ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5133
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
4 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
5981 [5.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1172 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
15
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Balığımin Durumu
Midesi şişkin gözüküyor. Yemlemenin hemen sonrası ise normal bir durum. Ama üstünden 3-4 saat geçtiyse kabızlık olabilir. Şişlik inene kadar yem vermeyin.

Genel durumu ise kötü. Rengi canlı değil, daha canlı olabilir, yüzgeçleri yıpranmış, kuyruk erimesi var. Bunlar olmasa bile belli ki fanusta besliyorsunuz. Bu bile bir problem olduğuna kanıt, yani fanusta hiçbir balık sağlıklı yaşayamaz. Uygun bir ortam kurmanız lazım balığa.
Beta Balığım Hasta
Rica ederim ne demek. Umarım kısa zamanda toparlar balık.
Hümik Maddeler Ve Tanenin Önemi
Rica ederim. :))

Benim yazıda aklıma takılan tek yer oldu. Bu sonraki notta amonyak ve amonyum artışı olabilir yazan yer. Onun sebebi ne? [:?]
Beta Balığım Hasta
Yani akvaryumunuzun camları vs aşırı kirlenmişti. Siz de bunun için onu boşaltıp balığı küçük akvaryuma aldınız, doğru mudur?
Eğer böyle ise ilk fırsatta temizleyin akvaryumu. Ama kimyasal kullanmayın kesinlikle. Kir dediğiniz şey yosun olabilir. Çıkartmak için diş fırçası veya kullanılmamış sünger kullanabilirsiniz. Sirke ile yıkayabilirsiniz akvaryumu.

Termometre alın. Çünkü smart marka ısıtıcılar ayarladığınız dereceden 1-2 derce farklı ısıtabiliyor. Bunu fark etmek için termometre lazım. Elinizdeki işe yaramaz diyorsanız vantuzlu, içersen takılanlardan kullanabilirsiniz.

Ahm kaliteli bir marka değildir evet, ama tetra da tek başına kesinlikle yeterli değil. Balığın şu anda toparlaması için canlı yeme ihtiyacı var. Öncelikle canlı yem temin edin bu nedenle. Bütçeniz çok yok anladığım kadarıyla. Bu nedenle canlı yemin yanında kaliteli ama uygun fiyatlı olan yemlerden alabilirsiniz. Dajana, hikari, sera, tropical tarzı markaların 2 veya 3 tane beta yemlerinden en düşük gramajını alın ki yem bayatlamadan bitsin.

Isıtıcı ve yeteri kadar büyük bir akvaryumunuz var zaten. Yemde ve su düzenleyicilerde eksik var diyeyim ben. Yemi de dediğim markalardan alabilirsiniz.
Su düzenleyici derken kullandığınız tarz ilaçları kastetmiyorumum. Bence çok faydalı da değildir onlar. Bir daha almayabilirsiniz. Onun yerine catappa yaprağı ve kızılağaç kozalağı kullanın. Kesinlikle daha faydalı olacaktır. Akvaryum boş demişsiniz. Dışarıdan uygun ağaç dallarını toplayıp onu kullanın. Catappa, kızılağaç, ağaç dallar suya salgılayacakları şeyler sayesinde su düzenleyicilerden kat kat etkili olur. Bu nedenle kullanmanızı öneririm.

Bir de su değişimini balık iyileşene kafar iki üç günde bir yapın. Toparlaması için yeterli olacaktır bunlar.

Bahsettiğiniz noktaları göremedim. Anlatım şeklinizden bir problem olduğunu da düşünmüyorum ama. Kendi rengidir muhtemelen.
Solungacı konusunda da eğer açık durmasından bahsediyorsunanız o normal bir durum. Beta agresif bir balıktır. Düşman algıladığı diğer şeylere heybetli gözükmek için solungacının üstünde duran bir organını o şekilde açar. [EDIT]Beta_balik,2021-05-16 22:11:09[/EDIT]
Beta Balığım Hasta
Tuz banyosunu şu anda kesin. Tuzun oranını ve süresini iyi ayarlamanız gerekiyor. Yoksa labirentli balıklara zarar verir.

Ama iyi haber, balığınızda dropsy yok göremedim ben.:) Bu iyi haber çünkü dropsy olan çoğu balık maalesef kurtulamıyor. Balığınızda dropsy belirtisi görmedim. Aynı şekilde solungaç paraziti de görmedim. Ama çok ilerlemiş, ciddi bir kuyruk erimezi var ki müdahale etmezseniz balığı kısa zamanda öldürür. Şimdiye kadar hiç mi dikkatinizi çekmedi bu?
Zaten balık halfmoon, kuyruk konusunda daha hassas olan varyetelerden. Ama yine de bu kadar erimesi akvaryumda bir problem olduğunu gösteriyor. Ana akvaryumun bir fotoğrafını atar mısınız. Genel olarak şartlar iyi aslında, ama yine de iyice inceleyelim.
Filtrenin akıntısını anlayabileceğimiz şekilde bir fotoğraf verir misiniz. Aynı şekilde kullandığınız yemler nelerdir? Isıtıcının markası nedir, termometre ile kontrol ediyor musunuz doğru çalışıp çalışmadığını? Su değişim sıklığı nedir? Herhangi bir vitamin, su düzenleyici vb birşey kullanıyor musunuz?
Beta Balığım Hasta
Geçmiş olsun,
Bahsettiğiniz üç şey varsa durum biraz riskli. Gerçi kuyruk erimesi dropsy nedenli olabilir. Yaptığınız tespitler olsa da yine de balığın fotoğrafını paylaşmanız lazım. Ki yalnızca bir kişi değil daha önce hastalıkları tecrübe etmiş başka hobiciler de değerlendirsin.
Olabildiğince net, aydınlık, yakın planda beta olacak şekilde farklı açılardan 3-5 fotoğrafını verir misiniz.
Hümik Maddeler Ve Tanenin Önemi
Bu yazıyı daha önce neden keşfedemedim, elinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş gerçekten. 👏
Hem böyle çok anlaşılmayacak, kendi içinde bir sürü ismi olan bir konuya değinmişsiniz hem de çok anlaşılır olmuş. Okurken zevk aldım.:))

Yeni başlayanlara azot döngüsü gibi konular hakkında linkler veriliyor bazen, bence bu konuda bunlardan biri olmalı. Linkini kaydettim. [:)))]
300 Litre Akvaryum Balık Sayısı
Toplamda 56 balık var. Yani sayı az değil, fazla denebilir. Ondan önce tür sayısı da çok ve bu yüzden karmaşık bir akvaryum olmuş. Özellikle melek şu anda sizin akvaryumunuza uygun bir tür değil, zaten 12 melek akvaryum hacmi için çok. Bu yüzden meleklerin hepsini elinizden çıkartmaya çalışın ilk başta. Eğer büyük boyutlu bir balık istediği nedeniyle onları koyduysanız herşey bitince gurami türlerini bi araştırabilirsiniz.
Ve tavsiyem melek dışında iki tür daha eksiktin. Balık sayısı da türü ne ne kadar az olursa o kadar iyi. Benim bu yönden tavsiye zebra danio ve transgenetikleri çıkartmanız olur. Zaten transgenetik tetra iki değil min 8 tane beslenmeli, sayıyı arttıramayacağınıza göre onu kesin çıkartmanız lazım.
Kıllı Salyangozlar
Biraz budama yaparsanız şık bir salyangoza sahip olabilirsiniz sanki. :))

Canlılara herhangi bir zararı olduğunu sanmam.
Beta Balığım Ölmek Üzere
Ölmesine üzüldüm :((

Yeni akvaryum kurulumu tarifinize göre doğru gidiyor gibi. Ekleyeceğim çok birşey olmaz. Yalnızca canlı yem veya onun yerini tutacak dondurulmuş yem vs. yanında en az üç dört çeşit kaliteli markaları olan beta yemi kullanmanız sağlıklı olur

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 324 Online Kullanıcı, 176 Üye

Online Kullanıcılar

Altispinoza, levent07, kaanbalcı61, ismailoguz, ErdSNGZR, Sütçü, BoraBerkol, arapaima, CARdanADAM, gurcanuras, Eyuboglu, frgmgdn, ErhanDavid, noeldayi, BarisD, Cingoz77, Volkanben, FurkanYnk, Duboisi_, BurtayTugayARTAR, canarslnn, arutharen, RyukinLoveTr, Mollabey, HaydarGul, Conqueror__, capacul39, selahattinfidan, aycan kurt, Mikail Erdoğan, E.c.0.5, sade-ce, Swonka26, xack, Apistotales, Schatten1907, Lucerda, omerkoylu, MeteAytun, CsKa, bionichumann, serhat480, oguzburcin, MiSoSiKiaN, emreemin, OguzhanY, erosennin, Kınayu, lewwo35, Emerse, reprise, a.gumrah, Pamir Kandemir, selimcayir, Onurdem78, cameroon06, ziyasenkaya, Emre0012, Hekim, Busracmk, Ali Turkay, Anuenlil, TuranATAKAN, kdrackgz, serhatemanet, Bysam, Okan yıldız, bpamuk92, ufukdemirturk, elifada, drneo, savior1angel, ahmdkrks, Odes5a, numan85, hakanycl, BrnKrkz, TARIK BORA, Denizs, cansani, Mami1907, husumut, blokurlu, çinlijaponbalığı, miralp, mimar55, DeviLLe, cyhn84, lovtek, giorgiobaramidze, urhanoglu, midnight, Noyes, MuzafferKLC, rapolra25, derinmavi, Formicasmind, Troxus, EXPER, sia, Balikcidede, Mehmet0011, Lyon, su dünyası, sinan3805, Ulker, yakaryus, tanerkazancı, Serengeti, MehmethanSofuolu, fantom, erdalakçay, kucukkarabalik, timomas, demirellevent, AC-72, xmenw, Ahmetcrbs, Yurt71, Yusufsrcglu, twinsoul, Karadiken, SONADOR, Yılmazkad, mentalixx, fevzi1, diaslayt, gardanli, alaiyes, Hobilenyum, zaferrrr, Ilkay54, Edipo, ityo39, A.Fethi, Murathfo, YnsEmre3, cevdetreis, Acemi_34, AquaAqua, Nusrat, Onelove, muyat, Sercan3528, Xalley, şansal, Rzpnr, Tropicall34, Ahmet4335, aquaman115, esensml, BUGRACAGATAY, Toxema, Cezalıyım Yar, Trop006, Ayktakdmr, artgy, Durul26, murat518, halimcanyazar, tolgama, ÖzcanÖzkan, TURAN03, Osprey, Ahmet55, Alikaçak, Aquay, Erytzsz, Spavz06, reel_passion, alecozan, akindemir, Emin., HXYLMZ37, aliberkay, BerkayC, Günkut,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.