ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
totaku
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
229
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Aralık 2016 17:37
Son Ziyaret:
7 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
80 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
tuğrul
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

tuğrul

SON 10 MESAJI

Türkiye'de Killifish Besleyenler
Aphyosemion Australe

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/130120221258231.jpg[/IMG]

ve sürprizi

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/130120221300381.jpg[/IMG]
Reeflower Rem Alge
1 gün sürmedi diyebilirim. İlacı uygulayıp 10-15 saat sonra su değişimi yaptım. 2 gün sonra işlemi tekrarladım. Sonraki15 günlük süreç boyunca sık su değişimi yapıp gübre takviyesini kestim. Yeşil suya dönüşmesini bu engellemiş olabilir.
Ek olarak ben yapmadım ama remalgea kullanımından hemen sonra bakteri kültürü takviyesini tavsiye edenler de var.[EDIT]totaku,2021-05-28 23:50:01[/EDIT]
Reeflower Rem Alge
[QUOTE=oguzhan06077]
Hmm demekki isey yaramış illaki yosuna karşı faydası vardır faydası olduğu kadar zararı da vardır mutlaka ilaç çünkü iyi bari karideslere felan bişey olmamış [/QUOTE]
Zararı vardır muhakkak. Spirogyra'ya karşı son çare olarak kullanmıştım. Tank yoğun bitkili olduğundan karideslerin tek tek toplanması pek mümkün değildi. Yine aynı nedenden ilacın fazla nüfuz etmediği yerlerde korunmuş da olabilirler.

[QUOTE=darkaura]Yosuna karşı etkili bir ilaç ama açtığı zarar yaptığı faydaya deymiyor. Bir kere omurgasızlar için ölümcül, ona dikkat etmek gerek, balıklara direk olarak çok bir zararı yok ama esas büyük zararı yararlı bakteriye. Kullanınca başta yosunları yok ediyor, akvaryum suyu cam gibi oluyor ama yararlı bakteriyi öldürdüğü için akvaryumda amonyak ve nitrit patlaması yaşanıyor, güçlü aydınlatması olan bitki tankıysa amonyak ve güçlü ışık hemen her zaman yeşil su alginin patlamasına neden oluyor. Önce su rakı beyazı bulanık bir hal alır, farkedip hemen müdahale etmezseniz yeşil suya döner ve akvaryumda gözgözü görmez hal alır. Sonrasında temizlemesi uv filtre kullanmadan çok zor olur. Yeşil su algi patlamasa bile sudaki amonyak ve nitrit sıçramaları balıkların sağlıklarını etkiler bağışıklıklarını düşürür, uzun vadede mantar, fin erimesi gibi beklenmeyen hastalıklara kapı aralar. Yukarda bir arkadaşın önerdiği gibi karantina tankında bitkileri temizlemek için kullanılabilir, bunun dışında anatankda kullanımını kesinlikle tavsiye etmem. [/QUOTE]
Dediğiniz şekilde suda beyazlama olur olmaz su değişimi yaptım Sonraki 15 gün boyunca da 2-3 günde bir 1/4 su değişimine devam ettim. Belki olumsuz etkilerini bu azaltmış olabilir.
Reeflower Rem Alge
Yoğun bitkili tankımda Sprirogyra yosunu sorunum vardı. Bitkilerle benzer büyüme şartlarını sevdiğinden kurtulması zor bir yosun türüdür. Karartma uyguladım. Gübrelemeyi kestim fakat çare olmadı. Remalgea yı normal dozun 1.5 katı uygulayarak kurtuldum. Uygulamadan önce nerite salyangozları ayrı bir tanka ayırdım. Karidesler ve balıkları ayırmak mümkün olmadı. Muhtemelen yavru karideslere zararı olmuştur ama yetişkin karidesler ve balıklara zararı olmadı.
Aceminin Su Bahçesi (lilaeopsis Zemin Çalışması)
[B]Güncelleme[/B]

Spirogyra sorununu remalgea ile çözdük şükür. İşler şimdilik yolunda gidiyor.
Henüz tavus kuşu gobilerden yavru alamadım. Yumurtlamaları için kurduğum düzenektense yati kökünün karanlıkta kalan taraflarını tercih ediyorlar. Sanırım üretim için farklı bir tanka ayırmam gerekecek.

Tankın son hali ise şu şekilde;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/280420210556111.jpg[/IMG]
Aceminin Su Bahçesi (lilaeopsis Zemin Çalışması)
[B]Güncelleme[/B]
Efendim bir süredir gidişattan haber vermediğini fark ettim. Tankın son durumu bahçeden ormana doğru geçiş şeklinde.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/240220212034281.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/240220212036011.jpg[/IMG]

Tanka bir süre önce silvertip tetra eklemiştim. Hareketli biraz da agresif bir tür olmasına rağmen tankın yoğun bitkili olması durumu kurtarır diye düşünmüştüm. Öyle olmadı. Başka türlerle pek işi olmasa da birbirleriyle o kadar didişiyorlar ki tankta huzur kalmıyor. Neyse onları elden çıkarttım. Şimdi yeni sahiplerindeler. Tankın kalan sakinleri de rahat bir nefes aldı.

Bir süredir alg sorunum var. Saç yosunu benzeri uzun yapıda bir alg. İnternetteki fotoğraflarından spirogyra'ya benzettim. Ama emin olamadım. Bendekilerin çekebildiğim görüntüsü şu şekilde;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192424/240220212049001.jpg[/IMG] Teşhisi netleştirirsem tedaviye başlayacağım. Yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Bu Da Bizimki
Çok hoş olmuş. İç filtreyle dengeyi sağlamış olmanız ayrı bir başarı. Elinize sağlık.
Sizce Nasıl Olmuş 1 Aylık
Gayet güzel olmuş. 1 ayda bu seviyeye geldilerse maşallah.
Aceminin Su Bahçesi (lilaeopsis Zemin Çalışması)
[QUOTE=esensml]Gobilerin içine girebileceği ufak bir boru koyarsanız eğer içine dizerler yumurtalarını mossla kaplarsanız boruyu görselliği de çok bozmamış olursunuz, deneyebilirsiniz[/QUOTE]
Dediğiniz gibi yapmayı düşünüyordum. Ama dünden beri erkek gobiyi göremiyorum. Dişi yalnız geziyor. İnşallah bitkilerin yoğun olduğu bir yere yumurtlamışlar, erkek de yumurtaların başında bekliyordur.
Aceminin Su Bahçesi (lilaeopsis Zemin Çalışması)
[QUOTE=Çemşük hobici]Kardeşim her hali muhteşem görünüyor çok güzel masaAllah.. tebrik ederim 👍[/QUOTE]

[QUOTE=esensml]Maşallah çok keyifli olmuş, gobyler süper [:nazar:][/QUOTE]

[QUOTE=Sheyda27]Dekor çok güzel ama o gobilere kalbimi bıraktım[:3][:nazar:][/QUOTE]

Teşekkürler. Elimdeki imkanlarla bir şeyler yapmaya uğraşıyorum. Beğendiyseniz ne mutlu. Bir de gobilerden yavru alabilirsem değmeyin keyfime.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.