üretimini yapıp ticari kıymetini düşünenlere, biolife tropheusçularına pek tavsiye edilesi türler değil. Bunun yanında istenilen boyutlardaki balıkları beslemek için talebi karşılamak adına aşırı miktarda F0 balık yakalanıyor ve yukarıdaki durumdaki gibi doğal popülasyonlara fazlasıyla zarar veriyor. Tam bir dilemma.

Altolamprologus calvus ve compressiceps yine de çok kıymetli türlerdir. Kıymetlidirler çünkü geçirdikleri evrim, çevrelerine bağlı olarak yaşadıkları adaptasyon ve bunlara bağlı olan davranışları, yaşam şekilleri harikuladedir. Tropheusların da beslenmeye bağlı olarak evrimleşen çene yapıları, doğadaki yaşamlarında diğer otoburlarla olan ilişkileri harikulade mesela ancak bizdeki kıymeti albino kipili, dev koloni, aşk küpü ve biolife bazında.

Yukarıda bahsettiğim ilgili Ad Konings paylaşımı:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/130720191617121.jpg[/IMG]
Beyaz Güzel Calvus White
Ad Konings’in [U]Tanganyika Cichlids in Their Natural Habitat[/U] kitabında sert pul yapısıyla alakalı yazılı olan muhtemel iki sebep var:
1) Sizlerinde de bahsettiği ve en bilinen sebep kavgalarda bu sert pul yapısının rakibe karşı caydırıcı olarak kullanılması.
2) Yine sizlerin tahmini üzere, Altolamprologus türlerinin vücut yapısı sayesinde çok dar yerlere girdiğinde vücudunu koruması. Bu da şöyle oluyormuş: Balık bazen gireceği çatlağın, yarığın vb. boyutunu yanlış hesaplandığında dolayı girdiği yere sıkışabiliyor ve bu sıkıştığı yerden çıkmak için kelimenin gerçek anlamıyla çırpınırken, bu sert pul yapısı çırpınma esnasında kayalara sürtüp pul kaybı yaşamasını önlüyor veya en aza indiriyor. Bir nevi kalkan.
Sert Sular
Bu güzel akvaryumun son durumu nedir?
Beyaz Güzel Calvus White
[QUOTE=Foai]Kavga esnasında yandan darbe almakla ilgili olabilir. Girdiği dar yerden kolay çıkmaması için de olabilir.[/QUOTE]

Kitabı silip süpüren nasıl da belli ediyor kendini 😄.
Hediye Gelen Yeni Küçük Dostlarım
Elinizdeki akvaryum japonları bir süre idare eder. Japonlar için akvaryumcularda çeşitli yemler mevcut, kırmızı ve yeşil renkli, taneli yapıda üzerinde Japon balığı resmi olan yemleri görürsünüz. Marka olarak birşey diyemem, Japonlar ilgi alanım değil. Çok pahalı olmayan, temel bir yem fazlasıyla işinizi görecektir. Başlangıç olarak hiç bitkiye bulaşmayın. Dere çakılı veya kumu, bir adet filtre almanız şimdilik yeter. Japonlar biraz obur oldukları için aşırı yemlemeden kaçının ve dipte biriken pislikleri de hortum yardımıyla çekip haftalık 3-4 litre su değişimi yapın. Değişim yapacağınız suyu en az 3 gün ağzı açık bir şekilde dinlendirin ki kloru gitsin.Bitki olmayacağı için aydınlatmaya ekstra masraf yapmayın. Aydınlık bir odada, direkt güneş ışığı almayan bir yere yerleştirin. Sağlıklı bir şekilde yaşatmanız için asgari şartlar bunlar, fazla yormaz ve zamanınızı almaz.Eğer bu işi hobi olarak yapmak isterseniz okuyup araştırırak uzun bir yola giriyorsunuz, severseniz çıkamıyorsunuz. Sitenin nasıl kullanıldığını çözerseniz forum ve makaleler kısmından pek çok şey öğrenebilirsiniz. Umarım şu an için sorularınıza açıklayıcıyı cevaplar almışsınızdır.
Beyaz Güzel Calvus White
Şu an en güncel Altolamrpologus tanıtımı bu, biraz muhabbet olsun. Bu türlerle ilgilenen herkese bir Tanganyika genel kültür sorusu: Altolamprologus türlerinin kalın pul yapısına sahip olma sebepleri nelerdir ? Gözlemlenen ve muhtemel olan iki sebebi var.
Hediye Gelen Yeni Küçük Dostlarım
Merhaba,

1) Filtre pek çok akvaryum için temel ekipmanlardan biridir. Yararlı bakterilerin filtre içindeki temelde süngerden oluşan malzemeye koloni olarak yerleşerek suyun mekanik ve biyolojik olarak filtrelenerek temizlenmesini sağlar. Hacim ve balık türlerine göre çeşitli filtreler mevcut. Dış filtreler daha yüksek hacimli akvaryumlarda kullanılıyor. Sizinkisi için de uygun iç ve şelale filtreler var.

2)Öncelikle bu sorunuzun cevabı için elinizdeki balığın türünü bilmemiz önemli. Biliyorsanız belirtin. Bilmiyorsanız fotoğrafını ekleyin veya sitenin ansiklopedi kısmından profillere bakarak tür tespiti yapabilirsiniz. Elinizde tahminen Japon veya lepistes vardır.

3) Bu sorunuzun cevabı için de elinizdeki türü bilmek gerek ancak genelde 10 litrelik bir akvaryum için 2-3 kg kadar dere kumu, kuvars gibi kumlar ve Elodea, saz gibi bakımı zahmetsiz bitkiler başlangıç seviyesinde biri için yeterli olacaktır. Bu söylediklerimi pek çok akvaryumcudan temin edebilirsiniz. Bilinen, güvenilir akvaryumcuları tercih edin. Pek çoğu birşey bilmeyen insanlara kazık atmaya meyilli oluyor genelde. Zaten ufak bir akvaryum olduğu için dekorasyonda deniz kabuğu gibi büyük gelecek malzemeleri kullanmayın, mümkün olduğunca doğal görünen bir dekorasyon yapmaya gayret edin.

4) Hali hazırda kurulu bir akvaryum tamamen temizlenmez. Düzenli aralıklarla bir miktar su değişimi yapılır. Bunun miktarı canlı yükünüze ve hacminize göre değişir. Sizin akvaryum için haftada yapacağınız 3 litre kadar bir değişim yeter olacaktır. Değişim yaparken dipte biriken kaba pislikler temizlenir, su çekilir ve yerine dinlendirilmiş taze su eklenir. Direkt olarak çeşme suyu eklemeyin, dinlenmemiş sudaki klor canlılar için zararlıdır.

5) Akvaryum direkt olarak güneş ışığı alan bir yere konulmamalı. Hem yosun, alg sorununa sebep olabilir hem de sıcak günlerde aşırı ısınma ve buharlaşmaya sebebiyet verebilir.

6) Japon gibi soğuk su türleri dışında pek çok tür için ısıtıcı kullanılır . Ancak 10 lt gibi ufak bir akvaryumun ısınması zor olmayacağı için soğuk kış aylarında devamlı oda sıcaklığında olan bir yerde duruyorsa kullanmaya da bilirsiniz. Yine de garanti olsun istiyorsanız düşük wattlı bir ısıtıcı edinebilirsiniz.

7) Balıklarınızın fotoğrafını ekleyiniz (mesaj yazarken mesaj kutusu üzerindeki fotoğraf makinası simgesine tıklayarak ekleyebilirsiniz).

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 312 Online Kullanıcı, 170 Üye

Online Kullanıcılar

wellyy, Fatih ÇE, ilker2626, meto55, dragons, diper, ankara0606, YavuzTut, faruk7481, tayfund, Noyes, rainbowdivx, TheHobi, fzkdevil, gattar5050, kn0w, mustafakuzu, Fatos_dmrr, tropeus, Asamet123, Quersian, Luthien, melektrikci, Hizeybe, yokte, berke0017, wendigo, deepahm, Harlequin, peace41, Gökhan1907, Formicasmind, Brk26, rdroo, Hakan Ezer, MiSoSiKiaN, Taskinilsever, Kınayu, fikret43, muratgurer, Bisnev99, Esnaf, olympos06, deepbigblue, furkan_scream, Koksal Gurkan, Dost34., eozen81, aXarayli, pugy, smckr, tosbag, bilenix, SCORPION_79, arconim, IlkerSalmanoglu, vendetta99, zatonica, ONRAYDN, orimohito, DeviLLe, balik123, ternapi, Bilgekarga, Rokujou, Alcynone, fretzly, redfox69, sinor, punis_her, Emerse, Aquasecron2, Melih3509, Therbosstat, enginm2000, Efekulien, Baranmeng, ALPDEM, indianaconz, StenkaRazin, furkanyy38, Mikail Erdoğan, gokkurt, MURAT111, darkaura, oytun, osman-01, ErzurumLu, ers1905, firat0133, MertA, BoraBerkol, nevzatk, BULENTKARABULUT, serkantezel, muratyarici, KILLIFISH, fa61, ersel, HarunYldrm, lizuferum, smithiseek, Kemalk41, hakanycl, Kaangzkr, Talha, MEID, Demasoni34, UmitYilmaz, HobiciBalıkçı, yunusemre98, frtdmr23, atlantis917, biray, SahinTaskin, Ahmet Haşim, oguzzkann, Supervenenis, Taha2699, Chewere, Dipayrer70, emreemin, haganni, AhmedVural, tosyalı, Hamza Özel, Arifhb, Kfat, AmazonDream, Mete Duru, emirkagan, Hak@N, Necdet Buluk, adige42, yorgunsair, Fatihs, Balikcionur, kdeniz, OMER006, ibmsony, RuLing, ekcinar, PoTM, goldfishlove, Hasan Acar, selahattinfidan, drersayan, Lepisteseyma, Volkan61, DiscusFan, FRaVF, Emre39, aslasensiz, shark26, atakartal, fahrisk, kontrast, serdar131977, mustafasen, peterparker, UĞUR KARA, FurkanKöse59, Buğra Divrikli, Splendor, babanus, 61oflu61, lojistisyen, yusuf21, GkhnBtmz, KahramanTaban, alpyg,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,108 Mesaj
  • 401,294 Konu
  • 91 Forum
  • 141,729 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,444 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.