ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
caglarm
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
39
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mart 2016 07:00
Son Ziyaret:
Dün 03:28
Toplam Mesaj:
146 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
22 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
çağlar çağlar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Osmaniye
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

çağlar çağlar

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryumumdan Yavru Salyangoz Çıktı
[QUOTE=Kedi06]Büyük ihtimalle adi Salyangozlar çok
ürüyor diyorlar ama çok faydası var
Helena ile hallerdersiniz [/QUOTE]

Arkadaşlar cevaplamış ama konuyu fırsat bilip ben de bir soru sormak istiyorum: Hiç balık kaybetmedim. Aksine çoğalıp duruyorlar ve çok sağlıklı görünüyorlar. 9 lepistes, 3 moli ve 2 çöpçü ili başlamıştım. 80 kadar yavru aldım. Bu popülasyona rağmen tankta ciddiye alınacak kadar anormal giden şeyler olmadı. Satış boyutuna gelenleri sattım. Balıklar sayıca çok olduklarından sık müdahalerde bulundum. 4 aylık bir tank. Doğru ekipmanlarla ve doğru müdehalelerle hobime devam ediyorum. Peki ara ara denememe rağmen neden minare salyangoz, adi salyangoz, normal midye, yapışkan midye gibi birçok kabuklu canlılar tankımda 1-1.5 haftadan fazla yaşamıyor?
Lepistesim Hastamı
[QUOTE=Cengobik]Ne yapabilirim acaba? [:(][/QUOTE]

Öncelikle tam tespit yapılabilmesi için tankınızı tarif etmelisiniz. Balığınızı çok şey etkilemiş olabilir. Hatta hasta balık almış da olabilirsiniz ihtimal dahilinde çünkü.
Akvaryum kaç litre?
Kaç balık var?
Ne tür kum var?
Ne tür malzeme kullanıyorsunuz?
Su?
Su değişimi?
Oksijen girişi?
Ne kadar yemleme yapıyorsunuz?
Ne tür yemler kullanıyorsunuz?
Filitre ne, ne durumda?
Uzar gider. Dediğim gibi bi sürü durumlar var.
Merhabalar İç Dizayn Hk..
[QUOTE=ödemişli]
Akv 130 L ve 14 balik var bence cok kucuk degil dediginiz orana baktigimizda titremeler felanda oluyor o yuzden dedim . bu dizayn iyimi sahada eklemem gereken birsey var mi ?[/QUOTE]

Balık sayısından ziyade, balığın türü, boyutu da önemli. Balıklarınız oldukça büyük. 130lt yine de az duruyor bu balıklara göre. Yukarıda çok doğru bilgiler vermiş arkadaşlar. Bence onları dikkate alın. Ciklet akvaryumu videolarına bakın ve imkanlarınız doğrultusunda benzetmeye çalışın derim.
Filtrasyon Yeterli Midir
O hacimde en sağlıklısı bir dış filitre olacaktır. Emin olun iç filitre, pipo filitre, askı filitre yetersiz kalacaktır. Bu filitreleri en iyi malzemelerle bile donatsanız başta işe yarar gibi olsa da pratik bir kullanımı olmayacaktır. En fazla 5-7 gün arasında temizliğini yapmak zorundasınız. Sump hariç diğer filitreleri kullandım. Şu an kaliteli bir askı filitre kullanıyorum. Yeterli gibi görünüyor ama çok kısa sürelerde temizlik yapma zorunluluğu rahatsız ediyor. Tekrar dış filitreye dönüyorum artık. Balık sayınız artarsa zaten ya iyi bir dış filitre ya da sumplu bir sisteme ihtiyaç duyacaksınızdır. Bu söylediklerimin hepsini şu an yaşıyorum ve bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.
Taban Bitkisi Hakkında Tavsiye
[QUOTE=Keweln09] montecarlo için co2 gerektiğini okumuştum ama tecrübeniz var mı acaba [/QUOTE]

Monte carlo için güçlü ışık ve co2 kullanmanız şart verim alabilmeniz için. Bir de cory ler tabanı sürekli eşelediklerinden rolayı zemin bitkilerinizi sökecektir. Ben şu an bu sorunu yaşıyorum. Monte carlo yetiştirecekseniz önce tabanı tamamen kaplasın sonra cory ekleyin. Küçük cory olursa daha iyi olur. Büyük cory ler zemin filan dinlemiyor yine de az da olsa tabanı bozabiliyorlar. Son olarak; zemin bitkileri için güçlü ışık ve co2 gerekli.
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=Cihat Mızrakçı]
Desteğiniz için teşekkür. Filitre seçiminde filtrenin saat/L si akvaryum hacminin beş katı olması önerilir. Örneğin. 100l bir tank için saaatte 500l su debisi olan bir filitre gereklidir. Bu beş katı oranı küçük akvaryumlarda10-15 kata kadar artabilir. Aynı ışık ihtiyacı gibi. Normal şartlarda ortalama büyüklükteki bir tank için L başına 0.3w aydınlatma önerilirken benim 15 litrede 7 w kullanmam gibi. Küçük tanklar riskli olduğu için ekipmanlar sağlam olmalı. Filitrenin zayıf olması sorunken gereğinden fazla olmasının zararı yok. Sunsun hw-603b filitresi Nano tanklar için idealken büyük tanklar için uygun değil. Filtrenin yeterliliği söz konusu olduğunda yalnızca temizliğe ve berraklığa bakılmamalı. Bakteri popilasyonunu, bakteri filitrasyonunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Küçük tanklardaki en büyük sorun su değerlerinin hızlıca bozulabilmesi. Bu sebeple filtrasyon küçük tanklarda daha sağlam olmalıdır. Ayrıca dediğiniz gibi temizliği daha az zahmetlidir. Tabi filtrasyon malzemesini de iyi seçmek en az filitrenin kendisini seçmek kadar önemli belki daha önemli. Ben her zaman aldığım filitrenin iç malzemelerini atar ve besleyeceğim balığa göre, tanka göre filitrasyon malzemesi seçerim. Uzun ömürlü, daha rahat ve sağlıklı tanklar için olması gereken budur. Şimdiden sağlıklı, mutlu hobiler diliyorum.

[/QUOTE]

Bilgiler için teşekkürler. Meseleyi güzel özetlediniz. Askı filitreyi 2 sebeple seçtim. 1-İleriye dönük gerektiği için.(ayrı planım var mini nano tank için). 2- Pratik ve sade bir tank oluşturmak istedim. Hortum ve kablo kalabalığı istemedim. Hem bu ebatta bir tank için tecrübe etmiş oluyorum. Fayda-Eksiklik-Zarar durumları.

Zaten hep aklımda; daha fazla filitre malzemesi ne kadar ve nasıl kullanırım... Alacağım dış filitreyi önceden tespit etmiştim. Şu an için dış filitreyi tankımın şuanki durumunu baktığımda gerekli görmüyorum. Ancak içim dış filitre almalısın diyor. Geçen yıl dış filitre tecrübem oldu ve ona alıştığım için askı filitre bana hala yetersiz hissiyatı veriyor. Ne kadar sade bir nano tank oluşturmak istesekte, askı filitrelerin yapısından dolayı dış filitre kadar sağlıklı olduklarını düşünmüyorum. Şu an askı filitrede doğaçlama yaparak ek filitre malzemeleri eklemeye çalıştım. Gidişat daha başarılı oldu ancak malzemelerde sık yenilemeler yapmak ve sık temizlik yapmak pek sağlıklı olmuyor. Zaten kısıtlı alanda yaşamaya çalışan yararlı bakterileri hep eksiltmiş oluyorum her bakımda. Döngü ve denge riski yüksek. Ayrıca bi sürü yavru balık kaynıyor tank. Kimisi büyüdü, yetmedi yine ve yeni yavrular doğdular. Haliyle filitre yetmemeye başlayacaktır. Yetişkin balıkları sattım. Filitreye destek için eksiltmelere devam edeceğim. Küçük oldukları için sayıca çok olmalarının bir zararı yok şimdilik. Yani demem o ki ; dış filitreye geçeceğim[:cool:]
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=Cihat Mızrakçı]Tebrikler. Bende mustafa beyin armatürünü kullanıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215580/041120191816211.jpg[/IMG]

Bence filtrasyonunuz çok zayıf. En az susun hw-603b kullanmalısınız. Onun dışında başarılı bir çalışma olmuş tebrikler.[/QUOTE]

Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında yeterli olduğunu gözlemliyorum. Eksi tarafı var elbet; haftada bir temizlemek zorundayım. Dış filitrede bu süre 1 ayı buluyor. Sunsun 603b yi geçen yıl ilk akvaryumumda kullanmıştım. İyi sonuç almıştım. Daha büyük tanktı. Kontrol etmekte zorlanmıştım. Küp ama daha dikey nano akvaryumlardan hoşlanıyorum. Hem idare etmesi daha kolay olması açısından nano akvaryuma karar vermiştim. Filitrem iyi iş yapıyor ancak ilerde kaliteli dış filitreye geçeceğim bakım süresi daha uzun olduğu için. Sizin tankınızı daha başarılı buldum doğrusu, elinize sağlık. Sağlıklı hobiler diliyorum.
Diy Co2 Seti
Resimdeki aparatı ben de kullanıyorum. Söylediklerinizi şu ana kadar hep yaşadım. Ancak daha uzun gidecek şekilde bir ayarlama keşfettim. Barometredeki yeşil kısmının ortasına gelecek kadar basıncı arttırın. Aslında düşündümde baya ayrıntılı diyeceklerim. Neyse, bir yazı hazırlayıp paylaşırım. Ama şunu söylemem gerekir; önünde sonunda tüplü sisteme geçmeniz gerekecek. Ben ihtiyaç duyuyorum artık. Karbonat-strik asit sistemi bir buçuk hafta kullanabiliyorum son ayarlamalara göre. Ancak yine de kullanışlı değil.
Dişi Lepistes
Tank hacminiz, filitreleme, oksijen desteği, su ısısı nedir?
Balığım Dipte Yan Yatıyor
Akvaryumunuzu anlatın. Filitreme, oksijen desteği var mı? Balık ne zamandır sizde. Balık sayınız kaç? Yemleme ne kadar yapıyordunuz?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 469 Online Kullanıcı, 255 Üye

Online Kullanıcılar

omer417, Onurbaki, Taskin59, tunc5454, nord, MiSoSiKiaN, salincakli, jueJ., biacar, vetet, vuslat, Muhendiss, kadir34, Tosbicik, MurathanM, cakas, Kuduoglu, cihangir6075, mahmutozdemir, KeepOut582, Mikail Erdoğan, Selman24, icelebi, Yunus_Karagül, ankara0606, Abasnak, AhmetE, mehmetaydin, vidoq, Leontheprof., Dimidiochromis, hakancez, ka2n, Aydin92, Aeran, yakaryus, EnginGürsan, BURAK15, erozdem, Brk26, denizulucutsoy, BadgeR, fk24, lordLucifer, hipnos, s3lck, Alibayazitli, Qguz, ProScotch, mucahit61, ilterisdoğukan, littlefish, ~Emre, Laetacara, Sharingan, YasarEmre, Omarfaruk, felta, ibobo13, sselduz, emrepablo11, Gastropoda, Nursun, darkaura, Balikcidede, bülent-25, slimseal, Kınayu, rccol, Anıl Özekşi, hkngrdn, alix, MalawianKeeper, Arifhb, Ozcandemirr, MURAT111, deore79, Furkanaydemir, devrimdpt, yusufoner, Swam123, ademov12, BYRKTAR, cashercash, Paimei, aziz_basak, 1serdar, ErdemTul, engin045, ETHICET, serhanR6, Axi1i16, HolyF, Akvarya, ersel, gyunda, Ejder Günaydın, Fatihseymacakar, eyerlika, -RBG-, Taskin5935, muhengin26, mfcmfc, Alcynone, fikret43, asikurt69, Starion, tatalevo, gezgyn, burakabi11, MHUY, BoraAquascaping, Fatih ÇE, dejavoo, Acil Stop, FTAquascaping, melektrikci, oahmed, Mehmetpoad, gokhankuzeyelvin, nzm06, Goksen, StenkaRazin, ozanbaseski, cief17, alpermetin99, k3rp3t3nn, grigandalf, orimohito, Mesel, Brothers, Elcibey, Alpb9, BlackGoat, ceyh, Barbaros CEYLAN, SCORPION_79, Fırat murat, ONRAYDN, Pholinmio, TurX, Etimesgut06, siyaha, atiryaki, Jujlak, kursatufukcoskun, Muhammed kose, DeviLLe, berkant68, Farukk26, Bayulker, yavuzger, ternapi, AtlasPoyraz, oherek, Lovernes16, Asomente41, Bugqra, Mert D., muratlart, blokurlu, Alehar, ferhattt, furkan1010, AlperTasci, benparker, cerenakalin, MustafaS, Ghetto, Ali3426, AGB22, barxbull, lazdelikanli, FurkanYnk, soliter83, 9410278, ilker2626, lemur, Discus brandy, koagulant, woLwox, ccnnkk, secularist, yucelgurler, Kedi06, hakutlu, gkhngndz, devito, lazarusv20, Splendor, renginar, Grolux, solaytekin, hayrettinu, Ramshorn, Berkant, Samet545445, GKHN, HarunYldrm, Arapaima, ibrahimdogan2803, mbcr06, YusufAlperen, Mydonose26, Rasim06, ariza_105, sonberg, onurxonur, Delta6675, tahtakin, kdeniz, frontosahane, Ayokyil, Hakankel, Superozo, uthraven, gunata2003, cmb_3, HACI LOBO, korayctn, su dünyası, yasin.demirci, batur07, atlantis917, emilyano, Judge_Fish, bykocaelili, P.TOLGA, Beastwood, ardatamay, blitzkrieg, alperemrecakir, mkokler, oktay ak, lojistisyen, ahmtemre, neco61, yexplorer, weST27, yildiray71, Mete Duru, UĞUR, Yakops, Alina_Meleğim, Gursoyhasan, ademh, psykhe, Fatihs, midnight, heredot_cevdet, Kemalk41, deriinmavi, Hasann1903, Kadir5834, BurhanÜnal, faruk036,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.