ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Öğretmen Ali
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
72
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Nisan 2009 16:04
Son Ziyaret:
20 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1192 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Gökce
Doğum Tarihi:
06 Ağustos 1988
Yaş:
33
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali Gökce-Bursa

SON 10 MESAJI

Armatür Yaptırmak İstiyorum, Ama Kimden ?
Bu arkadaşımdan bitki akvaryumu için led aldım, kaliteli ve özenli işçilik ...
selahattinfidan https://www.akvaryum.com/Forum/smd_led_armatur_i68351.asp
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/73007/100920212121351.jpg[/IMG][EDIT]Öğretmen Ali,2021-10-05 19:16:05[/EDIT]
170 Litre Bitkili Akvaryum Kurumulu Yardım
Bütçeniz sınırlı ise en alta mercimek iriliğinde kırmızı lav taşı, üzerine 1-3 mm büyüklüğünde dere kumu...Lav taşı 2 cm, dere kumu da 5-6 cm yüksek olsun yeterli...Yani zemin en az 7-8 cm olsun ki tabanda, zamanla gübre yatağı oluşsun böylece takviye gübre vermekten kurtulun.
170 Litre Bitkili Akvaryum Kurumulu Yardım
Led çok daha uzun ömürlü, çok daha az enerji harcıyor fakat ledle hiç bir zaman florasandaki bitki kalitesini yakalayamadım. Özellikle kırmızı bitkiler tam rengini almadı, zaman zaman yosunlanma oldu. Şunuda söyleyeyim forumda, led ile çok iyi neticeler alan arkadaşlar var onların hakkını vermek lazım bu yüzden akvaryumunuzun boyutlarına göre led sıralaması ve maliyeti ile ilgili önerilerini dinlemenizi öneririm.
Not: Eğer florasan almaya karar verirseniz, balansınız sıcak ateşlemeli elektronik balast olsun. Bunlar yüksek performanslı ,florasan ömrünü uzatan balastlardır.
170 Litre Bitkili Akvaryum Kurumulu Yardım
Yıllarca sadece gralux ve daylıght starla mükemmel formda bitkiler yetiştirdim. Özel türlere bakmayacaksanız bu 2 florasan beklentilerinizi fazlasıyla karşılar. Tabi her yıl değiştirmek gerekiyor. Siz kumu ne sırayla yaparsanız yapın zamanla karışacaktır, bütçeniz sınırlı ise paranızı kuma değil ışığa harcayın. Bakımı kolay bitkileri dere kumu, lav taşı, deniz kumu gibi bir çok kumda denedim, sorun olmadı.
170 Litre Bitkili Akvaryum Kurumulu Yardım
50 ye yakın bitki türünü dere kumuyla büyüttüm, çoğalttım. Eğer görsellik istiyorsanız, bütçede sorun değilse seçenek çok... ama düşük destekli akvaryumda, bakımı kolay bitkiler için uygun çözümler var. Aydınlatma ledmi florasanmı olsun istiyorsunuz.
Bu Su Düzelir Mi?
Kumlar salınım yapmıyorsa tabiki düzelir. Havayı şimdilik kapatın, kısmi su değişikliği yapın
Molly Balığı İçin Bilgi
Balıklar büyük ihtimal yeni doğan yavruları yiyecektir, öncelikle bir köşeyi sık ekilmiş saz,tilki kuyruğu gibi uzun ve hızlı büyüyen bitkilerle doldurun 20 x 20 alan dolsa yavruları kurtarırsınız.Suyun ilk kurulumda bulanık olması normal, günlük dinlenmiş su ile 1/5 ini değiştirin su zamanla oturacaktır. Bir yerden temiz, eskimiş akvaryum suyu bulursanız bakteri oluşumu da hızlanacaktır. Akvaryum ışıklandırması ne bilmiyorum ama sylıvanıa gralux gibi bir aydınlatma görseli arttıracak, bitki gelişimini hızlandıracaktır.
Yumurtalar Mantarlaşıyor Nasıl Engellerim
Jack dempsey ler çok iyi ebebeğinlerdir, normalde mantarlaşan yumurtaları yerler, sürekli temizlerler ve yüzgeçleriyle havalandırırlar.
Çiftin bazen dişileri tek başına yavruya bakmak ister ve erkeği kovalar...eğer her ikiside bakıyorsa avantajdır. Bence yer değişiminden kaynaklanan bir durum, artık mantarlaşma yayılmış çıksada az sayıda çıkacak ve yavrular büyümeden 2. batımı yapmayacak, bu yüzden suyu tazeleyerek tekrar başlayın. İyi bakılan çiftler 20 günde tekrar yumurta döker.
Bilinçsiz Akvaryumcu
Geçmiş olsun. Aslında suyun az olması, havanın çok olması gerekiyor yani akvaryumcu doğru bir uygulama yapmış. Balıkların tok olması ise çok riskli bir durumdur. Bir kerede akvaryumcunun birinin içine hava üflediğini (bol miktarda c02) buda bir sorun tabi.
Gübre Tavsiyesi
30 türe yakın bitkiyi hiç gübre vermeden büyüttüm, ne zaman gübre atsam yosunlaşma ile karşılaştım. Suyunuzu test etmeden gübre kullanmak riskli bir metod.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.