ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
shark
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
408
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2006 12:52
Son Ziyaret:
52 dakika önce
Toplam Mesaj:
1859 [0.39 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
57 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan Demir
Doğum Tarihi:
04 Ağustos 1985
Yaş:
34
İl:
Burdur
Meslek:
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

90 litre:Corydoras zygatus-trilineatus Nannostomus eques-beckfordi 35 litre:Limon tetra Gökhan Demir

SON 10 MESAJI

Apistogramma Tank Yeniden Yükleme
Cem Bey merhabalar.Akvaryumunuzun son hali balıklarınızı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sağlıklı Balıklar.
Neothauma'nın Tanganyika'yı Kabulü Ve Yayılması
ARMAĞAN Bey konunuzu takip ediyorum.Gaz betonla yerinde güzel çalışmalar oluyor ama yinede umarım aradığınız parametrelerde kayalara rastlarsınız.Askerlik konusuna gelince ben nöbet esnasında kimi zaman ne tasarımlar belirlerdim kafamda.Hakkaten insanın düşünecek çok zamanı oluyor.Bir gün içim öyle bir sıkıldı ki yetmedi yerdeki papatyaları kökleri ile söküp yangın söndürme kovalarının içine dikmeye başlamıştım :) Konunun amacından sapmasını istemem bu küçük anımıda belirtmek istedim.Şimdiden elinize sağlık.
Yeni Akvaryum Apisto Tavsiyesi
Bahadır Bey uygun ve hoş bir tasarım oluşturmuşsunuz.Elinize gözünüze sağlık.İnka seçimi doğru olmuş benim en çok hoşuma giden apistolardan. Zamanla tortuya dönük bir zemin elde ederseniz daha bir başka oluyor.Tabi bu aşamada leopar coryler buna ne kadar müsade eder o ayrı.Aktif toprak olarak hangi ürünü kullandınız?Bitkilerinin büyümesi ve belki de ekleyecek olduğunuz su üstü bitkileriyle elde edeceğiniz doğal gölgelendirmeler seyir zevkini daha da arttıracaktır.Mümkünse bir video eklerseniz balıkların davranışlarını kısa bir sürede olsa izlemiş oluruz.

Sağlıklı Balıklar.[:nazar:][EDIT]shark,2019-09-21 23:31:59[/EDIT]
Apistogramma Baenschi (inka) Anne Ve Yavruları :)
[QUOTE=fretchord]

Tüm apisto tanklarımda (borelli, inka, rositae,tefe red, macmasteri ve personata) su değerlerim neredeyse aynı.

ph 5.8
tds 0.04
dh 2
ısı 24

[/QUOTE]
EMRE Bey gerçekten çok tatlı bir görüntü.Yukarıda ki değerleri özellikle ph değerini nasıl sabitlediniz?Aktif toprak kullandığınızı düşünüyorum.Birde yavruların güncel hali ne durumda?
Sağlıklı Balıklar. [EDIT]shark,2019-09-21 10:28:46[/EDIT]
Rio Meta'nın Yansıması.apistogramma Macmasteri.
Teşekkürler Vedat bey.Sağlıklı Balıklar.
Rio Meta'nın Yansıması.apistogramma Macmasteri.
[QUOTE=Vedat Ciftci]Tebrikler güzel tank. Yalnız dallar gözüme takıldı salınım yapıyor sanırım dikkatli olmak lazım. [/QUOTE]
Vedat Bey merhabalar.Teşekkür ederim.Dallar dağdan topladığım kurumuş mazı meşesinin daları.Üzerinde ki oluşumlar fungus.Önceden daha çoktu şu anda kendiliğinden baya azaldılar.Bu bağlamda suyu çok az yumuşatmaları dışında zararını görmedim.
Apistogramma İçin Ph Düşürücü.
[QUOTE=Emre Zaim]Gökhan Bey, merhaba,
Zemindeki deniz çakılları, su sertliğini ve pH'ı yükseltiyorlar büyük ihtimalle.
Pipo filtre kullanıldığını düşünürsek, RO su + aktif toprak kullanmak iyi bir uygulama olur. Tabii ki deniz çakılları alındıktan sonra.
Ancak Ben, dinlendirilmiş çeşme suyu ile (Bulunduğum bölgede mevsimsel olarak pH 6,5 -7,5 arasında değişiyor) macmasteri'den defalarca yavru aldım.
Bence, müdahale yerine bu güzel ortam ve balıkların tadını çıkartın.[:nazar:][/QUOTE]
Teşekkürler Emre Bey.Yukarıda ki yorumlarla birlikte görüşünüzü katılıyorum.Herhangibir müdahaleden vazgeçtim.Rahatlarını bozmamak en doğru olanı.[:iyi:]
Kafada Delik Hastalığı
[QUOTE=Emre Zaim]

Gökhan Bey, merhaba,
Bence, olağan şüpheli, belirttiğiniz, balıkların ağızlarına sürmedikleri yemler. Bu yemleri diyetinizden çıkarmanızı öneririm. Hexamita'yı, özellikle yenmeyen yemlerin sudaki nitrat oranını arttırarak balıkların bağışıklık sistemini baskıladığı koşullarda sık olarak görmek, olasıdır.
Aşağıda, tedavi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:
Kafada Delik Hastalığı (Hexamita) 
Sebepleri:
Aklimatizasyonu (Uyum süreci) yapılmadan ya da yetersiz olarak tanka balık eklenmesi.
Kalabalık balık nüfusu.
Suda artan amonyum, nitrit , nitrat konsantrasyonunun balığın bağışıklık sistemini çökertmesi.
Stres.
Balıkların beslenme biçimine uygun beslenmemesi: Otçul beslenmesi gereken türlere hayvansal protein oranı yüksek yemler verilmesi, dana yüreği vb çiğ et verilmesi, Tubifex kurtlari gibi enfeksiyon riski yüksek kirli ortamda yaşayan canlı yemler verilmesi, soğuk zinciri kırılmış dondurulmuş yemler verilmesi, son kullanma tarihi geçmiş yemler verilmesi, vb...
Belirtileri:
Normalde, balığın bağırsak mukozasında yaşayan Hexamita cinsi bakterilerin, yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış balıklarda, mineral emilimini bloke etmeleri sonucu, balığın baş bölgesi ağırlıkta olmak üzere kıkırdak dokusunda delikler oluşması. Renklerde koyulaşma. İleri aşamalarda, ışıktan kaçma gölge alanlara sığınma, hareketsizlik ve yem yememe.
Tedavi:
Eğer balık yem yiyorsa, kullanım talimatında belirtildiği şekilde New Life Spectrum Hex Shield ya da Sera Baktotabs ya da muadili ilaçlı yemlerle beslenmelidir.
Balık yem yemeyi bırakırsa, günlük ¼ oranında, en az bir gün dinlendirilmiş su ile, su değişimi yapılır. Su değişimini müteakip kullanım klavuzunda belirtilen dozda Mardel Clout ilave edilir.
Diğer tedavi seçeneği, birinci gün, su değişimini müteakip 50L su hacmi için bir tablet Flagyl ve bir tablet Cipro katılır. Sonraki günler, ¼ oranında su değişimini müteakip aynı haplardan 1/4 tablet suya katılır ve bu tedavi, balık yem yiyene kadar sürdürülür. Suya havataşı ile hava verilmelidir.
Geçmiş olsun.[/QUOTE]
Teşekkürler Emre Bey.Bahsettiğiniz parametrelere dikkat edeceğim.Özellikle yemlemede canlı yemlerden vazgeçiyorum. Bu arada merak ettiğim bir konu var.Bu hastalık özellikle cichledlerde mi yoğun olarak görülüyor yoksa bu genelleme yanlış mı?[EDIT]shark,2019-09-21 00:06:11[/EDIT]
Apistogramma İçin Ph Düşürücü.
[QUOTE=FurkanKöse59]Hocam ben sera super peat ve kızıl ağaç kozalağı ile düşüremeye çalışacağım sizede tavsiye ederim[/QUOTE]
Furkan Bey aslında piyasada bir çok ph düşürücü var ama önemli nokta ph değerini istediğimiz ortalamaya stabilize etmek tabi kH değerlerini hassasiyetle takip etmek.Bunun yanında tamponlama anlamında pasif kalınacağı için çok dalgalanma taraftarı değilm ancak sıklıkla meşe yaprağı ve çay demi kullanıyorum.
Apistogramma İçin Ph Düşürücü.
[QUOTE=AmazonDream]Evdeki musluk suyu pH değerinin 5.5 olması biraz garip geldi bana Türkiye'de genelde 7 ve üzeridir.

Öyle bile olsa ph 5 - 7 aralığında sabit tutmanın en güvenilir ve sağlıklı yolu ters ozmos kullanılarak ve aktif toprakla stabil hale getirilerek devam edilmesidir. Bunun haricindeki tüm yöntemler suni ve dalgalı bir pH grafiğine sebep olacaktır.

Balıkların rahat olabilmesi için ozmotik basıncın ve ph değerinin stabil olması her şeyden önemlidir. kH düşürdüğünü iddia eden tüm kimyasal ürünler canlılarınızı kaynetmenize sebep olur uzun vadede. Bu yüzden tavsiyem bu konuya çok takılmadan devam etmeniz. [/QUOTE]
Bende aynı düşünceye geldim.Kurulum esnasında tamponlaya dikkat etmek gerekli.Şu aşamada alıştıkları değerde kalmaları çok daha doğru olacaktır.Tüm dostlara düşünceleri için teşekkür ederim.
Sağlıklı Balıklar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 358 Online Kullanıcı, 202 Üye

Online Kullanıcılar

mehmetaydin, doganay82, CgnEmree, Elec_off, Şahin erdemci, rccol, smhakgl, Quersian, trop26heus, celal., Splendor, CERANOXE, Syphilis, soner-can, hocaburhan01, alptekin12, Supervenenis, Arifhb, Cozkan, turgay53, yucesoy83, merttatli, Fufuk, GünayS, EmreCev, BahaER, Akvarya, HobiciGencoo, OnurY55, Ejder Günaydın, blokurlu, wetsiz, Birtek, sharkemre, Hamza Özel, cenkistan, HobiKaan, KILLIFISH, tayfund, ternapi, Aspet, zangef92, sarisensei, aljehin, ybasarkan, ktulgar, enginm2000, KadirSpmz, emirkagan, byyilmaz, seycindaa, exalted26, 06bora34, istaquarium, egedin, esref03, Muhammedtrkmen, indianaconz, Vatoz, Emrahdrk, vendetta99, egedeveli1, gknbdyn, YeniBalikciniz, AmazonDream, icelebi, teksel, shiroii, salihozy, bcirav, Foai, Geyikomet, ccrawenn, hmtyilmaz, Clear, FurkanKöse59, Fishy, nich932, Delta Hoby, smckr, MURATKARAGOZ, ozkurtozgur, benerium, Muhammet621, Fatihs, MiSoSiKiaN, Akvarist Görkem, dusumsel, Yasarozen, Shateiel, bumega, Ozcandemirr, Bonzi, Taha2699, mehmetguel, Nenstr, Frknaltnok, shark2, mightymurat, SerdarAkyol, cafermutlu, metamorfiksist, faruk7481, ceyh, Swam123, Gogeta, ilturk, aktey42, Umutekinn, Cem Altay, Ugur79, Fatih tll, lazarusv20, serkan_tc, Özgür1978, Madeagle, Ugursavas, diaslayt, erdalakçay, nzm06, Nursun, DRARH, eskiyapar, sevket1564, efbl11, kalsedon, berkayakkann, undertaker312, hakancez, rekarte, erman212, Adnanyum, DOLPİN, idiopatik, Delirium, rseven, SaintJ, livadi, ozelturlepistes, Alipekgoz, swordfishhhh, sarı2604, AEfe, eroltaşdelen, masker, Murat YÜCEL, fretchord, Burak Dişli, evilways, WaveRider, alperemrecakir, zmrc, unface123, Ozden, mcanergun, tosyalı, rexxter, ARMONYS, birhan, HarunYldrm, Hüseyin.y, talipengur, atiryaki, Nejdi Nadar, Panzehir, fanuc82, erayra, TSevil, Gursoyhasan, littlefish, hkavkaci, CaagriBey, serhatdemir35, fahri-, Tayip, Paşalı06, emretez, Yusuf5517, Yasin, Mahmut uçak, BurhanAskin, ahmetfarukteke, denizim20, ÖĞRÜNÇ, Mcu35, ANEMON, canguler, UlasYilmaz, nolimetangere, LifeLine, CrowDooku, anchor, Gokcenn, hamza irgi, tunco, Mustafasuna, Fatesan, rifai, dtef, onurxonur, alppla, efsane07, Servan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,762,397 Mesaj
  • 404,006 Konu
  • 91 Forum
  • 143,018 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,628 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.