ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
726
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
13 Aralık 2019 16:15
Toplam Mesaj:
999 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
38
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Denemesi
Zeminde subulata veya hydrocotyle tripartita olabilir. Low tech bitkilerde bol bol stem (gövdeli) tür tavsiyesi alırsınız, ancak bu türler yukarı doğru hızlı uzar, sık budama gerektirir. Nano tankın sağlığı açısından iyidir ama görüntü olarak zorluyor. Bence bolbitis veya bolbitis mini gibi, anubias nana petite gibi, buchaphelandra türleri gibi, küçük türler tercih ederseniz tankın ebatına daha uyumlu olur. Cryptocoryn türlerlerinden de araştırıp, kısa varyetelerini tercih edebilirsiniz. Bir kaç adet de su üstü bitkisi ekleyebilirsiniz, low tech için ışık biraz parlak gibi geldi. Hem tankı gölgeler, hem de nitratı iyi tüketip, yosunlanmayı azaltır.
Bitkili Akvaryum Denemesi
Kayaların etrafına dizdiğiniz çakılları bence çıkartın. Gnays kayaları ile dokusu benzemediğinden ve el ile sıralı dizildiğinden doğal görünmüyor. Onlar olmadan çok daha iyi olmuş. Biraz da bitki yoğunluğunu arttırır, yeni türler eklerseniz çok güzel olur diye düşünüyorum. Elinize sağlık.
45*30*30 Nano High Tech
Yosun yiyenleri eklemenin zamanı gelmiş. Mikro için bence erken, potasyum ile başlamanızı tavsiye ederim. Nitrat ve fosfat'ı da test kiti ile kontrol etmeden kullanmaya başlamayın bence.
Ankara Akvaryum İmalat
Bir de Enast Akvaryum var. Fiyat/performans olarak ikisi de çok iyidir. Ayrıca bu isimlerden aydınlatma konusunda da destek alabilirsiniz. Ben 5 yıldır Aksan üretimi nano akvaryum kullanıyorum. Halen sıfır gibi. Fiyat bence makul.
Kumda Beyaz Yosun?
Umarım faydası olur: [URL]https://aquaist.com/kutuk-ve-koklerde-gorulen-pamuksu-olusum/[/URL]
Monte Carlo Sorun Nerede
Filtre temizliği, yosun temizliği,
Sık sık su değişimi
Gübrelemenin kesilmesi,
foto periyot günde 6 saat
Bakteri kültürü takviyesi.
Yosun yiyen özellikle SAE eklenmesi.
Bu ebatlarda bir tanka ilk 2-3 ay potasyum ve excel harici gübre vermenizi tavsiye etmem.
Diğer elementlerin eksikliğinin belirtisini gördüğünüzde verebilirsiniz. Aksi halde yosunlanmaya sebebiyet verir.
Excel'de doz aşımından kaçının, canlılarda alerjik reaksiyona, ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.
Bitkiler Neden Fotosentez Yapmıyor?
Gördüğüm kadarıyla yeni bir kurulum yapmışsınız. Bitkilerin kök sistemleri geliştiğinde daha fazla besin emilimi yapıp daha çok fotosentez yapacaklardır. Şu an yaptıkları fotosentez muhtemelen hava kabarcıkları çıkartacak kadar yüksek değildir adaptasyon döneminde.
Tohumdan Bitkili Akvaryum
Uzakdoğu'dan gelen bu tohumların çoğu su altında bir süre yaşayan bataklık yada karasal bitkiler. Söylendiği sualtı türlerine biraz benzeseler de gerçek su altı bitkisi değiller. Daha önce bu şekilde kurulum yapanlar, su doldurduktan bir kaç ay sonra bitkilerin çürüdüğünü yazdılar forumda. Umarım sizin kurulumunuzda da aynısı olmaz, uzun ömürlü olur.
45*30*30 Nano High Tech
Simetri çok güzel olmuş. Sadece yol çok düz olduğundan doğal görünmüyor bence. Yola hafif sağlı sollu kavisler vermek güzel durabilir, Yolun sonu da görünmese hatta, daha iyi olur bence. Elinize sağlık, umarım gelişimi de güzel olur.
65*65*65* Akvaryum Yaptırdım.
Nitrat ve fosfat gübresine ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Bu iki maddeyi test kitiyle ölçümlemeden kullanmayın, yosunlanmayı tetikleyebilirsiniz. Potasyum mutlaka kullanın çünkü nitrojen döngüsünde potasyum çıktısı olmaz. Demir ve mikro elementi de bitkilerde eksikliğinin etkilerini gördüğünüzde kullanın sadece. Low tech bitkiler olduğu için ve canlı yükü yerinde olduğu için fazla gübreleme önermem. Excel kullanabilirsiniz, yosunları yumuşatıp SAE'nin yiyeceği kıvama getirir. Çok güzel görünüyor. Elinize sağlık.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 272 Online Kullanıcı, 148 Üye

Online Kullanıcılar

ysn1678, osprey, kadir0606, Sgtsahin, fatihincky, shark2, PROAHMETBEY_YT, Darkcorner, heybetmahir, Blackpearl34, vendetta99, dmond2, recep3410, icelebi, CaptainJava, wmelontr, Kuzey2330, MEGALODON34, yunusemrepeker, stroma, Sunayd, xchemx, neksek, KoRaXx, bilkan, DiscusFan, cemalchief, yasarbudak, BarisD, Birtek, brkygt, PendikLii24, hosserdar, gattar5050, dusumsel, sedatyagli2004, Deniz Emresi, muzaffer_81, ÖĞRÜNÇ, lazki, mehmetnar, omer417, tarik99tarik, zeroide, Mikail Erdoğan, yengecerkegi, diaslayt, kursatufukcoskun, akay25, Ulker, Kınayu, ksznr, 35yukselozcan, mgurdrama, tolgayildirim, BiotopeDogan, Aquarist101, ANGARA06, ahezer, Mert Çardak, alptekin12, otorun, lucas_74, Fahrenheit, drguney, Ronay, ummah27, oguza, vlkncm, Tesla, yavuzger, kassap, yqttt, Bitkicil, Nursun, Emre39, vedat79, jaws78, Emre Akkaya, SinanBulut, Etimesgut06, küçükçük, Merty, 06Yusuf, T.can, sarıyerli 1970, atesh, Mehya, Mhurt1, hasanusta06, Yüksel35, ASELEMKA34, YoKuSa, livadi, Alidndr, FurkanYnk, reano, Emir79, keremkerem33, zatonica, Goksen, haktrak, sefo, Tutuncu11, Bahadir, corax, ASLAN, fretchord, Ugursavas, macagil, hkn06, Kaya0606, SmallCandyThing, BoraAquascaping, Ayokyil, iSrafiL06, Semiha Sümer, smhakgl, Jujlak, Keweln09, Gursoyhasan, Buraksusleyici, MiSoSiKiaN, Elifk, purelyfe, BURAK15, utkugorgulu, Syphilis, dınay, adabugra123, denizulucutsoy, SaRCoPhiLiuS, KEREMERT, Alpbaba, esyusuf, Yenici58, AhmedVural, BerHatS, Ladres, Cmlcngz, DenizVurucu, Agoria, MustafaCaliskan, swordfishhhh, HarunYldrm, mstf08, farukkaradogan, Oguzhank, slimseal,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,793,114 Mesaj
  • 408,007 Konu
  • 91 Forum
  • 144,839 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,789 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.