ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Oasis
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14209,1[/B] [B]13593,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
332
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2006 12:43
Son Ziyaret:
21 Ekim 2020 10:09
Toplam Mesaj:
1603 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Recep Şahin
Doğum Tarihi:
06 Aralık 1976
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Devlet Görevlisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Recep ŞAHİN facebook / Oasis Tanganyika Fish Center - Akvaryum Forum (Turkey) youtube / Oasis Tanganyika Center instagram / oasistanganyikafishcenter

SON 10 MESAJI

Bricardilerim Eş Mi Tuttu?
Brichardi ler yavrudan büyütüldüklerinde 1e-2d şeklinde aile olabiliyorlar. Yalnız bu nadir görülen bir durumdur. Akvaryumda eş olduklarında diğerleri için o akvaryumun pek tadı kalmaz. O yüzden daha fazla alıp o akvaryuma koymanız hata olur. Akvaryuma hiç ekleme yapmayın ve ileride çıkacak yavrularla birlikte anne baba nın davranışlarını izleyerek keyif yapın.
Frontoza Tür Uyumluluğu
Balıklarınız hayırlı olsun. Öncelikle 7-10 cm olan Mpimbwe dişinizden emin olmanızı tavsiye ederim. O boyda anüs vent kontrolünü dikkatli yapmadan cinsiyeti dış görünüşünden belirtmek yanlış olabilir. İki varyantın yan yana durması şuan için olmasa da üreme periyotunda sıkıntı çıkartır. Frontosa baskın erkeği hangisi olursa dişilerle eşleşmeyi o yapacaktır ve iki varyant arasında çaprazlama olması kaçınılmazdır.
512 Litrelik Tanganika Akvaryumu
Beslediğiniz Tropheus türü için akvaryum ölçüleriniz oldukça ideal. Adet olarak eğer dişi erkek ayrımında 5-25 oranı yakalayabilirseniz kalanları çıkartmanızı önerebilirim.30 adet damızlık boy balık hem görsel hemde üreme adına alanları çok yeterli olarak kullanabileceklerdir. Tropheus kalabalık bakılması gereken bir tür. Yoksa erkek dişiler üzerinde baskıyı arttırıp ölüme kadar götürebiliyor. Ayrıca bu baskı stres ve sonrasında hastalıkların oluşmasında da tetikleyici oluyor. Bu ebattaki tanklar için sump sistemi çok daha ideal ama mevcut olan eheim filtreye ufak bir dalga motoru ve pipo filtre desteğini önerebilirim. Tropheus su değerleri üst düzeyde tutulması gereken bir balık. Maalesef ihmali kaldıracak bir balık (bir Frontosa) değil. Bozulan su değerleri hastalık tetikleyici diğer bir etken. Asıl sorunuza gelince hacim ve beslenme etkeni ile birlikte 10 aylık 8-11cm arası boy olması normaldir.
Sağlıklı hobiler.
Aradan Geçen 15 Ay :)
Balıkların formu güzel. Emeğinize sağlık. Frontosayı yavrudan büyütebilmek ve buna sabretmek oldukça zahmetli. Hobinin tadını yansıttığınız için teşekkürler.
Tanganyika Karma Tankım
Balıklı halini de görmek güzel olur. Emeğine sağlık.
Sumbu Shell
[QUOTE=Foai]Bu altolamprologus yavru büyütme zahmeti discus ile yarışıyor anladığım kadarıyla, ben adında trop ve lamp kelimesi geçen balıklardan uzak durduğum için yavru büyütme konusunda tecrübem okuduklarımla kısıtlı. Bu kadar yavaş büyüyorsa daha sık su değişimi ve artemia dışında daha zahmetsiz ve hesaplı bir protein kaynağı ile beslemek denenebilir.[/QUOTE]
Şuan bu denemeyi yapıyorum Caner bey.
Son alınan iki batın yavruda NLS, Tropical Tanganyika Flake ve Rotifish bitkisel yem üçlemesinden öğütülen toz yemle gelişimi takip ediyorum. Yalnız yem artıklarının temizlenmesi zahmeti var.
Sumbu Shell
[QUOTE=Foai]Bir balığa tutkuyla bağlanmak, vazgeçmemek başarıyı getirir, öyle de olmuş, tebrikler Recep Bey.
Bu türü 2000lerin başında İSAK zamanlarında Selahaddin Bey'de olduğunu hatırlıyorum ama sizin kadar uzun süre sahip olmamış olabilir.

Önemli olan geçmişi değil tabii, günümüzde ithalat listelerinde dövize bağlı yüksek fiyat istenilen türleri yerli üretim olarak komik denebilecek fiyatlara vermek takdir edilmesi gereken bir hobicilik örneği. Tebrikler.
[/QUOTE]
Caner bey balıklar Almanya'dan geldiklerinde 3-3,5cm diler ve cinsiyet belli olmaksızın gözü kapalı yapılmış bir ithalattı. Almanya'da bir üreticiden yavru olarak alınmış, F0 olmayan bu yavrulara da hatırı sayılır bir para ödenmişti. Ali Biçer kardeşimi bu girişiminden dolayı bir kez daha kutlamak istiyorum. Sağ olsun , fikir almak için bana konuyu ilk açtığında tereddütsüz hemen getirt ve hepsini istiyorum dedim. 3 yıl geçti ve şimdi ülkemizde de birçok arkadaşımızda var. Hep dışarı bağlı kalmaktansa, bulamamaktansa yerli üretimde özen göstererek bunu çoğaltmak herkes için fayda sağlıyor.
Fiyat konusu belirttiğiniz gibi gerçekten yurt dışı şartlarına göre komik denecek düzeyde. Ama yine de ülkemiz şartlarını ve üretim devamlılığını baz aldığımızda belki de olması gereken fiyatta. Sorunumuz balıkların büyütülmesi sırasındaki yem masrafı. Malum artemia sız çok zor büyüyor ve 3ay artemia kullanmakta masrafını düşündürüyor. Şuan benim açımdan maliyetini kurtarır düzeyde olduğu için fiyatı da makul tutmaktan yanayım.
Sumbu Shell
Doğal ortamda balıklar daha ufak boyda olan salyangoz kabukları kullanıyorlar. Akvaryum ortamında kabuk konusunda pek seçici değiller yeter ki akvaryumda stres yaratan unsur olmasın.
Sumbu Shell
[VID]https://youtu.be/ch6dCATmD0A[/VID]

Balıklar hakkında uzun zamandır yazmıyordum. 39 adet gelen anaçlar zaman içinde birçok hobici dostumuza sahiplendirildi. Kendime ayırdığım 3e-9d oranındaki balıklardan sa çok sayıda yavruyu yine hobici dostlarımızla paylaştım. Şuan 300 civarı yavruyu da boylandırmaya aldım ve 2-2,5-3cm boya ulaştılar. 8-9 ayı alan bir süre sabretmek ve çok fazla emek harcadığım bir tür. Evinizde hobi adına uğraşmak istediğiniz bir balık ne diye sorsalar emin olun ilk sırada Sumbu yu seçerim. Yavruların akvaryumunun bakımı, yavruların beslenmeleri vs size hoş vakit geçirtiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 307 Online Kullanıcı, 167 Üye

Online Kullanıcılar

BlackMesa, HarunYldrm, messi111, CİHAN044, capp, sinor, ozanbaseski, Saliherdogan59, Azeri, Alpercicek35, replacka, saltun, alpyg, Psmst61, bymurat06, muratdeg, mutlubaba, jjmuzo, mcsavaskan, KadirTanyeri, Fischmeister, .GGN., MetinSungu, Neogenetic, cizgi, MiSoSiKiaN, Yurt71, kuman, Cimakka, devko, Bugra78, Volkan ULUĞ, murat acr, Fatih ÇE, Kınayu, hakan genç, Emre5858, camoka007, Efebru, ATAY özenç, yasinenes, KANARYACI, beyazgul, intelcorei5, hasancn, Sercan10, Basdemirci, sirhill, Greylist, biacar, alydgn, Serkanjb, jueJ., tosyalı, Mikail Erdoğan, Dincer 61, isorak, ersel, replax1907, sinanb85, praksis, BlackGoat, oturhanoglu, DokuDizayn, Huleyn, cceviz, muratavcı, Aytekeli, Taygun34, serkan3536, mertcan_60, krib, dream7, pilatin, ibrahim3444, laryscrl, ezzalisi, Hacanak, inkaakvaryum, orimohito, By_KadircaN, abadi, AmazonDream, fma3280, yabulahan, Alp43, Sütçü, gokturkseyhan, voltran, Supervenenis, muzaffer_81, istanbul34, MurathanM, member, anchor, Umit2003, umut78, DeviLLe, nzm06, Yorum yapmaz, ALPDEM, UnalCevahir, Nbesen, Srcntrgt, aniltuncer, StanleyPines, yxxl, muyat, HXYLMZ37, ONRAYDN, Zeiss, Korhany, secaflex, engin045, SGY, Acz, Balikcionur, FreshWater, Syıalanrbapş, TuncayUslu8629, Mete Duru, de4b5, JDEAN, Kemalk41, Mkaplan92, Prozaccc21, NCivic, FurkanKöse59, Ejder Günaydın, discus33, HasEnder, Melih Arslan, byigrik, bayram11, AhmetCans, BULENTKARABULUT, MeGaMaN, Nursun, aleko61, Diclomec, Omertropik, recep4294, budak_murat, KadirBulut, lvnt.k, mardek, dınay, zaza649, ynslk, akvaristferit, Abgestorben, emregök, Amazonia, Aktasefe, sedatbjk, Mycnr, a.kemal, bbkaya06, Horace, BurakBalkan, Xhro, Melih İsmail, kobearda, Samoo, StaraZagora, burakbozcelik, Narob, Cem Öcal,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.