ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
KaanE
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
106
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Mart 2009 01:20
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
319 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
39 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kaan Ergen
Doğum Tarihi:
13 Şubat 1983
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kaan 36lt Beta

SON 10 MESAJI

Challangerim Çatlıyor
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

Buradayız?[/QUOTE]

Ok. Görmedim "yönetici" yazısını :)
Challangerim Çatlıyor
Forumda moderatör eksikliği mi var?
Challangerim Çatlıyor
[QUOTE=Carcharodon]Akvaryumunuz akvaryum değil, işkence yuvası. Pangasiuslar açık su hayvanlarıdır, yani doğada her yanları tehdit doludur. Ne zaman altından görmediği bir yırtıcı balık, üstünden kaplan, kartal, ayı saldıracağını bilmedikleri için, özellikle yavruyken herhangi bir harekete karşı hızla bulundukları ortamdan kaçma refleksleri vardır. Yani "akvaryumda korkacağı balık yok" diye bir kavram yok, hayvan "hareket suda avcı var demektir" prensibi ile davranış gösterir ve herhangi bir balığın hareket etmesi onun da kaçma refleksini tetikler. Bu şekilde stresten akvaryumda dört döner, bir süre sonra da her ürktüğünde panikten kafasını cama vura vura ölür.

Ayrıca challenger için 800 litre değil 20000 litre gerekir. Evet, 20 bin litre. 10 santimlik frenatusa bile açık su balığı olduğundan rahat yüzmesi için 150 litre hacim gerekir, bir yılda bir metre boy atan challenger ne ister siz hesaplayın (ve bir metre yavru bir challengerin geleceği boy, erişkin hayvanın maksimum boyundan bahsetmiyorum bile). Yani uzun lafın kısası gölünüz yoksa pangasius türleri ile uğraşmayın. O hayvanın o akvaryumda kurtulma şansı yok, daha fazla acı çekmemesi amacıyla ötenazi edebilirsiniz (akvaryumda bakılan herhangi bir balığın ne sebepten olursa olsun kesinlikle doğaya bırakılamayacağını da hatırlatayım).

Son olarak size daha önce de bu balıkların uygun olmadığı söylendi. Timsah balığı 800 litreye olmaz. Pangasius olmaz. WT kırmızı kuyruk olmaz (albinolar belki). Arapaima hayatta olmaz. Gulper başka balıklar ile bakılamaz. Akvaryumunuza uygun sun cat, grasscutter cat, hujeta gar, black lancer, Erythrinus türleri, büyük yılanbaşlar gibi harika orta boy yırtıcı balıklar varken bakamayacağınız, yer yokluğundan acı içinde öleceği bariz olan türleri niye aldınız? [/QUOTE]

Adam troll bence. Burada milleti kızdırıp eğleniyor. Yaşı zaten 16.
Makrakanta Gelişimi
[QUOTE=Abdulsamet...] neden ana tankta kullanmayım onun amacı bu değil mi ztn mikropları öldürmek kloru yok etmek? [/QUOTE]

Yararlı bakterileride öldürür. Hele dış filtre varsa daha da kötü olur durum.
Makrakanta Gelişimi
[QUOTE=Abdulsamet...]Şimdi baktım klora ve soğuk suya karşı çok zayıflarmış ben napicam sindi 650 L akvaryumun suyunu değiştirmek için 100L su depolayamam acaba klorlu suyu eklerken mavi damladan atsam olurmu Metiner mavisini ne kloru egnelliyomus makrakanta veya uzun süre şu değişimi yapmasam mesela 1 veya 2 ay?

bilginiz için çok teşekkür ederim evt çok hassas baliklarmis olmadı dediğiniz gibi depolayacam suyu ve bi kaç tane daha alacam ki iyice sürü olsunlar [/QUOTE]

Klor giderici su düzenleyici ilaçlar var ama tecrübem yok bu konuda. Ben hep bir şekilde stokluyordum suyu ve bekliyordum klor için. Yer varsa en basiti depolama aslında. Metilen mavisi ana tankın suyuna karışmasın kesinlikle. Kullanmayın yani.
Makrakanta Gelişimi
[QUOTE=Abdulsamet...] birkaç adet sp turuncu prenses mp de var fakat şöyle bir sorunda var malum akvaryumun su değişimini dinlenmiş şu ile yapamayacağıma göre her seferde 5 te biri kadar su eklesem çeşme suyu Bi sorun olurmu ve ztn 6 adetlerdi 2 si öldü ki büyük ihtimal şu değişiminden öldüler ve ya hastalardı...

ve sizce ne sıklıkla su değişimini yapıyım bilen birisine sorduğumda su ile fazla uğraşmama mı hatta 2 veya 3 ayda bir değiştir yeter dedi[/QUOTE]

Her hafta %10 yapılsa 65Litre, 4 damacana su yani. Yer varsa damacanaları koyacak, koyulup ağzı açık bekletilir. Değişim oranı canlı yüküne göre, filtreye göre, bitkiye göre vs. değişiyor.

Bu arada makrakanta bende bakmıştım, bir kaç farklı cichlid türü ile. Tek başınaydı tür olarak ama çok aktifti. Pek ürkek değildi yani. Tadı damağımda kaldı diyebilirim. Çünkü çok güzel balıklar, insanın eline alıp sevesi geliyor :) Baya büyük boyutlara da ulaşıyorlar.
Killifish Serüvenim ( Medaka İthalatı )
[QUOTE=Rafayel]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/199205/240720242018271.jpg[/IMG]
:)[/QUOTE]

Ok değilmiş :D
Dişi Lepistes Akvaryumdan Atladı Yem Yemiyor
[QUOTE=DorukBetta]Sorun 15 LT değil lütfen insanların sorusuna cevap verin. Balıklar yere düştüklerinde mide sorunları olabilir. Midede yırtılma olabilir balığınızda. Rejenerasyonla tekrar mide kendini tamamlar. Tabiki balık dayanırsa.[/QUOTE]

Yere atlamasının nedenini de sormuş. Bende "bence" diyerekten fikrimi belirttim. Balığa göre düşük litre ve bozulan su değerleri sonucunda balıkların davranışları da değişir. Daha büyük akvaryumda dekor olsun olmasın yine kaçacağı alan olur ama 15LTte olmaz.
Killifish Serüvenim ( Medaka İthalatı )
Medaka ben de düşünüyorum ama sıcaklık konusu kafamı karıştırıyor. Kuracağım tankta su sıcaklığım yaz-kış 26-28 derece arası olacak. Medaka için fazla sanırım?
Akvaryum İçin Tavsiye
Şuanki tankınızda yeni alacak olduğunuzda japonlar için çok küçük. 4-5 Japon için 100Litre civarı bir akvaryum ve dış filtre gerekli. Suyu çok pisletiyorlar çünkü. Almaya düşündüğünüz akvaryumun ölçüleri nedir tam olarak?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.