İçi Güzel


Erhan Özkan

Açıklama

Polypterus Endlicheri Bichir : 3 yıllık bir "HİKAYEM" ve 44 cm boyum var benim, 32 cm boyunda ince belli dünya güzeli bir de "SEVGİLİM". Kavga gürültüden kaçarız, kimselerle işimiz olmaz. Ah bir de şu "HAYLAZ MAKRAKANTA SÜRÜSÜ" de olmasa; Buralar çok kıymetlenecek diye, çevirip sahiplenmedikleri yer kalmadı koca 1000 Litre dünyamızda. Sürekli ev değiştirir olduk, taşınmak meşakkatli iş, ev mi taşıyacağız "ÇOCUK MU" yapacağız karar veremedik. Ortamda şiddet artınca kafamızı kuma sokarak stres atan tipleriz biz oysa. Anatomisi binlerce yıldır mutasyona uğramamış ender türlerdeniz ki ağırbaşlılığımızda biraz bundan. Hem solungaç hem akciğer solunumu yapar, yarım saatte bir suyun tam yüzeyinden nefes alırız. Su dışında kuru kalmadığımız sürece yaklaşık 5 saat yaşarız ama sahibimiz bize kıyıp bunu denemez hiç çok şükür. Besinleri çiğnerken kafamızı aşağı yukarı sallayıp yeriz ki biraz insansı biraz sürüngenimsi huylarımızdandır bu. Tüm camı boydan boya kıvrak kıvrak yüzer, özellikle akşamları neredeyse hiç dinlenmek bilmeyiz. Sırtımızdaki tırtıklı yüzgeçler şeffaf bir cam gibidir, bakan kişi karşı tarafı görür "KALBİMİZ GİBİ" aynı. Yoksa istesek "BÜTÜN DOSTLARIMIZI YERİZ", onların bize dişi bile geçmez. Pullarımızın dizilimindeki tasarımı insanlar savaşlarda kullanmak için ürettikleri "TANKLARIN ÜZERİNDEKİ ZIRHLAR" için ilham kaynağı olarak almıştır. Onlar savaşırken biz eve gelen çocuklarla oynamayı severiz, fakat ne zaman cama yaklaşsak korkup kaçarlar bizden. Oysa yufka yürekli mülayim canlılarız, sadece görüntümüz böyle. Yaşam alanı ölçüleri: Tank 185 x 65 x 63 Sump 110 x 40 x 40 + Yavruluk 50 x 50 x 45 + 200 Litre Depo Filtrasyon ve Işıklandırma: Çift kule sump, 19 Watt Jebo UV, Eheim 5000 Kafa motoru, Sobo Wp-400 Dalga Motoru, Eheim 2217 Dış Filtre, 300 Watt Scuba ısıtıcı, Eheim Hava Motoru, 3 x T5 (Beyaz, Gün Işığı, Pembe) Dekorasyon, İlaçlar ve yem: Gnays kaya, Yati kökü, Mangrowe, Mopani. Sera Nitrivec, Effective Conditioner. Tetra sticks, Jbl Novo Flormaxi, Of Super Cichlid, Spriluna Tablet, Tropical Welsi Gran, Tropical Carnivore, Tropical Supervit Tablet A.

Katılım Tarihi: 03 Kasım 2018

Bu katılım 779 oy almıştır.
 

Yorumlar

Ebubekir ATAR - 02 Aralık 2018 12:36

Çok farklı bir tür. Çekimler çok otantik başarılı. İlk üçte olması muhtemel bir canlıydı. Tebrik ederim.

Ebubekir ATAR

sorceres - 02 Aralık 2018 13:39

İlginç bir tür, sıra dışı ve keyifli bir açıklama. Tebrik ederim Ehan Bey.

Melih AYDIN

ENFARKLISI - 02 Aralık 2018 23:53

İyi dilekleriniz için ikinizede teşekkür ederim arkadaşlar. Selamlar, sevgiler.

Erhan Özkan

baygezgin - 03 Aralık 2018 00:15

Erhan bey bu bişiri aylardır yarışmalarda görüyordum ve derece girenediğine şaşırıyordum bu sefer dereceye girmesine çok sevindim sıkı rakipti 😉

Yakup Coşkun

ENFARKLISI - 03 Aralık 2018 00:23

Yakup Bey Merhaba,
Bu canlı ile ilk kez girdim yarışmaya. Daha önce diğer canlım ile 1 kez denemiştim yine.

Çok sağolun iyi dilekleriniz için. Sizin kerata da baya yakışıklı bu arada.

Selamlar.

Erhan Özkan

Serkan Odabaşı - 03 Aralık 2018 09:13

Erhan bey merhaba balığınız bana göre çok özel çok güzel.Bu canlıyı gördüğümde yarışmaya katılmak istemedim birinciliği hak ediyordu ama sonra kendi durumum aklıma geldi ve katılmak zorunda kaldım balığımı fotoğraflamak o makinayı saatlerce elimde tutmak benim için çok zordu. Her an hastalığım atak yapabilir hastaneye kaldırılabilirdim.Gönülden sizi tebrik ederim sağlıklı ve uzun yıllar misafirinizle birlikte vakit geçirmeniz dileklerimle.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

ENFARKLISI - 04 Aralık 2018 03:06

İçten ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Serkan Bey.

Selamlar.

Erhan Özkan

ibrahim35 - 05 Aralık 2018 10:46

Erhan Bey,

Balıkların dilinden çok güzel bir yazı olmuş balık ve pozlama harika tebrik ederim.

İbrahim Zaralıoğlu

Kınayu - 05 Aralık 2018 13:38

Adaş tebrikler daha nicelerine .

Erhan UYANIK

ENFARKLISI - 07 Aralık 2018 13:24

İbrahim Bey ve Erhan Bey.. Kıymetli dostlarım, çok teşekkür ederim. Sevgiler selamlar.

Erhan Özkan

AtlasPoyraz - 29 Aralık 2018 21:51

Muhteşem tanıtımınızı okuduktan sonra acaba üçlü koltuğu atıp yerine 2 metrelik tank mı kursam diye düşündüm :)

Maşallah 😌🙏

Poyraz

ENFARKLISI - 06 Ocak 2019 19:57

@Atlaspoyraz güzel cümleleriniz için teşekkürler :))

Erhan Özkan

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.