ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kınayu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14703,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21872
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2009 06:00
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
21307 [4.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan UYANIK
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1967
Yaş:
55
İl:
Istanbul
Meslek:
Biyomedikal
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/viWzuB.jpg[/img] [B]Erhan Uyanık[/B] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tropheus_biyotopu_kurulum_k920375.asp?PID=5485910#scrl5485910]*Kayalık Kıyı Şeridi Biyotopu Kurulum *[/URL]

SON 10 MESAJI

Co2 Tüplü Sistem Tavsiye
[QUOTE=Furkan tarık]

Tavsiyeniz için teşekkür ederim
Erhan Bey , marka için demek istediğiniz JBL, ISTA gibi markalar mı yoksa co2 sistem parçaları üreten diğer ticari markalar mı ?[/QUOTE]

Tüp olarak demiştim evet JBL nin Alüminyum tüpüne denk gelmedim görmedim ben genelde çelik Tüpleri oluyor. Ama dediğiniz gibi İsta , Macroaqua , vs vs Alüminyum tüpleri olan markaları kast etmiştim evet .
Masva Akvaryumunda Vatoz Yaşarmi
[QUOTE=Oguzoguz]
Peki hocam ben vatozu arada bir kapya biber ve salatalık veriyordum şimdi bu akvaryuma alınca bu tarz şeyler veremeyecekmiyim birde saklanması için vatoz küpü koymak gerekirmi? Akvaryumumda gnays kayalar mevcut[/QUOTE]
Tek bu boydaki vatoza bunları vermekteki amaç ne yavru büyümekte olan boyda olsa anlarımda ?
Yok yemden tasarruf ve yem çeşitliliği için veriyorsanız yavrudan büyütülen vatoz lara oldukça yararlı ama kapya biberde pek ucuz değil . Salatalığın ben bir besleyiciliği yararı olduğunu sanmıyorum inanmıyorum suyu kirletmekten başka .
Akvaryumun bir köşesine koyacağınız küçük bir parça kapya biberin ben uzun süre akvaryumda kalıp suyu bulandırıp bozmadıktan sonra Masvalara da bir zararı olacağını sanmıyorum .
Vatoz tek olduğundan aman aman illaki vatoz küpü koymaya da gerek yok bence habitat larına uygun Tropheus akvaryumlarının bol kayalık olduğu düşüncesi fikriyle ama daha sonra sayısı ve olası üremesi düşünülüyorsa vatozun orasını bilemem .
Co2 Tüplü Sistem Tavsiye
Selamlar ,
Orhan kardeşimin dediği gibi temiz görünmesi sadece eklenen resim görsel fotoğrafla karar vermek oldukça farazi yanlış şaşırtıcı istenmedik sonuçlar çıkara bilir .
İmkanınız varsa 2 Litrelik veya daha büyük markalı Alüminyum tüp almanızı öneririm ben .
Masva Akvaryumunda Vatoz Yaşarmi
Selamlar ,
Tropheus akvaryumunda Masva da tecrübe etmedim ama şuan bulunan 2-3 Cm den beri baktığım 20-25 adet Albino Kipili ve Mutant kipili şuan damızlık altı oldular.
Yavrudan eklediğim şuan 5-6 Cm olan 8 adet LDA 16 Red Marble Tül vatozları m la birlikte gayet sağlıklı yaşıyorlar bir sorun sıkıntı yaşamadım .
Sizin vatozun uzda baya büyük olduğundan Masvaların yavrudan alışacaklarını düşününce Masvaların aç kalmadıkları ve beslenme diyetlerine uygun ( Ot çul ) bakıldıklarında bir sorun sıkıntı çıkacağını sanmıyorum Hakan kardeşime katılıyorum .
4 Çıkışlı Hava Motoru Tavsiye
[QUOTE=FarukGorgun]Üretim olarak değilde hobi olarak bakıyorum [/QUOTE]
Bizde aynı şekilde gözle bakıyoruz kardeşim aynen [:iyi:]
Kendim Hepsi burada dan Hailea nın bu modelinden almıştım gayet memnunum sorunsuz sıkıntısız kullanıyorum ama tek hava çıkışını böleyim ayırayım gibi yolları denemedim hiç .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/Picture_042.jpg[/IMG]
Tüpçük Nedir Görseli Olan Paylaşabilirmi?
Selamlar ,
Melek balıkları için bu çizimli anlatımda anlatıyor açıklıyor ama işinize yararsa ekliyorum .
Bir adette Cichlıd için resim görsel fotoğraf var örnek olması bakımından onuda ekliyorum .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/160520161737411.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/140920221401071.jpg[/IMG]
4 Çıkışlı Hava Motoru Tavsiye
[QUOTE=FarukGorgun]Ezberimde değil ama sobo sb-8804 sanırım. Bende çıkışları L parçalarla böldüm. Şuan 4 yere hava veriyor. Bana 5-6 lazım olacak. O yüzden sormuştum. [/QUOTE]

Selamlar ,
Size daha çok çıkışlı bir hava motoru lazım anlaşılan hal böyle olunca bir demlik almışken bütçenizi ayarlayıp imkanınız var ise 6-8 çıkışlı bir hava motoru çok daha iyi olacaktır düşüncesindeyim işlevsellik performans bakımından .
Astronot Balığında Kafada Delik Nasıl Tedavi Edili
Selamlar ,
Uzun süredir hobi deyim daha önce böyle bir hastalıkla karşılaşmadım yaşamadım öncelikle onu belirteyim .
Ama eklenen resim görsel fotoğrafa baktığımda balığın Alın bölgesindeki yara başka bir balıkla daha çok arbede kavga tartaklama ağzıyla ısırmış veya hızlıca istemsiz sivri keskin kenarı olan kaya tarzı bir yere çarpmış ta oluşmuş gibi duruyor .
Ama bahsi geçen süreç bu şekilde başlayıp daha sonra yara bölgesinde çevresinde bir çürüme içeriye doğru bir delik delinme oluyorsa orasını bilemem de [:((]
Alt Sump Su Dengesi Ayarlama
Selamlar ,
Yükseliyor derken siz müdahale etmeseniz de herhalde belli bir noktadan sonra duruyordur diye düşünüyorum .
Yapılırken Sump bu hesaplanıp düşünülüp yapılmıştır . Bu yüzden siz neden müdahale edip vanası açıp kapamak gereği duyuyorsunuz öncelikle ?
Yok durmuyorsa bu seviye vana ile sağlanıyorsa o zaten başlı başına bir sorun tehlike olmaz mı [:((],
Sump ta genel kural kaide süre gelen sürekli uygulanan benim tecrübelerime göre siz akvaryuma sumpa temizlenmek üzere gelen suyu siz ne kadar bir güce sahip L / h veren kafa motoru siz filtre ile sağlı yormuşsunuz o kadar bir dönüş olması lazım geri sump a buna etki edecek etkenler saptırma gözleri arasına koyduğunuz filtre materyallerin yoğunluğu saptırma gözlerinin sayısı etki eder.
Sump a gelen su ile kullanılan kafa motoru her neyse sump a temizlenmek üzre gelen su ile suyu geri akvaryuma basan motorun dengelenmesi saptırma gözlerinden geçerek temizlenip gelen suyu geri akvaryuma basacak olan motorun hesaplanarak suyu basan kafa motorunun susuz kalmaması önemlidir.
En son sump gözü olan temizlenmiş su haznesi en X boy X Yükseklik ( h ) kaç litre olduğu ve birim zamanda bu suyun oraya dönüşü doluşu temizlenmiş suyu geri akvaryuma her ne ile basıyor sak genelde kafa motoru olur onun L / h dengelenmesi .
Sump a dönen su eşittir sizin geri dönüşümü sağladığınız bu her neyse gücü L/h yani sumptan dönüşümü sağlayan kafa motoru her neyse o durdu sumptaki hareket döngü durur durması gerekir önerilir yoksa taşma yapabilir Elektrik kesintilerinde mesela .
İnşallah anlaşılır karışık olmadı arkadaş özelden sormuştu konu açtığını görünce buradan yazdım [:(][EDIT]Kınayu,2022-08-09 11:39:02[/EDIT]
Sizce Yapabilmismiyim?
Selamlar ,
kardeşim ellerine emeklerine sağlık ilk deneme ve yalnız yaptığın için gayet başarılı sonrakiler çok çok daha güzel başarılı olacaktır [:iyi:]
Silikon sıkma apar atı dediğin Silikon kartuş tabancası oluyor herhalde . Onun iyi güzel ve dengeli çalışanı sağlamı hassası bu işin temel yapı taşıdır.
Ben Sis tayı da aynı zamanda üreten Hen kel in kini kullanırım son derece başarılı iyi sorunsuz çalışır öneririm [:iyi:]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/270720221221031.jpg[/IMG]

Birde eklemiş olduğun resim görsellerde duvara dayalı duran senden alıntı yaptığım resim görselde kırmızı ok işaretiyle gösterdiğim kare kasnakta bu akvaryum yapımında Camları tutması için yapılmış düşünülmüş yardımcı apar at bir mastar mı ben sanki öyle algıladım da .
Öyle dahi olsa akvaryum yaparken mümkün mertebe işten anlamasa dahi elinin ayarı gözünün terazisi gönyesi iyi şunu şöyle tut deyince tutabilen bir diğer ikinci bir kişiden yardım almak çok daha iyi olur .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/270720221232381.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 242 Online Kullanıcı, 132 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.