ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Eldurmaz
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]10260,1[/B] [C]2,2,119483[/C] [B]10743,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3614
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Kasım 2011 12:28
Son Ziyaret:
7 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2143 [0.52 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tolga ELDURMAZ
Doğum Tarihi:
24 Eylül 1993
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Coğrafya Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

TOLGA ELDURMAZ Killifish türleri... Özel mesaj yoluyla soru sormak yerine konu açıp bildiriniz.

SON 10 MESAJI

Killifish, Sırları
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119483/240320230722241.jpg[/IMG]

Çorak arazinin ıslahı için açılan kanal hani bir su kaynağına bağlı oluyor ya oraya geri gidiyor olabilirler mi? Türkiye'de yıllık tür yaşamıyor arkadaşlar. Subtropikal iklim görülen yerlerde mevsimsel geçişlere uygun bir evrimin sonucudur yıllık killifishler. Bizim ülkemizdeki dişli sazancıklar olarak geçen Aphanius ve Paraphanius türleri de kış soğuğuna ve kapalı havza sistemlerine yönelik bir evrim geçirmiştir. Avrupa Birliği ve Dünya Bankası üniversitelere ve bu alanda konularda çalışan sivil toplum kuruluşlarına büyük fonlar sağlayıp bu türün doğal ortamındaki devamlılığı için çalışmalar yapıyor. 2 akvaryumda bu türü kurtarmak ya da hobiye kazandırmayı başaramazsınız. Bilakis bu canlıya zarar verirsiniz.
Killifish, Sırları
Bu balıkların kışın öldüğünü nereden çıkarttınız? [EDIT]Eldurmaz,2023-03-22 22:46:22[/EDIT]
Killifish, Sırları
Arkadaşlar gereken şeyleri yazmış. Öncelikle tank tasarımını bu balıkların rahat edeceği şekilde bitkilendirmeli, bu türü araştırıp bilgi sahibi olmalısınız.
Vahşi konusuna gelince bu balıklar kırılmaz ancak su istekleri inanılmaz derecede zıt. Zaten çoğu yerli tür acı sularda yaşamakta. Bu tarz balıkların doğal ortamlarında mevsim döngüleri suyun hem fiziksel hem de kimyasal yapısında büyük değişimlere neden olur. Bunu tecrübeli hobiciler bile simüle ederken zorlanır. Henüz gardneri için yeterli bilgiye sahip olmayan sizin elinizde 1 haftayı tamamlamadan öleceklerdir. Yeterince tahrip edilen Türkiye yaban hayatını bari biz hobiciler rahat bırakalım. Yani hobiciysek.
Bu Taşlar Arasındaki Fark Ne ?
Merhaba,
Rainbow dolomit, düz dolomitten farklı olarak çökelme esnasında farklı mineral gruplarına ait sedimentlerden oluşan karstik kökenli bir tortul taşıdır. İçindeki yoğun kalsitten dolayı suya kolay salınım yapıp pH'ı yükseltecektir. Çan taşı ise riyolitik ve andezik tüflerden oluşan volkanik kökenli bir kayaçtır. Suya salınım illaki yapacaktır ancak su değişimi periyodu içinde pH'ta çok büyük bir dalgalanmaya neden olacağını çok sanmıyorum. Lorien diye bir kayaç bilmiyorum. Görsel yapısı, tambulanma özelliği ya da satıcı adı gibi bir etiket olabilir.
Xlpro Mini 500at Mi Xlpro Mini 500mü?
Haqos Expro 500 değil mi kast ettiğiniz? Benim bildiğim piyasada o ürün yok artık. En azından ben Xlpro'yu aldığım dönem aradığım her yer böyle demişti. Eğer Haqos varsa malzeme kalitesinden dolayı onu tercih ederdim. Eğer yoksa Xlpro da sizi üzmez. Malzeme kalitesi sadece 1 tık düşük.
Xlpro Mini 500at Mi Xlpro Mini 500mü?
Hem Haqos Expro 500,hem Xlpro 500 hem de Sunsun 603 kullanan biri olarak şunları söyleyebilirim.
1. Haqos ile Xlpro neredeyse aynı ürünü çıkartmışlar. Sadece hazne kısmının ve klipslerin malzeme kalitesi Haqos'ta daha kaliteli.
2. Xlpro için ben de alırken iki model arasında kalmıştım. Yüzey emicisi cazip gelse de aralarındaki tek fark bu değil. Bu tarz askı filtrelerin en büyük handikapı filtre malzemeleri için alanın darlığı. 500at modelinin malzeme hacmi ve debisi 500'e göre daha az. Bu yüzden ben tercihimi 500 modelinden yana kullandım ve oldukça memnunum. Yüzey emicisine ihtiyacınız varsa (güncel fiyatlarını bilmiyorum, benim aldığım dönem için yazıyorum) aradaki fiyat farkına harici bir yüzey emicisi alabilirsiniz. Ayrıca filtrenin kendi emiş borusunu modifiye edebilirsiniz ya da hazır satılan yüzey emicili emiş borularından edinebilirsiniz.
3. Bir dış filtreyi göre askı filtreleri periyodik temizlik ve bakım aralığı daha kısa oluyor. Bu bakımı aksatmadığınız sürece debi kaybı yaşamazsınız. Hatta şöyle söyleyeyim, hem Xlpro'nun hem de Sunsun'un temizliğini aynı anda yaptığım halde Sunsun daha çabuk ve daha fazla debi kaybı yaşıyor.
Bu Taş Ne Taşı?
Taşınız peyzaj marketlerinde çoğunlukla tamburlanmış gnays olarak geçen bir diyorit gnaysı. Diyorit kayacının yüksek sıcaklık ve basınç altında başkalaşmış halidir. Diyoritin içindeki feldispattan dolayı kullandığınız kimyasala tepki vermiş olması ve suya salınım yapması muhtemel.
Gardneri Killifish
Çok yoğun kullanılmadığı sürece sorun olmaz.
Gardneri Killifish
Herhangi bir ek şey yapmaya gerek yok. Yumurtaları kontrol edip mantarlaşan varsa ayırmak yararlı olur. Mantarlaşma oranını azaltmak için antifungal bir ilaç kullanılabilir. Aralarındaki ilişkiyi tam olarak bilmesem de yumurtaların doğrudan ışık almaması da mantarlaşma oranını düşürür.
Gardneri Killifish
Forumdaki başlık üzerinden devam ettiğiniz sürece sizden sonra bu türü besleyen ve benzer soruları olan hobiciler için de güzel bir kaynak oluşmuş olur. Elma salyangoz hiç beslemedim ama kuhlii gibi loachlar, corydoraslar, plecolar bulduklarında yumurtaları yiyecektir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.