ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
bugurdag
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
71
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Eylül 2016 23:30
Son Ziyaret:
18 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
123 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
68 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berk Can Uğurdağ
Doğum Tarihi:
30 Aralık 2002
Yaş:
18
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berk C. Uğurdağ

SON 10 MESAJI

Beta Baligimin Usuyor Mu ?
[QUOTE=exenfb]Birde masamda duruyor akvaryum klavye mouse ile tiklayinca biraz titriyor balik icin Sıkıntı olur mu ?[/QUOTE]Balığı strese sokabilecek bir etken olabilir duruma göre. Titremenin seviyesine bağlı ama dikkatli olun her şekilde.
Beta Baligimin Usuyor Mu ?
Isıtıcıyı kapatmayın ama diğer şartları düzeltmeden ilacı kullanmada temkinli olun.
Beta Baligimin Usuyor Mu ?
Temizlikte genellikle ani su şartlarının değişmesinden dolayı balıkların sağlığı bozulabiliyor ama akvaryumda ısıtıcı, filtre, (her zaman gerekli olmasa da) hava motoru yoksa neden hastalık çıktığı az çok belli. Tozdan olması çok muhtemel değil. Benim tavsiyelerim de az çok söylenenlerle aynı olacak: Isıtıcı kullanın. Hacme uygun güçte filtre kullanın. Bakteri kültürü satın alıp belirtilen dozaj kadar akvaryuma ekleyin. Stresi önlemek için ışıkları aşırı gerekmediği takdirde açmayın. Sonrasında 2 litreyi aşmayacak şekilde su değişimlerini artırın. Eklenecek suyun değerlerinin (sıcaklık, pH, sertlik) aynı ve özellikle de klorundan arındırılmış olmasına dikkat edin. Akvaryuma yapacağınız müdahalelerde çok temkinli olun ve yine balığı strese sokmamak için dekor vs. değiştirmeyin. Bu şartlar düzelince balık iyileşmeye başlayacaktır ama durum değişmezse her şeyin uygun olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak sitenin ansiklopedi kısmından bu tür hakkındaki bilgileri gözden geçirebilirsiniz: https://www.akvaryum.com/betta_splendens_(beta)_tatlisur_6_279.asp Burada gerekli su değerleri yazmaktadır ama sıcaklığa gelince söylendiği gibi 30 dereceye kademeli olarak çıkartabilirsiniz. Son çare olarak ilaca başvurabilirsiniz. Bu noktaya geldiğinizde tekrar foruma öneriler için yazabilirsiniz.

Su Kaplumbağası İle Yaşayabilecek Balıklar
Ben ne kaplumbağa ile balık bakılmasının ne de canlı yem verilmesinin taraftarıyım. Ayrı bir akvaryumda balık olur.
Zeoliti Nasıl Koyacağım
Döngü oturduysa zeolite hiçbir şekilde ihtiyaç olmayacaktır. Döngüyü kurarken de balık eklememek gerektiğinden zeolite yine ihtiyaç yok. Zeolit amonyağı çekeceğinden akvaryumun içerisinde çoğalacak bakterilere gerekli amonyağın sağlanmasını engelleyebilir. Yeterince bakteri olmadığından süresi geçtiği için akvaryumdan çıkardığınızda kısa süreli amonyak artışı olabilir. Bu da balıkların zehirlenmesine neden olacaktır. Yanlışlıkla tuz eklerseniz daha da kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.[EDIT]bugurdag,2021-07-18 10:32:49[/EDIT]
100l Akvaryumda Hangisine Bakayım?
Çok fazla bu sayı bence. Yarısı belki de daha az sayıda balık olsa rahat edilir. Akvaryumu kurarken de sistem çökebilir. Uyum sorunu yaşanabilir belki.
Akvaryumda Balıklarım Ölüyor
Akvaryumu 10 gündür balık koymadan çalıştırırken yem ve bakteri kültürü eklediniz mi? Eğer yapmadıysanız akvaryumdaki biyolojik döngü tam oturmamış olabileceğinden amonyak varlığı gibi zararlı su değerlerinden balıklar hastalanmış olabilir. O zaman bu süreçte su değişiminin yanında bakteri kültürü alıp ekleyebilirsiniz akvaryuma. Böyle bir şey olmadıysa bile su değişimi önemli ama akvaryum suyunun yüzde yüzünü değil de en fazla çeyreğini değiştirin. Ayrıca akvaryumda ısıtıcı var mı? Bunların hiçbiri işe yaramazsa spesifik bir ilaç almak gerekebilir.
Kene Benzeri Parazitler
Biraz araştırma yaptım: Bulduklarıma göre cyromazine ve diflubenzuron gibi pestisitler kullanılabiliyor ama bunların nasıl bulunabileceğini bilmiyorum ve istenmeyen bir sonuç da çıkabilir. Dipterex diye bir ilaç daha buldum ama bunu Türkiye'de bulmak zor olabilir. Balıkların sürtünüp kurtulmaları için uygun dekor olması da yardımcı olabilir.
Sump Motoru Sürekli Su Çekiyor
[QUOTE=fırat açık]

3-4 ay boyunca su eklemesi yapmadım demedim azaldıkça su eklemesi yapıyordum sadece motoru kapatmamıştım bugun kapattım ilk defa ve böyle bir olay geldi başıma[/QUOTE]İlginç. Ben de anlam veremedim. Acaba borularda bir sorun mu oluştu? Su başka bir yere akıyor olabilir mi? Kullandığınız motorun ayarlarıyla oynayınca gücünü artırabiliyor musunuz? Belki motor çok hızlı su pompaladığı için aşağıya inen su yetmiyordur.

[QUOTE=fırat açık]
evet motorun oldugu haznede su kalmıyor su eklemesi yaptıgım zamanda içerideki kule haznesi taşıyor ve su akvaryum dışına çıkıyor[/QUOTE] Akvaryumdan sumpa su taşıyan boru tıkanmış olabilir mi?[EDIT]bugurdag,2021-07-06 13:37:03[/EDIT]
Sump Motoru Sürekli Su Çekiyor
[QUOTE=fırat açık]

orası dolu zaten yani yeni bir kurulum yapmadım sadece 20 dakika fişini çektim akvaryumun[/QUOTE]Anladığım kadarıyla motor bulunduğu bölmede su kalmayana kadar su pompalıyor. Bu motorun bulunduğu bölmede motor çalıştıkça suyun bittiği anlamına gelmiyor mu? Önceki cevabımı biraz detaylandırdım. Belki daha açıklayıcı olmuştur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.