ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1578
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
23 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2049 [0.97 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
55 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Yeni Kurulan Akvaryum Balik Tavsiyesi Hk.
[QUOTE=Wardey]Sayın ityo39
Degerli paylasiminiz icin teşekkür ederim.
Co2 icin seker maya su karisimi yapsam faydasi olur mu?
Platileri bu listeden cikartarak diger baliklarin sayisini artirabilirim düşüncesindeyim. Bitkiler icin oneriniz ne olur?

Ev yapımı co2 konusunda bilgim yok, tüplü sistem kullanıyorum ilk günden beri.

Balık sayısını çok artırmayın bence, geri dönüşü hastalık olarak döner mutlaka.

Bitkilerin ne olduğunu anlamadım , subulata mı onlar? Karışık olmuş çok. Ne konuda öneri istediğinizi anlamadım. Bitki bakımı mı? Gübre mi? Türü mü?
[/QUOTE]
İlk Hightech Denemesi
Hayırlı olsun, umarım herşey gönlünüze göre ilerler.

Benim dikkatimi çeken konular şöyle:

1- Işık oldukça kuvvetli, cuba için iyi ama yosun için de çok iyi bu. Aydınlatma sürenizi günde 6 saat ile sınırlamanızı ve ilk ay sadece potasyum gübresi vermenizi öneririm ama sizin gübre miks anladığım kadarıyla, dolayısıyla yosun patlamasını engellemek için elinizdeki tek koz ışığın süresi. Bir de su değişimi elbette. Hacminiz küçük olduğu için üşenmeyin gün aşırı 5 lt su değişimi yapmanızı öneririm. Excel de düzenli olarak kullanmanız iyi olur başlangıçta yosuna karşı.

2- Filtre debisi oldukça fazla, şelale olduğu için hazneyii filtre malzemesi ve bolca elyafla doldurup debiyi düşürmeye bakın bence.

3- Canlı eklenmesi: bakteri kültürü kullanmanız süreci hızlandıracaktır. Kullanmadıysanız da canlı eklemeniz lazım belki 1-2 tetra türü azot yükü çok az olacak az sayıda balık eklemeniz iyi olur. Sadece bitkilerle su oturana kadar bekleyeyim derseniz de salyangoz vs ekleyin bence.

4- CO2 indikatör tavsiye ederim şiddetle...CO2 seviyesindeki sürekli dalgalanma en büyük yosun yaratan etmen, ve hayattan bezmemeniz için çok kritik bir konu. Kaç damla co2 veriyorumdan ziyade takip etmeniz gereken konu sudaki çözünmüş co2 miktarı bunu da indikatör ile görürsünüz.

5- Diatom yeni kurulumlarda çok yaygındır ve bitki stoğunuzu hızlı şekilde çöpe çevirebilir. Önlem amaçlı olarak filtre içinde bir filtre torbası içinde kullanacağınız silikat tutucu (JBL Silicatex vb) sizi çok fazla sorundan ve üzüntüden koruyacaktır, en hızllı şekilde edinmenizi öneririm.


Yeni Kurulan Akvaryum Balik Tavsiyesi Hk.
[QUOTE=Wardey]Ölçüler: yatay uzunluk 65 cm yatay en 25 cm dikey uzunluk 35 cm. 40w beyaz isik gunde 6 saat aydınlatma

Merhabalar. Resimlerde gorumen akvaryumu ortalama 20 gun once kurdum. 6 -10 kok buyuk gövdeli bitki ekleyerek,

2 adet çöpçü balik
1 adet makrakanta
6 adet zebra
6 adet neon tetra
2 adet gurami
1 adet cüce erkek vatoz
2 adet c kuyruk siyah plati
5 erişkin mavi karides
10 erişkin kirmizi karides
Elma salyangoz

Balik almak niyetim. Uyumlari ve balik sayisi acisindan değerlendirme yapma şansınız var mi?
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.


Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/210120210654031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/210120210652581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/200120212207241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/200120212206501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/200120212204581.jpg[/IMG][/QUOTE]

Yaklaşık net 50 litre akvaryumunuz, saydığınız canlı listesine daha fazla balık eklememeniz daha doğru olur.
Bu liste fikir ve planlama aşamasındaysa, yani henüz almadıysanız da bence platileri düşünmeyin. Neon tetra ve zebra daniolar düşük pH sever, Guramiler de öyle. Bitki de olduğu için eğer orta uzun vadede CO2 takviyesi düşünüyorsanız bu da düşük pH lı bir ortam demek. Plati ve canllı doğuranların tamamı düşük pH ve düşük kH sevmiyor benim tecrübeme göre. Kaldı ki platiler 2 erkek düşünmüyorsanız zaten yavrulayıp çoğalmaya meyilli olur, ama diğer türlerin tamamı avcıdır. Yavru barındırmazlar. Makrakanta için de hacminiz küçük, yani yaşar mı yaşar ama mutlu olmaz.[EDIT]ityo39,2021-01-21 14:36:13[/EDIT]
Bitkili Akvaryum İçin Hangisi Daha İyi
[QUOTE=AliEfeCin]Evet Yine Bir Tavsiye İsteyeceğim Şuan Bu 3.Tavsiye İsteyişim Gittikçe Kurcağım Beta Akvaryumuna Malzeme Seçiyorum.
Şimdi 1.Seçenek Fiyat Bakımından Pahalı Ve Kullananlar Memnun Çok Kaliteli Diyorlar([K]Mygos[/K]), Ayar Yapılabilme Ve Yerli Mal Olması da Bu Ürünü Bana Hoş Bulduruyor Ama Bu Üründe Mavi Dalga Boyun da Işık Yok Pembe Ve Beyaz Var Bundan Dolayı Endişeliyim.Bağlantı Şu;
https://www.atakanpetshop.com/mygos-plant-plus-55-cm-40w-pink-full-spectrum-white-10-000k-html
https://www.atakanpetshop.com/mygos-plant-55-cm-38w-royal-blue-pink-full-spectrum-white-10-000k-html

[B](HighTech Kurmayı Planlıyorum Fiyat Çok Önemli Değil Balık Ve Bitkiler İçin Hangisi Daha İyi İse Bizede Onu Almak Düşer[:iyi:])
[/B]
2.Seçenek Fiyat Açısından Ucuz ,Mavi,Kırmızı Ve Beyaz İçeriyor Bunda da Kullananlar Memnun Gözüküyor.Bağlantı; https://www.atakanpetshop.com/aqualed-plant-50-cm-15w-akvaryum-led-aydinlatma.html

İyi Ve Sağlıklı Hobiler[:P][/QUOTE]

Bitkilide başarılı olmak için doğru gübreleme %50, CO2 %30, doğru aydınlatma %20 dir bana sorarsanız. Seçilecek veya bakılacak bitkiye çok bağlı bu konular, önem sırasını da bakılacak bitki belirliyor hatta. Burada önemli olan ışığın gücünü doğru belirlemek, ışığın rengini ve süresini doğru belirlemek, seçilecek bitkiye karar verip ona göre aydınlatmaya karar vermek, bunlar çok daha önemli konular. hedeflediğiniz manzara, bakılacak bitkiler nedir?
Monte Carlooo
[QUOTE=TOZDUMAN28]


Yeni sürgümler var fazlaca var yosun gibi değil sadece sararma mevcud ışık aqua led 4 renk olarak Rotala valchi fena uzadılar[/QUOTE]

O zaman fazla takılma dediğim gibi sabır...%100 verim diye birşey yok malum, iyice tutup yayıldığında sararan yerleri ya kapanır yok olur, ya çürür gider vs vs...Genel tablo olumluysa takılma hiç...
Bitkili Akvaryum Aşama 1
Java fern, sessiflora, subulata
Bitkili Akvaryum Işık Nasıl Olmalı
[QUOTE=AliEfeCin]
Beta nın seveceği bitkileri beslemeyi düşünüyorum[/QUOTE]

Armatüre harcanacak para co2 tüplü sisteme harcansa, sıradan tasarruflu ampulle bile her bitkiyi büyütüp, armatüre harcanan paralara hayıflanılır, net bilgi.

[QUOTE=mrtcngltkn]Eğer bitkisiz bi akvaryum kuracaksanız hafif bir loş ışık yetecektir.
Eğer bitkili bir akvaryum kurmak isterseniz 50 litre bi akvaryuma 25 watt aydınlatma yetecektir.Burda dikkat etmemiz gereken husus şudur.
Ampul kutusunun üstünde COOL WHİTE yazar.Bu genelde 6500 K değerinde olur.6500 K değerinde olan bir ampul bitkiler için en iyi renk türüdür.Beyaz olsada güneşe en yakın renktir.
Bir de dikkat etmemiz gereken en büyük konu LUMEN değeridir.Eğer 1500-800 lumen arası bir ampul alırsanız bütük ihtimal balıklarınız karanlık yerler arayacak ve yüzmeyeceklerdir.Ben 475 lumenlik ampul kullanıyorum yinede balıklar rahatsız.Lumen sadece insan ve canlı gözüne hitap edeceği için bitkilerinizin büyümesinde pek yararı olmaz.Hatta okuduğum bir makaleye göre düşük lumenli akvaryumlarda bitki gelişimi daha hızlı oluyormuş.
[/QUOTE]

50 lt akvaryumda 25W led aydınlatma kullanırsanız yosun nedeniyle intiharın eşiğine çok hızlı gelirsiniz. Asla hemfikir değilim bu tavsiyenizle.
Ince Kumun Ustune Lav Kirigi Eklenirmi?
Baştan yapsan iyiydi, sonradan yapma vazgeç bence. Filtre içinde de hiç tavsiye etmem, çok ufalanan bir taş lav kırığı, istediğin kadar elyaf vs koy, o tortu gibi gider birikir ve filtrene zarar verir bir süre sonra.

Evet iyi birşey ama dış filtren varsa olmazsa olmaz birşey değil. 1 birim fayda sağlamak adına 2 birim sorun yaratma hiç.
Monte Carlooo
Işık, Potasyum, fosfat, nitrat, mikroelementler ve co2, biri bile eksikse yosunla boğuşuyorsunuz bir noktada. Bitki yayılıyorsa sararmaya takılma, sarayan yerler olur, yeni sürgünler olur, yayılır gider. Sabır lazım 2 ay.
60 Lt Filtre Önerisi
[QUOTE=uygar27]Merhabalar filtre için saatte 300 L çevirmesi yeter demiştiniz şimdi benim filtreme baktım,satte 300 L çeviriyormuş zaten(sunsun hj311-b)ama ben yeterli olacağını düşünmüyorum çünkü 60 litrede 3 tane japon balığı besliyorum ve balık sayısı litreye göre daha fazla olduğu için büyük akvaryuma geçene kadar daha güçlü bir filtre kullanmak istiyorum.Balıkları da çok yormasınıı istemiyorum filtrenin.Sizce saatte kaç L çevirmesi lazım?[/QUOTE]

Hocam filtrenin debisiyle yaratacağı akıntı doğru orantılı sonuçta o yüzden mevcut 300 lt iç filtreyi pipo filtre ile desteklemenizi önermiştim...hem minimum yeni harcama demek bu hem de biyolojik filtrasyonun yeterli yapılabilmesi demek. 300-400 lt iç filtrelerin filtre malzemesi hacmi aşırı küçük , o nedenle biyolojik fitrasyonda yetersiz kalır, filtreyi büyütünce de debi artıp kasırga yaratacak akvaryumda. Derseniz ki akvaryum zaten 60 lt, 2 tane filtre kalabalığı olsun istemiyorum, param da var , dış filtre alıcam...O zaman dış filtrelerin şelale aparatı oluyor, onun yönünü cama verdin mi ciddi bir akıntı yaratmayacaktır...

Bir de genel açıklama yapayım: Filtre seçerken kaç defa çevirme muhabbeti kaba bir hesaptır. Daha çok akvaryumda yaratmak istediğin sirkulasyon miktarını ifade eder. Mesela 100 litre akvaryumda 100 lt/saat filtre koysan (yok öyle bir ürün ayrı da tamamen teorik konuşuyorum) derler ki filtre çok yetersiz vs. Filtre yetersiz ama sadece mekanik temizlikte yetersizidir. Yani filtrenin biyolojik filtrasyondaki başarısı performansı sadece filtre malzemesi koyduğun hacmin büyüklüğüne ve kullandığın filtre malzemesine bağlıdır. Debiyle hiç bir ilişkisi yoktur. Anafikir/özet: Japon bakacağınız için güçlü akıntı istemiyor ama yeterli biyolojk ve mekanik filtrasyon için yüksek debi istiyorsunuz. Bir optimum nokta bulmanız lazım ki ben tavsiyemi en başta ilk mesajımda yazdım zaten...700 lt teorik debili bir dış filtre, şelale aparatı cama bakacak...

NOT: Ben 300 lt çevirmeli demiştim, sizin filtrenizin teorik debisi 300 litre yani gerçekte filtre malzemesi koyduğunda ve 1 hafta çalışıp hafif kirlendiğinde gerçek debi 150 lt...Bu tüm filtreler için geçerli bir kuraldır. Eheim da JBL de olsa gerçek debi kutuda yazan teorik debinin %50-60 ı kadardır. Kutuda yazan değer filtrenin boş çalışması ve akvaryum ile yükseklik farkı olmaması durumunda geçerli değerdir. [EDIT]ityo39,2021-01-07 10:19:17[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

Kryptos, vendetta99, chimera59, Gastropoda, Sarı_prenses123, beratonur, blue_biber, Bisnev99, busra1999, SinanBULBUL, Alicangyk, Ahmet55, Balikcidede, AdnanKaya, HilalUnal, CGDSNLR, biacar, de4b5, erayinan, HarunYldrm, Barış Demirok, EmreCev, Sezginve, DeviLLe, kasim67, Milkamm, Genç__Akvartist, blackrain88, Koray OZTURK, sbilgic82, canrsln, zeyna1, tablet, H.e.k, Mertya, eey0635, caglarerdem, BatuMert, Apistotales, Altispinoza, AliEfeCin, memocan119, giyotyn, Bora Bey, ahmdkrks, kaganbozkurt, Koksal Gurkan, G_can, mdincakin, lebowskia, mustafaolgun, wmelontr, arifakdnz, Omerkanal15, ysquare, rikifat, thracian1923, ugur7777, beyazgul, BuR0cK, Serkanjb, Starion, koksal111153, independent, Burak Dişli, Kınayu, atanur1, efe0911, caneruzal44, MetinSungu, sade-ce, ApistoAqua, Hoper, Mysecrets, kdrackgz, serhan16, ka2n, CNDRAqua, AHZ, BarisD, HardScape, ternapi, MERTER161616, Ankaragucu, Balıkhobi, sarıyerli 1970, zaferaysal, Dreamcometrue, yusufsemi, fatihincky, gucluh73, corail79, sinan3805, mkrbgaL144, Alidilmen, werne, Fondip, Brk78, MeteAytun, editors0, brucelee44, yabulahan, yusuf-konca, Umit2003, Cengizhan06, HobiKlander, Barocka, Aplot, Ydmr, Polat29, FurkanYnk, Redko, emirkagan, Msd06, ootkn, prostyle, Saussure, sener40, Osmangultekin, adnanulku, gozdekoc__, Leontheprof., erman212, aldemirim, MEO, goldfishlove, cansolak, Caglar60, Ahmet3553, Zeynep kervancıo, Kaantp, Hakan26esk, Brklc, Mkaplan92, Ahmet_, Nahola, metsi, Kturan06, Hamza Özel, ayhan2626, Azaxsyndrome, Micce, sinanb85, TokgozMertali, marco.pasha, Abu, omyc, asturias01, blackkriza, Ejder Günaydın, AQUAMAN, AmazonDream, Ayhan K., ZNovas, emreD0, Nadirmbuna, Hrnokdn, yigitozb34, Merty,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.