ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capodicapii
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3741
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
4 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3399 [0.88 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
31 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Canceler Deresi Biyotopu - Fransız Guyanası
[QUOTE=K3r3m ]Bu bir akvaryum ve instagramdan cichlidhd diye bir hesaba ait 900 litre civarı bir tank olduğundan akvaryum gibi durmuyor cano bocon colombia biyotopu olmadığına eminim, bu tankın biyotop olması imkansız çünkü bu tankta nymphaea lotus zenkeri ve sae var, buda yetmezmiş gibi birde crinum calamistratum var [:)].[/QUOTE]

Gördüm az önce Kerem. Detaylı fotosunda bildiğin para harcandığı için şu da olsun bu da olsun diye kurulmuş rüküş show akvaryum olduğu aşikarmış zaten. Burada enteresan olan saydığın türlerin uymsuzluğu değil (ki bu bir show akvaryumu olmuş.) Asıl enteresanı Bleherin buna konum olarak isim vermiş olması.
Canceler Deresi Biyotopu - Fransız Guyanası
Eğer o blackwater akvaryumsa, arka camı çok güzel kapatmış.

Bu adamların akvaryumları çok da yargılamamak lazım. Adamların asıl işi bilimsel. Akvaryum tasarımcılığı ise yetenek işi. Mikoljinin de akvaryumları çok tırt. Ama çok başarılı bir su altı fotoğrafçısı.
Ekonomiyle Nasıl Savaşıyorsunuz ?
[QUOTE=Flexa]Bunu söylediğimde genellikle şaşırılıyor ama bence hobiler arasında akvaryum, ortalama bir kategoriye girer. Sorun hobinin pahalılığı değil de, bizim ekonomik durumumuzun zayıflığı. .[/QUOTE]


Madem hortladı Ögetaya katılmadığımı belirteyim. Hobiler arasında kategoriler var. Akvaryum hobisi genel bir kategori ama astrofotografçılık fotoğrafçılığın marjinal bir dalı. Fotoğrafçılığı cebindeki telefonla yapan da var makinasına 50bin liralık lens alan da var. Keza akvaryumu 500e yapan da var, 50bin verip yapan da var. Norveçe kamp kurup kuzey ışıklarını çeken adamla betta besleyen adam hobilerinin aynı basamağında değil. Evinde shark besleyen akvaristle kıyaslamak lazım :) Ana hobilerin alt dalı olup hevesin yanında uzmanlık ve finansal güç gerektiren marjinal hobileri bir kenara ayırırsak, genel hobiler arasında ciddi bir hobi akvaryum. Çünkü üst levele geçme süresi çok kısa. 1 yılda level atlayabiliyosun bu hobide. Bu da çok sık değişim yani harcama gerektiriyor. Ama bir müzik aleti alsan bir kere iyisini aldın mı 4-5 yıl gideri var keza bir makine aldığında da öyle yada bir köpek aldığında mezara kadar can yoldaşısın. Bu gün imkan olsa 80-90 bin liraya bi wild discus akvaryumu kurarım iki yılda sıkılır bitkiliye çeviririm heralde. Akvaryum da pahalı bir hobi yani.
Canceler Deresi Biyotopu - Fransız Guyanası
Eline sağlık çok güzel çalışma olmuş. Ben de tarz olarak kirli tasarımcıyımo yüzden kurulumu sevdim. Yarışmayı çok da şaapma çay içmek daha önemli.
Cillop gibi temiz, pırıl pırıl kayaların olduğu, cilalı köklerin olduğu, yağlı yapraklarıyla ışığı yansıtan bitkilerin olduğu biyotoplara biyotop demem. Bunun aksini idda eden Heiko Bleher bile olsa tartışırım. Heiko demişken bir de konuda acara cennetinden bahsedilmişken, bu gün adamın paylaştığı bir biyotop gördüm. Cano Bocon, Colombiya diyor fotoğrafa. Fotodaki nanacara benim şuana kadar gördüğüm en güzel nanacara. Colombiya ne alaka bunu düşünüyorum. Görseli paylaşıyorum. Bu gerçekten bir Cano Bocon doğal biyotop fotosu mu yoksa Bleher bizi mi trollüyo bilemedim. Kumun aniden kesilmesini tümseğe bağlıyorum cam dibi değil bence. Bilemedim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/270120221851061.jpg[/IMG]

Ek olarak, şu paradokstayım. Bu bir akvaryumsa, kriterde hatası olan sıradan bir biyotop. Ama su altıysa efsane bi buluşma. Bu tezat garip değil mi ?[EDIT]capodicapii,2022-01-27 18:55:41[/EDIT]
Almanya'dan Gelen Yemler
[QUOTE=betakulb] işine yarasın diye değil zaten sadece adam göstermeye çalışıyor ayrıca sende alabilirsin o yemleri çoğu türkiye dede var alabilirsin istersen al paran yoksada izleme [/QUOTE]

De bağlaçlarını ayrı yazarsan daha güzel olur. Sen de , Türkiye'de de, yoksa da.
Bağlaç olup olmadığını de ekini cümleden çıkarıp anlayabilirsin. Eğer anlam bozulmuyorsa “de” bağlaç olan “de” dir. Ekin yerine "dahi" kelimesi kullanarak da anlayabilirsin. Cümlede anlam bozukluğu olmuyorsa dahi yerine kullandığın de bağlaçtır. Sen dahi alabilirsin, Türkiye'de dahi var.. gibi.

Ali bu akşam evde. (Ali bu akşam ev) de çıkınca anlam bozuldu, buradaki de hal eki demek ki. [EDIT]capodicapii,2022-01-23 02:10:49[/EDIT]
Vahşi Form Velifera
Mert bahsettiğin balıkları ben de gördüm. Hatta yavrularını da gördüm. Paylaşıma sunulmamasının sebebi bence bahsettiğin gibi yetişkin olmasını beklemek değil. Kaldı ki şuan üreyen yavrular, petlerde satılan kırmalardan, molilerden vs. daha iri :)
Sebebi, canlı doğuran olması. Yani 1 kere satıldı mı onlarca insanın evinde cayır cayır üreyecek olması. Yani ikinci kez yüksek fiyattan satış yapamayacak olmaları. Düşünsene üretilen yavrulardan sen alıyorsun ben alıyorum, Ali alıyor, Ahmet alıyor. Ben onları alsam yavrusunu 5-10 liradan veririm. Hobici eşe dosta hediye ederim. Ben 10 dan verirsem, Ahmet 10 dan verse, Ali 10 dan verse ikinci partiyi nasıl 500'e satabilir ki :) Misal [:devil:] Piyasaya 1 kere sokma durumu var ise ticari mantık maksimum üretimle sokmayı gerektirir.[EDIT]capodicapii,2022-01-17 17:10:52[/EDIT]
Discus Besleyebilir Miyim? - Yardım Lütfen
[QUOTE=fossadeileoni]Merhaba, balık yükü sayısal bir şeydir. [/QUOTE]

Hayır.. sayısal(nicel) değil nitel( canlılın özellkileri) bir şeydir. Bu işi yorumlamak elbette sayısal olacaktır ama mevzu sayısal değil demek istiyorum. Genelde kalabalık akvaryumnlarda dirrek balık sayısına bakılıp ooo çok fazla yük deniliyor.. Ama burda balığın cüssesi, beslenme şekli, gibi sayısal ve sayısal olmayan bir çok etken söz konusu. 100 tane lepistes olan bir akvaryumla 5 tane melek olan bir akvaryumun yükü aynı ise burda canlı sayısı ile kıyas yapamayız.. Anca orantılar ile sayısal bir sonuç elde ederiz. Bu da bu işe sayısal hükmü vermez.. Sadece sayılarla açıklanabilir kılar.

Örn: Afrikada 50 akbabanın doğal döngüye verdiği yük, 1 aslanınkinden azdır. Hacmen 50 akbaba daha ağırdır daha çok yer kaplar daha kalabalıktır.. Ama bunlar sayısal veriler. Döngü ve yük için gerekli sayısal veriler canlı sayısından bağımsız canlının ortama verdiği şeyin ortama oranlanmasıdır. Bu orandan sonra canlı sayısı çarpılır. [U]Bilim de nitel bir şeyi sayısal verilere döker. Zekanın da sayısal verisi var fakat bu zeka sayısal birş şeydir dedirtmez.[/U] Demek istenileni dikkatli okursanız alıntı yaptığınız veri benim demek istediğimi savunuyor aslında :)))
1 discusun akvaryumdaki yükü, 30-40 tetradan fazladır. Yani 30 tetra besliyorsak 30 discus da besleriz diyemeyiz. Bunu demeye çalıştım.. Parametrelerle cevap vermişsiniz fakat parametre nitel bir şeyin nicel şeyle ölçülmesiyle de oluşabilecek bir kavram.

[QUOTE=mustafatekeli]Merhabalar,1. Akvaryumda oldukça fazla girinti-çıkıntı-çukur ve dip bucak bulunuyor. Bu durumda dip çekimi ne sıklıkla olmalı.
2. Sadece kuru yem ile discus beslemek mümkün mü?
3. 4 adet yetişkin discus birlikte bakılır ise yeterli olur mu?

Not : Kesinlikle üretmek gibi bir amacım bulunmuyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230216/160120222204201.jpg[/IMG][/QUOTE]

1. Tabanda kum var ise dip çekimi her gün yemeleme bittikten sonra olsa iyi olur.
2. Mmkün.
3. Yeterli olur. Aynı ortamdan alınmış genç veya erişkin olursa daha iyi olur. Yavru düşünmeyin. [EDIT]capodicapii,2022-01-17 16:51:59[/EDIT]
Discus Besleyebilir Miyim? - Yardım Lütfen
[QUOTE=TokgozMertali]Balık yükü zaten çok fazla fakat azaltabilirseniz 5-6 discus çok güzel olur. Bir diğer sorun yaşatabilecek şey de taban koyu ama çok sorun olacağını düşünmüyorum.[/QUOTE]

Bilginiz olsun, balık yükü sayısal bir şey değil. Erişkin 1 discusun akvaryumdaki yükü şuan akvaryumda olan tüm balıklara neredeyse eşdeğer. 5-6 discusun yükü ise hemen hemen 150 ember tetra ve 50 rasboraya eşdeğer :)


Bu tarz kurulu akvaryumlara büyük discus öneriyorlar. Bence de haklılar. Ayrıca bitkili tabanlı bir akvaryumda discus kendini % 100 yansıtmıyor. Çok huzurlu da olmuyor. Ayrıca discusun istediği şartlar bu akvaryumdaki bitkilerin çoğunu eritir, kalanını ise formsuzlaştırır. Uzun vadede içinize sinecek bir tercih değil.
Melek Balıklarıma Günde Kaç Kez Yem Vereyim?
[QUOTE=HarunYILDIRIM]

4. ye sos yaparsan iyebilir [:D] dene eğer yerse alırım filtreni [:)))][:)))][:)))][/QUOTE]

Denerim , yemezse ben de alırım bi çift atahualpa'nı :)
Bitkilerin Üstündeki Madde (yosun Muhtemelen)
Yosunun green fuzz yosunu. Bu yosun çıkıyor ise hemen her yaprakta ve dalda çıkar. O yüzden kesmek sorunu çözmez malesef. Su değerlerinde ve ışıklandırmanda bir sorun olabilir. Genelde bu yosun düzensiz co2 ve dengesiz aydınlatma ile birleşince çıkıyor. Çok rahatsız oluyorsanız oksijenli su ile yakabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.