ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1648
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
9 Saat 27 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2127 [0.89 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
47 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Vitasand Siyah Kum ( Yıkama,akvaryum Ekleme)
[QUOTE=Mfevcil]

Kumu yıkayıp akvaryuma koydum hafif bulanıklaştı ama düzeldi sonra şimdilik sorun yok gibi ama bazı kum taneleri beyaz ve kırmızı gibi sanki ovdukça hafif siyahlık gitmiş gibi. Boyalı kum mu gönderdiler acaba bi sorun oluşturur mu bu ? [/QUOTE]

Vitasand in siyah kumu zaten boyalı kum, ama defalarca kullandım, kapalı kovadaki yıkanmış diye satılan professional siyah kumdan bahsediyorum.
Salınım Yapan Taşa Çözüm Var Mı
[QUOTE=ilhami90]Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar akvaryum işine girişmek istiyorum ama bu sefer her şeyi öğrenip ondan sonra başlayacağım.

Doğada hoşuma hiden bir taş buldum üzerine tuz ruhu döktüm ve köpürdü diyelim. Peki bu taşa şu işlemi yaparsan artık salınım yapmaz diyeceğimiz birşey var mı yoksa kendime başka bir taş mı bulmalıyım [/QUOTE]

Salınım yapan kaya fenomeni biraz büyütülüyor. Şayet suyun ph ı sizin ve bakacağınız balıklar için hassas bir konu değilse, bir sorun yaşamazsınız. Köpüren kayalar, üzerinde organik bişiler yaşamadıktan sonra (mantar, spor, bakteri vs) iyice tuzlu suda bekletip dezenfekte edilerek gayet de kullanılabilir. Tek sorun ph ı yükseltmesidir. Düşük ph isteyen balıklar ve bitkiler mutlu olmayacaktır.
Vitasand Siyah Kg/l İlişkisi
[QUOTE=sametyildiz]Merhabalar,
Atakan petshoptan vitasand siyah kum(1-2 mm) sipariş edeceğim. Ama kg ile satılıyor. Tabanım 90x45 6-7 cm için 25 L den fazla kum ihtiyacım var. Kullanan kg mın tahmini hacmini paylaşabilir mi ? Bu arada 1-2 mm kum düşük destekli bitkiler için yeterli bir incelik mi? 1-5 mm (ort. 3 mm) uygundur diye biliyorum.[/QUOTE]

2 mm idealdir, altında bitki olmuyor benim tecrübeme göre. Üstü olur 5 mm ye kadar ama görselliği kaybediyorsunuz büyüdükçe. Tasarıma da bağlı elbette.
75x50x30(y) Sığ, Su Üstü Bitkileri Ağırlıklı
Crypto wendtii brown ile yeşil baskınlığını kırmak ön planda güzel olabilir...hem kolay bitki düşük ışığı dert etmez de...
İwagumi Style == Freestyle 😊
[QUOTE=Bysam]

Teşekkür ederim. Görüntü olarak daha güzel taşlar var ama bulunmuyor :) olanlarda malum parası belli [:geek:][/QUOTE]

Evet taşı döviz cinsinden ithal edip, tl kazanarak aradaki makas her gün açılıyor maalesef.
İwagumi Style == Freestyle 😊
Çok beğendim, gerçekten tebrik ederim...falez taşı hiç sevmem normalde ama bence bitki yerleşimiyle çok güzel bir derinlik vermişsiniz, çok güzel ve doğal gözüküyor herşey. Tekrar bravo!
Yeni High Tech Kurulumum
[QUOTE=MehmetAkif]
Aynen BBA Siyah fırça yosunu diye geçiyor sanırım. İnternetteki araştırmama göre co2 dalgalanmasının sebep olduğu söyleniyor sadece fakat dalgalanma söz konusu değil diye düşünüyorum. Belki bir miktar kh arttırıp ph ı dahada stabil tutmayı deneyebilirim. Fakat şu anki düşünceler sadece ihtimal. İlk öncelik mekanik temizlik ve bölgesel excel. Geçmişte bende yenildim bu yosuna bu sefer kazanan olmak istiyorum [:D][/QUOTE]

Güç sizinle olsun:) Ben iyimser olamıorum bu yosun özelinde o yüzden susma hakkımı kullanacağım moral bozmamak adına :)
Yeni High Tech Kurulumum
[QUOTE=omdmr]Bence tek gübre seachem flourish kullanmak daha mantıklı tropicanin dozlama sistemi çok sıkıntılı bazen çok fazla kullanmak gerekiyor ve hiç hesaplı olmuyor seachem flourish hem bence daha kaliteli hem cok daha hesaplı[/QUOTE]

Tek gübre derken mikroelement için söylüyorsunuz herhalde? Flourish ben de çok memnunum ama NPK içeriği yok, okuyan amatör erkadaşlar yanlış anlamasın.

[QUOTE=MehmetAkif]Tankın 80. GÜNÜ ;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/270620211708591.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/270620211709101.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/270620211709241.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/270620211709351.jpg[/IMG]

Tankın şimdilik durumu iyi gibi. Yeşil nokta yosununu fazladan fosfat dozlayarak dengeledim. Şimdilik sadece yaşlı yapraklarda varlıklarını sürdürüyorlar. Bakımdan bakımı çoğu yaprağı çıkarttım aynı şekilde çıkartmaya devam ediyorum. Yalnız cree aqua nın makrosunu temin edip kullanmaya çalıştım tankın tüm dengesi bozuldu bir dönem. Fosfat 2ppm lere çıkarken, Nitrat 0 ppm de kaldı ve o dönemi bitki erimesi ve birkaç sakal yosunu ile atlattım. Şimdilik co2 seviyesini arttırıp excel dozlamalarına devam ediyorum. Yeniden Estimated İndex e geçtim gelişim şimdilik tatminkar. Planlanan birkaç bölümün cuba ile kaplanması kaldı. Işık süresi günlük toplam 5 saat devam ediyorum. Sakal yosunu popülasyonu artarsa bölgesel hidrojen peroksit dozlama düşüncem var. Kullanan yada sakal yosundan şöyle kullandım diyen herkese tüm tavsiyelere açığım. İyi hobiler dilerim.[:)][/QUOTE]

Tom Barr' a bakarsan fosfatın 3-4 e çıkması dahi sorun değil...Zaten canlılar açısından değil de yosun bakımından da değil der Barr.

Hidrojen peroksiti BGA ve GSA içn kullandım, kullanıyorum. günde 10-15 ml kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Enjektörle iğneyi çıkarttıktan sonra yosunlu kısımların tepesine tepesine basacaksın. İğneyle kullanan da var da ben balıkları şiş yapmaktan korktuğum için denemedim:) Zebra daniolar ve meleklerim aşırı meraklı maalesef!

Sakal yosunu dediğiniz BBA değil di mi? BBA ile tek bir sefer tecrübem oldu, yenildim ve yeniden kurulum yaptım ama yeşil sakal/filament türüyle hiç tecrübem olmadı yıllardır. Sanırım nitrat düşüklüğünde oluşuyor ama uzmanı değilim.
Ne Yaparsam Yapayım Sarı Sudan Kurtulamıyorum
[QUOTE=ilkerekerr]

Evet değişimleri ve dip çekimini düzenli yapıyorum. Aktif karbonu çıkarıp deniyeyim birde.[/QUOTE]

Kullandığınız aktif karbon daha önce kullanılmış olabilir mi? Mesela hastalık durumunda suya nitrofur veya farklı bir antibiyotik içerikli ilaç katılmışsa aktif karbon bunu tutmuş ve şimdi kusuyor olabilir. Uzun vadede aktif karbonu çıkartmanız iyi olur bana sorarsanız.
Akvaryumda Sürekli Dış Parazit Oluyor
[QUOTE=Benimben]

Dikkat ettiyseniz, sürekli tekrarlayan dış parazit sorununun, kurtçukların bıraktığı ve ilaçla ölmeleri çok zor olan yumurta içindeki larvalardan kaynaklanıyor olabileceğine dair fikrimi yazdım. Neden fotoğraf koymam gerektiğini ise hiç anlamadım. Dahası, sürekli tekrarlayan kaşıntı problemi için ne gibi bir fotoğraf koyulması gerektiğini de anlayamadım. Sorunu olan ve sorunlarından kurtulmakta güçlük çeken ben değilim, sorun yaşamış arkadaşların kafasında doğru bir fikir oluşmasına katkı yapmak istedim.
Lütfen sırf sataşmak için gelip yorum yazmayınız.[/QUOTE]

Sataşma yok yanlış anladınız, ilk paragraf konu sahibine yönelik olarak yazdığım birşeydi size değil. Dış parazit teşhisi doğru mu bakalım? Bunu teyit etmek gerek diye düşünüyorum, o nedenle fotoğraf paylaşılmasını önerdim. Dış parazitlerin gözle görülebilenleri de var malum.

İkinci paragrafta da CO2 ile parazitleri öldürebilir miyiz fikriniz nedir gibi yazmışsınız, ben de şahsi fikrimi paylaştım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.