ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1828
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
14 Saat 49 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2695 [1.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
MurathanM
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

MurathanM

SON 10 MESAJI

2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
Güzel bir kurulum tebrik ederim ama canlı seçimlerinde biraz hata var gibi gözüküyor. Tabii ki akvaryum içindeki canlılar mutludur bundan eminim ama, neon tetra, kırmızı burun ya da benzeri tetra türleri bu tanka ayrı yakışır diye düşünüyorum.
Clithon Corona (boynuzlu Nerite)
Güzel bir tür, üremeleri normal nerite ile aynı diye düşünüyorum?
Eheim Skim 350 Surface Skimmer
Şu an bende performansı 0. Su üzerinde hareketlenme bile yapmıyor. Muhtemelen pervanesi ömrünü bitirdi. Üstelik bunu eheim kalitesine göre çok kısa sürede yaptı.
Tatlı Patates Filizlendi
Arkadaşlar şu linki bırakayım, konuyu okuyanlar faydalansın.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/paludaryum_icin_uygun_bitki_turleri_neler_k273754.asp[/URL]

Epey faydalı bir konu. Buradaki bitkileri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Tabii çoğunun gövdesinin su dışında olması gerek.

Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise balıklarınız. Melek balığı gibi meraklı ve bitkileri severek tüketen canlılar kökleri bitiriyor. Bitkinin gelişimini engelliyor.

Akvaryum üzerine kurulacak bir sistem ile yani Aquaponik sistem ile (makalesinin linki aşağıda) verimli bir şekilde filtrasyon yapabilirsiniz. Sadece bitki değil, pazı ve çilek gibi meyve ve sebze bile yetiştirebilirsiniz.

[URL]https://www.akvaryum.com/aquaponik_sistemler_pazi_ve_cilek_ornek_kurulum_makaler_21_5731.asp[/URL]
Tatlı Patates Filizlendi
Ben de dağ palmiyesi bitkisini, kökleri akvaryumda olacak şekilde tutturdum. Tek yapraklı bit bitkiydi, kısa sürede alttan yeni sürgün verdi ama sürgün asla büyümedi. Bitkinin kendisi de büyümedi, kökleri de büyümedi. Neredeyse 3 ay boyunca aynı boyda ne kurudu ne büyüdü. Belki balıklar uzayan kökleri yiyordur diyerek şu an ayırıp su kabının içinde büyütmeye çalışacağım.
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
130 litrelik olanı tavsiye ederim. Besleyeceğiniz canlı türü biraz daha fazla olur. Ufak akvaryumu temizlemek (dekoru bozmadan) daha zor.
27l Nano Küp
Ben farklı bir konuda tavsiye vereyim, öncelikle kurulumdan önce arka fon yaptırmanızda fayda var. İkinci olarak, akvaryum orada duracaksa gün ışığı fazla yosun yapacaktır.
Kiraz Karides Akıntı
Hava çok fazla, kısmanızda fayda var. Eğer hava motorunuzda düşük mod yoksa, petshop'tan hava hortumuna bağlanan valf var. Onu almanızı tavsiye ederim.
Extra Clear Cam Kontrolü
[QUOTE=lprnvr]

Benim akvaryumun buhar camları hariç diğer camlar extra clear diye söylendi bana. Dediğiniz gibi tam koyu yeşil gibi gelmiyor bana canlı gözle baktığımda. Böyle hafif turkuaz gibi rengi, farklı açılarda da değişiyor. Dik bakıldığında koyu gözüküyor ama bazı kenarlar da turkuaz gözüküyor. Bu arada akvaryum silikonu şeffaf seçilmiş ancak dediğiniz gibi görüntüyü etkiliyor olabilir, bilemedim açıkçası.Eğer kendi akvaryumunuzu paylaşırsanız çok memnun olurum. Siz diğer yorum yapanlara nazaran ilk olumlu görüş bildiren kişisiniz.[/QUOTE]

Zamanında epey araştırdım, ekstra clear camların da saydamlık kalitesi var. Yani Erhan Abi'nin attığı en üst kalite, onlar genelde ithal akvaryumlarda oluyor, bir kaç yerde ufak boylardaki tanklarda görmüştüm. Bu arada, benim akvaryum buhar cam kısmı dahil full siyah silikon. Fotoğraf ile çekmeye çalıştım ama kamera aradaki farkı algılayacak kalitede değil maalesef. Ama yan camlara oranla, siyah silikona rağmen ekstra clear cam kendini belli ediyor.
Extra Clear Cam Kontrolü
Camlar ekstra clear gibi geldi. Normal cam olsa, bu kalınlıkta daha koyu renk gözükürdü. Ekstra Clear camların netliğini silikon bozabiliyor. Benim ön cam full ekstra clear, yan camlar normal. Tepeden bakınca aradaki fark belli oluyor.

Merak ediyorsanız fotoğraflarını çekebilirim :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.