ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Splendor
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1602
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Haziran 2011 12:58
Son Ziyaret:
9 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1578 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
193 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Görkem KIRMIZI
Doğum Tarihi:
19 Haziran 1989
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

40*40*40cm Lowtech Ember Tetra / Panda Cory / CAE / Katil Salyangoz Görkem KIRMIZI

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Aydınlatma
[QUOTE=GirayKaan]Fotoğrafta ki de benim low tech tankım için kullandığım co2 sistemi selenoid valfim de var bağlama gereği duymadım, indicatör kullanıyorum. Ayrıca barometre atmosfer basıncını ölçer manometre demek istediniz sanırım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208559/191120191734561.jpg[/IMG][/QUOTE]
E madem bu sistemi kullanıyorsunuz, basınç azaldığında ne kadar asit geçiyor, nasıl bir tepkime oluyor biliyorsunuz, nasıl güvenli bölgeden bir anda 3-4 basınca çıkabileceğini düşünebiliyorsunuz?
Evet barometre değil manometre olacak. Sürekli bar aşağı bar yukarı yazınca, barmetre yazmadığıma şükrediyorum.[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-11-19 19:58:22[/EDIT]
Kabuksuz Artemia Kullanmalı Mıyım?
Rotfish kabuksuz artemia ile panda cory yavruları büyüttüm, öneririm. Yarım çay bardağı suya, çay kaşığı ucuyla azıcık alıp suya atın ve karıştırın. 2-3 dk sonra bardağın dibinde batmış olanlar ortada toplanır. Şırınga ile dipten o bölümü çekin ve akvaryuma enjekte edin.
Bitkili Akvaryum Aydınlatma
[QUOTE=GirayKaan]

Strik asit karbonata ulaştığında selenoid valf gazı keserse zaten en az mevcut 1 bar olan basınç 3-4 barlara kadar ulaşır, arkadaşın kit kullandığını farzedersek kitler diy kadar basit gaz kaçağı sağlayacak sistemler değil en az ihtimalle hortum patlar, gerek var mı? Bence yok, bi indicatörle sağlıklı bi co2 sağlayabilirken neden sizce küçükte olsa riske girsin. Ben girmem şahsen böyle de bi tavsiyede bulunmam. Belki kullanıp tehlike arz etmediğini söyleyenler vardır ama ben iklimlendirme ısıtma okudum basınç sistemine pek yabancı değilim o yüzden kullanmam kullanana da engel olmam [:)][/QUOTE]

6 aydır bu sistemi kullanıyorum. Ne kadar sıvı karışınca ne kadar basınç arttığını biliyorum. İlk kurulumda basıncı 1 ile 1,5 bar arasındaki güvenli bölgeye getirene kadar ortalama yarım çay bardağı sıvı gerekiyor. Sitrik asitli şişeyi sıktığımda ne kadar sıvı transferi oluyor, barometrede basınç ne kadar artıyor gözlemliyorum.

İçerideki basınç azalınca sitrik asit karbonata hücum etmiyor, damla damla geçişi oluyor. Fazla basınç olduğunda zaten var olan gaz, sitrik asidi hortumdan kendi şişesine geri itiyor. İlk kurulumda bunu gözlemlemek mümkün çünkü şişelerde basınç yokken sitrik asit şişesini hızlıca sıkarsanız, oluşacak anlık gaz artışından dolayı sitrik asidin patır patır kendi şişesini gittiğini görürsünüz. Bu da sistemin emniyet sibobu oluyor ve sitrik asidin karbonata hücum etmesini engelliyor. Mevcut 1,5 bar içeren kurulu sistemi anlık 3-4 bara taşımanız için bir yarım çay bardağı kadar daha dışarıdan eklemeniz gerekir çünkü sistem kendi bu kadar asidi çekmez.

Her defasında valf tam damladığında kestiğini varsaysak bile güvenli bölgeden 4-5 bara çıkması için ortalama 1 hafta gerekir. Akvaryum sıcaklığını, filtrenin çalışmasını, balıkların ve bitkilerin durumunu günlük nasıl gözlüyorsak barometre de bu bakılacaklar listesine giriyor. Düzenli basınç artışı görüldüğünde mıknatıs ile hortum yukarı kaldırılır ve makul düzeye düşene kadar birkaç gün beklenir.[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-11-19 19:57:01[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Aydınlatma
[QUOTE=GirayKaan]

Strik asit sisteminde selenoid valf kullanımı pek sağlıklı olmaz sürekli takip gerektirir, takip etmediğiniz zamanlarda strik asitin aşırı yükleme yapması sonucu patlama gerçekleşebilir o yüzden indicatör edinip ona göre co2 çıkışınızı ayarlarsınız. Yüksek ışık kullanımı bitkiye, gübrelemeye, kullandığınız suya göre değişiklik gösterebilir, herkesin tankı kendine göre ayarlıdır. Ortalama low tech de lt başı 0.3w tavsiye edilir fakat bu oran orantı mevcut bitkilere ve emilimlerine göre değişiklik gösterebilir. A tankında 0.5w ideal ışıklandırma gibi düşünülebilir fakat B tankın da aynı koşullar sağlanamadığı için aynı orantıda ilerlemeyebilir. O bakımdan herkes kendi tecrübesini kesinmiş gibi söyler fakat sizin koşullarınızla onların koşulları aynımıdır orası tartışılır. Aydınlatma konusu genelleme yapılacak olursa power led güçlü bir ışık kaynağı gibi düşünüldüğünden lt başına 0.3w olarak tavsiye edilir ve gerisini düşürme yada artırma konusunda tankınızın ihtiyaçlarına göre siz ayarlarsınız. Saygılarımla. [/QUOTE]

D201 sistemde şişelerdeki basınç azaldıkça sıvı geçişi olur, yani vanayı kapatıp kenara kaldırırsanız tepkime olmadan dururlar o yüzden selenoid valf ile problem yaratacağını düşünmüyorum. Mayalı sistem gibi düzenli bir basınç üretimi olmaz içeride. Vanayı ne kadar çok açarsanız sıvıları o kadar çabuk bitirirsiniz. Sıvıların bitmesine yakın ya da bittiği zamanlarda basınç 3-4 bara kadar çıkıyor sonra zaten düzenli co2 çıkışı ile azalarak bitiyor. Kola şişeleri 5-6 bara kadar rahatlıkla dayanır ki bu seviyenin üstüne çıksa bile şişelerden çok bağlantı noktalarından kaçak olur ve fazla gaz dışarı salınır.
Litre Konusu
Kimisi sürü ile kimisi tek yaşar derler mesela ne kadar saçma aslında değil? Değil işte, gayet mantıklı. Bu balıklar doğal ortamlarında ne ile beslenir, nasıl davranışlar sergiler, ne kadarlık alanı sahiplenir bunlara bakılır. Deniz balığı değil bunlar, okyanuslarda yaşamıyorlar. Nehirlerin ve akarsuların yavaş akan kısımlarında, göllerde yaşıyorlar. Tek başına ya da gruplar halinde yaşayan cinslerin birbirleri ile etkileşimleri izleniyor, ne kadarlık alanı paylaşıyorlar bunlara bakılarak hesaplanıyor. Mesela bir tetra sürüsü, Amazon nehrinin durgun ve ufak bir bölümünde 3 farklı sürü halinde yaşarken, bettalar tek başlarına pirinç tarlasında bir karış yükseklikteki suda yaşar.
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=rifai]

Sadece yeşil olanı kullanıyorum, bürüt 60litre akvaryuma günlük dozlama yapıyorum(haftalık toplamda 8-9 pump), dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum ve haftalık %40-50 arası su değişiyorum, ışık kendi yaptığım power led armatür günde 8saat açık.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196737/190820190914041.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196737/190820190915551.jpg[/IMG]

[/QUOTE]

Tropica Specialised Fertiliser'in yanı sıra başka bir gübre kullanıyor musunuz? Genelde potasyum tüketimi diğer elementlerin tüketimine nazaran fazla diye soruyorum.
Işık, co2 ve tropica üçlemesi yeterli geliyor mu?
Ekstra dozlama konusunda; bitkilerin tepkilerine göre sanırım dozlamayı önerilen miktarın üzerine çektiniz, doğru mu? Ne gibi etkiler gördünüz?

Bitki Nasıl Muhafaza Edelir?
[QUOTE=keremkerem33]

Hocam,
İçerisine herhangi bir gübre veya başka bişey ilave etmem gereklimi oda sıcaklığında kalması yeterlimi 10 15 gün boyunca duracak [/QUOTE]

Bir şey ilave etmenize gerek olacağını sanmıyorum. Gün ışığı alan aydınlık bir yerde durmaları iyi olabilir çünkü dışarıdan gelen gün aydınlığına tepki veriyorlar. Direkt güneş ışığı vurmasın.
Caridina Türleri İçin Ro Cihazı Ve Bakteri Kültürü
[QUOTE=Redkit]Bakteri kültürü: Akvaryumdaki canlıların yaptığı boşaltım sonucu atık olarak çıkan Amonyağı daha zararsız ve bitkilerin daha iyi kullanabildiği Nitrata çeviren bakteriler gibi yararlı bakterileri içerdiğini iddia eden kültürdür. Kurulum sürecini hızlandırır. Ama para vermek gereksiz. Oturmuş tanka sahip bir hobicinin filtresinden bir miktar su alırsanız bakteriler taşınmış olur. Osmozu ise tam olarak bilmiyorum ben direk arıtma suyu kullanıyorum.[/QUOTE]

Bakteriler suda serbest halde değillerdir, tabana, cama ve filtre ekipmanına tutunurlar. Su almakla kültür taşınmaz, filtre süngerinin sıkılarak alınması daha faydalı olur.

Hastalık ya da alg taşıma riskinden dolayı başka bir tanktan su alınmasına şahsen karşıyım fakat bu şekilde yapan ve sıkıntı çekmeden devam eden hobicilerin sayısı da çok. Sera Nitrivec 50ml internette 30 TL ve 200 litrelik tanka kadar yeterlidir. Ben bakteri kültürü ile sıfırdan oluşturma taraftarıyım, tercih sizin.
Bitki Nasıl Muhafaza Edelir?
Su içerisinde beklemeleri iyi olur. Su dolu bir kova içerisinde bekleyebilir. Bitkinin formu zamanla kötüleşse bile akvaryuma konduktan sonra kendini toparlayacağını düşünüyorum.
Metilen Mavisi Mi Kaya Tuzu Mu
Buna bir bakın [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5681110[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,784,454 Mesaj
  • 406,864 Konu
  • 91 Forum
  • 144,338 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,869 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.