ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3894
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
15 dakika önce
Toplam Mesaj:
2850 [0.60 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
79 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
26
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin Altolamprologus compressiceps. sp. shell 'Sumbu' Neolamprologus multifasciatus

SON 10 MESAJI

Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
[QUOTE=serhat480]

Merhabalar
Bu konuyu kaçırdığıma üzüldum, Heycanla okuyorum...

İlerleyen aşamalarda söyleyen oldumu bilmiyorum ama yukarıdaki gibi kabloları dolarsanız, kablolar bobin etkisi yaratacaktır.(Bobin etkisi kabloların aşırı ısınmasına ve erimesine neden olur)Kısa vadede çok bi sıkıntı yaratmayabilir ama ilerleyen aşamalarda, özelliklede ısıtıcı devreye girdikten sonra ürünlerde hasara neden olabilir.Bu konuyu dikkate almanızı öneririm...[/QUOTE]

Merhabalar,

Henüz bir şey kaçırmış sayılmazsınız, çok eski bir kurulum değil. Umarım keyifle takip etmenizi sağlarım.

Verdiğiniz tavsiye için çok teşekkürler. İlk defa böyle bir şey duyuyorum ve ilginç geldi. Profilinizden mesleğinize baktım, sizin alanınızdan bir konu sanırım o yüzden değerli bir yorum benim için. Şu an kablolar ilk halindeki gibi durmuyor. Oradan çıkarıp tekrar sardım ve kancaya astım, aşağıdaki fotoğrafı az önce çektim. Yine aynı risk söz konusu mu bu haliyle de ?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/080820202306261.jpg[/IMG]
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
[QUOTE=Arifhb]

Gayet yeterli. Ancak ph o ayarda kalmayabilir; 7.0 a tamponlanıyor akvaryumda iken. Belki kuytu bir köşeye çorap içinde torf kullanabilirsin. Silis kumu da sirkeli su ile iyice asite doyurup sermek ph açısından faydalı oluyor.

Ne zamana start vereceksin? Bu keratalara ayrı bir konu şart 😊[/QUOTE]

Ayrı bir konu açmayı ben de düşünüyorum. Torfu düşünürüm ama ilk etapta kütüğe ve kuru yapraklara bırakacağım işi. Yarın akvaryumu ve kullanacağım kumu güzelce temizleyeceğim. Hafta başından itibaren malzemeleri toparlayıp en kısa zamanda kurulumu yapıyorum. Ay sonuna kadar hem düzenin oturmasını hem de balıklar henüz genç oldukları için biraz daha büyüyüp cinsiyetlerinin daha iyi belli olmasını bekleyeceğim.
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
[QUOTE=Arifhb]

Vallahi güzel de olur 😊 Nasıl bir kurulum düşünüyorsun?

Endonezya Borneo adaları, Doğu Kalimantan eyaleti sebuku nehrine endemik bir tür. Çok sığ sularda (5-15cm) yaşıyorlarmış. Nispeten blackwater birikintiler ve yavaş akan asidik sular..

Bu şartlara göre bir plan mı olacak?[/QUOTE]

Sizin akvaryumunuz örnek oldu. Biyotop olmayacak ancak rahat edecekleri bir akvaryum kuracağım. Bu akvaryum hobiye geri döndüğüm yıl yaptırdığım akvaryumlardan biri, 45x36x30h cm ölçülerinde. Teknik ekipman olarak küçük bir pipo filtre (debisi oldukça düşük olacak) ve 50 w ısıtıcı olacak. Tabana Tanganyika kurulumumdan kalan silisten koyacağım,2 cm kadar. Su yüksekliği 25 cm kadar olacak. Böylece hem bol bol su üstü bitkisi koyabilirim hem de atlama riskleri daha düşük olacak, zaten buhar camı da var. Dekorasyonda büyük parça bir kütük ve kuru yapraklar olacak. Su altı bitkisi olarak da moss ve kütüğe tutunabilecek fern türleri koyacağım. Hareketlilik açısından bir grup Rasbora da olacak. Evde R/O sistemim var, suyun pH'ı 6 civarı. Kafamda şimdilik bunlar var.
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
Sizi düşünen iyi arkadaş örneği: Bende Betta albimarginata var, sana göndereyim mi bir çift?

Sizi durduk yere kaşındıran, dertsiz başınıza dert açan iş çıkaran kötü arkadaş örneği: Bende Betta albimarginata var, sana göndereyim mi bir çift?

Ve tüm bunlar 12 saat içinde olur .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/070820202052511.jpg[/IMG]
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
Selamlar,

Gözlemlediğim bir davranışla ilgili güncelleme yapmak istedim. Aşağıdaki videoda, doğada Neolamprologus multifasciatus'un onu avlayan avcı türlerle olan ilişkisinden bahsetmekte. Bu avcılardan biri de Altolamprologus compressiceps sp. shell Sumbu. Videonun sumbu shell ile ilgili kısmında bu türün multifasciatus yuvalarının üzerinde yırtıcı bir kuş gibi dolaştığını ve gördüğü yavru, genç multifasciatuslara yukarıdan saldırarak avladığından bahsediyor. Ebeveynler yuvayı korumak için saldırdığında kavga etmek yerine sert pullarıyla vücut savunması yapıyor, bundan daha önce bahsetmiştim.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=xDkzx21vqO4[/VID]

Akvaryumumda bu aralar bu videodakine çok benzer davranışlar gözlemlemekteyim. Neolamprologus multifasciatus çok kolay üreyen , kısa sürede yavru görebileceğiniz bir tür. Benim akvaryumumda ise her şey yolunda görünüyor olmasına rağmen hala yavru göremedim, bunun temel sebebinin sumbu sheller olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki, sumbu shellerden biri (bir önceki güncellemede en beğendiğim olan) genelde multifasciatusların bölgesinin sınırlarında, üstlerinde takılıyordu. Zaman zaman çatışmalar, sürtüşmeler görüyordum o kadar.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201624271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201625171.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201626021.jpg[/IMG]

Normalde balıkları yemledikten sonra karınları doyduğu zaman şişkin oluyor, bir sonraki yemlemeye kadar şişlik gidiyor. Fakat bu arkadaşın karnı nerdeyse her zaman şiş vaziyette. Sonra bir de baktım ki artık multifasciatusların sınırlarında takılmakla kalmıyor, kafasını onların yuvalarına kadar sokuyor ve yetişkin multifasciatusların saldırılarını gövdesiyle savunuyor. Galiba yavrular daha kabuktan çıkamadan bu arkadaşa av oluyor. Hatta öyle ki en iyi anlaştığı sumbu shellerden biri zaman zaman ona katılıyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201630081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201630391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201631101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201631411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201632111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201632451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201633161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201633461.jpg[/IMG]

Bence Afrika cichlidlerini beslemenin olayı,özü budur; orijinal formuna sadık balıkları ve doğal davranışlarını gözlemleyebilmek.
F0 Betta Rubra Günlüğü
Çok geç de olsa nihayet vahşi beta türlerine ilginin artması sevindirici. Yalnızca renk ve kuyruk tipi için beslenen betaların ayna karşısında kabarmak dışında bir olayları olmadığı için bence bir süre sonra oldukça sıkıcı bir hal alıyor. Balığı anatomik olarak zayıf hale sokan büyük kuyruklara girmeyelim bile.Ancak vahşi beta türlerinin her biri farklı özellikte, renkte ve tipte olduğu için hobi için çok daha fazla şey sunuyor. Siz de çok güzel, tam karakteristik özelliklerini gösterebilecekleri bir akvaryum kurmuşsunuz, emeğinize sağlık. Tanıtımınız da oldukça bilgilendirici. Eğer habitatlarında varsa bu akvaryuma bir grup cüce Rasbora türü de çok yakışır, renk katar.
Balıklara Nasıl İsim Veriyoruz?
[QUOTE=babur alimov]


Bakın o eski konu kapandı bu kadar uzunca yazıp içinizdeki kini kusacağınıza aklınızı maksimum seviye de zorlayarak ağzınızın salyasını da silerek bir yanıt yazmalıydınız kendinizce iki üç latince sözler kullanarak bilgi sahibiymiş gibi göstermeniz seviyesizlikten başka bir şey değil.

Adam akıllı sorumu sordum yukarıda yazdığınız yazıya bağlı kalarak bir yanıt vermenizi rica ediyorum.
Konu bu kadar basit. [/QUOTE]

Tamam işte ben de sizi araştırmaya teşvik edecek cevabı verdim zaten. Ama anlaşılmadıysa biraz daha açayım madem. Göllere yapılan keşif ve sınıflandırma çalışmaları gerçekten çok zahmetli çalışmalar. Bu keşiflerde yeni bir tür keşfedilirse ve göze çarpan, ayırt edici herhangi bir fiziksel özelliği, durumu yoksa genelde kaşifinin ismi verilir veya o konuda duayen biri olduğu için ona atıf olsun diye de bu adlandırma yapılabilir . Bunun şöyle de bir yararı söz konusudur; buescheri hakkında daha detaylı bir araştırma yapmak istersem eğer adından yola çıkara bu kaşifin balık hakkındaki yazılarını, gözlemlerini araştırıp bulabilirim, inceleyip bilgi sahibi olabilirim. Hatta bu sayede Heinz Büescher ile bu tür hakkında mail yoluyla konuşmuşluğum bile var balık hakkında merak ettiğim ve yaşadığım bir sorun yüzünden. Ama işte size göre Latince kullanmak boş yere hava basmak, burnu havada olmaktan ibaret. Bu yönde söylemleriniz oldu.
Balıklara Nasıl İsim Veriyoruz?
[QUOTE=babur alimov]Şimdi kimsenin yüzüne bakmadığı ve kimsenin konuyla ilgisinin olmadığı aşikar.

Benim bir kaç sorum olacak ?
konuyu kişiselleştirmeden mantık çerçevesinde açıklayıcı bir yanıt verirseniz sevinirim.

Neolmaprologus buescheri ismi de türü keşfeden Heinz Büscher'e ithafen verilmiş bir isim. Sadece tür isimlerinde değil diğer basamaklarda verilen Latince isimlerin de anlamları var. Bunların anlamları için biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Bu tamamen sizin yazınızdan alınan bir yazı.

AKIL seviyemizi zorlayarak farazi olarak düşünelim. diyelim ki metriaclima fainzilberi lundo türü ile metriaclime msobo magunga türü akvaryum ortamında bizim isteğimizin dışında çiftleşti, ve bizde artık herşeyin geç olduğunu düşünerek hobi merakımızdan dolayı yavrusu nasıl çıkacak acaba diye bekliyoruz ve yavruları büyütüyoruz.
Çok da güzel bir renk yakalamış diyelim. bu türünde renk skalasının daha baskın olması için ISLAH ettik ve bir renk ortaya çıktı ve yavrularıda artık tamamen anne baba gibi form ve renk düzeyinde.

Sizce bu türü ne diye adlandırmalıyız ? yada en doğru isim tanısı ne olmalı ?
Çünkü artık bu tür var elimizde ve yavrularıda birebir anne baba gibi çıkıyor istesek istemesek bu tür artık yayılacak buna ne isim vermeliyiz?

Bilimsel olarak açıklayıp örneklendirirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkür ederim. [/QUOTE]

Hay hay, gelin bir de buradan yakalım.

Diyelim ki siz bir balığı beğendiniz ve beslemek, hobi yapmak istiyorsunuz veya ticaretini yapmak. Sahip olmadan önce yaptığımız ilk şey balık hakkında temel bilgileri toplamaktır değil mi? Bunun için ne yaparız, kaynaklara başvururuz bu forum gibi. Bazı türlerin profilinde, makalesinde vs. eğer o türün çok yakın akrabası olan bir türü varsa veya birden fazla varyasyonu varsa yazar; aynı akvaryumda bakılması hibritleşmeye yol açar diye uyarır.

Ama farazi olarak diyelim ki biz yine de akıl tutulması yaşıyoruz, akvaryumumunuzun büyüklüğüne ve dekorasyonuna ve de en önemli olarak alnımızın maşallahlık tecrübe terine güvenerek bu iki yakın türü veya varyasyonu aynı akvaryuma koyarak risk aldık. Bu türler bir süre sonra bizim kontrolümüz dışında çiftleşirse burada balıklara hiçbir şekilde sebep bulamayız, üreme içgüdüsüdür yapar. Bu tamamen bizim hımbıllığımız ve mallığımızdır, işgüzarlıktır.

Ama yine diyelim ki farazi olarak akıl tutulmamız ay tutulmamız kadar kuvvetli bir şekilde devam ediyor, bir bakıyoruz çıkan yavrular maşşalllaaah ay parçası, gözlerimizi kamaştırıyor, renkler şahane. İşte bu noktada yapılan hımbıllığa isim bulmaya çalışmak yenilen halta kılıf bulmaktan başka bir şey değil. Bu nokta aynı zamanda salyalarımızın akmaya başladığı noktadır.

Yani aslında lafı uzatmadan, bu türlere isim vermek balıklar öyle kazara veya kasten ortaya çıkınca ortaya çıkan bir şey değil. Bir türün varyasyonu olarak bilinen balık yapılan deneyler sonucu başka bir türe ve hatta cinse bile ayrılabilirken "ben iki balık kırdım ortaya, ortaya şahane renkli bir balık çıktı hadi buna isim vereyim, aa kendi adımı niye vermiyorum veren var ne de olsa" demek beyhude bir çabadan başka bir şey değil. Ayrıca verdiğim örnekti isme takılıyorsunuz fakat bu türler keşfedilirken ne derece akademik boyutunun olduğunu, nasıl zorluklar içinde olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim.

Son olarak sizin konunuzda da bu belirtildi; diğer balık gruplarından farklı olarak Afrika gölü cichlidlerinin kalitesini belirleyen en önemli şey göldeki akrabalarına olan saflık derecesinde yakınlığıdır. Ürettiğiniz yüzlerce kırma balığı ömürlerinin sonuna kadar elden çıkarmayıp besleyebiliyorsanız buyrun besleyin, ben de sizin takıldığınız "kıdemli akvarist" unvanını sildireceğim ve özür dileyeceğim. Ama bu balıklar bir şekilde piyasaya yayılıp zaten fazlasıyla kırma balığın olduğu piyasayı iyice bozacak.

Hiç de öyle kişiselleştirme yapmaya çalışmıyorum, mantık çerçevesinde tartışalım ayağına girmeye gerek yok, buyrun tamamen balık konuşulacak şekilde ne demek istiyorsanız diyin. Unutmayın ben sizin şahsınızı değil , yaptığınız işi hedef alıyorum.

Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
[QUOTE=babur alimov]

Bilgilendirme için sağ olasın Mert bende diyecektim ne saçma isim koymuş diye. şimdi abimiz gladyatör mü yetiştiriyor. kendisini öyle mi hissediyor. [:D][/QUOTE]

Bu tam bir seviyesizlik, köşeye sıkışınca başka bir yerden vurmaya çalışma çabası. Buna “ad hominem” denir. Latincedir, güzel kelimedir. Bilin bakalım en çok nasıl kafaların başvurduğu şeydir?
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
Konunuz şimdi daha yararlı bir hal almaya başladı, teşekkürler. Yanlış yönlendirilmiş kayıp genç arkadaşlar bunları iyi öğrenin ay sonunda final var, vize konuları da dahil.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.