ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capo di capi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1891
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
4 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2749 [0.91 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
66 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Mantar Mı?
[QUOTE=DRARH]Geçmiş olsun , çok vahim ve talihsiz bir olay yaşanmış.
Kesin tanıyı ancak patoloji veya otopsi uzmanları koyabilir bu durumda ancak fotoğraftan yapılan inspeksiyona dayanarak mantar ön tanısı kuvvetli bir ihtimal halini alıyor, tabi anlattığınız hızda kayıplar yaşamanızda sekonder bir bakteriyel enfeksiyonun bindiğini akla getiriyor,
Bulunduğunuz şartları göz önünde bulundurursak eğer, bir nöbetçi eczaneden fluzole kapsül ve flagyl tablet alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Tabi reçetesizde nasıl olur o iş bilemiyorum.
[/QUOTE]

Ne diyon yaa :))
1 Ton / Yırtıcı Dünya Karması 2 (arowana,bichir..)
[QUOTE=Kınayu]
Birde bunu bana yakıştıramamışsın ya bu arkadaşların yaptıkları kendilerine yakışıyormu onu açıkca bir söylermisin rica etsem ? [/QUOTE]

Ben onlar hakkında tek olumsuz yada olumlu yargı belirtmedim :) Şöyle düşünmeyin, sizi eleştirmem demek başkasını yüceltiyorum manasına gelmez. Size bir davranışı yakıştırmadığım durum, başkalarını ilgilendirmez. Yada başkalarının yaptığı yanlış sizin yaptığınızı aklamaz.. Zira iki yanlış bir doğru etmez.
Ben kimsenin savunuculuğunu yapmadım ki :) Burda kimseyi aklamıyorum yani. Ben konuya konu babında cevap veririm beni az çok bilirsiniz.. Başka mevzuları karıştırmam. Hatta benim burda tartışma yaşayıp, sonra şans eseri alışveriş yaptığım, muhabbet kurduğum kişiler var. O yüzden beni böyle işlerle yargılarsanız hakkımı yemiş olursunuz.

Benim çok sert üslupta eleştirilerim de vardır.. Ama o konu içinde kalır. Biriyle bir konuda fikir ayrılığına düşmek , hayatta her konuda hasım kabul etmek değildir. Ben bu anlayışla hareket ettim. Ve tartışılan konu hakkında en ufak bir taraf tutmadım. Hatta konu sapmasın diye latifeyle karışık konuyu başka yere sürüklemeye dahi çalıştım.

Eleştirdiğim nokta konu değil bir davranış. O da şu ; ben bu olgunluğu gösterebiliyorsam siz de gösterebilirdiniz. Tartışma körüklemek yerine..
Alttan almak deyimini nasıl anladınız bilmiyorum ama ben bir erdem olarak alttan almaktan bahsettim. Siz sinmek, pusmak, eğilmek, biat etmek olarak algıladıysanız benden evel sorgulamanız gereken durumlar vardır. Bu konuda da elimden geldiğince iş birliğine açığım ;)

1 Ton / Yırtıcı Dünya Karması 2 (arowana,bichir..)
Armağan güzel bir noktaya değinmiş. Ben de bu havalı isme çok takılmışımdır.. Bu kavram balığın karakterinden mi oluşmuş, fiziki durumundan mı yoksa avlanma şeklinden mi diye sorduğumda,
Karakterinden olamaz diyorum.. Eğer karakteri baz alsaydık en monsterfish kılıçkuyruk olurdu. (ağzına sığan her balığa hamle yaptığını, doğurduğu balığı dönüp yediğini göz önüne alırsak karakter olarak bir cani canavar)
Fiziki durumundan olamaz diyorum, 90 cmlik bir arowana da monsterfish grubu arasında, 20 santimlik Hydrolycus scomberoides' da.
Avlanma şekli baz alınsa, pacu monsterfih olamazdı. Yada bir çok kedi balığı.
Hem karakter hem avlanma hem fizik üçü bir arada desek, yine bir tutarsızlık doğuyor..

Bu olsa olsa şovu seven, abartıyı seven amerikanların uydurduğu bir akım.(kötülemiyorum akımı,subjektif tespitte bulundum).. Görsel olarak haftasonu barbeküye gelecek misafirlere görünce OMG dedirtecek her balık amerikan için monsterfishtir. Bunu belirleyen en temel kıstas vuhuuuv'dur :))
Bir sırp askerinin 3 mermide halledeceği işi, 300 kişilik swat timiyle,20 şarjörle, roketle halleden bir ülkenin manüplasyona en yatkın toplumundan bahsediyoruz.. Her konuda abartmayı seviyorlar. Her toplum kendi kültürünü ister istemez hobisinde yansıtıyor.. Mesela japonlar bahçe sanatını, ağacı severler, akvaryum kültürü de genelde bitkili üzerine.Uzak doğulular kutsaliyeti önemser..Hobiye de zen, koi, kutsal arowana yansımıştır. Almanlar sistemi, mekanizmayı ve düzeni baz alırlar. Tıkır tıkır işleyen filtrasyonlu akvaryumları ve sistematik işleri ön planda. Bizim toplumda ise karışıklık, gösteriş ön planda. O yüzden biz furyacı hobiyi benimsemişiz. Örneğin genel itibariyle şuan içinde bulunduğumuz furya cüce cichlid furyası. Bundan 10 sene önce tropheus furyasıydı..Ondan önce yunus(malawi) furyasıydı..
Konuyu nereye bağlayacağım, bu monsterfish olayına.. Haftasonu kasabasının nehrinde peacock bass avlayan güneyli USA köylülerin yarattığı bir deyim olsa gerek. Gösterişli ve havalı idi. Ama ülkemizde son zamanlarda pek tutulmaması, eleştiri alması (konudaki gibi) ülkemizin biyotop kavramıyla haşırneşir olmasından dolayı. Buna da biraz hak vermek lazım.. Buraya kadar başlıkla doğrudan ilişkili yorum değildi yanlış anlaşılmasın.

Ama dolaylı olarak her iki tarafın olayı da bu konuda böyle.. Kimsenin kastı kişisel değildi aslında.
Kişisel tartışmayı başlatan ve körükleyen de Kınayu (erhan abi) olmuş okuduğum kadarıyla. Üstüne üstük konu sahibi bile alttan almaya başlamışken yeniden kızdıracak, cevap hakkı doğuracak bir toplu mesaj atmış bugün. Bunu kendisine hiç yakıştıramadım. Herkesin kendine göre haklı tarafları var. Saygıyı elden kaybetmeyelim. Saygı kelimesini çok kullanıyoruz ama bence millet olarak saygının gerçek anlamını bilmiyoruz.Kendim dahil yani hepimizi katıyorum. Bu hafta hobi dışında kalan zamanımızda bunu araştırmak güzel bir kazanım olur hepimiz için. [EDIT]capo di capi,2019-09-16 19:56:03[/EDIT]
1 Ton / Yırtıcı Dünya Karması 2 (arowana,bichir..)
[QUOTE=ENFARKLISI]

Bakın bu yorum oldu işte [:)]

Tigerfish ve aligator 3 tane eskidi bile siz konuyu biraz başa sarın belki bir orta yol buluruz [;)]

Arapaima candır, ama o canlıyı bizim su birikintisine alırsak ortalık kangölüne dönmeye yatkın olur sanki [:D]

Bu arada bir not : Arowananın dişlerinin Mach 3 den daha keskin olduğunu parmaklarımla test ettim inanın, öyle yutucu derken düşünürsünüz görseydiniz [:D]

Selamlar.[/QUOTE]
Yok ben şu tigerfish'i kastettimdi.. Latife yapıyorum, koymayın tabiki akvaryuma. Ben de bir asia arowanaya parmak kaptırdım. Cüssesine oranladığımda, o cüssede bi hamsi olduğunu varsaysak hamsi daha fazla zeval verirdi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/130920190057561.jpg[/IMG]
1 Ton / Yırtıcı Dünya Karması 2 (arowana,bichir..)
O zaman eleştiri :)
Ben goliath tigerfish, arapaima ve aligator gar olmayan akvaryuma yırtıcı demem.. Sizdekiler yırtıcı karması değil, yutucu karması [:)))]
Apistogramma Abacaxis
Güle güle besle büyüt.. Güzel tür maşallah :)
Co2 Verince Ph Düşmemeli. Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Cihat Mızrakçı]Peki betayı ayrı tanka alıp bu dozda Co2 ye devam etsem nasıl olur? Bitkiler tutunana kadar, 1-2 hafta. Sudaki ph düşüşü bitkiler için sorun olur mu? Ph 5 kere kadar düşebilir.[/QUOTE]

Hiç bir mayalı co2, o akvaryumdaki ph'ı 5e düşüremez. Tahmini mi konuşuyorsunuz yoksa ölçüyor musunuz ? Sizin akvaryumdaki sorun ph'ın çok aşşağılara inmesi değil zaten. Tekrar ediyorum [U]ani değişmesi[/U].
Co2 Verince Ph Düşmemeli. Ne Yapmalıyım?
1. Suyun KH değerini yukarı çekerseniz, ph dalgalanmasını nispeten engellersiniz. En azından ani dalgalanma olmaz.

2. Çözüm, tüplü sisteme geçip ph monitörü alıp istediğiniz ayara sabitlersiniz.. O ayara gelince co2 kesilir.

3. Çözüm balıklarınız ph düşmesinden değil, hızlı değişimden sersemliyor. Bitkilerin fotosentezi suyu radikal şekilde etkileyecek o2 çıkarmaz.
Bana kalırsa bitkileriniz co2 ye çok ihtiyaç duyan bitkiler değil. Ya günde belirli saatler verip co2yi çıkartın yada düzenli ve sabit co2 sağlamak için tüplü sisteme geçin. Sizin için ideali budur.
Düşük Litreli Akvaryumlarda Biyotop.
Yapılabilir. Hacim biyotopun kaidelerinden biri değildir. Seçtiğiniz biyotopun canlısının istenimine göre değişir hacim. Örneğin;
500 litrede bir rio tefe biyotopu yapıp içine büyük bir tetra sürüsü ve tefe discus da koyulur, 50 litrede içine bitaeinata tefe, 6 adet simulans ve 5 adet corydorasla da yapılır. İkisi de bölgeyi yansıtan bir kesitse biyotoptur.. Sizin için önemli olan kullandığınız materyal ve bölgeye sadık kalmak.

Embere gelince.. Ember tetra karakteristik bir yer balığı değil, brezilyada büyük bir havzanın balığı. Yüzlerce nehir kolu ve binlerce tür balıkla aynı ortamı paylaşan yaygın bir balık.O yüzden ember tetra için biyotop çok yavan kalır, o bölgede daha spesifik bir alan belirleyip o alandan yine düşük hacimde sıkıntı çıkarmayan tür eklenerek biyotop yapılabilir, yanına da ember eklenebilir.
Formu Nasil?
Eğer balık 10cm den büyükse formu kötü. Baş kısmında incileri yok. Kuyruk kısmında çiçeklerde silinme var. Çenesi de hörgücüne oranla çok önde. 3 kıstasta da vasat. Ama beslenmeye değer bir canlı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,554 Mesaj
  • 403,755 Konu
  • 91 Forum
  • 142,904 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,615 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.