ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
berkcanugurdag
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
26
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
01 Eylül 2016 23:30
Son Ziyaret:
1 saniye önce
Toplam Mesaj:
64 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
54 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berk Can Uğurdağ
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berk Can Uğurdağ

SON 10 MESAJI

Geophagus Brezilyansis Balığımda Ki Hastalık Nedir
Göz fırlaması. Bu sırf semptom olsa da bakteriyel veya mantar enfeksiyonu olduğu kesin. Suyunuzu temiz tuttuğunuzu yazmışsınız ama tedaviyi uygulamadan önce her şeyden emin olun. Belki bir yere çarpmış olabilir diyeceğim ama gözün üzerinde iz olmadığına göre şişmesi travmadan kaynaklı değildir. Gözün üzerinde eğer beyazlık oluşmaya başlarsa her gün balığın gözüne kulak çöpüyle hafifçe metilen mavisi içeren solüsyon uygulayabilirsiniz. Eğer beyazlık oluşmazsa bunun ne kadar etkili olacağından emin değilim ama başka üyeler de tavsiyede bulunursa yapabilirsiniz. Onun dışında antibiyotikli yem verilebilir ama bu durumda hangi antibiyotiğin gerektiğinin bulunması ve onu içeren bir ürün aranması gerekiyor. Metilen mavisi bu konuda daha işe yarar çünkü patojene spesifik değil. Her şekilde şu an yapılabilecek şey nedeni bulmak. Travma sonucuysa ve su gerçekten temizse zamanla düzelir. [EDIT]berkcanugurdag,2021-05-05 20:58:59[/EDIT]
Ciklet Cinsiyet Ayrımı Cozemiyorum
Anüs-vent kontrolü yapamazsanız da benim bildiğim Mbunalar'da veya Malawi türlerinde alt yüzgeçlerinde sarı benekler olmayanlar kesin dişi ama her yumurta beneği olan erkek olmak zorunda değil.
Karnı Çok Şiş
[QUOTE=RyukinLoveTr]Balık dropsy. Muhtemelen fanusta bakiyorsunuz baligi. Yoksa kolay kolay olan bir hastalık degildir dropsy.[/QUOTE]Dropsy benim bildiğim bir semptom ve pulların kalkmasıyla belli oluyor. Balıkta bu durum yok. Kabız olma ihtimali daha çok olabilir.
Frontosalar Aynımı
[QUOTE=AAli]Frontosa hakkındaki bilgilendirmene teşekkür ederim sormak istediğim dişi erkek veya neyle yaşar değildi ikisinde burundimi mesela bunu bilemediğim için sordum. Balık boy olarak erkek 18 cm dişi 10cm civarı ve guraniyle hiçbir sorun yaşamıyorlar gayet mutlu geçiniyorlar
[/QUOTE] Ben de ilk başta varyant gibi anlamıştım ama yavru alır mıyım diye sorduğunuzda cinsiyet kastettiğinizi varsaydım. Varyant olarak Burundi'ye benzettim ama bundan çok emin değilim. Bir üye daha teyit ederse emin olabilirsiniz.

Tür uyumluluğuna geleceksek dediğim gibi Frontozalar barışçıl bir tür ama belli olmaz ve su parametreleri zaten uyuşmuyor. Balıkların uyumlu olmaması için illa birinin diğerini yemesine veya rahatsız etmesine gerek yok. Normalde bakılmaması lazım. Yavru almak isterseniz de bu daha mühim oluyor.

130 Litrelik Akvaryumum İçin Balık Türü Önerisi
[QUOTE=Devil06angel06][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231141/030520211957001.jpg[/IMG]

Arkadaşlar ilgilenmiş siniz tşk ederim. Resimdeki 130 lt lik akvaryumda ciklet beslenir mi? Kayalık vs olması gerekiyormuş. Eğer yok bu akvaryumda olmaz der iseniz resimdeki akvaryumumda hangi balık türlerini besleyebilirim?[/QUOTE] Küçük boyutta çok tür var. Bir şekilde beslenir ama tür ne olursa olsun yapay ve boyalı bütün dekorları çıkarın bence. Onun dışında türü belirlemeden kayalık olmalı vs. demek mümkün değil çünkü çok fazla habitat var.
60 Litre Akvaryum Da
Bu sayılar elinizdeki akvaryum için fazla olabilir. Canlı doğuranlar hızlı üredikleri için benim tavsiyem az sayıda almanız. Farklı tür beslediğiniz durumda da hacim gereksinimi de artacağından ve yavruların hayatta kalma olasılığı azalacağından tek tür ve az sayıda besleyebilirsiniz. Birkaç ay içinde nasıl olsa yavru ile dolar akvaryum ve iyi bitkilendirip dekor güzel ayarlanırsa yavruların çoğunluğu da hayatta kalır.

Bu arada canlı doğuranların cinsiyetlerini belirlemek oldukça kolaydır. Erkeklerde alt yüzgecin üstünde ince bir uzantı şeklinde gonopod adı verilen bir organ vardır. Alırken buna dikkat ederek balıkları seçebilirsiniz.
Köpek Balığı
[QUOTE=ardakadir] ben seyir zevki güzel hareketli bir tür arıyorum[/QUOTE] Sitenin çok güzel bir ansiklopedi sayfası var. Oradan bakabilirsiniz. Dediklerinize göre Tropheus veya Mbuna türleri besleyebilirsiniz. Oldukça hareketli balıklardır. Japon balıkları da hareketlidir. Canlı doğuranlar var. Amerikan ciklet türleri var. Çok var.
Arkadaşlar Betamın Kuyruğu Simsiyah Olmaya Başladı
Kuyruk erimesi gibi duruyor. Akvaryum, ekipmanlar ve balığın davranışıyla ile ilgili biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Frontosalar Aynımı
Balıklardan ikisi daha çok küçük. Cinsiyet belirleme de anüs-vent kontrolü yapmadan kesin olmaz. Küçüklerin cinsiyetinin bu yolla da belli olması pek mümkün değil çünkü daha olgun bile değiller. Frontozalar yavaş büyüdüğünden daha beklemeniz gerektiği kesin.

Ayrıca uygun ortam da sağlanmadan yavru vermeleri pek olası değil. Resimde gurami de var galiba. Guramiler ile Frontozalar uygun tür değiller. Guramiler bildiğim kadarıyla biraz asidik ve yumuşak su severler. Frontozalar ise oldukça bazik ve sert su severler. Her ne kadar Frontozalar barışçıl olsalar da daha agresif sınıfına girdikleri için arada bir problem çıkabilir. Başka bir fotoğrafta Botia da gördüm. Aynı şekilde Botialar da su parametreleri açısından çok uyumlu değiller ve Frontozalar'ın üremeleri için bir tehdit oluşturabilir.

Kısaca Frontozalar ile küçük olmayan Victoria, Malawi ve Tanganyika gölünden ciklet ve kedi balığı türleri ile vatoz gibi farklı su değerlerine toleransı olan balıklar dışında hiçbir balıkla bakmamak gerek. Diğer türler ile gerekli su değerleri çok farklı. Saydığım göller içindeki balıkların çok büyük bir bölümü de mizaç ve beslenme şekillerinden dolayı Frontozalar ile uyumlu değiller ama Gurami gibi türlere göre çok daha uyumlu oldukları söylenebilir.[EDIT]berkcanugurdag,2021-05-02 14:33:18[/EDIT]
130 Litrelik Akvaryumum İçin Balık Türü Önerisi
Çok fazla ciklet türü var. Söyleyebileceğim tek şey maksimum 10 cm civarına ulaşan bir tüden 5-7 balık bakabilirsiniz. Malawi türlerinden Sarı Prenses var en basitinden ama daha iyi öneri almak için sitenin ansiklopedi kısmından biraz araştırabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 346 Online Kullanıcı, 188 Üye

Online Kullanıcılar

W3RMİDON, bettalove, LordAeron, Troxus, UBA9, AlperDemir, ARMONYS, Ahmet4335, Okansari, Comratex, Krosava, emin1903, Cancan59, DeviLLe, arapaima, arudacool, mt_scaper, gizemli16, Er57, osman-01, drugs, Anuenlil, zmujin, serhatbartin, de4b5, Cann06, AliKhan, MiSoSiKiaN, arutharen, wolverin, anchor, a.gumrah, lokmansaglam, cameroon06, SavasY, aliefe5, muratgurer, snankilic, Hekim, modetr, krib, Lucerda, Quersian, Ahmet55, Meren09, htogay, ornies, vortia, ternapi, Genç__Akvartist, ata ayhan pehliv, serotonin, sinan3805, vendetta99, Emre007, MehmetAkif, burakbozcelik, Adnanyum, ozgurrrrr, Celal Şahin, berkcanugurdag, ersel, reprise, OrhuN Sarı, aybas, Kaangzkr, MehmethanSofuolu, alperdos, Furkan61, mightymurat, mstf37, oguzburcin, Thyme, AliEfeCin, Edipo, BrnKrkz, blokurlu, MysticArts, hardtrust, Koksal Gurkan, Azagthoth, keremug, oceanic, Kongel, couclecr, darkaura, yusufhboglu, serhat480, jazzer, Serhann, eyupburak, Devil06angel06, OKIRATLI, Bettalover, N3cRoM4Nc3r, cirsaf, yamanailesi, Onexxi, Kirklarelili39, Paimei, erka2021, mustafahancer, sinor, sedat s, Kahramn, Cezalıyım Yar, solaytekin, Method.rexat, Tropicall34, onur55, sefa09, SergeyKatalitik, srknkrds, ccnnkk, rebelde, EmreTS, smithiseek, CERANOXE, ak43, penamyok, ankaryum, FrkMbuna, Xafer0634, samah, yakaryus, frgmgdn, halimcanyazar, diaslayt, emrah07, GodlessTuna, mentalixx, ityo39, ErenArabul, yavuzakyuz, james_dean, Kemalk41, AQUARIUM19, Kadir5834, Melelsl, EtzeL, BSN41, Eyuboglu, Formicasmind, budak_murat, Mikail Erdoğan, orkut_k, Amine Kaya, xSHUSHx, Dextran, ZET, Berker Faruk, mardek, Enestalha, emree06, Dexta, bytrmrt, druje, ResulEfe, kucukkarabalik, lemur, Apistotales, Rescartes, ÖĞRÜNÇ, orhanönal, EXPER, hakan1525, mertsarikaya, MEGALODON34, Volkan ULUĞ, demirellevent, bLind, KadirBulut, yılmaztr, AHMTEMEL, caglar_1970, yucesoy83, Skutal, Mete35, agbaglama, muyat, Umuttur, yusufflower, kaanbalcı61, Denizs, Hasann1903, AAli, izbatur, Sercan3528, TuncayUslu8629,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.