ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Nihat Taşçı
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
115
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Ağustos 2018 21:39
Son Ziyaret:
07 Temmuz 2021 13:37
Toplam Mesaj:
139 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Nihat Taşçı
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Nihat Tasci

SON 10 MESAJI

Kaça Kaç
Merhabalar, ben akvaryumlarımda '' 1 mavi, 3 beyaz, 1 mavi, 1 kırmızı '' kullanıyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum fakat bitkilerde bir sorun yaşamadım.
Akvaryum Bitki Ve Canlı Tavsiyesi
Çöpçüler genelde 6'lı gruplar olarak besleniyorlar. Sayılarını arttırmanız onları memnun edecektir. Bitkili tanklarda genellikle canlı doğuran türleri besleniyor. Bitkili bir tank kurduktan sonra balıklara müdahale etmezseniz yavruların saklananları yaşayacak ve bir şekilde sayılarını kendileri kontrol altında tutacaktır. Az sayıda alarak sadece yavruların büyümesiyle sizi kendisine bağlayan, ''Aaa burada da yavru varmış.'' '' Bu balığı ilk kez görüyorum, yoktu ortalıkta.'' diye sürekli keşfedeceğiniz bir tank kurabilirsiniz. Lepistes, moli, tetra sürüsü, uygun şartlarda karides, cüce kerevit , salyangoz türleri besleyebilirsiniz. 45 litre gibi hacimde ben çöpçüleri çıkarıp karides veya kerevit beslerdim. Betayı da düşünebilirsiniz. Bitki olarak moss türleri, limon, tilkikuyruğu, saz, su mercimeği gibi türleri araştırabilirsiniz.
Ramshorn Salyangoz Tecrübeli Olanlar Bakabilir Mi?
[:)]Besin ihtiyaçlarını karşılamak dışında kumun altında, kıytı köşe yerlerde saklanmaları muhtemel. İlk çıktıklarında görmek çok zor oluyor. Muhtemelen bir süre sonra sık sık karşınıza çıkacaklardır. Yavrularınızın da yavru vermeye başladığı zaman akvaryum dengesi için 1 - 2 ad. Katil salyangoz temin etmenizi tavsiye edebilirim. Elinizdeki sayı fazla olacağı için 1-2 katil onları tamamen tüketemeyecek ve alttan yeni gelen yavrulara yer açılmış olacaktır. Bende fazlasıyla seviyor ve besliyorum fakat bir süre sonra her yerde oluyorlar ve kontrol altına almak istiyorsunuz. İnşallah yavrularınız sağlıklıdır [:)]
İç Filtrem Bozuldu
Siparişiniz gelene kadar hava motoru oksijen ihtiyacınızı giderecektir. Bu süre içerisinde dip çekimlerini sıklaştırarak amonyak ve pisliklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Kargolar artık hızlılar, 1-2 hafta kadar beklemeyeceğinizi düşünerek pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer uygunsa bozuk olan iç filtrenizin süngerinin içine hava taşını sabitleyerek pipo filtre gibi kullanabilirsiniz. Önemli olan suyun hava ve pislik (dışkı, fazla yem vb.) senkronizasyonu oluşturmak.
Canlı Doğuran Balıklarımın Karınları Beyazlaştı
Balığınızın türünü, cinsiyetini ve fotoğrafını ekler iseniz daha doğru bilgi verilebilir.
Samp Yaptırıcam
Lepistesler yüzey akıntısı az olan suları daha çok seviyorlar. Dış filtre için de sump içinde buna dikkat edebilirsin. Baktığım zaman ana mantıkları aynı, suyu katmanlı olarak süzerek fizyolojik ve kimyasal temizliğini sağlamak. Sünger, elyaf, aktif karbon, seramik halka gibi malzemeleri birbirleri ile uyumlu olarak ve belirli sıra ile dizerek bu işlevi kazandırmak. Sump hacimden biraz daha yer alır. Tercih tabi ki size kalmış. Her türlü masrafınız olacaktır. Kafa motoru, malzemeler veya dış filtre.. Bana sorarsan taşınabilir olması ve temizliği açısından dış filtre bi tık daha rahat geliyor bana. Amaçları aynı olduğu için gerisi yine size kalmış. Bu habi için olmazsa olmazdır fakat ille de bu olsun demek bize düşmez. Kendince hepsinin artısı eksisi vardır. Bitli olarak limon, çınar, moss, tilki kuyruğu, su mercimeği gibi türleri araştırabilirsiniz. Kayalar ve bitkiler yavruların saklanması için çok iyi oluyor. Şimdiden hayırlı olsun, umarım yardım edebilmişimdir..
Balık Öneri
Bunun için öncelikle kendinizin cevap vermesi gereken sorular var. Öncelikle bitkili mi bitkisiz mi tank kurmak istiyorsunuz ve ya canlıyı seçip ona göre mi tank kurmak istiyorsunuz. Her canlı her ortamda yaşamıyor, siz o canlıya nasıl bir imkan sunacaksınız? Bahsettiğiniz hacimde hemen hemen beslemeyi amaçladığınız çoğu tür olur ancak sizin bunun için ayırdığınız bütçe ve ekipmanlarınız nelerdir?.. diye uzar. Karşısına geçtiğiniz zaman içinizi rahatlatan, keşke bu olsaydı demeyeceğiniz, sürekli bir sorun ile karşılaşmayacağınız bir tank kurmak başlangıçta biraz zaman, biraz ilgi, biraz bilgi ve imkan istiyor. Hocam balıklar bol, türler bol da siz nasıl bir şey istersiniz?[EDIT]Nihat Taşçı,2021-04-12 23:08:57[/EDIT]
Akvaryumum Uygun Mu ?
Bana sorarsan alan daraldığı sorun çıkabilir. Ayrıca yavrularda veya anaçlarda çıkan bir hastalık tüm tankı öldürebilir. Sıcaklık ve temizlik oran ve sıklığında da farklılıklar yapmanız gerekebilir. Bu tarz durumlarda müdahale etmeniz diğer balıklara zarar verebilir. Albino lepistes özen isteyen ve kolay hastalanabilen bir tür diye biliyorum. Beslediğim zamanlarda su değişimden yavru ayrımına kadar akvaryuma her müdahale ettiğimde bir sorunla karşılaşmıştım. Mevcut akvaryumun üzerine yavrular için ayrı bir tank koyabilirsiniz. Ayrıca ticari olarak gelişim yapacaksınız elinizde her zaman akvaryum bulunmalı ki tür özelliğini kaybetmemek için ortalama 2 haftalık olan balıklar dişi erkek olarak ayrılmalılar. Bu iş için yer ve zaman önemli etkenlerdir. Canlı kaybetmemek için uygun şartı hazırlayabilir veya hobi olarak doğal senkronizasyon sağlayarak göze hoş bir tank hazırlayabilirsiniz. Yanlış bir bilgim varsa lütfen düzeltin. Sağlıklı hobiler dilerim.
Yeşil Su
[QUOTE=xSHUSHx]

Ama içinde azot amonyak felan olması gerekmiyorumu bu yosunlar neyle beslencek.


Ama filtremdeki süngerde yararlı bakteriler yok mu onlar zarar görmez mi ?[/QUOTE]

Eğer süngerden su alacaksanız su değişimi yapmamalısınız. Suda kültür olduğu yeniden oluşacaktır. Süngeri yıkadığınızı farz edin. Süngeri çeşme suyuna tutmadığınız sürece bir sorun olmaz.[EDIT]Nihat Taşçı,2020-12-28 21:16:59[/EDIT]
Yeşil Su
Dip çekimi ile aldığınız suyun yetersiz kalması durumunda motorunuzun süngerini suya sıkarak destek sağlayabilirsiniz. Suyu güneş gören bir yere koyarsanız 1 hafta gibi bir sürede oluşacağını düşünüyorum. Ayrıca çöpçüler yedikleri kadar dışkı üretirler ve sanıldığının aksine balıkların pislikleriyle beslenmezler, bu yüzden besleme yaparken onlara yemin ulaştığından emin olmanız gerekir. Büyük ihtimalle motorunuzun etkisiyle temizlik gerçekleşmiş olmalı. Kolay gelsin size..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.