ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2269
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
1 saat 60 dakika önce
Toplam Mesaj:
2866 [5.45 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1387 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
13
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Balığımda Beyaz Dışkı
İç parazit olabilir, daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraf vermeniz lazım.
Yalnız akvaryum japon balığı için uygun değil. [:kotu:]
Bu Akvaryumda Hangi Türler İyi Yaşar
Diğer konunuza yazdığım dizaynı yapıp, japonların zarar verme ihtimaline karşın çöpçü ve vatozu ayırıp sayıyı en fazla 4-5 japona düşürürebilirsiniz. Ama şu anki hali ile hiçbir balığa uygun değil. Bura bitkilendirip canlı doğuran türlerini, tetra çeşitlerini bakabilirsini.[EDIT]Beta_balik,2020-01-23 16:56:16[/EDIT]
Nasıl Olmuş Tavsiyeleri Olan Varsa
Merhababalar.
Akvaryumunuz biraz yapay ve yetersiz olmuş.
Yapay şeylerin zararları suyu bozmasıdır. Suyun diğerleri balıklar için çok önemlidir ve yapay bitki, boyalı dekor yada plastik tarzı şeyler suyu bozup balıkların sağlığını bozar ve ömrünü kısaltır.
Yetersiz olması ise balık sayısına karşı hacim olmuş. Fotoğrafta beş japon saydım. Japon balıkları büyük boylara
boylara ulaşabilen ve büyük alan isteyen bir türdür. Bu nedenle japon balığı beslemek isterseniz, akvaryumu bekleyeceğiz balık sayısı kadar yada balıkları akvaryumun hacmi kadar almalısınız. Ben genel olarak bir japon balığına 50 litre, üstüne eklenen her balığa ise 10-15 litre eklenerek hesaplanmasını tavsiye ederim. Bu durumda sizin akvaryumunuz en az 90-100 litre olmalı. Eğer akvaryumun hacmini biliyorsanız söyleyebilir, bilmiyorsanız yükseklik×derinlik×genişlik şekilde boyutunu yazabilirsiniz.
Yapay bitki ve hacim dışında dekorasyon olarak birkaç önerim var.
1-Arka fonu değiştirin. Eğer arka fon çok renkli, canlı yada ayrıntılı olursa balıklardan daha fazla dikkat çeker. Bu ise görünen görselliği düşürecek ve daha az zevk almanıza yol açacaktır. Bu yüzden arka fon çoğunluk siyah yada lacivert tercih edilir. Ayrıca arka fonun balıkların üzerine az da olsa bir etkisi vardır.
2-Dekorasyon olarak kullandığınızı malzemeler de aynı şekilde fazla renkli, yani sizin akvaryum seyrederken almanız gereken huzuru vermiyor. Balıklar akvaryum hobisinde en önemli şeydir mantıken. Eğer balık değil de akvaryum dikkat çekerse ve rengarenk olursa tam olarak güzel denemez. Bu yüzden sade ve aynı renklere yakın dekorlar kullanmanız daha uygun olur. Renkli şeyleri çıkartıp, kumu biraz daha yükseltip, kotu renkli, yuvarlak taşlar uygun olur. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir düzen daha güzel olabilir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/230120201651141.jpg[/IMG]
Tavsiye
Yani düşündüğüm kadar küçük değil, tam sınırda denilebilir. Ama litreye göre ciklet sayısı fazla olmuş. Fotoğrafta hepsi gözükmediği için öyle düşündüm.
Peki bu akvaryumu ne zaman kurdunuz ve balıkları ne zaman eklediniz?
Bir tavsiye daha. Galiba ciklet türleri farklı farklı. Bunların hepsini bir türe tamamlayıp sayıyı azaltabilirsiniz. Mesela sp varsa akvaryumunuzda 1e4d sp bırakmanız daha güzel olur.
Oksijen Yeterli Olur Mu
Saz ve su mercimeğinin yaprakları incedir. Ama japon balıkları bitkisel beslendiklari için bu ikisi gibi ince bitkileri yerler. Onun yerine anubias, java fern gibi sert yapraklıları yada bambu, japon şemsiyesi vb. su dışına çıkan kalın bitkileri kullanmanız daha yerinde olur.[:iyi:]
Betta Macrostama
Genelde balıklar sabah akşam iki öğün şekilden beslenir. Haftada 3-4 gün, öğle vakti türe göre canlı yem, kurutulmuş yem yada sebze takviyesi yapılabilir.
Kızımın Akvaryumu
Geçmiş olsun.
Merak etmeyin, yeterli tecrübem olmasına rağmen ben de pek araştırmadan bir tetra türü almıştım, agresif olduğunu öğrendim ama pek birşey yapamadım. Şu anda öyle idare ediyoruz. :))
Tavsiye
Akvaryumunuz küçük gözükür. Balıklar da strese girmiş ve sayıları uygun değil. Tür değişikliği düşünebilirsiniz. Ama bu akvaryum için tavsiyelerim suyu yükseltmeniz, arka fon kullanmanız, kumu çoğalmanız ve arkadan bir eğim kalmanız, yapay süsleri, plastik boruları ve beyaz taşları kaldırıp, diğer taşlardan birkaç tane daha edinmeniz ve taşların konumunu yapat bir şekilde değil de doğal bir şekilde, üst üste "yığmanız".[EDIT]Beta_balik,2020-01-22 20:13:16[/EDIT]
Akvaryumda Beyaz Sümüksü Şeyler
Benim de pek bir fikrim yok açıkçası. Ama akvaryumunuzda kök kullanıyorsanız, etrafında bazen buna benzer oluşumlar olur. Bir şekilde kurtulup suda yüzüyor olabilir.
Beta Balığım Yem Yemiyor.
Strese girmiştir.
Su ısısı düşüktür.
Yeni geldiğinde kaynaklanıyordur.
Hastadır...
Birçok nedeni var. Biri dışında hepsi de kötü. Fanusta bakmaya devam ederseniz yakın zamanda durumu kötüye gider. Size en ucuzundan bir liste yaptım. Balık bakmak için en alt düzeyde malzemeler bunlar. Bunları en kısa sürede temin edemezsiniz balığı geri vermeniz daha doğru.
-İmalat yapan hobicilerden yada firmalardan 25×25×25 (tavsiye boyut, eğer akvaryumun koyulacak olan yerine uymuyorsa değişebilir) boynunda, 15 litrelik, küp bir akvaryum.
-25w'lık ısıtıcı. İyi denebilecek kalitede bir marka olan smart mesela, yada atman.
-Isıtıcılar bazen kalibrasyon sıkıntısı çıkabiliyor. Buda balıkların hoşlanmasına yada suyun gerektiğinden fazla sıcak olmasına yol açabilir. Bu yüzden petshoplardan temin edebileceğiniz bir termometre almalısınız.
-Dere kumu. Kum bitki, bitki balık için gereklidir. Daha pahalı olanları da var. Ama hem görüntü, hem de maliyet açısından benim tavsiyem edeceğim bir kum. En az 3-4 kg. Kum yüksekliği bitkiler için en az 5 cm olmalı.
-Bitki. Bitki olarak iki-üç çeşit kolay bakımı olanları tercih edebilirsiniz.
-Bitki için basit bir masa lambası vb. ışık.
Bütçe açısından,
Akvaryum: 30-40 arası
Isıtıcı: 40 yada 50 lira
Termometre: 10 lira
Kum: markaya göre kg 5 yada 8 lira arası olur.
Bitki: üç çeşit, bir-iki alırsanız 15 yada 20 lira tutar. Bir bitkinin kökü 2-3 lira olur genelde.
Işık: ortalama bir şey alırsanız 20 lira
Toplam: 160-180 lira arası bir para ile balığa daha iyi bir akvaryum kurulabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 388 Online Kullanıcı, 211 Üye

Online Kullanıcılar

emrepablo11, Ykal, BuRAK, starlort, umut5555, Gld5, OKIRATLI, MertA, aliy, sinan3805, aliturkay, cashercash, Akvarya, KadirKsk, Ejder Günaydın, omer417, Kuduoglu, Suskun17, Yenici58, secaflex, Aeran, biacar, Koksal Gurkan, Çetin1806, FTAquascaping, serhanR6, Oguzkagan, karahan_, rhino, Fatihs, melektrikci, alperemrecakir, XIIVMMXII, zamankedisi, adige81, Mete Duru, AnarchicTetra, capo di capi, Legendry, aziz_basak, Sinan stndg, msxxx, MertGezer, ceyh, WaveRider, benparker, ali özer, Etimesgut06, halilsa, Mikail Erdoğan, ardaozcan, icelebi, Ufukmav, nlrdgn, yigit3558, Fatih ÇE, rccol, huseyn75, beyazgul, Okansari, Balikcidede, Arifhb, s.e.n., vidoq, BiotopeDogan, mucahit61, nzm06, ternapi, burakabi11, Osman08, yusufoner, m4n4q4, devrimdpt, Emr35, tatlisarap, darkaura, Barbaros CEYLAN, Selcuk37, Delta6675, beratonur, Odo77, Sneyver, alix, Anıl Özekşi, jezey, atiryaki, RobinsonDefoe, sinanb85, fretchord, ka2n, ~Emre, Fırat murat, Selim ÇAKIR, ShowaSanshoku, Goksen, erman212, yildiray71, ilker2626, praksis, Kınayu, bboykaan, raymalifalitiko, teksel, muhengin26, blitzkrieg, SCORPION_79, hipnos, procus, ankara0606, hasangunduz58, matatar, Tony Montana, basakboy, orimohito, Nirvana65, jueJ., incaia, livadi, yucesoy83, Soleneso, Zoresmer, Aktasefe, alpermetin99, ozkurtozgur, Mehmetpoad, Slanq, carpenectum, CevdetSERBEST, soliter83, gssmartboy, mrtmct58, isersan, WildFish_Keeper, tunaercan82, Omarfaruk, denizulucutsoy, su dünyası, yasingungor, CrazyRipper, lojistisyen, hoca0666, Yunus_Karagül, ersin ün, Shell Dweller, izzettanju, reano, CagriTURK, ogzakcy, Orkun Krc, Quersian, Emerse, Swam123, keyman79, toprakzan, fatihincky, Suatbozacı, zekigonlum, Aydin92, sangarios, Mikail06, ozanbaseski, CanerS, stroma, Oidipus, Skopos, frtdmr23, sasa01, gokselygt, StenkaRazin, BurakBalkan, HardScape, Üç dişli mızrak, Chensy, oscarus, Alpb9, Gursoyhasan, SerdarAkyol, Arapaima, shark2, Abu, gyunda, aytacalp, YASİN K., K3r3m, ProoF2834, doodii, erhanulusoy, anchor, ethemy0689, woddwill, AKINNN, srakici, byyilmaz, Onurbaki, muratabi54, Dark65, ONRAYDN, Hobiye Başlangıç, Osman07, rrmznk, tiger2, lazarusv20, metalgaleri, idiopatik, s3lck, sezerdmn, Supervenenis, ersel, ferhattt, csk_n, yea_14, Sait Güler,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.