ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mussa
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
151
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Mayıs 2020 13:12
Son Ziyaret:
17 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
150 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Musa M
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1983
Yaş:
38
İl:
Çorum
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Musa Instagram: @balikvefish 216 lt, 160 lt, 96 lt, 34 lt.

SON 10 MESAJI

2 Metrelik Bitki Macerası
Hayırlı olsun, ölçü bitkili için alışık olunmadık kadar büyük. İnşallah bol bitki çeşidi olan rengarenk bir kurulum olur.
Otomatik Yemleme Makinesi Önerisi
Yemleme makinasının kafa kısmı suyun tam üstünde durmadığı için su buharının fazla etki edeceğini sanmıyorum. Bende bir ara 4 tane yemleme makinesi vardı, şu an 2 tane kaldı, 1 tanesi dijital göstergeli bir tanesi normal. Balıklarımı günde 1 defa yemliyorum genelde, dijital olanda bunu yapmak mümkün iken diğerinde standart 2 defa yemleme yapıyor.
Ben hem sıfır hem de ikinci el makineler kullandım. Sıfır aldığımda fiyat şu ana kıyasla epey uygundu. 150-180 TL arasına çok uygun temiz ikinci el cihazlar da bulunabilir isterseniz. Bunun için hem sitenin ilan kısmına hem de sarı site, letgo, dolap vb. yerlere bakılabilir.
Marka olarak, eheim, resun, dophin, hopar vb bilindik markaları seçmeniz daha iyi olur.

Bir Oscar Tankı Doğuyor
[QUOTE=OsmanSezen]Yaklaşık 3 yıl olan astronot besleme maceram artık bitti. 6 astronotla çıktığım yolu kazasız belasız hastalıksız tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Balıkları siteden bir hobici abimize sattım. Belki birilerine faydalı olur diye buraya tecrübelerimi tavsiyelerimi yazacağım.

- Astronot gerçekten sert bir tür ve tam anlamıyla kabadayı. Balıkların 6sı da aynı batımın yavruları olmasına rağmen aralarından iki tanesi diğerlerinden daha büyük oldu.(yaklaşık 40cm) Bu iki balık akvaryumun ağasıydı, bir canlının her fırsatta üstün olduğunu ispat etme ihtiyacı gerçekten kabadayılık.
-Küçük dalaşmalarla üstünlük kabul ettirilip sulh ortamı çok bozulmadan yaşantı devam etti uzunca bir süre. Ancak 6 balığın içinden birbirinden farklı 2 çift eş tuttu. ve akvaryumun 2 farklı köşesini sahiplendiler. eş tutamayan 2 balık ortada kaldı ve sırayla dayak yediler. İzlemesi enteresandı gerçekten. Birlikte büyüyen bu canlılar birbirlerine ölesiye saldırmaya başladılar son aylarda. O kadar büyük kavgalar oluyordu ki akvaryum kapaklı olmasına rağmen dışına su taşırıyorlardı. 550 litre hacimde dahi 6 astronot çok fazla arkadaşlar. Canlı yükü ve filtrasyon konusunda hiç sorun yaşamadım ancak kavga etmelerinin önünü de hiç alamadım.
- Özellikle parmağınızı ağızlarına alabilecek kadar büyüdüklerinde parmağınızı sokmayın. Dişleri dudaklarının gerisinde ve gerçekten keskin. Isırdıklarında kanatabiliyorlar.
- Akvaryumda 2 tane leopar vatozum vardı. Çocukluklarından beri beraber büyüdüler onlarla da. Hiç saldırmadılar. Ancak eş tutma muhabbetinden sonra vatozları paramparça ettiler. 2 vatozda 25-30 cm civarındaydı ve akvaryumdan yok oldular. bir gün içinde akvaryumda yüzen balık bir gün sonra tamamen yoktu. Kılçıklarına kadar yemişler.
-Gerçekten dayanıklı balıklar, uzun süre yemsiz bırakmak zorunda olduğum da oldu, aylarca su değişimi yapmadığımda. Tık demediler gerçekten.
- Sık gelen şikayet ama benimkiler dekorlara karşı hiç saldırgan olmadı. Kısa bir süre ısıtıcıya taktılar kafayı. Isıtıcıyı çıkarıp bir hafta sonra geri taktım. Bir daha ilişmediler.
- Yem çeşitliliği önemli, bol yiyen ve bol dışkılayan bir tür. Sürekli aynı yemi yerse dışkısı sağlıklı görünmemeye başlıyor.
-İlk bir yıl haftada 2 kez canlı un kurdu yediler. Boylanma konusunda oldukça etkili olduğunu tecrübe ettim.
-Un kurdu dışında canlı yem vermedim, ancak akvaryumda yutabilecekeleri boyda olan her şeyi yutuyorlar. Büyüdükçe hantallaşmalarına rağmen suya un kurdu attığım anda fişek gibi hareket ediyorlardı.
- 2 kez yumurta dizdiler. Heyecan vericiydi ama vatozlar canlarına okudu yumurtaların.
- Akvaryumun başına oturup doğal hareketlerini izleme hayaliniz varsa vazgeçin. Siz akvaryum civarında olduğunuz sürece cama yapışıp yem bekliyorlar. Doğal hallerini ancak 5-6 metre uzaktan izleyerek tecrübe edebildim.
-Çok akıllılar, ciddi anlamda çok akıllılar. Bir balıktan beklenmeyecek kadar akıllılar. Örnekler çok.
- Albino olanların görme yetisi daha kötü ve tahminim yemi göremediklerinden ötürü az beslendiğinden boyları daha küçük kaldılar(30 cm civarında)
- Bir daha besler miyim ? Beslediğime pişman değilim ama tekrar besleyeceğimi de sanmıyorum. Neden derseniz öncelikle elden çıkarması gerçekten zor. Almak isteyen çok kişi var ama bana tutup da 200 litrede bakacağım dedikleri an onlara vermedim. Bu kadar büyük akvaryumu olan ve bu akvaryumu 2-3 balığa tahsis edecek kişi sayısı gerçekten az. Bununla birlikte farklı hazlar sunsa dahi akvaryumda bu kadar sert bir tür beslemek benim çok da hoşuma gitmedi. Bir sonraki türüm daha barışçıl türler olacak buna kesinlikle eminim. Sert olması bir yere kadar tolere edilebilir ama dediğimi anlamak için gerçekten beslemeniz lazım. Arsız kabadayı oğlan çocuğu gibi davranıyorlar. Bir müddet sonra sıkılıyor insan bu durumdan.
-Dilerim okuyanlara tecrübelerim ışık tutucu olur. Sorulan soruları bilgim dahilinde ise cevaplayabilirim her zaman. Sağlıklı hobiler
[/QUOTE]

3 yıllık bir sürenin sonunda güncelleme yapmış olmanız ve tecrübelerinizi paylaşmanız takdire şayan. Özellikle yeni başlayan hobiciler ya da bu türe merakı olanlar için güzel bir başlangıç noktası olabilir. Akvaryum, balık bitki ya da ilgili herhangi bir konuda arama yaptığımda baktığım ilk yer genelde bu site oluyor, bazı konularda başlık olmasına rağmen ya altı boş oluyor ya da hiç başlık bulunmuyor. Bu konunun 3 yıllık bir tecrübe ile noktalanması çok güzel.
Boru (hortum) kirlenmesi
[QUOTE=RiaNW]Ben tek kullanımlık sarı bezlerden hortumun içine bir tık zor girecek ama içinde kalmıyacak kadar bir parça kopartıp hortumun içine tıkıyorum sonra hortumu musluğa dayayıp açıyorum suyu hepsini çıkartıyor. Bu teli falanda denedim en kolayı bu geldi. [/QUOTE]

En basit yöntem bu. Ben tuvalet kağıdından bir parça koparıp içine tıkıyorum ve sonra musluğu açıyorum. Ne varsa temizliyor.
Akadama Toprağı
[QUOTE=AquaticPlants]

Henüz deneyimleyemedim fakat yurt dışında sonuç alan ve kullanan oldukça büyük bir kitle var. Caridina karidesten çok anlamam ama teoride her türlü iş görebilecek kapasitede bir toprak olduğunu düşünüyorum. [/QUOTE]

Bana da mantıklı geldi aslında ama kararımı ufak bir indirim de denk gelince Tropica Soil'den yana kullandım.
Ama ilerde akvaryum/karides akvaryumu sayısını artırmaya karar verirsem denemek isterim.
Akadama Toprağı
[QUOTE=AquaticPlants]

İlginiz için çok teşekkür ederim hocam, içinde daha önce baktığım konular da var ama müsait zamanımda enine boyuna hepsini ince ince tekrardan detaylıca inceleyip not alacağım. Umarım kesin sonuçlara ulaşıp faydalı bir makale de yazarım bu konu hakkında. [/QUOTE]

Merhaba, Akadama ile ilgili bir sonuca varabildiniz mi.
Birkaç video izledikten sonra caridina akvaryumu için mantıklı gelmeye başladı bana.
Videolardan birinde ilk kurulumda su değişimi yapmanın çok da elzem olmadığı ama istenirse karides eklemeden önce bir miktar su değişimi yapılabileceği ifade edilmiş.
Videoda benibachi kullanılmış akvaryuma göre daha fazla verim alındığı belirtilmiş. Prl karides vardı videoda.
Ph Ve Tds Metre Önerisi
[QUOTE=kaanbalcı61]


Hepinize teşekkür ederim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229301/310520211339571.jpg[/IMG]
Şöyle bir ürün buldum ve sipariş ettim.Yorumlar ürünün fiyatına göre çok iyi olduğu kanaatinde.Umarım işime yarar.[/QUOTE]

Hayırlı olsun, krem renkli tds bende var.
Sarı renkli ph cihazının hassasiyetini merak ediyorum. Ürün elinize geçince test edip bilgi verebilirsiniz sevinirim.
Ph değeri bilinen hazır su ile vs denenebilir sanırım.
Ph Ve Tds Metre Önerisi
[QUOTE=fahri-]Adwanın uygun fiyatlı ürünleri var. Uygun fiyatlılardan çok hassas ölçümler beklemeyin. Ama sizi yanıltıcı çok büyük hatalı ölçümler de yapmaz.[/QUOTE]

Adwa ad12 modeli 300-350 TL civarı görünüyor. Daha kaliteli bir üst modeli mi var, ben göremedim.

Şöyle bir ürün de dikkatimi çekti:
AEK-Tech PH-686 4'ü 1 arada PH Metre TDS EC ve Sıcaklık Ölçer.
Bu çok amaçlı olduğu için daha mantıklı geldi ama ürün sanırım uygun fiyatlı tds cihazlarının (krem renkli) bir üst modeli. Yani kalitesi adwadan düşük galiba.
Nerite Salyangozu
Benim de yeşil nokta sorunu ile başım dertteydi. Ben de nerite almayı çok düşündüm ve araştırdım. Özellikle akvaryum içine bıraktıkları yumurtalar gözümü korkuttu, mangrove, yati veya camlardan kazımanın zor olacağına kanaat getirdim.
Bu nedenle forumda da olan bitkiseti nickli Ümit Bey'e spatula yaptırdım.
Ilk denemede yosunlar kayboldu. Fiziksel bir temizlik olduğu için muhtemelen yeniden karşıma çıkacaktır. Su değerlerini ve aydınlatmayı dengede tutmaya biraz daha özen göstereceğim.

Yine forumda ilanlarına denk geldiğim minyatür nerite de aklıma yatmıştı ancak tankta yer alan katil salyangozlara yem olurlar diye vaz geçtim. Minyatür neritelerin akvaryumda üreyebilmesi de avantaj.
Nokta yosununa faydası var diye biliyorum.
Konsol Akvaryum Taşır Mı?
Konsoldan ziyade ayakların çok güvenli görünmediğini söylemek isterim. Bizde biraz daha büyük boy aynalı konsol var, birgün eve geldiğimizde konsol ayağının kırıldığını ve yere oturduğunu gördük.
Konsol içinde de standart malzemeler vardı sadece.

Akvaryumun toplam hacmi fazla değil aslında. Ancak ben olsam riske girmezdim. Ayakları iptal edip konsolu yere oturtmak veya daha kısa ve sağlam ayaklarla değiştirmek belki işe yarayabilir.

Benim konsol resmini ekleyim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224151/290520211709281.jpg[/IMG][EDIT]Mussa,2021-05-29 17:10:34[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.