ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ELPRESACANARİO
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
636
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Aralık 2008 17:53
Son Ziyaret:
22 dakika önce
Toplam Mesaj:
3255 [0.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
furkan güner
Doğum Tarihi:
10 Ocak 1993
Yaş:
25
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]//i.hizliresim.com/aP3X8Q.gif[/img]

SON 10 MESAJI

500 Litre Tank'ta Alık Ölümleri
Türler çok uyumsuz. Başlıca sebep bu olabilir.
Otomatik Yemleme Makinası Nasıl Yapılır(detaylı)
Yıllar önce benzerini yapmıştım. Gayet iş görüyor. Küçük ve balık yükünün az olduğu akvaryumlarda kullanılabilir. Çünkü kap büyük olduğunda veya kaba fazla yem koyduğumuzda motor döndürmekte zorlanabiliyor.

Ben 30 litrelik karides ve yavru lepistes akvaryumumda kullanmıştım. Kap küçük olsun diye kürdan kutusu tercih ettim. Ayrıca pipet de kullanmıştım. Dökmeyi hızlı yapmadığı için yemin tamamı dökülür korkusu ile içerisinde pipetler yerleştirmiştim. Dökme pozisyonuna geldiğinde sadece pipetlere dolan yem dökülüyordu. [EDIT]ELPRESACANARİO,2018-08-06 16:53:38[/EDIT]
Copadichromis Trewavasae ‘mloto Likoma’
Maşallah. Malawilerin eskisi kadar popüler olmadığı bu zamanda böyle güzel türleri görmek gerçekten sevindirici.
Albino Çöpçü
Longfinlerde bu tarz durumlar olabiliyor. Yapılacak pek bir şey yok.
Durumu Nasıl ?
[QUOTE=cnsu108]Bende bir ek olarak balığını forma sokman için bitkinin yanı sıra güzel bir beslenme öneriyorum. İmkanın varsa daphnia da ekleyebilirsin. Kurutulmuş yemlerde fena değil ama tabii ki canlı yemin yerini tutmuyor. :) [/QUOTE]

Ben stresini azaltması, kendisini daha mutlu hissetmesi için bitki önermiştim. Formuyla veya kuyruk erimesiyle doğrudan alakası olan bir husus değil. Yanlış anlaşılma olmasın. Sonra "kuyruk erimesinde canlı bitki kullandım işe yaramadı" diye bir konu görmeyelim [:lol:].
Durumu Nasıl ?
[QUOTE=AkinSivriservi]
Aldığım ilk günden beri var o leke yılmıyor hayır ben bunu fanusta besliyordum uyarılar üzerine akvaryum yaptırdım daha tam toparlanamadı kuyrukları ondan[/QUOTE]

Yine de kuyruk erimesine karşı tetikte olmanızda fayda var. Ortamı değişmiş, strese girmiş, yüzgeçleri yıpranmış; bunlar kuyruk erimesini tetikliyor. Bitki, özellikle su üstü bitkileri eklemenizde fayda var.
Bolivian Ramirezi
Maşallah, akvaryum da balıklar da süper... Bolivian ram beslemekten ve izlemekten keyif alıyorum açıkçası.
Sonunda Bu Yalanda Ortaya Çıktı😤
[QUOTE=gattar5050]Yöneticiler konuyu silmesi gerek bence. Böyle bir konunun forumda bulunması bile yanlış.[/QUOTE]

Konuyu silmek yerine doğruyu, yanlışı öğretmeye çalışmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Belli ki dış filtre almak istemiyor ya da maddi açıdan kendisini zorlayacak. Çoğumuz böyle bir dönemden geçmişizdir.

Dış filtre olsa tabi ki iyi olur ama ölüm kalım meselesi de değil bana göre. Yararlı bakterilerin tutunabileceği alanlar oluşturup, bolca bitki ve az sayıda balık ile idare eden bir akvaryum kurulabilir. Bu akvaryuma ileride dış filtre de eklenince süper olur. Aşağıdaki akvaryum gibi;

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=OLh-4Tzc-2M[/VID]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=OLh-4Tzc-2M[/URL]

Bu tarz bir kurulum ben de yapmıştım. Çok sağlıklı ilerliyordum. Yıllarca da aktif olarak kullandım. Sonradan dış filtre de dahil ettim. Dış filtreden önce akvaryum suyu berraktı, içme suyundan farksızdı. Dış filtreyi ekledikten sonra iyice cam gibi oldu, daha sağlıklı bir ortam hazırladığını hissettirdi. Önemli olan sağlıklı bir ortam kurmak ve balık sayısını az tutmak. Sağlıksız, balık yükünün fazla olduğu bir akvaryumda dış filtre asıl görevinden uzaklaşıyor, daha mekanik bir temizliğe dönüyor. Balık yükünün çok olduğu üretimhanelerde genelde dış filtre veya sump sistemi görmeyiz. Bu onlar için hem maliyetli hem de gereksizdir. Çünkü dış filtrenin yaptığı mekanik temizliği dip çekimi ile halledebilirler, bu sebeple dış filtreye para vermek istemezler.

Kısacası akvaryum kurmaktaki amacınızı öğrenmek lazım. Ben üretim yapacağım, cama cam bir akvaryum kuracağım, kum ve bitki kullanmayacağım, düzenli dip çekimi ve su değişimi yapacağım derseniz dış filtre almasanız olur. Ama ben balıklar için sağlıklı bir ortam oluşturmak istiyorum diyorsanız dış filtre alsanız daha iyi olur.

Fazla akıntı olur, yavruyu çeker gibi konuların çözümleri var. Öncelikle akvaryum hacmine uygun bir dış filtre seçmelisiniz. Daha doğrusu bütün filtreleri akvaryum hacminize göre seçmelisiniz. Bir iç filtre de eğer akvaryumunuza büyük geliyorsa balıklarınızı öldürebilir ve yavruları çekmeyi bırakın yüzmelerine bile fırsat vermeyebilir.

Benim size tavsiyem; akvaryum malzemelerini araştırmak yerine sağlıklı, oturmuş bir akvaryum nasıl kurulur bunu araştırmanız. Kolay bitki türlerini araştırın, gereksinimlerini öğrenin mesela.

[EDIT]ELPRESACANARİO,2018-07-05 18:00:16[/EDIT]
Sajica Balığı Tecrübeleriniz?
[QUOTE=İbrahim Usta]
Eşler arasında kavga oluyor mu? Yani yaralama gibi.[/QUOTE]

Benim çiftimde kavga ile karşılaşmadım. Her çift aynı olmuyor tabi. Bu konuda net bir şey söylemek zor. Ama gerçekten balıklar çift ise yaralanmalı kavgalar çok düşür bir ihtimal.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.