ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
deatless22
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
196
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
11 Mart 2012 22:48
Son Ziyaret:
19 saniye önce
Toplam Mesaj:
469 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
130 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Atakan ARSLAN
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/125974.jpg[/img] 90x40x50 Lepistes - Rasbora- Neon Tetra

SON 10 MESAJI

Saz Bitkisi
Saz bitkisi (Vallisneria) çimene benzeyen ve bakımı kolay olan bir akvaryum bitkisidir. Boyu uzun olduğu için daha çok akvaryumların arka kısmına yerleştirilir. Işık çok düşük olmadığı sürece özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Gübre ihtiyacı azdır ve karbondioksit takviyesine ihtiyaç duymaz. Hemen her su sertliğine uyum sağlayabilir, ancak en iyisi biraz alkali suda büyütülmesidir. Yumuşak suda büyümesi yavaşlar. pH 6.0’nın altına düştüğünde yaşamı son bulmaya başlar.

İhtiyaç duyduğu besin maddelerini kökleri ile emen saz bitkisi için taban malzemesine ihtiyaç vardır. Kuma ya da ince taneli çakıl taşına dikilebilir. Bunun için cımbız kullanılabileceği gibi, elle dikim de yapılabilir. İlk zamanlar bitkinin köklerini tamamen örtmek ve gömülü kalmasını sağlamak biraz zor olabilir. Ancak bitki kök saldıkça gömülü olduğu yerden kendi kendine kurtulamaz.

Saz bitkisi birçok akvaryum canlısı ile uyumludur. Yeter ki bu canlılar japon balığı gibi bitkiyi kökünden sökmeye çalışmasın. Otçul beslenen Afrika cikletlerinin akvaryumunda bile yetiştirilebilir. Hatta Tanganika akvaryumu için ideal bitkilerden biridir. Tabii cikletler bitkiyi kökünden sökmeye çalışacaktır. Bunun olmaması için bitki saksısı ile birlikte akvaryuma koyulmalıdır.

Sagittaria ile çok karıştırılır saz. Bu iki bitkiyi ayırt etmek için yaprak kenarları kontrol edilir. Saz bitkisinin kenarları tırtıklıyken, Sagittaria pürüzsüz kenarlıdır. Hobiye yeni başlayanlara saz bitkisi tavsiye edilir, çünkü bakımı daha kolaydır. Ayrıca farklı yaprak şekillerine sahip olur.

Saz Bitkisi Bakımı
Vallisneria akvaruma koyulduktan sonra çoğu zaman çabucak büyür. Yeni sürgünler vererek birkaç ayda akvaryumun tamamını kaplar. Sürgünlerden çıkan yeni bitkiler başka bir noktaya dikilecekse, en azından birkaç yaprağın oluşması beklenmelidir.

Bitkinin bazı türleri, örneğin Vallisneria gigantea, akvaryumun boyunu aşacak kadar büyür ve sık aralıklarla akvaryuma yayılır. Bu durum ışığın akvaryumun alt kısmına geçmesini engelleyecektir. Diğer bitkilerin ışıktan yoksun kalmaması için, saz bitkisinin sık sık budanması gerekir. Budama bitkinin dip kısmına yakın bir yerden yapılabilir.

Saz akvaryum bitkisi yetiştirenler bazı problemlerle karşılaşabilir. Bitkinin demire ihtiyacı fazladır. Demir eksikliği yaşadığında rengi sararır. Bu durum tablet gübrenin atılma vaktinin geldiğini gösteriyordur. Yeri değiştirilen bitki sanki eriyormuş gibi görünebilir. Ancak bunda endişelenecek bir şey yoktur, çünkü yeri değiştirilen her akvaryum bitkisinde görülebilir. Ölü yaprakların kesilmesi yeterli olacaktır. Çoğu zaman bitki bir süre sonra eski sağlığına kavuşur.
Çeşme Suyu Kullanabilirmiyim?
[QUOTE=Abacus]

Çeşme suyunun minerali ile içme suyunun minarel seviyesi tartışma kabul etmez heralde.
Ayrıca şebekeye atılan klor balıkların hiç birine yaramaz.[/QUOTE]
İçme suyu diye aldığım su doğal değil ki, bilen de cevap veriyor bilmeyende. Şuan piyasada en içilebilir su abant, (bakınız 5 şubat 2020 Türkiye içilebilir su analiz ölçümleri) onunda analiz raporu burada açıp inceleyin bakalım ne minerali varmış.
Kaldı ki KLOR UÇUCUDUR. Dinlendirilmiş suda klor olmaz. Boş yorum yazmayın.
http://www.abantsu.com.tr/analiz-raporlari
120*40*40 Akvaryuma Tür Tavsiyesi
[QUOTE=koz26]
Öneriniz nedir ? Yada bir çift uysal Amerikan olabilirmi ?[/QUOTE]
Malawi cikletlerinden gözüne hoş gelen hepsi olabilir. Seç beğen al
Back To Lowtech
Maşallah güzel kurulum.
Madem gübre vereceksiniz ve ışık kaliteli mecbur co2 vereceksiniz. Mayalı co2 hazırlayın bari, maliyeti çok ucuz. Yoksa fazla ışık ve gübre ile yosun oluşur. Pamuksu şeylerde fazla gübreden oluşur.
Ya ışığı lowtech için 7 watta düşürün ve gübrelemeyi sık yapmayın.
Çünkü 18 watt ışık 70 litre akvaryum için high-tech seviyesindeki tüm bitkileri geliştirir . Birde lowtech akvaryuma 3 katman tabanda fazla olmuş. Siz bazı şeyleri en iyi şekilde yapıp, bazı şeyleri sıfır yapmışsınız . Ne lowtech olmuş, ne hightech [EDIT]deatless22,2020-02-28 02:40:49[/EDIT]
Frontoza Akvaryumu // Cinsiyet // Önerileriniz
Akvaryumun 500 litre olduğuna emin miyiz[:D] sanki bana daha ufak geldi.

Yer ediniyor olabilirler, o yüzden kayaların altına geçerler ve ürkeklerdir. Zamanla alışırlar. Balıklar maşallah çok güzeller. Dişi erkek ayırımı yapmak çok zor. Resimden anlaşılmaz.
120*40*40 Akvaryuma Tür Tavsiyesi
Malawi ciklet, canlı doğuran çok küçük kalıyor . Bitkili akvaryum çok masraflı.

Yunus öneren olmuş, 190 litrede yunus olmaz.
Öğrenci Evinde Nano Tank Yapılabilir Mi?
Kardeşim benim sana tavsiyem , kesinlikle çift kat üç kat taban yapma.
Direk hagen kumu koy geç. Zaten az bitki ile başlayacaksın. Hagen gayet yeterli lowtech için. Forumda bu konuda çok gereksiz yazılar var. Yuksek destekli bir akvaryumda taban önemlidir, ama sen az gereksinimi olan bitki besleyecegin için hiç gerek yok taban katmanına. Tilki kuyruğu ve eledoa zaten tabana kök salmazlar. Gövdeden beslenirler.
Tabana monte carlo olmaz, zor bir bitki. Tilki kuyruğu en uygun bitki, ihtiyacın olursa ben sana ücretsiz gönderebilirim istanbuldan. Bitki besleyen diğer arkadaşlarında yardım etmesi dileğiyle.
Bitkili Akvaryum
Salyangozlar zarar vermezler, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aydınlatmaniz slikonsuz ise zamanla su buharlaşmasından dolayı aydınlatmaniz oksitlenerek bozulacaktır.
Bitkili Akvaryum
Salyamgozların Zarar vereceklerini sanmıyorum.
Led slikonlu ise sorun olmaz ama slikonsuz ise oksitlenme yapar bilginiz olsun.
Çeşme Suyu Kullanabilirmiyim?
[QUOTE=Abacus]Ben ya filtre su ya da içme suyundan yanayım.

Ben 4 akvaryumumdada içme suyu kullanıyorum, hem mineraller bakımından faydalı hemde daha güvenli ama maliyetli tabiki[/QUOTE]
Aksine çeşme suyu daha yararlıdır akvaryum için . Bitkiler için bir-çok mikro element içerir, eger yumuşak su balığınız yok ise çoğu tür balık sert su sever.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.