ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Oasis
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14209,1[/B] [B]13593,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
267
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2006 12:43
Son Ziyaret:
19 Ekim 2018 15:02
Toplam Mesaj:
1581 [0.36 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Recep Şahin
Doğum Tarihi:
06 Aralık 1976
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Devlet Görevlisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Recep ŞAHİN Oasis Tanganyika Fish Center

SON 10 MESAJI

Frontoza Koloni
Hayırlı olsun.
Öncelikle imkan varsa akvaryum ölçülerinizi 160.60.55h yapın.Yan sump olacaksa 20 cm sumpa gideceği için hareket alanı 140cm e düşecek bu da damızlık boy frontosa için sınır diyebileceğimiz bir ebat.O yüzden en 60 olursa bu akvaryum alanını daha iyi kullanmalarına fayda sağlayacaktır.Alt sump olacaksa akvaryum 150.55.55 yeterli olur. Şuan kullandığınız yemler yeterli olur ama kabuksuz artemia gereksiz.Balıklarınız kuru yeme alıştıysa kabuksuz artemianın akvaryum içinde kalan artıkları yenmediğinde suyunuzu kirletecek ve bakım sürenizi kısaltacak.Çok fazla su değişimi yapmak su değerlerinin sürekli oynaması da dengenin oturmasına engel olacak.
Koloni sayısı her zaman tek erkeğe göre olmalı. Frontosa erkekleri baskınlık sağlama açısından diğer balıklara göre biraz daha sert olurlar ve ölüme kadar giden süreçler sık yaşanır.1-4 oran 150cm gibi ölçülerde bir akvaryum için idealdir.
İlk Brichardi Deneyimim
Öncelikle hayırlı olsun.
Brichardi senelerce beslediğim ve sayısını hatırlayamayacağım sayıda yavru aldığım bir tür. Halen de elimde bir çift albinosu mevcut. Size önerim akvaryumunuzu baştan aşağı değiştirmeniz.Çünkü mevcut kayalarınız uygun değil. Akvaryuma koyuluş şekilleri de uygun değil. Brichardiler tünel tarzı yapılarda değil, yığın şeklinde olan kaya yapılarını daha fazla kullanırlar. Ayrıca bu kayaların delikli olması yumurta bırakmaları için ideal bölgeyi oluşturur.Delikli kaya olmadığında kaya diplerindeki kumu eşeleyerek kaya alt kısımlarına yumurta dizerler ki bu yumurtaların güvenliğini daha rahat sağlamak içindir. Açık renk kum çok daha uygun olup arka fonun siyah olması balığın rengini daha iyi göstermesini sağlar. Şayet kumu değiştirme şansım yok derseniz görseldeki tasarımı tavsiye edebilirim.Yalnız ısık mavi ve beyaz olsa daha iyi olur.İzlerken gözünüz yorulmaz ...Ve son olarak eğer ki görsellikle birlikte Brichardi nin keyfini sürmek isterseniz de kaya bölgesinin tam ters tarafına bir Cryptocoryne bitkisi koyabilirsiniz. Emin olun o zaman o akvaryum sizi kendine esir edecektir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/14524/260920180947011.jpg[/IMG]
Cinsiyeti
Konu başlığı ait olduğu bölüme alınsa yerinde olur.
Moba Dan Yavru Almak
[QUOTE=capo di capi]

Doğan Abi, konuda Recep abi ve seni görünce frontosaforum günlerini hatırladım. Ey gidi moba günleri :)

Nezih Bey, ShotokaN ve Oasis rumuzlu abiler, yıllar önce, frontosanın frontosa olduğu zamanlar, F0 balıklar büyütmüş ve üretmiş kişiler bu yüzden ben de aynı devrin hobicisi olarak, onların söylediklerine katılıyorum.

Bunca yıldır sorunsuz büyüyen balıklar kavgaya tutuşmuş anlattığınız kadarıyla.. Bu stresin tek bir kaynağı var o da hormonlar. Balıklar erişkinliğe ulaşınca sürüde hiyerarşi kavgaları ve didişmeler başlamış Bu bir bakıma doğal gelişim gösterdiklerine işaret. Size düşense, onların stresini azaltacak dekoru sağlamak. Ya balıkları sakin ortamda, görselliği olmadan üreteceksiniz, yada kavgayla gürültülü ve ziyaretçisi bol yerde stresle yaşayacaklar. Bu gözler moba akvaryumunda 5*10 künkler, inşaat tuğlaları, kaldırım blokları ve kanalizasyon pimaşları gördü :) Yavru almak istiyorsanız, görselliği ve teşhiri feda edeceksiniz malesef.[/QUOTE]

Bildirimde seni görünce ilk aklıma gelen eski forum günleri oldu ki konuya girince sen de aynı hisleri paylaşmışsın...
Hatta sabah bilgisayarı açınca eski günlere giden bir yazı hazırlamak bile geldi aklıma ama işte ne kadar yazsan da yeni katılan arkadaşların o günleri hissetmeleri güç gibi geldi. Ben bu platformu benim için vazgeçilmez olarak görüyorum. Yıllar geçse de öğrenilecek çok şey var. Şimdi sosyal platformda çok daha aktif kullanıcılar ama herkesin bilgiyi aldığı tek yer yine burası. Temel olanı korumak bizim görevimiz. Bak yıllar sonra da yine buradan bir birimizi gördüğümüzde yüzümüzde bir tebessüm oluşuyor.
Moba Dan Yavru Almak
Tavsiye istediniz ve gördüklerimizden yola çıkarak çok uzun süre tecrübe ettiğim bir balık konusunda size öneride bulundum...
Siz balıkları aldığınız kişiye tekrar bir danışın bu balıkları sizin gibi herkese açık bir yerde mi beslemiş yoksa üretimhane tipi kendi görebildiği ve sakin bir ortamda mı?
Çözüm burada olabilir. Dekor var diye yavru vermez diye bir kaide yok aksine saklanacağı ve rahat edebileceği yerde daha kolay yavru verir.
Moba Dan Yavru Almak
Akvaryumu görmeden yorum yapmıştık ama şimdi görünen o ki sizin ihtiyacınız olan şey dekor.
Doğal gereksinimleri açısından kaya veya mağara türü yapılara ihtiyaç var. Bu gibi unsurlar olmadan balık elbette dış etkenlere göre kaçma ihtiyacı duyacaktır.Tek eksiğiniz dekor.
Moba Dan Yavru Almak
Bir fikir olması açısından daha önce uygulanmış bir yöntemi önermek isterim.Akvaryumun ön cam boyutunda bir plexi ye cam filmi çektirin ve ön cama dışarıdan monte edin.Bu sayede dışarıdan siz onları net bir şekilde görürsünüz onlar da dış ortamı daha az hissedebilirler.
Dediğim gibi daha önce bir dostumuzda denenmiş bir yöntemdir ama ne kadar etkili olur orası bilinmez.
Leptosoma Aranıyor !
Öncelikle kendi çevrenizde aramanız çok yerinde olur. Çünkü uygun gönderim masrafı en ucuz 50 lira oluyor. Buna 250-300 lira da balık fiyatı eklersek size 1-2 oran yine pahalıya gelebilir.Umarım bulursunuz.
Bir de varyant olarak bir belirleme yaparsanız daha kısa süre de aradığınıza ulaşabilirsiniz.
Ndole Bay Biyotopu. 31.07.2018 Güncelleme Syf 12
Emeğine sağlık demekten başka ne gelir ki elden...
Senin sayende bu hobideki bakış açısı değişiyor..Bu benim için de gurur verici bir olay aslında. Üretimde olan balıklarımın böylesine güzel dekorlarda izlenmesini görmek büyük sevinç.
Tekrar emeğine sağlık.
Kitumba Cinsiyet Tahmini
Kuyruk kısımları sarı renk alan ve vücut tonu koyu olanlar erkektir. Leptosomalar da dişiler genel olarak renk basmazlar o yüzden cinsiyeti en azından bu kritere göre kolayca çözebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 401 Online Kullanıcı, 218 Üye

Online Kullanıcılar

Cihanturk, velitrknn, sinanb85, capo di capi, indianaconz, ApistoPanduro, Rango, madshark, Delraich, kursatufukcoskun, iksirci, Bailamos36, AlfaCORE, Murat75, Fahrikurt, suslu_78, SelimTUNCA, eroltaşdelen, hozsoy, BadWolf, fth0507, ManeNia, levent07, s3rdar, msurucu, Metal06, Bonzi, Gokhan38, Engin_35, Sj Injection, MiSoSiKiaN, eyorubulut, kabaktadi, vendetta99, derman42, GuppyHappy, miralp, haydarkal, AEfe, aXarayli, supert, smmyh, Metehan Yılmaz, alonestrider, muratantalya007, tanerberkgulec, movvel, Mikail Erdoğan, SerkanAkın, Göktürkk, enversen79, undertaker312, burak618, beyazgul, Mehmetcan3882, babanus, sametucan, sduru35, qiray, Kınayu, gizemli16, Akfanyum, fate, UnleasheaD, starmedica, Etimesgut06, Mete Duru, TeRRaMaD, -RBG-, benerium, Can_06, redfox69, Gunsal, TalhaAkif, AmazonDream, ufukdemirturk, Deadsong, serengeti, aponogeton, Yusuf Tanrıverdi, Toygar Arslan, nvrkcy, caneruzal44, EmreCev, Ahmedis, Efe yanar, CERANOXE, crstr, Canberk, pengasusboi, Some, akayoptık, ERHAN ÖZAKSU, barxbull, KadirSpmz, Quersian, serkantezel, Noyes, icelebi, arasakv, AncyraTR, cgknodk, Garajdakiejder, eeekkkggg, omerkoylu, Hasan Kayış, gattar5050, Shotokan, MehmetAbi, MehmetU, Sinan Gürcan86, hunted86, Yaqmur, sbilgic82, MurathanM, kadir16, onurv, nicola, Fatihs, tdenizs, akertek, AbdullahÇoşkun, Emreboy, Erkan İtak, iezgi, stk_dalkilic, superego54, TÜMER, knezlik, GRantMaSTeR, maharaja, SweTReap, Sarslanpay, 5Murat5, feversea, sinanyas, kaanzambelli, Sekq54, UmitOnay, aliyilmaz34, akvacy, mahmut1905, erdew, FatihHoca, Nuniş, MahmutHoca, AlbasanWorks, Xzyfos, LemanTurqi, Osman barbaros, nasreddin, boriticinee, Fiko88, Matyas, borani, Zikrullah, faithlesss, mek44, Megline, orhanönal, Ladres, Vedat Ciftci, Wphiree, hipnotize, BoranPara, Alp19, fahri-, CevdetSERBEST, emreeeuslu, ugur3460, yakaryus, tatalevo, Mhurt1, baydogan06, Şahmat, Altıparmak, Fatih2334, Colak 5, zoka87, BiotopeDogan, Closer, gokturkseyhan, Griffin, atlantis917, yusufkorkmaz, bitkigubremarket, mehmetaydin, vetserhan, reano, gyunda, ahmetselvi77, onur_0606, mcmert, Black_77, Thanatosie, Akvaryum8585, DiscusFan, Osman4907, Mustafaata77, Chicco, ThanatoZek, semihbbs, em1rhan, Apistotales, Parsl, ZECE, hatesli, Mehya, thecrash, niyazidudak, Youmanid, Berkayerim, isakaynak, Mahmutyener, metamorfiksist, Serdnmz, sselimturan, avaca, terko,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.