ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ÇaĞRı
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
414
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Mart 2016 22:56
Son Ziyaret:
23 Eylül 2018 15:09
Toplam Mesaj:
540 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Çağrı Tekyüz
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1985
Yaş:
34
İl:
Içel
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Her akvarist, nanoyla kapanışı yapacaktır ;)

SON 10 MESAJI

50 Litre Bitkilide Dişi Betta Olurmu
Öncelikle taban kumunuz çok kalın. Bu akvaryum tabanına, suyun yaptığı basınçtan 3-4 kat belki daha fazla basınç yapması demektir. İnceltmeniz hem akvaryum sıhhati için, hemde balıklara yer açılıp daha fazla su alması için uygun olacaktır.
Dişi betta konusuna gelirsek, Emre Bey'in dediği gibi, erkekler kadar ölümcül olmasada, dişilerde kavga eder. Akvaryum hacminizde küçük zaten.
Şahsi kanaatim uygun olmayacaktır.
Keyifli hobiler.
Sump Malzeme Seçim Ve Diziliş
En üstten alta doğru sıralıyım.
Elyaf, sünger, lav kırığı, sünger, siporax, sünger, matrix ve sünger şeklinde kullanabilirsiniz.
Elyaf en üstte olduğu için küçük ve büyük partikülleri tutar. Sistemi kurcalamadan bozmadan sadece elyafı yenisiyle değiştirmeniz kolaylık sağlayacaktır.
Lav kırığını ise, bayanların kullandığı ten çorabının içinde olacak şekilde koyarsanız daha iyi olur.
Kullanacağınız sünger 5cm kalınlığındaysa, ortadan incelterek (2,5cm) kalınlığında da kullanabilirsiniz. Tabiki bu dediğim su akışında zayıflık olursa yapılmalıdır. Yada akvaryumun yüksekliğiile ilgilidir, belirtmediğiniz için sump yüksekliğini ve kafa motorunu net konuşamadım o yüzden.
Keyifli hobiler.
Bitkili Akvaryumum Melek
Hoş görünüyor, çok beyendim.
Umarım herşey istediğiniz gibi gider.

Keyifli hobiler .
Tür Tavsiyesi
Büyük yabraklı anubias ve betta balığını tavsiye ederim.
Tam betta yuvası benim gözümde.
Keyifli hobiler.
Aşırı Yosun Kokusu Çözemedim
Akvaryumdaki taşları temizledikten sonra bile 1 hafta kadar güneşte kuru bir şekilde kalmasından yanayımdır ben. Temizlenseler bile yosun oluşumuna meydan veren bakteriler halen ölmemiş olabilir ki, suyu ve ışığı gördüğünde tekrar başlamasın yosun olayı.

Sump bölümünde var dediğiniz sanırım camda. Onuda permatikle kazıyabilirsiniz yada bulaşık teli(demir telli olan) kazıyabilirsiniz. Herşey hallolduktak sonra, akvaryumu doldurup (Kum olmadan) kayaları vs. Bol kaya tuzuyla 1 2 gün sump yardımıyla çevirin ışık yakmadan. Ondan sonra durulayıp kurulum yapmanızı tavsiye ederim. Kumuda ayrı bir kovada tuzla birlikta yıkayabilirsiniz.
Öğrendiklerim ve uyguladıklarım bunlar.
Keyifli hobiler.
Kum Seçimi İçin Önerileriniz
[QUOTE=gattar5050]Öncelikle herkese merhaba. Şuan yeni bir tank kuruyorum. Hemen hemen bütün malzemeleri tamamladım ve kafamda oturttum. Şimdi sıra kum seçimine geldi. Akvaryumda sadece sarı ateş neon karides beslemek istiyorum. Geçen sefer tercihimi hagen den yana yapmış olmam başıma birçok dert açtı. Birdaha akvaryumuma hagen kum kesinlikle sokmayı düşünmüyorum. Kumlar birbirine yapışıp bildiğiniz paslanıyorlardı. Akvaryumda kaç kere demir oranını ölçtüysem hep tavanda çıktı ve ne kadar su değişimi yaparsam yapıyım hiç indirimedim. Buna bağlı yosun sorunları başımdan hiç eksik olmadı. Malum sütten ağzımız yandı bir kere bu sefer alt katman lav kırığı olucak bakteri oluşumu için faydalı olduğunu söylüyorlar. Ancak kullanıcağım kayaların rengiyle uyumlu olması için lav kırığının üstüne koyabileceğim koyu renkli bir kum (füme-koyu kahve-siyah) arıyorum. Bu yüzden manado gibi kumları listeden eledim. Türkiyede olsaydı manado dark olabilirdi ancak henüz türkiye pazarına giriş yapmamış ürün. Bazalt kumlar suya salınım yaptığı için kullanmayı düşünmüyorum. Vitasand'ın ve Reeflowers'ın kumlarında da demir içeriği olduğunu okudum. Reeflowers ta diğer kumlara nazaran biraz daha azmış. Akvaryum hacmi ufak olduğu için çok fazla kum gitmicektir. 10 kg kadar yeterli olur diye düşünüyorum. Şimdi sizlerin fikrine danışmak istediğim konu içerisinde demir bulundurmayan ve suya salınım yapmayacak koyu renkli bir kum varmıdır? Bitki kumu olmasına gerek yok tabanı moss ile kaplıcam.
Tüm değerli yorumlar için şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]
Tabanı mossla kaplayacaksanız, extrada neden masraf çıkarmayı düşünüyorsunuz ki.
Lav kırığını zemine yayın. Hatta lav kırığını 3-5mm şeklinde küçültün iyicene. Zaten yumşak bir yapıdadır kolayca ezilir. Kum gibi yayın üstüneden tele sarılı mossları döşeyin geçin,kafanız rahat olsun.
Keyifli hobiler ...
Amazonda Scalare.. Melek Akvaryumu
[QUOTE=MaviBaLina]

Vardi soyledigoniz bitkiler ama.curuyorlar bir yurlu tutmadi onlar[/QUOTE]
Java fern biraz çürüme yapar yeni sürgünlerle devam eder, adaptasyon süreci diyeyim. Ama hançere bişi diyemem, bilgim yok. Hayırlı olsun keyifli hobiler dilerim.
Melek Yavru Bakımı
[QUOTE=Mehmetyonkul]Peki kendini kurtarmış artık melek formuna gelmiş balıklara ışığı gece kapatmalı mıyım anaçlara bile kapatmıyorum artık bu doğru mu peki bu sefer de uykusuz bırakmayım [:)][/QUOTE]
Loş ışıkta uyur balıklar sıkıntı yok. Doğada hep zifiri karanlık olmaz sular, ay var evreni aydınlatan. Ben bep loş bir ışık yanmasından yanayımdır zararınıda görmedim. Ama zifiri karanlıkta Dantum meleklerimin sağa sola çarpıp şoka girdiklerine tanık oldum, loş ışık olunca düzeldiler.
Keyifli hobiler.
Amazonda Scalare.. Melek Akvaryumu
[QUOTE=MaviBaLina]Kimsenin yazmamasina üzüldüm :([/QUOTE]
Hibrit meleklerde ölçüleriniz yeterli. Lakin dantum, manacapuru yada altum varyetelerinde yüksekliğiniz yeterli olmayacaktır.
Tütün bitkisi sırıtmış. Tütün bitkisini çıkarıp amazon hançeri, kütüklerede java fern daha şık dururdu benim gözümde.
Keyifli hobiler .
Manacapuru Melek Balığı Genel Bilgi?
Akvaryum ortamında üretilmiş yavru alırsanız diğer melek balıklarından boyutları haricinde bir farkı yoktur. Biraz daha büyüktür hibrit meleklere nazaran. Lakin F0 almaya kalkarsanız, bakımı ve gereksinimi farklı ve zordur. F0 balıklar hakkında bilginiz olmadığını varsayarsak haftayı çıkaramazsın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,754,052 Mesaj
  • 402,849 Konu
  • 91 Forum
  • 142,484 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,393 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.