ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
batudemirci
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Temmuz 2023 12:07
Son Ziyaret:
26 Ekim 2023 08:55
Toplam Mesaj:
45 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
43 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
batu demirci
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Saygılar sayın abim!

SON 10 MESAJI

Motorlu Pipo Filtre Düşük Debi Sorunu/köpüklenme
[QUOTE=GhostKoi]Motorlu pipo filtreler zaten düşük debilidir. Hızlı bir şekilde debi düşmesi de normaldir. Bendeki dophin spf 16 3 hafta ancak dayanıyor. Temizlerken motorun içini söküp pervaneyi, süngerleri, kısaca komple herşeyi temizlemelisiniz. Motor içinde kulak pamuğu kullanabilirsiniz. Bakteri kaybı olmasın diye sünger ve filtre malzemelerini akvaryumdan alınmış ya da kloru giderilmiş suyla temizlemelisiniz.

Köpükten kastınız anlaşılmıyor. Su yüksekten düşüyorsa köpük oluşması normaldir. Yok yüzeyde yağımsı bir tabaka oluşuyorsa bu da bakteri filmidir, yemlemeyi azalarak ve üzerinden tasla tabakayı alarak önüne geçebilirsiniz. Akvaryumunuz küçük ve canlı sayınız az. Mümkün olabilen en az miktarda yem atarsanız iyi olur.[/QUOTE]

Cevabınız için teşekkür ederim. Su yüksekten düşmüyor ve filtrenin çevresinde minik baloncuklu köpük birikimi oluyor. Yağ tabakasına benzer bir durum söz konusu değil gördüğüm kadarıyla. Dediğiniz gibi tamamen söküp bakayım filtre temizliğine.
Motorlu Pipo Filtre Düşük Debi Sorunu/köpüklenme
Günaydın herkese,

Aşağıdaki pipo filtreye sahibim. 12 L akvaryumum var. 6-7 büyük adi salyangoz, bir o kadar minik salyangoz ve 3 karides besliyorum.
4-5 aydır çalışıyor akvaryum ve hiç sorun yoktu. Son zamanlarda köpüklenme (beyaz beyaz köpükler) sorunu başladı. Dip çekimi hiç yapmıyorum, aylardır berrak su, gayet iyi. 5-6 gün önce %20 ve dün %20 su değişimi yaptım. Dinlenmiş suyla elbette.

Geçen biraz fazla yem kaçırdım ama aradan 10 gün geçti ve üstüne 2 su değişimi yaptım.

Filtrenin motoru bir haftadır tazyiksik akıyor. Haznedeki o yuvarlak filtre malzemelerini temizledim falan ama bir işe yaramadı.

Sizce sorun ne olabilir? Bir de köpüklenme motorun bu akış hızının değişmesiyle ilgili olabilir mi?

Çok teşekkür ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240139/251020231018441.jpg[/IMG][EDIT]batudemirci,2023-10-25 10:24:20[/EDIT]
Karides Ve Salyangoz İçin Isıtıcı Şart Mı?
[QUOTE=Oguzhank]Selam karides tecrübem yok benzer hacimde yillardir ramshorn salyangoz beslerim kışın 14 derece oluyor salyangozlarda sorun yok[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim deneyiminizi paylaştığınız için.
Karides Akvaryumum
Çok güzel gözüküyor akvaryumunuz. Hayırlı olsun. [:nazar:]
Karides Ve Salyangoz İçin Isıtıcı Şart Mı?
Günaydın herkese,

Bu sene ilk kış olacak. Tecrübesiz olduğum için sormak istedim.
12 lt bitkili, siyah bitki kumlu, motorlu pipo filtreli akvaryum içinde 3 karidesim var, çok sayıda da adi salyangoz var. Bugün 21 derece gözüküyor su. Ev içinde kasım ortalarına kadar kalorifer açmıyoruz. Havalar 14-15 derecelere inince akvaryumun suyu kaç derece olur acaba? Tecrübesi olan var mıdır?

Isıtıcı almalı mıyım?

Teşekkür ederim.
Limon Bitkisi Su Bulanıklığı
Herkese günaydın,

Soru sormak için değil, benim gibi tecrübesiz arkadaşlara yaşadığım şeyi aktarmak için yazıyorum. Tecrübeli, bilgili arkadaşlar hatam varsa düzeltebilirler.

Akvaryumumda limon bitkisi, anubias ve java fern var. 3 küçük karides ve birçok salyangoz var. Küçük hacimli akvaryumum yaklaşık 3 aydır faal. İlk kez dün kısa süre içinde bulanıklaştı. Klorlu su gibi oldu.

Çünkü salyangozlar geceden itibaren bir limon bitkisinin sapına yapışıp onu yemeye başlamışlar. Sabah kalktığımda su berraktı ama sap soyulmuş, saydamlaşmıştı. Kısa bir süre sonra sadece lif şeklinde şeyler kalmış ve su dediğim gibi olmuştu.

%20 su değişimi (dinlenmiş suyla) yaptım. Bitkinin kalanını çıkarttım akvaryumdan. Biraz da bakteri kültürüyle bactofeed ekledim. Motorlu pipo filtremi temizlemedim. Bir iki saat içinde berraklaştı su. Şu anda da bir sorun gözükmüyor.[EDIT]batudemirci,2023-08-31 10:15:40[/EDIT]
Akvaryum Camında Küçük Beyaz Solucan/kurtçuk
Bu tip bir sorunla karşılaşan arkadaşlar için tecrübemi yazmak isterim. Belki benim gibi acemi insanlar için bir yöntem olur.

Karideslere yem vermesem de kendileri bir şeyleri sürekli didikliyorlardı. Birkaç gün hiç yem vermedim. Sonra haşlanmış kabak verdim.
Sonraki gün sadece tek bir tane küçük protein içerikle cips yem verdim. Çok kısa sürede kendi aralarında ve salyangozlarla kavga ede ede bitirdiler.

Planarya sadece bir tane görüyorum camda. Aç kalınca bir süre sonra ölüyorlar herhalde. Forumda bir arkadaş demişti böyle yap diye.
Eğer çoğalma görürsem yine aynı yöntemi kullanacağım, olmadı tuzak kuracağım. Şimdilik planarya nüfusu azaldı.
Karideslere Cips Yem Vermek
@GhostKoi ve @Lennie,
İkinize de teşekkür ederim. Birbirimizi kırmayalım arkadaşlar. [:cik:]

Tecrübeleriniz bizim gibi acemiler için çok kıymetli. Sağ olun, var olun! [:)]
Karideslere Cips Yem Vermek
[QUOTE=GhostKoi]

Karidesler biçim olarak her türlü yemi yiyebilirler fakat onlar için üretilmiş olması şartıyla. Tetra pro algae gereksinimlerini tam olarak karşılamayabilir. Onlar için özel üretilmiş [B]Tetra crusta menü[/B] kullanıyorum. Çok memnunum. Kutusunda ayrı bölmelerde yüzen, batan, cips vs. değişik ebatlarda 5 çeşit yem var. Artaqua wafer mix de hesaplı bir alternatif.

Aslında hiç yem vermeseniz de yüzeylerdeki film tabakasından, mikroorganizmalardan, yosunlardan beslenebilirler. Hele de sayıları sizinki kadar azken. Haftada 2 kez gibi seyrek yemlemeniz uygun.

Beslenirkenki halleri, itiş kakışları gerçekten komik. Bazen birbirlerinden yem kaçırıyorlar falan. Bu hareketlilik sağlıklı oldukları anlamına geliyor bana kalırsa.[/QUOTE]

Sağlıklı olmalarının emaresiyse çok sevindim. :) Dediğiniz yemi alacağım. Teşekkür ederim.
Karideslere Cips Yem Vermek
Merhaba,

3 karidesim var. Cips yem atıyorum. Az yem veriyorum ki planarya sorunu olmasın ya da karidesler çok yemesin diye.
Tetra'nın Pro Algea cips yemini veriyorum. Uygun mudur?

Bir de bunlar yem yerken fena kavga ediyorlar. Normalde iyi anlaşıyorlar ama yem yerken itiş kakış oluyor.
Fazla yem atmak su dengesini bozar diye atmıyorum. Dip çekimi yapmıyorum az yemleme yaptığım için. Bitki var, 3 karides var, 10'dan fazla adi salyangoz var. Sürekli temizliyorlar etrafı.

Teşekkür ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.