ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ozanoguz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Ocak 2011 17:35
Son Ziyaret:
31 Mart 2020 18:31
Toplam Mesaj:
125 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ozan Oğuz
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1985
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

FANUSTA BALIĞA HAYIR !

SON 10 MESAJI

HM Üretimi Başladı, Yavru Fotoları Eklendi
[QUOTE=thunch84]
Ozan Bey ben de onu merak ediyordum. Dinlendirdiğimiz suyun içine catappa yaprağı katmakla, suyu akvaryuma koyduktan sonra bunu katmak arasında bir fark var mı acaba? Dinlendirdiğimiz suya kattıktan sonra akvaryuma eklerken tekrar catappa yaprağı katmamıza gerek olur mu? Bu şekilde duran su uzun süre beklerse catappa yaprağının verdiği yararı yitirir mi?
[/QUOTE]
 
Tunç bey dinlendirilmiş suya catappa yaprağı koymakla tankin içine koymak arasında pek bir fark yok aslında. Catappa yaprağı yosunlanmaya sebep olduğu için ben yavru tankının içine koymayı tercih etmiyorum. Nedeni bu.
Diğer yetişkin balıklarımın akvaryumlarına koyuyorum yaprağı.
 
Uzun süre catappa yaprağıyla beklemiş su özelliğini yitirmez aksine dahada zenginleşir.
ozanoguz2011-03-18 18:13:09
HM Üretimi Başladı, Yavru Fotoları Eklendi
[QUOTE=vAmPiR10]Abi maşallahın var yani  =) bu kadar aksilik aslında birazda iyidir.. birdahakine daha dikkat edersin benim öyle oluyor çünkü =)

1 cm bile yok diyorsun ama ben nerdeyse 1 aylıkken bile göremiyorum büyüteç aldım o yüzden. dediğin gibi beslenmeyle alakalı olabilir.

su şartları nasıl günlük taze su ekleyip çıkartıyormusun ?
[/QUOTE]
 
Evet tüm aksilikler insana deneyim katıyor haklısın. Şimdi aynı erkek bettayı başka bir dişiyle tekrar çiftleşme operasyonuna soktum bu sefer daha fazla yavru alma hedefim var. İşlemler gerçekleştiğinde bu çiftleşmeyide paylaşacağım (umarım bu sefer video ile yakalarım)
 
Günlük %50 su ekleyip çıkarıyorum. Suyun hijyeni çok önemli daha önce çok fazla kayıp vermiştim bunu ihmal ettiğim için. Şimdi üşenmeden hergün mutlaka değiştiriyorum suyu.
 
Dinlendirdiğim su kovalarının içerisinde çok az tuz ve catappa yaprağı var. Suyun dengesi için çok işe yarıyor tavsiye ederim.
HM Üretimi Başladı, Yavru Fotoları Eklendi
[QUOTE=hasan_ali05] Ozan abi günlük rapor versen hiç fena olmaz :D o balığın yavruları nasıl çıkacak çok merak ediyorum.[/QUOTE]
 
Bende çok merak ediyorum. Son olarak yavruları tekrar başka tanka aldım çünkü ufak bir kaza yaşandı akvaryum camı çatladı. (aksilikler peşimi bırakmıyor)
 
Neyseki bu sefer hiç kayıp vermeden yavruları yeni tanka geçirdim. Yavruları 2şer 3er aldığım için sayılarını bu kez tam olarak öğrendim. 58 adet.
 
Bu kadar olduklarına sevindim 40 falan diye düşünüyordum.
İlgin için teşekkürler.
 
[QUOTE=vAmPiR10]Ozan abi balıklarının maşallahı var. Konuyu en başından beri takip ediyorum

merak ettiğim yavruların 14-15 günlük olduğuna eminmisin neden dersen benimkiler 3 haftalık oldu bu kadar belli olmuyor.. yani bu 3. 4. yavru almam ama hep böyle oldu 1-1.5 aydan sonra gözle görebiliyorum.

yada makineylemi alakalı ? çekim yaparken ayarlardan nasıl bir ayar yapıyorsun ?

Tebrik eder. Yavrulara sağlık dilerim.
[/QUOTE]
 
Teşekkür ediyorum.
Fotoğraftaki balıkalar en fazla 15 günlük. belki 13 günlükte olabilir ama daha büyük olmalarına imkan yok. Belki beslenme şekliyle alakalıdır. Ben uzun süredir canlı artemia ile besliyorum. Makineyle ilgili hiçbir durum yok. Hatta foto makinem baya kötü çekiyor. Ama cama yaklaşarak çektiğim için senin gözüne büyük gelmiş olabilir. Çünkü okadarda büyük değller en büyüğü 1cm bile yok.
 
Seninde yavrularına sağlık dilerim.
Kondüsyon Kazandırmak Hakkında

Tunç bey ben balıklarımı sadece canlı yetişkin artemia ve çok nadiren haşlanmış ıspanakla besliyorum. (ıspanağı karidesle birleştirip eziyorum)

Ve günde sadece 1 kez yemliyorum. Sadece canlı yem ve protein ağırlıklı beslediğim için 1 kez yetiyor. Böylelikle kabızda olmuyorlar ve yeteri kadar besinide almış oluyorlar.
 
Sizin besleme tablonuza baktım bana çok ağır geldi. Balıklarınız kabız olmuyor mu? Yada gut hastalığı?
 
Son olarakta beyaz kurtları canlı mı veriyorsunuz? Canlı veriyorsanız nasıl üretiyorsunuz?
Haftada 1 kez kurt vermeyi bende istiyorum.
Betta Üretim.
[QUOTE=hayvansever1234]Erkek kaç gündür yem yemiyordu.Halsiz düşmüştü sanırım fazla hareket etmiyordu.Biraz yem verdim ve geçti.Straforu da hemen koyacağım.

Şuan mavi sert straforu akvaryuma koydum.Bakalım ne olacak.Dişi ile erkek birbirine ulaşmak için can atıyorlar resmen. [/QUOTE]
 
Ömerciğim, daha önceki çiftleşme işlemlerimde şöyle bir teknik kullanmıştım ve çok etkili olduğunu gördüm. Straforunu bu şekilde yerleştirebilirsin.
 
Aslında fotoğraftaki malzeme strafor değil. Özel bir izolasyon malzemesi. Fakat straforda aynı işlevi görür. Bu malzemenin ortasına kare şeklinde bir delik açtım ve toplam boyutunu akvaryumun genişliği kadar ayarladım. Böylelikle strafor yer değiştirmesin diye akvaryumun camları arasına sıkışmış oldu. Ortadaki kare şeklindeki boşluğa su mercimeğide eklemiştim. Erkekte tam bu bölgeye köpük yuvasını yapmıştı. İnanılmaz bir şekilde sağlam bir yuva oldu ve sudaki hareketlenmelerden etkilenmeyen bir alan olduğu içinde sağlamlığını uzun süre devam ettirdi. Yem verirken köpük yuva dağılmasın diye ayrıca ufak bir delik daha açmıştım. Buda işime çok yaramıştı. Cam bölmeyi çıkarmaya çalışırken ister istemez köpük yuva dağılıyor. Bu yöntemle bunuda engelleyebilirsin.
 
Kolay gelsin..
 
ozanoguz2011-03-17 16:04:49
betta
[QUOTE=eet72]Dün aldığım 70 litrelik tankta
1e 3d plati, 6 bronz çöpçü ve betta beslemek istiyorum. Tabi bitkilendirdikten sonra. Kaç tane betta atabilirim ve erkek dişi oranı ne olmalı.
forumda incelediğimde bazen tek olmalı, bazende birden fazla betta olmalı diyor. Aklım gerçekten karıştı.
akvaryum bitkileri oturana kadar 15 litrelik tankımda iki bronz çöpçü ile beta bakacağım..
 
 
[/QUOTE]
 
Tankın hacmi gayet iyi fakat öncelikle ne beslemek istediğinize karar vermelisiniz. Platiler ile bettalar birarada beslenmemelidir. Sonuçları sizi üzebilir. Sadece betta bakarım diyorsanız, 1e1d betta uygun görünüyor. Tunç arkadaşımızında söylediği gibi bitkilendirilme oranına bağlı olarak belki dişi sayısını 2ye çıkarabilirsin. Fakat 2 erkek kesinlikle aynı ortamda olmamalı.
 
Son olarak 6 adet çöpçünün yoğun hareketleri erkek bettanın sinirine dokunup onlarada saldırabillir. Çöpçü sayısını azalt derim.
HM Üretimi Başladı, Yavru Fotoları Eklendi
[QUOTE=thunch84]Ozan Bey sizden haber alamayınca merak etmiştim. İyi düşünmeye çalıştım ama insanın aklına kötü şeyler de geliyor. Acaba anne ya da baba öldü mü diye düşündüm. Meğer başınızdan ne maceralar geçmiş. İşin açığı 5günlük yalnızlıktan sonra bu kadar yavrunun bile hayatta kalması bence mucize. Bununla beraber 100-200 yavruyu kurtardım diye düşünürken bir de başınıza beyaz benek hastalığının musallat olması da ayrı bir şanssızlık. Ama yine de 40-50yavrunun hayatta ve sağlıklı olması bir teselli oldu. Vuku bulan duruma iki yönden bakmak gerekiyor. Siz yokken doğan yavruların çoğunu kaybetmenizin fakat, bu şanssız olaya rağmen 40-50yavrunun kurtulması. Emeğinize sağlık. Yavruların periyodik büyüme fotoğraflarıyla mutluluğumuza mutluluk katmanız dileklerimle.

Saygılar, sağlıklı balıklar...
[/QUOTE]
 
İlginiz için teşekkürler Tunç bey.  Şanssızlıklar yakamı bırakmadı fakat dediğiniz gibi duruma iyi yönden bakmaya çalışıyorum.
 
[QUOTE=hasan_ali05]  Geçmiş olsun Ozan abi okuyunca bir sevindim bir üzüldüm.100-150 yavru kaldığını duyunca sevindim beyaz beneği duyunca üzüldüm.Bayağı bir macera yaşamışsınız inşallah bir daha kayıp vermezsin Ozan abi.Bende senin erkek gibi bir beta bulsam bende üreteceğim ama.
 
           Saygılar.
[/QUOTE]
 
Bende aynı sizin anlattığınız gibi gelişmeler sırasında bir sevinip bir üzüldüm. Umarım sağ kalan yavrularım sağlıklı büyürler.
 
[QUOTE=Goca Bodrumlu]Ozan bey çok geçmiş olsun. Çok merak etmiştik balıkların ne durumda olduğunu fakat okuduktan sonra bir sevinip bir üzüldüm. Kalan yavrularınızı sağlıklı bir şekilde büyütmeniz dileğiyle. :)
Saygılar... 
[/QUOTE]
 
Çok teşekkürler Barış bey.
Umarım iyi dilekleriniz gerçekleşir.
Betta Üretim.
[QUOTE=hayvansever1234] Az önce annem odamda süpürge yaparken masayı çekmiş ve su dalgalanınca tabi doğal olarak köpüklerde gitmiş.Tekrar yapar mı sizce?Peki biraz canlı bitki atayım akvaryumuna.

Sabah kalktığımda erkek bettam köpük yapmış ama tamda dişiyi ayırdığım bölmenin camına yapmış.Mecburen birleşmeleri için camı kaldıracağım.Şimdi ne yapmam lazım acaba?Kaldırmadan kepçe ile falan atsam erkeğin olduğu yerde saklanacak yer yok.Bu dişinin sonu olabilir diye korkuyorum.Şimdi ne yapmam lazım?
[/QUOTE]
 
Su emmeyen ince bir nesneyle (kredi kartı, plastik kart..vs) camdaki köpükleri sıyırıp diğer tarafa itebilirsin. Balığın tekrar köpük yapacaktır zaten endişelenme.
Betta Üretim.
[QUOTE=hayvansever1234]Karnı çok fazla şiş Gürkan abi.Tüpçükte var.Erkek bir bölüme köpük yapmıştı.Ama oradaki köpük bozulmuş.Kendisi mi bozmuş bilemiyorum.Dişide baya bir köpük yapmış.Kafasi%20KarismisErkeğin tekrar köpük yapmasını bekliyeceğiz artık.Köpük yapmasını bitirdiği anda salacağım. [/QUOTE]
 
Öncelikle ışığın sürekli yanması tamamen yanlış. Balıkların gece ve gündüzü yaşamalılar. Çünkü doğaları böyle. Sürekli aydınlık olan bir doğa ortam varmıdır dünyada? Yok tabiki. Hatta size şöyle  söylemeliyim ki ışık yanarkende çok parlak olmamalıdır. Direk ışık vermeyin derim. Loş olması herzaman daha iyidir. Balıklarınızın yumurtaları görüp göremeyeceği konusunda endişe duymanıza gerek yok. Zifiri karanlıkta dahi yumurtları tespit edebiliyorlar.
 
Dişinin hazır olup olmadığı konusunda kesin birşey söylemek çok zor. Sizde araştırmışsınızdır zaten. Dikey çizgiler, karın şişliği, tüpçük, erkeğe kur yapma..vs.. Gibi bi çok durum var. Fakat bunların hepsi gerçekleşmiş olmasına rağmen dişilerin çiftleşmemesi mümkün oluyor. Veya tam tersi bir şekilde hiç hazır görünmeyen bir dişinin çatır çatır çiftleştiğinede tanık oldum Tebessüm
 
O yüzden kendinizi hiç strese sokmayın şuan izlediğiniz yol doğru yol. Erkekle dişiyi biraraya getirdiğinizde çiftleşip çiftleşmediklerini görürsünüz zaten. Sadece sabredin ve eğer çiftleşmezlerse erkenden ayırmayın. 1-2 gün beraber yaşamalarında sakınca yok.
 
Tek önerim olacak oda kütüğün saklanması için yeterli olmadığı. Birkaç yapraklı bitki ekleyebilirseniz daha iyi olacaktır. Çünkü şuan dişiniz hernekadar erkekten korkmuyor gibi görünsede, erkeğin bir kaç can acıtan darbesinden sonra saklanma ihtiyacı duyacaktır.
HM Üretimi Başladı, Yavru Fotoları Eklendi
[QUOTE=hayvansever1234]Çok geçmiş olsun Ozan abi.İnşallah diğer yavruları sağlıklı büyütürsün.Bende üretime başladım.Bakalım başarabilecekmiyim. [/QUOTE]
 
Teşekkür ederim yorumun için. Sanada kolay gelsin sağlıklı üretimler dilerim.
 
[QUOTE=gallus] Ozan Bey geçmiş olsun diyelim
Sizden haber alamayınca meraklanmaya başlamıştık. Neyse ki ucuz atlatmışsınız. Umarım yavrularınız sağlıklı büyürler. Buradan gelişimlerini takip edeceğiz. Artık bizi uzun süre merakta bırakmazsınız. Neden Beyaz benek oldular acaba? Ben de yeni dişi bettalar almıştım. 2 hafta karantina tankında bekletmeme rağmen onlar da beyaz benek oldular. Ve 200 litrelik ana tankımda şu anda beyaz benekle mücadele ediyorum. 1 haftadır ilaç kullanmadan b vitamini takviyesi dip çekimi ve uv filtreyle mücadelemi sürdürüyorum. yaklaşık 100 balıktan 4-5 taanesinde 1-2 benek çıkyor onlar atlatıyor başkalarında 2 benek çıkıyor. bu şekilde yavaş kontrollü bir şekillde gidiyorum. Bende akvaryumda hastalık olduğu için üretime geçmiyorum. Sonuçta anaçlar hastalığı atlatmış olsa da sanırım taşıyıcı olacaklar ve yavrulara bullaştıracaklar. Üretim akvaryumuna başından itibaren metilen mavisi eklesek acaba sorun olur mu? Yoksa ne adar beklemeliyim? Çok problemli değil ama insanın canını sıkan bir hastalıktır.
 
Gelişimleri yakından takip edeceğiz.Aramaıza yeniden hoş geldiniz
[/QUOTE]
 
Teşekkür ederim mahmut bey. Şuan sağlıklı 40 kadar yavru sayabiliyorum. Labirentleri gelişmeye başladıklarında bir kaç kayıp daha veririm diye düşünüyorum. Umarım daha fazla olmaz. Şimdilik savaşı ucuz atlattım.
 
Beyaz benek konusuna gelince; bende çok zaman bu hastalıkla uğraştım. Genellikle yetişkin balıklarda ölümcül sonuçlara neden olmuyor. Fakat yavrular konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü kan emici bir parazit ve yavruların kendi vücudunda ancak kendine yetecek kadar kan dolaşımı var. (doktor olarak siz daha iyi bilirsiniz)
 
Açıkcası bugüne kadar tecrübe ettiğim kadarıyla bu hastalığı akvaryumdan tamamen yoketmek için topyekün bir tahliyeye ihtiyaç var. Çünkü ne yaparsanız yapın eninde sonunda tekrar hortluyor.
 
Isı arttırmak iyi bir çözüm. Çünkü beyaz benek canlısı ısı artışında hızla gelişiyor ve üreme içgüdüsü ile balığın bedeninden ayrılıp kendini suyun dibine bırakıyor. Tam bu noktada balıkları tanktan çıkarıp başka tanka nakletmek gerekiyor. Hastalıklı tankın kumunuda hiç risk bırakmayacak şekilde poşetleyip çöpe atmak en mantıklısı.
 
Metilen maviside çok etkili bir çözüm ve aşırı doz olmadığı sürece bugüne dek balıklarıma veya bitkilerime zarar vermedi. Üretim akvaryumunuza başından itibaren 5 litreye 1-2 damla denk gelecek şekilde günlük olarak metilen mavisi eklemenizde bir zarar olacağını sanmıyorum. Çünkü sizde benim gibi beyaz benek ile mücadele ettiyseniz büyük olasılıkla tüm tanklarınıza bu bulaşmıştır ve yavrularda oluşması insanı çok üzüyor.
 
Tekrar hoşbulduk Tebessüm

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.