ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5507
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
45 dakika önce
Toplam Mesaj:
6382 [5.93 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1038 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

30 Cube Nano Blackwater Bitkili Betta Akvaryum
Son dediğiniz şeyi çok anlayamadım. Ama bahsettiğiniz gibi blackwater bir beta akvaryumu için tavsiyeler verebilirim.

Kısaca bir akvaryum kurmak için gerekli şeyler filtre, ısıtıcı, aydınlatma, taban malzemesi. Türden türde birşeyler ekleniyor buna.
-Beta için çok akıntı yapmayan bir filtre gerekir.
-İsıtıcı şart, ısıtıcıdan emin olmak için termometrede alabilirsiniz.
Işıklandırma olarak çok tavsiye veremeyeceğim. Hazır florasanlardan alabilirsiniz yine, power led den veya smd led den armatür yaptırabilirsiniz veya tasarruflu ampul kullanabilirsiniz. Bitki olduğu için bitkiyi yetiştirecek bir aydınlatma lazım.
-Taban kumu olarak yine beta için bitkili akvaryum iyi olacağı için bitki için uygun bir kum almanız yerinde olur. Dere kumu, lav kırığı, bazalt, hagen, aquacly vs. vs. seçenekler var.
-Bitkiden bahsediyorum. Bettaların yaşadığı ortam hafif bitkili olur genel olarak. Birkaç basit bitki ile güzel bir ortam oluşturursunuz.
-Bir de su değerleri için birkaç malzeme kullanabilirsiniz. Petshoplarda satılan mangrow veya yati kökleri, uygun ağaç dalları, yaprakları, catappa yaprağı, kızılağaç kozalağı vb. doğal malzemeler. Biliyorsunuzdur zaten, blackwater istediğinize göre. Blackwater için şart şeyler bunlar.
-Ve son olarak uygun bir diyet için çeşitli yemler. Piyasada yeterli miktarda kaliteli yem markası var. Bunlara ek olarak canlı yem de kullanmanızı kesinlikle öneririm.

Birde tavsiyem youtubeden biraz video izleyin. "betta fish tank setup", "blackwater aquarium setup", "betta nano planted tanks" tarzı aramalar yaparsanız kurulum aşamasını izleyebilirsiniz. Hangi malzemeler kullanıyorlar bakabilirsiniz.
4cm 3 Japon Balığı 40litrede...
Söylediğim tüm rakamlar faraza, önce onu belirtmek istiyorum.
Bir japon balığını bir tonluk havuza koyarsanız ayda 5 cm büyür.
Bir japon balığını, şu anda en uygunu gibi bakılan balık başı 50 litre düşen bir akvaryuma koyarsanız ise ayda 1-2 cm büyür.

Yani büyüsün akvaryumu büyütürüm gibi bir düşünce çok hatalı. Ev ortamında sunabileceğiniz ortalama büyüklükte bir alan sunsanız bile havuz gibi çok daha büyük alanda daha hızlı büyür. Bu durumda siz balığın boyutuna göre değil, boyutu ne olursa olsun söylenen minimum hacme göre hareket edin. Şu anki imkanınız 40 litre ise yalnızca bir japon alın. O balık boyanınca akvaryumu büyütür, yeni balıklar eklersiniz. (burada büyük alan=balık başına düşen hacim. Japon başına minimum 30-40 litre düşmeli)
Yosun İçin Hangi Canlı ?
Düzeni oturmuş, yosuna sebep olan şeylerde hata yapılmamış bir kurulumda aşırı bir yosunlanma olmaz zaten. Diatom olabilir az az, onu da haftalık temizleyebilirsiniz. Yine bir canlı düşünürseniz neritte öneririm. Özellikle diatom tarzı düz yerlerde oluşan yosunları çok iyi temizliyor. 3-4 tane alabilirsiniz. Biraz araştırır ve para harcarsanız çok güzel kabuk rengi olanlar da var, klasik zebra ve boynuzlu olanlar dışında.
Japon Balıkları Dış Mekan
[QUOTE=kdrackgz]İllaki Japon balığı diye bir tutumunuz yoksa yerine medaka düşünebilirsiniz. Su yüzeyi buz tuttuğu zaman bile sıkıntısız kışı atlatıyorlar.[/QUOTE] İlla japon değil de japon olsa çok güzel olurdu düşüncesindeyim. Medeka aklımdanydı, onlara yapılan pondlar çok hoşuma gidiyor. Balkonda veya evde olabildiğince birşeyler yapmaya çalışacağım. Hazır medeka için düşündüğüm alanlardan daha büyük bir şey planlarken daha farklı seçenekler arıyorum şu anda.
Japon Balıkları Dış Mekan
Şansımı denemek gibi bir niyetim yok. Balıklar ölürse veya uygun ortam kuramazsam üzülürüm. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler, olabildiğince bilgi toplamaya çalışıyorum şu anda.

Aslında aklımdaki fikir balkonun bir köşesine bitkili bir ortam kurmak. Çok seçenek yok zaten orası için. Aklıma bir anda japon balığı geldi. Ev ortamında sayıldığı için çok büyük bir hacim olamayacak, 300 litre civarı bir tahmin. Belki biraz artabilir ama maalesef büyük bir havuz imkanım yok şu anda.

Peki shubunkin ve comet hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok anlayamadım, 300 litre gibi ufak bir hacimde o varyetelerin olma ihtimali yine zor mu? Kışın içeri alma konusunu biraz düşünebilirim ama olamaz galiba.
Japon Balıkları Dış Mekan
Şu anda varyete olarak oranda var aklımda. Oranda japonun dış mekanda yaşaması hakkında yorum yapabilir misiniz. İstanbul'da, 250-300 litre veya üstü, şelaleli bir pond da beslenmesi sağlıksız olur mu acaba. Gördüğüm birçok kurulum var, ama maalesef yabancı hobicilerin yaptığı. İstanbul'daki hava şartları oralar ile aynı mı bilmiyorum. Japon balıkları ısıtma sistemi olmadan dış mekanda beslemeye uygun türler mi?
Balıklarım Sağlıklı Mı ?
Hayır, fotoğrafını verdiğiniz ürün şu anda hiçbir işinize yaramaz. Problem, diğerlerinin de dediği gibi hacimmiş. Akvaryum 10 litre alıyor dediğinize göre ve bir japon için bi yeterli değil. Bu türün atığı, suyu kirletme hızı fazla. Balık başı çok az su düştüğü için su değerleri bozulmuş. Bunu düzeltmek için vitamin, katkı vs. değil büyük hacim şart. Şu anda minimum 60-70 litrelik bir akvaryuma geçmeniz önemli. Balık başı 5 değil 30 litreden fazla düşmeli.
Merhaba
Zebra danio genel olarak barışçıl bir balık aslında. Tek tür beslenmesini zorunlu kılacak bir agresifliği yok. Ama akvaryumun büyük olmaması ve bunun yüzünden de sayılarının az olması problem olabilir. Genel olarak tüm sürü balıklarında oluyor bu. Tecrübe etmedim ama cory türlerinden, tetra türlerinden, rasbora türlerinden biri ile besleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Balıklarım Sağlıklı Mı ?
Amonyak nedeniyle yanık oluşmuş olabilir. Akvaryum hacmi ve filtrasyon ile ilgili bir durum. Çok sağlıklı durmuyorlar.
Oranda Sanırım Dropsy
Maalesef dropsy olmuş. Neden olabileceği hakkında çok fikrim yok. Bazen hastalıklar herşey tamken de ortaya çıkıyor. Yalnızca uv filtre gözüme çarptı, bakteri oluşumu konusunda sıkıntı olmasına sebep olmuş olabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.