ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mikail Erdoğan
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
823
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
01 Kasım 2008 19:18
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
770 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mikail ERDOĞAN
Doğum Tarihi:
27 Şubat 1986
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
muhasebe
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mikail ERDOĞAN [url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=12733&FID=17&PR=3]Forum Kuralları[/url] Yeniden Magunga...

SON 10 MESAJI

Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
Merhaba,

Konu amacından saparak siyasi bir tartışmaya dönüşmüştür. Akvaryum.com Siyasi ve Vergisel olayların değil akvaryum hobisinin tartışıldığı, paylaşıldığı bir platformdur.

Bu nedenle konu kilitlenmiştir.

Keyifli hobiler.
Artık Dur Desin Biri!
Merhaba,

İlgili başlık adından da anlaşılacağı üzere şikayetlerin dile getirilmesi için açılmış olan "Şikayet Var!" başlığıdır. Kişiler bu başlık altında forum kuralları çerçevesinde şikayetlerini dile getirebilir ve yine forum kuralları çerçevesinde istediği şekilde başlık açabilir.
Bu tür konuların açılması çocukluk vs. değil aksine bizlere yardımcı olmaktır. Foruma zarar veren ve insanları yanlış bilgilendiren kişilerin tespit edilmesi noktasında büyük fayda sağlamaktadır.

Bu nedenle konuya tartışmayı kişiselleştirerek ve karşınızdaki kişileri kışkırtacak, tartışmanın büyümesine zemin hazırlayacak konuşmalardan kaçınmalıyız.

Konu tartışmaların uzamaması ve büyümemesi adına kilitlenmiştir.

Keyifli hobiler.[EDIT]Mikail Erdoğan,2020-01-14 17:58:36[/EDIT]
Artık Dur Desin Biri!
Merhaba,

İlgili kişiye gerekli uyarılar yapılmıştır. Arif bey siz de tartışmaya girmemek adına kendisinin size özel mesaj atmasını engelleyebilirsiniz.

Keyifli hobiler.
Piranha Veya Bitki Akvaryumu
Merhaba,

Konudaki tartışma yaratan mesajlar silinmiştir. Konuları amacından saptırmadan bilgi birikiminiz dahilinde cevaplar vermeye özen gösterelim lütfen.

Keyifli hobiler.
[EDIT]Mikail Erdoğan,2020-01-14 12:30:35[/EDIT]
Bu Balığın Türünü Bilen Var Mı
Merhaba,

Metriaclima Estherae OB Red Zebra gibi geldi bana. Bir araştırın isterseniz.

Keyifli hobiler.
Bilgin Hobicilere Kısa Bir Serzeniş
Merhaba,
Konu amacından saparak kişisel tartışmaya dönüşmemesi adına kilitlenmiştir.
Konu açarken forum kurallarına uyarak gerekli özeni göstererek hareket etmenizi rica ediyoruz.[url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=12733&FID=17&PR=3]Forum Kuralları[/url]

Keyifli hobiler.
Nasıl Özel Üye Olabilirim?
Merhaba,

Özel üyelik konusunda gerekli linkler paylaşılmış olup, üyeler yönetim tarafından takip edilerek uygun görülmesi durumunda fikir birliği ile verilmektedir.

Konu amacından saptığı için ve kişisel tartışmalara dönüştüğünden kilitlenmiştir.

Keyifli Hobiler.
Portatif Hamburg Sistemi
[QUOTE=Neothauma ]Merhaba,

Mikail Bey, öncelikle emeğinize sağlık ve paylaşımınız için teşekkürler. Bir süredir ben de hamburg filtreler hakkında araştırma yapıyordum ve kafamdaki bazı sorular için konu açmayı düşünüyordum, fakat sizin konunuza denk gelince bu başlık altında sorup tartışmanın herkes için daha yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Askerlikten sonra, kısmetse eylül ayında tekrardan bir set kurma isteğim var şu sıralar çok fazla vaktim olduğu için araştırıyorum, yazıp çiziyorum. Şu an aklımdaki set 2 katlı olacak. İlk katında 3 adet 33x45x45h cm ölçülerinde akvaryumlar, ikinci katında ise 1 adet 100x45x45cm ölçülerinde akvaryum olacak. Bugüne kadar 150+ lt hacimli akvaryumlardan kaçınmamın en büyük sebebi başta dış filtre olmak üzere büyük hacimli akvaryumlar için gerekli olan filtrasyon sistemlerinin (sump vb.) benim için maliyeti arttırması ve çok pahalı olmasıydı. Ancak beslemek istediğim bazı türlerin karması 150-200 lt gibi hacimlere ihtiyaç duyduğu için orta yolu bulmak istiyorum. Kaliteli bir dış filtrenin boş hali artık çok daha pahalı. Bu yüzden bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tasarruflu oluşu ve etkili çalışma prensibinden dolayı hamburg filtreleri araştırmaya başladım.

Bu filtre tipinin genel çalışma prensibi ve kullanılacak olan süngerin kalınlığına,ölçü hesaplamasına dair bazı yazıları okudum ve anladım. Fakat bu yazıların pek çoğu akvaryumun genel hacminden pay alan,görüntü olarak da çok estetik durmayan duvar şeklindeki hamburg filtreler için geçerliydi. Ben duvar şeklinde değil, bu konudaki gibi köşeli şekilde olsun istiyorum. Hem hacimden çok çalmıyor hem de görüntü olarak daha estetik. Okuduğum yazılar köşeli şekildeki hamburg filtrelerden de bahsediyor, fakat benim asıl sormak istediğim sorular olan, köşeli yaparken akvaryumun uzunluğundan ve genişliğinden ne kadar oranda pay vermemiz ve 90 derece kıvırarak kullanacağımız süngerin ölçüsünün ne kadar olması gerektiğine dair bir hesaplamadan söz etmiyor. Şöyle ki;

Bu çizimde 100x45x45h cm ölçülerindeki akvaryumun üstten görüntüsünü kabaca gösterdim. Akvaryumun hacmi büyük olacağı için her iki köşeye de birer hamburg filtre kurmanın daha etkili olacağını düşünüyorum. 5 cm kalınlığında, 30 ppi gözenek ölçüsüne sahip ve 90 derecelik açıyla kıvırarak kullanacağımız biyolojik filtre süngerinden kaç cmlik bir tabaka kullanmam gerekir ve üstte de belirttiğim gibi uzunluk ve genişlik ölçülerinden kaç cm pay vermem gerekir?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/220220191240111.jpg[/IMG]

Bu çizimde de 33x45x45h cm ölçülerindeki bir akvaryumun üstten görüntüsünü kabaca gösterdim. Yukarıdaki sorularım bunun için de geçerlidir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/220220191241341.jpg[/IMG]

Aklımda 8 çıkışlı bir hava motoru alıp 2 çıkışını büyük akvaryumun hamburg filtrelerine, 3 çıkışı küçük akvaryumların hamburg filtrelerine ve kalan diğer çıkışları artemia çıkarmak, karantina-hastalık vb. işlerinde kullanmak var. Hailea AC-9630 bunun için uygun görünüyor. Hamburg filtrelerin içine ısıtıcı da saklanabiliyor, ayrıca ufak filtre çoraplarına birkaç filtrasyon substratı koyarak yine iç kısma yerleştireceğim ve bu şekilde verimi daha çok arttıracağımı düşünüyorum. Bu hava motoru ve bu şekilde bir sistem işimi görür mü? Minimum masraf ile maksimum verim aradığımın altını çizmek isterim.

Bugüne kadar hep iç filtre,pipo filtre gibi basit filtrasyon sistemlerini kullandığım için filtrasyon ile ilgili pek çok konu bilgimin ve tecrübemin az olduğu konular. Yardımcı olacak olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.[/QUOTE]

Armağan bey merhaba,
Minimum enerji maksimum performans noktasında hamburg sisteminin üzerine başka bir sistem olduğunu düşünmüyorum. Media malzemesi konusunda da doğru düşünüyorsunuz arka boşluk her türlü modifiye ve gereksiz görüntü kirliliğini yok etmeye bire bir.

Sünger ile ilgili ben 10ar cm pay bırakıp 15-20cm civarı sünger kestim ve tam geldi. Bu kullanacağınız süngerin kalınlığına göre değişebilir ama çok fazlada bir oynama olmaz diye düşünüyorum. Çon ince hesap yapmanıza gerek yok 1-2cm fazla kesip deneme yapıp büyük gelirse küçültebilirsiniz.

Hava motoru kısmına gelecek olursa bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Alacağınız hava motorunun kuvvetine göre ayarlama yapabilirsiniz. Biz başka bir arkadaşın 6 adet akvaryumu için 2 çıkışlı eheim hava motoruna dağıtıcı takarak tüm akvaryumları çalıştırdık.

Keyifli Hobiler.

[QUOTE=rccol]Elinize sağlık, gayet başarılı ve pratik bir uygulama olmuş.
Belki daha büyük hacimlerde iç kısma ufak bir su basış motoru takarak su devrini artırabilirsiniz.
Hem böylece dışarıdaki hava motorunun zırıltısından da (varsa eğer) kurtulmuş olursunuz.[/QUOTE]

Ramazan bey merhaba,

Sizin söylediğiniz şekilde bu sistemi kullanan çok fazla insan var. Fakat benim buradaki amacım elektrik sarfiyatını minimuma düşürmek. Hava motorunuz kuvvetli olduğu sürece istediğiniz devirdaimi fazlasıyla yapabilirsiniz.

[QUOTE=MertA]
Ben dönüş borusunu su seviyesine paralel tutarak hem su yüzeyindeki hareketi sağlayarak oksijen geçişini sağlayıp hemde sesi minumuma indirip kullandım. Akvaryumla aynı odada uyuyorum ama ses eşiğimiz farklı olabilir tabi. Hava taşını ve yükselen kabarcık görüntüsü hoşuma gitmediği için hiç kullanmayı düşünmedim.

Hamburg filtrede süngerin temizliğini nasıl yapıyorsunuz ? Süngeri çıkarırken topladığı pislikler tekrar dağılmıyor mu ?[/QUOTE]


Merhaba Mert bey,

Sünger temizliğini henüz yapmadım. 2 aydır akvaryumda hiç bir temizlik de yapmadım açıkçası. Sünger temizliği yaptığımda video çekip buradan tekrar paylaşırım ama hamburg sistemin bir diğer güzel tarafım 6-7ay (kimilerine göre 1 yıldan fazla) süre temizlik istemiyor.

Araya pislik toplanması ile ilgili fikir vermesi ve 2 aydır dokunulmayan akvaryumda hamburg filtre performansını görmeniz açısından fotoğrafları paylaşıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/270220191816481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/270220191816501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/270220191816511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/270220191816531.jpg[/IMG]
Portatif Hamburg Sistemi
Merhabalar,
Kurulumun üzerinden 20 gün civarı bir süre geçti. Son durumu tekrar paylaşmak istedim.
Geçen sürede sistem tamamen oturdu bana göre. Bunu düşünmemin nedenlerinden en önemlisi akvaryum içinde bulunan bitkilerin daha önceki duruma göre çok daha sağlık bir görünüm alması ve devamlı yeni sürgünler vermesi.


[QUOTE=mkale]Mikail merhaba

Tebrikler gayet güzel görünüyor. Tek bişey kafama takılıyor, arkasına pislik dolarmı iki cam arasına. Bi kullan gelişmeleri bize de aktar.
Saygılar. [/QUOTE]

Mehmet abi senin kafana takılan noktada kesinlikle haklısın. iki cam arasında yem kalıntısı ve dışkı birikmesi oluyor. Bunun çözümü de rutin haftalık dip çekimlerinde hava motoru hortumu yardımı ile iki cam arasındaki pislikleri kolaylıkla çekebiliyorum. Portatif olması bu açıdan çok rahatlık sağlıyor hafif bir hareket ile iterek küçük hortumu camların arasına sokabiliyorum.
Bunların dışında aklıma gelen başka bir şey yok. Sizlerin soruları var ise yanıtlamaya çalışırım.

Şimdi güncel fotolar..
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/141220181008221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/141220181008071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/141220181008381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60172/141220181009081.jpg[/IMG][EDIT]Mikail Erdoğan,2018-12-14 16:26:45[/EDIT]
Vatoz Beslemek İçin Ne Gerekir?
Merhaba,

Link size yardımcı olabilir.
[URL]https://www.akvaryum.com/ancistrus_sp_cuce_vatoz_-_boynuzlu_vatoz_tatlisur_58_312.asp[/URL]

Keyifli hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 386 Online Kullanıcı, 210 Üye

Online Kullanıcılar

lebowskia, MiSoSiKiaN, Nadirmbuna, ademh, goksu, devrimdpt, emalik, harunk, soliter83, ersin1981, kar_delen6, Rivayet, osman-01, babacan06, arapaima, PendikLii24, minixir, KillLaKill, korhanshady, canannuman, vlkncm, cashercash, Valkyrja, EmrullahBoslu, nejalt, YusufAlperen, Quersian, Melih Arslan, Ankacattery, Goksen, i_gulistan, ankara0606, bilkan, Balikcidede, YasarEmre, MoVeMent, theofk, isik, Umitunver, CİNGÖZ, OnrCsr, PsyArt, hhosafci, serhat480, beyazgul, cicekcibocekci, shimendifer, Mesutoz, AtlasPoyraz, ceyh, Emreonyc, mehmetemindinc, Emrkyk, Kaliusta, Merdan onluel, sarıyerli 1970, Street Parrot, mucahit61, icelebi, AlpacinQ, Oguzkagan, Balikliseyyah, Gogeta, fgerdan, BURAK15, ArifULAS, SmallCandyThing, Hsynn, brigantes, Yns_bsk, Kahveci, rhino, ardaarda, semihdemir2503, dream7, Beastwood, AlpayMert, Birol, ouzturk, Asaylan, Burkar1453, Kınayu, mightymurat, gunata2003, Metal06, erdemkaraman35, atakartal, Ejder Günaydın, bolaaa, Koksal Gurkan, Muhammed kose, servertekin, deore79, oguzhanasl, Mete Duru, Mderhan, shiroii, AliCeylann, smckr, Discus brandy, Remediless, Kuzey Onur Üstoğ, Mikail Erdoğan, HugoSanchez, fahrettin, edabilsel, Barış Demirok, Giray ATASEVEN, mehmetaydin, AdoniS, muratk, Etimesgut06, fullred, cmasdiver, lazarusv20, jueJ., vendetta99, kacak3452, Xxxxx, drugs, Emrahgolyeri, zekigonlum, DenizVurucu, editors0, SahinTaskin, iakyol, barxbull, grsy, ulash13, rolll, ootkn, zgrcskn, Ufukmav, Ahmet Haşim, soldier3, Kucukbalikci, onuribrahim, Bilgekarga, BatuMert, Orta Amerika, wilivil, frknesen, erhangüneş, basakboy, Japonistt, WaveRider, yusuf21, civando, BerHatS, asikurt69, oguzcanoguzer, Yunus_Karagül, Eyüp can bilgin7, hocibi, Sevban, esuc, kadir0606, akay25, Nursun, Şerafettin Bozok, OMER006, erten, aytacalp, s.e.n., Scrombell, imuhendisi61, Ahmet0816, Ömer Kaan, Fondip, Sadık55, Splendor, lemur, Cem Altay, omercldr, Cardinals, heredot_cevdet, fretchord, idiopatik, Nocturnal, Gld5, gokhankuzeyelvin, rvural, omer417, ternapi, yakaryus, Aqua Discovery, onur55, Ugur79, mperk, Beratdu, Arapaima, DawSoNCreeK, rohembus, tosyalı, sinan3805, FisherY, gürkanbey, benerium, Madeagle, omer87, hanbeyiderler, ProoF2834, kuzeyyildizi, noobhodja, Emrah10, luxor_34, Klazomenai, Emrahkara, littlefish, Abbukat, Morpho,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.