ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capodicapii
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3336
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
6 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3268 [0.98 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
126 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Ortak Ph
Ortak ph diye bir şey yok.. Matematiksel ortalamasını almak da yanlış. Bahsettiğiniz canlıların toleransı geniş zaten, 6,5- 7,5 arasında sıkıntısız beslersiniz. Ayrıca mangrow kökü 8,5 ph'ı çok aşağıya çekemez.. Maksimum 8.4 yapar. Farazi ve teorik hesaplar onlar, boş verin. Zaten aldığınız canlılar akvaryum ortamında üretilmiş oldukları için toleransı geniştir.
Igarapé Do Daracua
Daracua'nın rio negrodan pek farkı yok. Rio negronun bir kolu. (orta kısımları). Torfu en zengin , minerali en fakir bölge.
Biyotopun örnek kurulumu burda
[URL]http://biotope-aquarium.info/aquariums/igarape-do-daracua-the-small-forest-stream-of-rio-negro-river-near-barcelos-brazil-160-l/[/URL]

Biyotop için gerekli temel bilgiler burda.
[URL]http://www.reef2rainforest.com/2017/01/09/biotope-video-blackwater-shallows-in-the-middle-rio-negro/[/URL]


Biyotopun görseli burda. "Ben dicrossus ve cardinal nehriyim" diye bağırıyor.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=2pqQaPrX1cY[/VID]


Bu da benim geçen yıllar can sıkıntısıyla yaptığım daracua. Videodaki ağaç filizlerini gerçek ağaç filizleriyle yapmıştım. Torf ekleyemeden sıkılıp değiştirmiştim. Bazı değişikliklerle ve canlılarla rio iniridae oldu.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/040820200255101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/040820200255431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/040820200256241.jpg[/IMG][EDIT]capodicapii,2020-08-04 03:00:05[/EDIT]
Bettaya Abartılan Hacim
[QUOTE=Alp43].Duyarlı davranmayı gerektiren bir durum yok ortada.Mesela Sp için 120ly yazıyor forumda.80cm lik bir akvaryum düşünelim.Spnin boyuda 8cm falan olsun.oran 1/10.2cm lik düsünelim.Beta için attığım akvaryum 30cmydi.Oran 1/15.Çok takılmayın lt işine.Hobiye kazanabileceğimiz insanları kaybetmeyelim.c.[/QUOTE]

Abisi sen yazılanları okumuyor musun ? Olayın balığın cüssesiyle suyun hacminin oranı olmadığını söyledik. Başka bir arkadaş makaleler paylaşmış. Okumadan cevap veriyorsun. Canlı konusunda (hangi canlı olursa olsun) araştırma yapmayan, kendini düzeltmeyen, geliştirmeyen yada farklı fikirleri irdelemeyen kişileri KAZANMAK İSTEMİYORUM. KÜSSÜNLER HOBİYE. Bunu da kayıp olarak görmem kazanç olarak görürüm [;)]

Yanlışlar her zaman her yerde olabilir.. Hatalar da keza. Biz de zamanında yanlış fikirleri savunmuş olabiliriz. Önemli olan, tekerrür etmemesidir yada diğer fikirlerin alıcı gözüyle araştırılmasıdır. Bunu yapmadan bildiğini okuyanı kazanma gibi bir derdimiz yok ki kaybetme korkumuz olsun.
Bettaya Abartılan Hacim
Balığı yaşatmak ile balık bakmak, beslemek arasındaki şık çizgiyi fark ettiğinizde daha derin konuşalım bu mevzuları.

Erkan Bey ben sizin neyi yanlış anladığınızı anladım. Siz sanırım habitat ile akvaryum alanı oranlanıyor sanıyorsunuz :) Ama mevzu öyle değil. Bir balığın aşağı yukarı istediği hacim: balığın salgıladığı amonyağın ve dışkının birim suya etkisi sonucunda yaşamsal faaliyetlerini etkilemeyecek miktardır.

Mesela kalem tetra rio negro'da yaşar. Bir discus da. İkisi de doğada aynı hacimde yaşıyor. Ama iş akvaryuma gelince biri 20 litrede yaşayabiliyorken diğeri 80-90 litre istiyor. Neden sizce ? Acaba discusun atıl yükü daha fazla olduğundan olabilir mi ?

Şu yanılgıya da düşmeyin.Doğa ile akvaryumu karşılaştırmayın. Asyada bir avuç suda yaşayan balık akvaryumda neden 20 litre üstü ister ? Doğadaki bir avuç suyun hacmi bir avuç değildir.. Onun altında devran dönüyor. Ekosistemin bir parçası. Bizim beslediğimiz alan ise yapay ve camla sınırlanmış saçma sapan egoist bir kap. Eğer doğanın kendini yenilweyebilme ve denge oturtma kudretine sahipseniz avucunuzda da besleyin kimse bir şey diyemez. Ama en kralı bile kıytırık olan aciz filtrasyonlarımızla ekosisteme kafa tutmak gereksiz bir cahil cesaretidir.

Bunun cetvelle ölçülecek yanı yok.. Akıl ve vicdanın orantısıyla besleyelim balıkları. Killifish Afrikada kuraklıkta bile yumurta bırakıp sulak mevsimde yeniden canlanıyor diye akvaryumdaki killifish 10 gram suda mı besleniyor ? Akvaryumda canlı beslemenin asgari koşulları çok esnememeli. Elimizden geldiğince suyun kalitesini idame ettiribileceğimiz akvaryumlar kurmak amaç olmalı ki tavsiye verenler bunun için 30 litre diyordur. İşi balık türüne indirgemeyelim, mevzu suyun şartları.

Güney Amerika Cikletleri Ro
[QUOTE=littlefish]


Muhammet bey doğrudur membran ro su verir, bazi sistemler hariç 4. Filtre genelde membrandir. Bende 4. Filtreden sonra T koydum 2 vana ile birlikte kullaniyorum. Tabi 4. Asamadan sonra reçine filtrede var bende tuzlu suda kullandiğim için.
Arkadaşin 4 den kasti membrandir.[/QUOTE]


Sizin 4, Benim 2. kartuşum membran. Öncekinde 3. kartuşum membrandı. Maraştan bir arkadaşımın 7. kartuşu membran :) Durumdan duruma, sistemden sisteme değişir. İsterseniz sendimentleri 10-5-1 yapıp envai çeşit peat ekleyerek 9-10 kartuşa kaydırırım. Arkadaşın dediğini ben de anladım. Fakat siz anlarsınız, ben anlarım.. Yeni deneyen değil :)

Yeni deneyecek olan "membran" ı bilmeli. O yüzden ekleme gereği duymuştum :)
Güney Amerika Cikletleri Ro
[QUOTE=Bisnev99]Evinizde su arıtma sistemi varsa 4. Kartuştan sonra bir t bağlantısıyla ro su elde edebilirsiniz.

[/QUOTE]

O sistemin içinde membran olması gerekir yalnız. Arıtma kartuşları RO su vermez. Sadece membran RO su verir.
Güney Amerika Cikletleri Ro
[QUOTE=berkeyilmaz]Herkese iyi akşamlar.
Güney amerika cikletlerim için ro kullanmaya başlamak istiyorum fakat bu konuda hiçbir bilgim yok nerden alacağım nasıl alacağım ph kimyasallarla ne kadar düşürsemde ph sürekli yukarı tırmanıyor ve bu yüzden ro kullanımına başlamak istiyorum bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi hatta direkt link atarsanız dahada memnun olurum[/QUOTE]

Malzeme ilanlarında zatek su arıtma ilanı var. Ordan temin edebilirsiniz yada danışabilirsiniz.
3 U Bir Arada Deniz Teraryum Bitkili
Bitkilideki armatür çok orjinalmiş.
Cabomba Çürüyor...
Bitkiniz Limnophila sessiflora. Sıcaktan çürüyor olabilir. Fazla uzayınca taban kısmı zayıfladığı için çürüyor olabilir. Su koşulları uygun olmadığı için çürüyor olabilir. Ortadan budayıp budadıklarınızı çevresine ekin. Çürüyen kısmı da sökmeyin, dipten filiz verebilir.
Sonradan Tabana Kayıt-kuşak Eklemek?
Sana cevap verdiğimi hatırlamıyorum bu konuyla ilgili. Başlığa cevap verdim fikrimi belirttim. Sana da fikrim hakkında ne düşündüğünü sormadım. Sen de konu sahibine fikrini belirtmişsin. Kritiğini yapmadım. Sen de yapma abi. Muhalif olcan diye A' ya B deme :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.