Julidochromis transcriptus ''Kissi Bemba''


SERKAN ODABAŞIOĞLU

Açıklama

Birkaç varyantını misafir edebildim, aradıklarımın bir çoğunada malesef ulaşamadım.Varyantlar arasında ortak bir çok şey vardı ama avlanmaları dışında.hem etçil hem otçul bir balık genelde protein ağırlıklı besleniyor bu onun hayatta kalma başarısıydı.Onu karma bir tankta seyretmek ekranda bir belgesel seyretmeye benzer,elime bile saldıran bir çok türün yuvalarına bir hayalet edasıyla girip yavruları yemesi beni hayrete düşürmüştü ve çok zekiler.Işıktan hoşlanmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim, gölde kayaların olduğu her alanında bu balıkların yaşadığından emin olabilirsiniz ışığın çok az olduğu derinlerde dahil ,bol kaya ve saklanacak yerler hazırlamak kendilerini güvende hissetmelerine ve üremelerine olanak sağlıyor.Kendi türüne karşı tahammülsüz ve agresif diğer balıklara üstünlüğü akvaryum hacmiyle orantılı.Kayaların arasında başaşağı ve ters durabilmeside kendine özgü sıradışı hareketlerindendir.Fotoğraflamadan uzun bir süre renklerini almalarını bekledim her zaman bu renkleri göremeyiz.Hobicilerin bir çoğunun göz ardı ettiği yılana da benzetilen keşfedilmemiş bir balıktır, en büyük sebebi bir çoğuna soğuk görünümü ve ticari kaygılardır. Bazen küçük ayrıntılara saklanmış , keşfedilmeyi bekler,Bazen de o kadar göz önündedir ki, fark edilmeyince küser. :)

Katılım Tarihi: 20 Ağustos 2016

Bu katılım 522 oy almıştır.
 

Yorumlar

Gokay YAGAR - 29 Ağustos 2016 23:05

Tebrikler Serkan, harika idi resimler.

Gökay YAĞAR

omardaing - 29 Ağustos 2016 23:28

İlk sıraya koymuştum. Fotoğraflar ve açıklama harika.
Tebrik ederim.

Ömer KAYA

ringo - 30 Ağustos 2016 00:03

Serkan bey tebrikler.
yarışmanın en iyi fotoğrafları olduğu şüphe götürmez, hak edilmiş bir birincilik olması sevindirici oldu.

ilyas yılmaz

imbellis - 30 Ağustos 2016 01:05

Diyecek söz yok, aynı kalitede farklı tatlar...

armağan yücel şahin

Serkan Odabaşı - 30 Ağustos 2016 03:40

Güzel bir habere çok ihtiyaç duyduğum bir dönemdeyim bu ilaç gibi oldu,layık gören herkese minnettarım.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

ENGİN06 - 30 Ağustos 2016 09:43

Mükemmel kareler eline koluna sağlık, Tebrik ediyorum

ENGİN SAĞLAM

BiotopeDogan - 30 Ağustos 2016 10:01

Tebrik Ederim Serkan abi .

Uğur Ruşen Doğan

bjkalley - 30 Ağustos 2016 11:17

1. olamayan bir çok fotoğrafın kalite olarak bir tık gerisindeydi ancak yarışmada tetrazon ile beraber en iyi iki fotoğraftı. Tebrikler, hak edilmiş bir birincilik.
Sonunda plaket geliyor :)

Refet Ali YALÇIN

GLC42 - 30 Ağustos 2016 11:26

Birinciliginizi tebrik ederim. Bencede hakedilmiş bir başarı. Yarışmaya katılırken korktuğum fotoğrafların başında geliyordu ve tabiki korktuğum başıma geldi :) benimde favorilerimdendi. Elinize emeğinize sağlık.

Mustafa GÜLCÜ

Ebubekir ATAR - 30 Ağustos 2016 11:41

Tebrik ederim Serkan Bey. Çok güzel bir canlı ve başarılı kareler.
Hakkedilmiş, yerinde bir derece. Tebrikler.

Ebubekir ATAR

mcmert - 30 Ağustos 2016 11:48

Nihayet haklı bir derece, tebrikler Serkan bey.

Mehmet Çağrı Mert

Serkan Odabaşı - 30 Ağustos 2016 12:35

Evet bu katılımım 10. katılımdı üç kere dereceye layık görüldüm.Bir çok kez hayal kırıklığıma rağmen yılmadan yoluma devam ediyorum yaptığım işten para kazanmıyorum balık fotoğrafçılığı olarakta çok yalnız olduğumuzun bilinmesini isterim bu hobiyide layığıyla yapmaya çalışıyorum birçok katılımım bilinmeyen tanınmayan canlıları hatırlatmak ,tanıtmak elimden geldğincede iyi fotoğraflamaktı derece alarakta bunu taçlandırmayı arzu ettim çünki fotoğraf çekerken yarışmaya katıldığımda veya fotoğrafları sergilediğimde etrafımdaki insanlarlada mücadele içinde oldum çok vaktimi aldığını çok para harcadığımı bunu kime yaptığımı ne için yaptığımı yargıladılar ne gerek var dediler ama bu işi kendimce yeteneğim dahilinde ciddiye aldığımı sevdiğimi farketmediler canları sağ olsun.Bir çok hobici dostumuzun sevdiği canlıları cep telefonuyla çektiğine tanık oluyoruz ve bir çoğunuzun cep telefonu amatör bir fotoğraf makinasının fiyatından çok olduğunu biliyorum bunu yadırgıyorum,bir şey kaybetmiyecek balık hobisiyle birlikte fotoğraf hobisinede iştirak ediceksiniz bu hayatınıza yeni bir renk yeni bir uğraş katıcaktır.Yorum yapan oy veren takip eden herkese teşekkürler.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

tanganikantalya - 30 Ağustos 2016 12:39

Katılım lar içinde hem tür hemde gorsel açıdan farklı olduğunu hissettiriyor. Tebrikler.

Uğur Çelen

ResulEmre - 30 Ağustos 2016 12:56

Çok güzel bir fotoğraftı Serkan bey.Tebrik ederim.

Resul Emre

yakaryus - 30 Ağustos 2016 15:07

Tebrikler Serkan bey , aslında tüm fotoğraflarınızı imrenerek izliyorum , hepsi birbirinden güzel çekimler.Işık olayını nasıl çözdüğünüzü merak ediyorum ? :)

Esat İnce

Serkan Odabaşı - 30 Ağustos 2016 16:22

Uğur bey teşekkür ederim amacım farklılık yaratmaktı sağolun.Resul emre kardeşim takip ettiğin için teşekkür ederim. Esat bey ışık en önemlisi tabikide ama atmosferde çok önemli buna dğinicem ışık olayında doğaya en yakın ışığı kullanmaya çalışıyorum neden? balığın ortamını çok iyi biliyorum evvela doğadaki gibi gün doğumu gün batımı yaşatıyorum bir tımere bağlı sistemim bu olay canlıya alması gereken renkleri doğru oranda sağlıyor yani pikmenlerden bahsediyorum yemleride dahil,akvaryum boyuna göre değişir ama her tankımda gün ışığı ve yanında grolüx lamba yanıyor bazı tanklarımın yükseklik farkı var ilaveten seyyar gün ışığı floresan bazende beyaz renk seyyar led spot kullanıyorum balık yadırgamasın diye bu sistemler çekim yapılmadan bir kaç gün öncesinden kuruyorum veya bazı balıklar öz güveniyle bir kaç saat öncesinden sistemi hazırlayınca adepte oluyorlar bazende ilave tank kuruyorum klip çekilen bir ortam gibi düşünün ama bu olay zaman alıyor akvaryum fonu açık renkler olursa akvaryumda canlıya ait bir durum olmassa fotoğrafa yansıyor uzun süredir harici bir flaş almak istiyorum ama fiyatı çok geliyor bende şu an makina gövdesinde bulunan flaşı kullanıyorum bütün çekimlerimi manuel modda tripotsuz yapıyorum umarım sorunuza cevap verebilmişimdir tekrar teşekkür ederim.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

twinsoul - 30 Ağustos 2016 21:36

Harika fotoğraflar, hakedilen bir birincilik, bu yarışma gayet adil oldu galiba. Tebrikler Serkan Bey.

Mustafa ERİKLİ

Eren Şahin - 30 Ağustos 2016 22:00

Abim kazandık sonunda be. Seni canı gönülden tebrik ediyorum

Eren Şahin

Oasis - 31 Ağustos 2016 09:26

Nihayet değişen bir şeyler oluyor ve eminim ki bundan sonra çok daha fazla değişikliği göreceğiz.
Tekrar tekrar tebrikler Serkan.

Recep Şahin

jaws_06 - 31 Ağustos 2016 15:35

Serkan kardesim gercekten resim kalitesi olsun baligin görselliği olsun 10 numara tebrikler hakkettigin 1. Aldın .👏👏👏

yusuf oguz

Serkan Odabaşı - 31 Ağustos 2016 18:17

Yorum yapan oy veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim iyiki varsınız sağolun varolun.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

Mikail Erdoğan - 01 Eylül 2016 10:25

Sonuna kadar hak edilmiş bir derece.

Tebrik ederim Serkan bey.

Mikail ERDOĞAN

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.