ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mussa
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
161
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Mayıs 2020 13:12
Son Ziyaret:
7 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
156 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Musa M
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1983
Yaş:
39
İl:
Çorum
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Musa Instagram: @balikvefish 216 lt, 96 lt (satışta), 96 lt Prl

SON 10 MESAJI

L144 Mavi Göz Tül Vatoz Günlüğüm
Maşallah tebrik ederim. L144'ler benim de ilk göz ağrılarımdı hem damızlık altı çift hem de yavrudan alıp büyütmüştüm. Damızlık çiftten aldığım ilk yavruların gelişim süreçlerini izlemek çok eğlenceliydi. Ben de maalesef ciddi kayıplar yaşadım. L144 çiftimi ve 3 damızlık altı dişiyi geçen ay Konya'ya gönderdim.
Akvaryumda 4-5 cm civarı aldığım siyah tül vatozlar var, onlar da damızlık ve damızlık altı oldular artık.
Geçenlerde akvaryum camında küçük bir yavru görünce küpü boşalttım, 15 civarı yavru aldım, birkaç tanesi de serbest geziyor. Genç çiftten ilk yavru olduğu için epey sevindim.
Akvaryumda 11 vatoz olduğu için sizinki gibi peş peşe yavrulama da görürüm belki [:)]
Ben genel olarak ilk 8-10 gün kendi haline bırakıp daha sonra küpü boşaltıyorum.
Hava Motorunun Sesi Nasıl Azaltılabilir?
Kendinden motorlu pipo filtre alma şansınız varsa deneyebilirsiniz.
Bende Dophin sf34 var, bana yeterince sessiz geliyor.
Akvaryum hacmine göre daha küçük boyutlu olanlar da tercih edilebilir.
90x40x40 İlk Hightech Bitkili Deneyimim
[QUOTE=Canopolos]

Aynen hocam bende vazgeçtim zaten saz bitkisinden. Arka planda hoş duracağı için düşünmüştüm ancak tüm akvaryumu saracağını bende sonradan öğrendim ve çıkarttım listemden. Uyarınız için çok teşekkür ederim. Peki subulata bitkisinde de aynı sorunu yaşar mıyım?[/QUOTE]

Subulata daha yavaş yayılan bir bitki olduğu için kontrol altına almak zor olmaz diye tahmin ediyorum.
Saz ile eş zamanlı gelen tek kök subulata ancak 2 ya da 3e çıkmış durumda :)
Yine de biraz daha araştırabilirsiniz, high tech akvaryumda sonuç biraz daha farklı olabilir. Ancak saz kadar arsız olacağını düşünmüyorum. yüksekliği de fazla artmadığı için daha güzel görünüyor.
90x40x40 İlk Hightech Bitkili Deneyimim
Kurulumunuz hayırlı olsun, akvaryumun da maşallahı var.
Saz bitkisi düşündüğünüz için yazmak istedim. Ben low-tech akvaryuma ekmiştim (hagen-lav kırığı, T8 florasan) ama inanılmaz bir şekilde çoğaldı ve tabanın çoğunu kapladı.
Toprağı sökmemek adına genelde köklü bir şekilde bitki çıkarmıyorum bu nedenle arttıkça arttı :)
Bu konuyu dikkate almanızı öneririm. Güzelim high-tech akvaryumda saza gerek olmayabilir.
Jbl Novostation Yemleme Yüzüğü Tanıtımı
Hayırlı olsun güzel bir aparat ve faydalı bir tanıtım olmuş.
Vakti zamanında ben de araştırmış ancak maliyetten dolayı almamıştım. 3 akvaryum için maliyet fazla olacağı için işimi hava hortumu ve bir ara da strafor köpük keserek halletmiştim.
Şu anda onlardan da vazgeçtim, yemler serbest yüzüp akvaryuma dağılıyor. Bunu da akvaryumdaki canlı sayısı fazla olduğu için tercih ediyorum. Cory'ler ve bazı diğer çekingen balıklar akvaryumun ön camına fazla yaklaşmak istemiyor, yaklaşsa bile en ufak bir harekette tedirgin oluyor. Yem dağılınca arkalarda bile olsa balıklar bulup yiyordur diye tahmin ediyorum. Ayrıca salyangoz ve vatozlar da akvaryumu karış karış dolaştıkları için kirlilik endişem fazla kalmıyor.
Meleklerim Nihayet Yumurtladı
Tebrik ederim. İlk yavru sonrası tekrar yumurtlama oldu mu? Yavruların çoğunun ilk ayı atlatması da takdire şayan.
Melek balıkları benim de çok sevdiğim ancak avcı olmaları ve lepistes/endler yavrularını ve kiraz karidesleri amansızca tüketmeleri nedeniyle akvaryumdan uzaklaştırmak zorunda kaldığım balıklar.
Benim 4 melekten 2 tanesi eş tutmuş ve 4 defa (10 gün arayla) yumurtlamıştı, ilk sefer saz yaprağı üzerine daha sonra ise hep iç filtre üzerine. Yumurtaları ayırmadığım için ve nedense her seferinde yavru göremeden tamamını yediler.
Karma tankıma yeniden melek eklesem mi diye ara ara düşünüyorum.
2 Metrelik Bitki Macerası
Hayırlı olsun, ölçü bitkili için alışık olunmadık kadar büyük. İnşallah bol bitki çeşidi olan rengarenk bir kurulum olur.
Otomatik Yemleme Makinesi Önerisi
Yemleme makinasının kafa kısmı suyun tam üstünde durmadığı için su buharının fazla etki edeceğini sanmıyorum. Bende bir ara 4 tane yemleme makinesi vardı, şu an 2 tane kaldı, 1 tanesi dijital göstergeli bir tanesi normal. Balıklarımı günde 1 defa yemliyorum genelde, dijital olanda bunu yapmak mümkün iken diğerinde standart 2 defa yemleme yapıyor.
Ben hem sıfır hem de ikinci el makineler kullandım. Sıfır aldığımda fiyat şu ana kıyasla epey uygundu. 150-180 TL arasına çok uygun temiz ikinci el cihazlar da bulunabilir isterseniz. Bunun için hem sitenin ilan kısmına hem de sarı site, letgo, dolap vb. yerlere bakılabilir.
Marka olarak, eheim, resun, dophin, hopar vb bilindik markaları seçmeniz daha iyi olur.

Bir Oscar Tankı Doğuyor
[QUOTE=OsmanSezen]Yaklaşık 3 yıl olan astronot besleme maceram artık bitti. 6 astronotla çıktığım yolu kazasız belasız hastalıksız tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Balıkları siteden bir hobici abimize sattım. Belki birilerine faydalı olur diye buraya tecrübelerimi tavsiyelerimi yazacağım.

- Astronot gerçekten sert bir tür ve tam anlamıyla kabadayı. Balıkların 6sı da aynı batımın yavruları olmasına rağmen aralarından iki tanesi diğerlerinden daha büyük oldu.(yaklaşık 40cm) Bu iki balık akvaryumun ağasıydı, bir canlının her fırsatta üstün olduğunu ispat etme ihtiyacı gerçekten kabadayılık.
-Küçük dalaşmalarla üstünlük kabul ettirilip sulh ortamı çok bozulmadan yaşantı devam etti uzunca bir süre. Ancak 6 balığın içinden birbirinden farklı 2 çift eş tuttu. ve akvaryumun 2 farklı köşesini sahiplendiler. eş tutamayan 2 balık ortada kaldı ve sırayla dayak yediler. İzlemesi enteresandı gerçekten. Birlikte büyüyen bu canlılar birbirlerine ölesiye saldırmaya başladılar son aylarda. O kadar büyük kavgalar oluyordu ki akvaryum kapaklı olmasına rağmen dışına su taşırıyorlardı. 550 litre hacimde dahi 6 astronot çok fazla arkadaşlar. Canlı yükü ve filtrasyon konusunda hiç sorun yaşamadım ancak kavga etmelerinin önünü de hiç alamadım.
- Özellikle parmağınızı ağızlarına alabilecek kadar büyüdüklerinde parmağınızı sokmayın. Dişleri dudaklarının gerisinde ve gerçekten keskin. Isırdıklarında kanatabiliyorlar.
- Akvaryumda 2 tane leopar vatozum vardı. Çocukluklarından beri beraber büyüdüler onlarla da. Hiç saldırmadılar. Ancak eş tutma muhabbetinden sonra vatozları paramparça ettiler. 2 vatozda 25-30 cm civarındaydı ve akvaryumdan yok oldular. bir gün içinde akvaryumda yüzen balık bir gün sonra tamamen yoktu. Kılçıklarına kadar yemişler.
-Gerçekten dayanıklı balıklar, uzun süre yemsiz bırakmak zorunda olduğum da oldu, aylarca su değişimi yapmadığımda. Tık demediler gerçekten.
- Sık gelen şikayet ama benimkiler dekorlara karşı hiç saldırgan olmadı. Kısa bir süre ısıtıcıya taktılar kafayı. Isıtıcıyı çıkarıp bir hafta sonra geri taktım. Bir daha ilişmediler.
- Yem çeşitliliği önemli, bol yiyen ve bol dışkılayan bir tür. Sürekli aynı yemi yerse dışkısı sağlıklı görünmemeye başlıyor.
-İlk bir yıl haftada 2 kez canlı un kurdu yediler. Boylanma konusunda oldukça etkili olduğunu tecrübe ettim.
-Un kurdu dışında canlı yem vermedim, ancak akvaryumda yutabilecekeleri boyda olan her şeyi yutuyorlar. Büyüdükçe hantallaşmalarına rağmen suya un kurdu attığım anda fişek gibi hareket ediyorlardı.
- 2 kez yumurta dizdiler. Heyecan vericiydi ama vatozlar canlarına okudu yumurtaların.
- Akvaryumun başına oturup doğal hareketlerini izleme hayaliniz varsa vazgeçin. Siz akvaryum civarında olduğunuz sürece cama yapışıp yem bekliyorlar. Doğal hallerini ancak 5-6 metre uzaktan izleyerek tecrübe edebildim.
-Çok akıllılar, ciddi anlamda çok akıllılar. Bir balıktan beklenmeyecek kadar akıllılar. Örnekler çok.
- Albino olanların görme yetisi daha kötü ve tahminim yemi göremediklerinden ötürü az beslendiğinden boyları daha küçük kaldılar(30 cm civarında)
- Bir daha besler miyim ? Beslediğime pişman değilim ama tekrar besleyeceğimi de sanmıyorum. Neden derseniz öncelikle elden çıkarması gerçekten zor. Almak isteyen çok kişi var ama bana tutup da 200 litrede bakacağım dedikleri an onlara vermedim. Bu kadar büyük akvaryumu olan ve bu akvaryumu 2-3 balığa tahsis edecek kişi sayısı gerçekten az. Bununla birlikte farklı hazlar sunsa dahi akvaryumda bu kadar sert bir tür beslemek benim çok da hoşuma gitmedi. Bir sonraki türüm daha barışçıl türler olacak buna kesinlikle eminim. Sert olması bir yere kadar tolere edilebilir ama dediğimi anlamak için gerçekten beslemeniz lazım. Arsız kabadayı oğlan çocuğu gibi davranıyorlar. Bir müddet sonra sıkılıyor insan bu durumdan.
-Dilerim okuyanlara tecrübelerim ışık tutucu olur. Sorulan soruları bilgim dahilinde ise cevaplayabilirim her zaman. Sağlıklı hobiler
[/QUOTE]

3 yıllık bir sürenin sonunda güncelleme yapmış olmanız ve tecrübelerinizi paylaşmanız takdire şayan. Özellikle yeni başlayan hobiciler ya da bu türe merakı olanlar için güzel bir başlangıç noktası olabilir. Akvaryum, balık bitki ya da ilgili herhangi bir konuda arama yaptığımda baktığım ilk yer genelde bu site oluyor, bazı konularda başlık olmasına rağmen ya altı boş oluyor ya da hiç başlık bulunmuyor. Bu konunun 3 yıllık bir tecrübe ile noktalanması çok güzel.
Boru (hortum) kirlenmesi
[QUOTE=RiaNW]Ben tek kullanımlık sarı bezlerden hortumun içine bir tık zor girecek ama içinde kalmıyacak kadar bir parça kopartıp hortumun içine tıkıyorum sonra hortumu musluğa dayayıp açıyorum suyu hepsini çıkartıyor. Bu teli falanda denedim en kolayı bu geldi. [/QUOTE]

En basit yöntem bu. Ben tuvalet kağıdından bir parça koparıp içine tıkıyorum ve sonra musluğu açıyorum. Ne varsa temizliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.