ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cmlcngz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
74
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ocak 2017 21:43
Son Ziyaret:
7 Saat 17 Dakika önce
Toplam Mesaj:
137 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cemil
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cemil

SON 10 MESAJI

Beyaz Benek Ve Işık İlişkisi
[QUOTE=AliKhan]Yaptığım yorumu dikkatli okumamışsınız. Tam karartmaya gerek YOK dedim zaten. Balığı uyutmak, uyandırmak, atlatıp, zıplatmak gerekli de DEMEDİM. Endüstriyel balık üretim çiftliklerinde zaten doğal olanın çok üzerinde aydınlatma yapılmaz ki. Ama bizim akvaryumlarda yaptığımız aydınlatma oturma odasını stüdyo spotlarıyla aydınlatmaya benzer. Akvaryumda hastalık varsa balığın daha rahat edeceği koşulları sağlamakla ilgili aydınlatmanın kapalı tutulması. Bir yanlış anlaşılma da şu olmuş; ışıkları kapalı tutmak tedavi eder DEMEDİM, tedaviyi destekler dedim sadece. Konu ışıklandırma olunca tedavinin (beslenme, su değerleri, sıcaklık, ilaç desteği vs) tüm aşamalarını sayıp vakit almak istemedim...[/QUOTE]

Konuyu açan benim ne demek istediğimi anlamış.Sizden alıntı yaptığım kısım;

“Tam karartma yapmak gerekmiyor ama çoğu balık türü doğal ortamında direk güneş ışığı görmediği için loş ortamlarda kendini daha güvende hisseder = stresi azalır = tedaviye daha iyi yanıt verir”

Çoğumuz F0 balık beslemiyoruz ve bu balıkların doğal hayat hakkında en ufak bir fikirleri yok.Bitkiydi Moss tu derken genelde kuvvetli ışık altında yaşıyorlar.
Bu sebepten hep yaşadıkları tankta az ışık çoğu balık için yararlıdır fikrine katılmıyorum.

Kaldıki bizim burada konuştuğumuz karartma,ilave ışık açmak değil.Alışılagelmişten fazla ışıktan bahseden ben değilim.

Beyaz Benek Ve Işık İlişkisi
[QUOTE=AliKhan]
Beyaz benek bakteri ya da virüs değil çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük parazitik bir organizma. Gördüğümüz beyaz benek içinde yaşadığı kist.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/060520212056011.jpg[/IMG]
Işık ve hastalık ilişkisi beyaz beneğe özgü değil. Hastalık durumunda hastanın stresini azaltacak her önlem tedaviyi destekler. Tam karartma yapmak gerekmiyor ama çoğu balık türü doğal ortamında direk güneş ışığı görmediği için loş ortamlarda kendini daha güvende hisseder = stresi azalır = tedaviye daha iyi yanıt verir. Denklem bu kadar basit. Saygılar...
[/QUOTE]

Tam karartmayla devamlı uyuyan balığın beslenme,hareket etme,avlanma gibi iç güdüsel faaliyetlerini yapamayacağını ve beslenemediği için de zayıf düşeceğini düşünürüm.Ayrıca alıştığı ortam şartlarının değişmesi de daha fazla stres yapar diye bakarım.
Ama ben zoolog değilim.
Aksine temiz su,iyi beslenme ortamında yaşamalarının dirençlerini arttıracağını düşünüyorum.
Beyaz benekle alakalı olarak yazılmış bir üniversite tezini okumuştum.Işıkla alakalı birşey yoktu.Zaten çiftliklerde karartma imkansızdır.
Sonuçta benek en kolay hastalıklardan birisi.Balığı o kadar uzun boylu uyutmaya uyandırmaya,atlatıp zıplatmaya gerek yok.Bırakın hayvan her zamanki faaliyetlerini yaparken siz tedavinizi uygulayın.
Aquatech Yem
Bir iki ay kadar önce artemia yumurtası aldım.Çıkma oranından oldukça memnunum.
Beyaz Benek Ve Işık İlişkisi
Gördüğümüz beyaz benekler icy kolonileri diye biliyorum.Dolayısıyla bakterilerin gözü olmadığı için ışığın da bir etkisi olduğunu sanmıyorum.
Beyaz Benek 25 Derece De Sonuç Verir Mi?
Beyaz benek - Icy bakterisi kene gibi derinin altına yerleşen bir bakteridir.Balığın üzerindeyken balık dahil hiçbirşeye zarar vermeyip sadece bakteriyi öldüren ilacı ben de merak ettim,araştıracağım.

Tuzun miktarı önemli,aşırı kullanılmamalı,ölçüsü iyice araştırılmalı.

Neyse,burada size birçok yol gösterilmiş.İstediğinizi uygularsınız.Ancak forum da tuz tedavisi ile ilgili çok yazı var.İlaça dünyanın parasını vermeden önce aratmanızı tavsiye ederim.

[EDIT]Cmlcngz,2021-03-14 16:59:05[/EDIT]
Beyaz Benek 25 Derece De Sonuç Verir Mi?
[QUOTE=Kaanozturk]
Teşekkür ederim yorum için yani sadece metilen mavisi kullanıp bu ısıda bekletsem günlük dip çekimiyle sonuç alabilir miyim?
8 aylık bir kurulumum var ilk defa başıma geldi o yüzden sormak istedim, açıkcası pek bi bilgi sahibi değilim.


Cemil Bey teşekkür ederim,
Yani bu ısıda sonuç alamam anladığım kadarıyla.[/QUOTE]

Ben böyle biliyorum ve daha önce de böyle tedavi uyguladım.En az 28 C ve iyotsuz tuz.Tabiki tuzun uygun miktarda kullanılması şart,sonunda deniz akvaryumu değil.Ölçüsünü forumda araştırırsanız bulursunuz.
Ancak tankta vatoz veya tuza hassas başka tür varsa tuz büyük sorun olur.
[EDIT]Cmlcngz,2021-03-14 14:55:29[/EDIT]
Beyaz Benek 25 Derece De Sonuç Verir Mi?
28 C üzerinde benekler hızla gelişir ve çoğalmak için balığın üzerinden ayrılıp dibe iner.Bu sırada sudaki tuz icy bakterilerini-benekleri öldürür (bakteri kene gibi derinin altında olduğu için balığın üzerinde öldürmek imkansızdır).
Özetle bu sıcaklıkta çözüm bulacağınızı çok düşünmüyorum.
İyotsuz kaya tuzu bu hastalığın en zararsız tedavisidir.Bununla alakalı doktora tezi bile vardır.[EDIT]Cmlcngz,2021-03-14 14:45:20[/EDIT]
Buz Balığı Guppylerle Olur Mu ?
Bende vardı.Hiçbir sorun yaşamadım.Buz balıkları akıntıya karşı yüzüp dururlar.
Saldırganlıklarını da görmedim.
Tek olarak uzun süre besledim ama 3 tane daha ekleyince dördü daha güzel oldu.[EDIT]Cmlcngz,2021-03-06 00:21:01[/EDIT]
Akvaryum Suyu Temizlenmedi
Anladığım kadarıyla tanktaki bakteri kültürü ölmüş.
Bu durumda korkulacak birşey yok.Balıkları ayırın.Tankı istediğiniz suyla doldurun,tanktaki suyu balıklar için uygun sıcaklığa getirin.
Daha sonra su düzenleyiciyi uygun ölçüde koyun.Filitreyi çalıştırıp kimyasalın her yere ulaşmasını sağlayın.
Sonra öbür tanktan aldığınız filitre süngerini klorsuz suyla bir kapta birkaç defa sıkın.Bu bulanık su biraz açıldıktan sonra tanka suyu ekleyin.Bakteriler nasılsa filitreye girecektir.Eğer sumplıysa doğrudan sumpta da süngeri yıkayabilirsiniz.
Sonra balıkları yeni suya alıştırarak tanka koyun.[K]Isılarının aynı olması önemli.[/K][U][/U]
Klorun bitkileri öldürdüğünü duymadımda görmedim de.Çoğu üretimhanede bitkileri musluktan akan suya koyuyorlar.En çok su değişimi formlarını bozar o da zamanla düzelir.
Boşuna ekstra malzemeye para vermenize gerek yok.[EDIT]Cmlcngz,2021-03-03 14:02:53[/EDIT]
Akvaryum Suyu Temizlenmedi
Boşuna 2-3 gün beklemeyin.Reflowers vb markaların su düzenleyicisi ucuz ve kullanışlı.Full değişimden sonra kullanıp balıkları fazla bekletmeden ilave edebilirsini.Aşağıdaki resimdeki işinizi görecektir.


[QUOTE=Volkanben]
Hocam durumu fark ettiğimde içimden nekadar dövdüm inanamazsiniz sadece klor uçması için istediğimi özellikle söyledim verdikten sonra bunların bir zararı yok değilmi canlılara dediğimde yok.yok bunların hicbi zararı olmaz dedi akşam balıkları kovalara boşaltıp full su değişimi yapıp 1 2 gün idare etmeyi düşünüyorum [/QUOTE]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193734/020320211335411.jpg[/IMG][EDIT]Cmlcngz,2021-03-02 13:36:09[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.