ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Tustwis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
90
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Temmuz 2020 11:13
Son Ziyaret:
54 dakika önce
Toplam Mesaj:
64 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
39 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen SERDAROĞLU
Doğum Tarihi:
06 Mayıs 1999
Yaş:
22
İl:
Samsun
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alperen SERDAROĞLU

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Kum Seçimi
[QUOTE=AquaAqua]

Bütçe varsa hic manado hagen sularında yüzmeyin, aktif toprak alın geçin derim. 1 kere alıyorsunuz tam alıyorsunuz ve kafanız rahat. Bu hobide ucuza kactikca pahaliya patlıyor. Soil alın 2 3 sene arkaniza bakmayin. Kendim en altta file icinde lav kırıgı onun ustune aktif toprak kullaniyorum. Substrat olmadan. Misket gubre olmadan. En temizi boyle oluyor. Bulabilirseniz Ada amazonia yeşil paket, yoksa tropica o da yoksa neo compact soil alınabilir... neo soil besin açısından daha ağir en az iki ay boyunca her hafta %50 dip cekimi oneriliyor. Kendim de Tropica soil kullanıyorum. [:)] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224636/030920210735491.jpg[/IMG][/QUOTE]

Dediğiniz gibi soil almayı düşünüyordum. İnternette baktığımda çoğu tükenmişti. Yaşadığım ilde bütün petshoplara sordum ama hiç birinde istediklerim yoktu. Sonra Jbl manado ve Jbl aquabasis plusı buldum. Doğrusunu söylemek gerekirse. İkisini internet fiyatının çok altında buldum. 25 lt manado ve 5 lt aquabasis aldım. Alt kısma şimdi 750 Gr Jbl florapol almayı düşünüyorum. Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Ama dediğiniz gibi soil bulabilirsem ortanca tankıma soil alacağım.
Tetra Üretim Maceram
Tetralar bu ara artemia yüzünden aşırı hareketli. Kongoların amazon kılıcının üstüne yumurtlamalarını görünce hem sevindim hem üzüldüm. Diğer türden tetralar yumurtaları hemen yemeye başlıdı. Bende mop yapmaya karar verdim. Balıklar 1-2 gün mopa alışamadı. Yakınına bile gelmiyordu. Bu sabah Akvaryumun ışığını açmadan önce balıkların mopun içinde hareketleri dikkatimi çekti. Bütün balıklar mopun içine giriyordu. Mopu aldığımda geç olduğunu fark ettim. Yumurtalardan iz bile bulamadım derken bu 9 tanesini fark ettim. Sekizinin içi dolu yarına yavrular yüzmeye başlar.

(Çok belli olmasa da kongo yumurtalarım)


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/040920211550431.jpg[/IMG][EDIT]Tustwis,2021-09-04 15:50:47[/EDIT]

Şunu öğrendim. Bunun hakkında hiçbir şey yazmamışım. Bitkisi yoğun akvaryumlarda daha fazla ama her bitkili akvaryumda infusoria varmış. Filtre temiliği yaparken veya sump temizliği yaparken çıkan atık suyu yeşil su üretmek için güneş alan bir köşeye koydum. Sumpın içinde 1-2 tane infusoriayı ışık tutuğumda görüyordum. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra yeşil suyu kontrol ettiğimde içerisi infusoria doluydu. Birde fitoplanktonlarda da artış vardı. Balık üretmeye yakın yeşil suyu bir akvaryuma boşalttım. Üstüne 1-2 gün arayla ana tankımdaki sudan aşıladım. Altta kalan tortuları atmadım. Tetra yavruları için yararlı bakteri üretiyormuş. Bunu yabancı bir kaynakta okumuştum. Kendimce bir deneme yaptım. Yavrular yumurtadan çıktıkları gün 10 tanesini bu kültürün içine koydum. Diğer kalanlar üretim tankımda kaldı.( Yavruları kültüre alışmaları için su aşıladım ). Üretim tankına her gün artemia verdim. Diğer tanka hiç ellemedim. 6 gün sonra şunu gördüm. Yeşil suyun içinde olan yavrularımdan 4 tanesi hayatta kalabilmiş ama üretim tankındakilerin 2 katı olmuş. Üretim tankındakiler daha yeni yeni büyüyor. Yeşil suda olan yavrular onlara baya fark attı.Üretim tankım(67 lt).Yeşil Su(7 lt).Boy farkını şöyle izah edim [:D]. Üretim tankımdaki yavruları kamera 10x de zor algılayıp çektim. Yeşil suda olanları 6x te direk algıladı.

Üretim tankındaki yavrular:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/040920211631371.jpg[/IMG]Yeşil sudaki yavrular:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/040920211631581.jpg[/IMG]

Yazımı olabildiğince kısa tutmaya çalıştım. Eksik noktalarım olabilir. İyi hobiler dilerim
Bitkili Akvaryum Kum Seçimi
Akvaryum ölçüleri:100x45x50(16cm sumptan dolayı kaybım var)
Alacağım yerin ölçüsü 84x40x50

Asıl amacım bu akvaryumu biyotop yapmaktı. Ama türlerden dolayı bitkili akvaryum oldu. Akvaryumun yıllara göre değişimi hiç hoşuma gitmemeye başladı. Bitkilerim yavaştan erimeye başladı sonra hepsi gitti. İlk akvaryumumu kurduğumda hiç araştırma yapmayıp olabildiğince petshoplara sorarak kum aldım ve sonuçlarına şuan katlanıyorum. Şuan akvaryumdaki kumlarım neyin markası olduğu belli olmayan ucuz hagen kum diğeride lav kırığı ve lav taşı. Hagen ve lav kırığı yüzünden akvaryumda hiç vatoz türü ve cory türü besleyemedim. Balıklar max 1 ay yaşadılar sonra hepsi telef oldu.

Uzatmadan sizi de yormayarak biraz araştırma yaptım:(Yanlış araştırmış olabilirim)

tropica soil- deseller soil- jbl manado sırasıyla kum almayı düşünüyorum. Ama fiyat olarak biraz beni zorluyor.
Bu kumları alırsam akvaryuma hepsinden kaçar lt almalıyım?(Jbl manadoyu ucuza 25 lt lik buldum.)
Bunlardan daha ucuza yapılabilen var ise ne yapabilirim?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Akvaryumumun ilk hali.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/010420211437351.jpg[/IMG]

Akvaryumun Son hali:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/290820212329211.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/290820212329331.jpg[/IMG]
Tetra Üretim Maceram
Güncellemeyeli uzun bir süre geçmiş. Bütün yavrularımı kaybettim. Yeniden denemek için zamanım olmamıştı. Vakit bulunca yeniden denedim ve sonucu eskisinin daha iyisi oldu.
5 günlük yavrularım. Eski yavrularımdan aldığım derslerle devam ediyoruz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/290820212256131.jpg[/IMG]
Transgenetik Tetra Adet
-Öncelikle yavrular için infusoria kültürü hazırlamınızı öneririm. Yavrular çıktıklarında yemleri hazırda bulunsun. Damızlık olgunluğa gelmiş balıklarımı 5 gün boyunca artemia ile besledim. Dişilerin karnının yavaş yavaş şiştiğini fark edersiniz. 5. günün sonunda balıklarımızı son kez sabah artemia ile besledim ve akşam hava karardığında ışığı kapatıp balıklar sakinleştiğinde yakaladım ve üretim tankıma koydum. Balıklar üretim tankına dışkılamasın diye akşam beslemedim. Üretim tankına ilk başta bir dişi iki erkek attım. Deneme amaçlı yaptığım için bu sayıyla denedim. Deneyimlerim sonucu çok fazla sayıda atınca boş yumurta sayısının fazla olduğunu fark ettim. Size önerim bir dişiye iki erkek şeklinde yapmanızdır. Üretim tankında balıkların yumurtasını yememesi için tankın altına sineklik benzeri tel koydum. Balıklar rahat etsin diye yoğun bitki(ben moss ve jave fern) koydum.

-Isıtıcıyı 26 dereceye ayarladım. Akvaryum üstünü bence kapatın toz vs olmaması için hemde su buharlaşması az olsun diye. Üstünü kapattıktan sonra loş bir ortam sağlamak için akvaryum üstünü havlu vb bir örtüyle kapamak lazım. Ben kapağın üstünü kapattım. Işık girebilecek loş bir ortam yaratmak gerekiyor. Balıklar loş ortamda yumurtluyor.

-Akşam koyduğunuz balıklar (ben kışın balıklarımı ürettiğim için sabah 6 ya doğru hava aydınlanıyordu) sabahın ilk saatlerinde yumurtlamaya başlıyor. Yumurtalama bittikten sonra aynı gün öğlene doğru balıklarınızı almalısınız . Balıklar yumurtadan çıktıktan sonra kesinlikle ilk beş gün ışık altında bakmamalısınız ışığa çok duyarlılar. Yaptığınız infusoria kültürünü her gün şırınga yardımıyla (1 şırınga dolusu) akvaryuma eklemelisiniz. Her gün su değişimi yapmalısınız (%15). Su değişimini balıkların hızlı büyümesi ve su dengesini bozmamak için yapıyoruz. Su değişimi beyaz bardakla veya kapla yapın bence çünkü fark etmeden içinde yavru balık kalabiliyor. 5. günün sonunda yavruları artemia ile beslemeye başlayabilirsiniz. Her gün artemia vermelisiniz. Çünkü balıklar deneyimlediğim kadarıyla canlı yeme tepki veriyorlar. Belli bir boyuta gelince katı yem verebilirsiniz (ben 20 . gününde vermeye başladım). Yemlerinizi ezerek vermenizi öneririm.
Bunlar benim deneyimlerim sonucunda elde ettiğim bilgilerdir. Kesin doğrudur diyemiyorum. Yanlışlarım varsa forumdaki diğer üyeler yardımcı olabilirler.

Not olarak:
-Üretim tankındaki suya ben %20-25 yağmur suyu koyuyorum.
-Su değişimi yaptığınız su kesinlikle dinlenmiş su olması lazım.
-Yavrular yumurtadan çıktıktan sonraki 4. günde artemialarını hazırlamalısınız. Çıkması 1 günü buluyor.
-Damızlıkları üretim tankından aldıktan sonra suya metilen mavisi damlatabilirsiniz. Yumurtaların mantarlaşmasını önler.
-Artemia verdikten sonra fazla yem atarsınız su dengesi bozulabilir. Bunun için akvaryuma adi salyangoz atmanızı öneririm. Balıklara zararı yoktur. Yavruları yediğini hiç görmedim tek yediği yavru ölü yavrudur.
-Yüzey bitkisi koyarsanız (su mercimeği gibi) yavru balıklar rahat eder.
- Damızlık balıkların alanlarını dar tutarsanız çok iyi olur. Çünkü erkek balık kovalarken yorulup yumurtaları az dölleyebiliyor.


En güzel fotoğraflarınızı gösterin

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919381.jpg[/IMG]

40 günlük bebeler.
Tetra Üretim Maceram
40 Gün geçti yavrular ebeveynlerine benzemeye başladılar. Akvaryumda yavrulukta durdukları için galiba çok büyüyemediler. Phantomların biraz boyalandığını fark ettim. Aklıma ikisini de aynı akvaryumda büyütmek geldi. Canice gelebilir ama black tetraların içine 1 haftalık 2-3 tane phantom yavrusu attım. 1 gün aç bıraktım balıkları. Ertesi gün phantom yavrularının sayısı değişmeyince Blackleri tetraları phantomların yanına koydum. Sadece artemialara tepki veriyorlar. Şuanlık bir sıkıntı yok.

40 günlük biraz küçük kalmış yavrularımın net olarak çekebildiğim birkaç tanesi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919381.jpg[/IMG]

Videodan bir kesinti biraz bulanık çıkmış olabilir kusura bakmayın. Phantomlar blacklerin boy farkı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211923401.jpg[/IMG][EDIT]Tetvaryum,2021-05-11 19:25:47[/EDIT]
Katarakt Benzeri Hastalık
Hastalık belirtileri: Gözlerin üzerindeki beyaz benekler
Akvaryum kapasitesi (litre): 255lt
Bilinen tüm su değerleri: 26 °C , 6-7 pH
İlaç kullandıysanız isimleri ve miktarları: Şuana kadar hiçbir ilaç kullanmadım
Ölçüler: 100x40x55
Filtrasyon ve Işıklandırma: İç Sump ve full spectrum led armatür

Diğer bilgiler: Herkese merhabalar. Geçen hafta sınav haftam olduğu için akvaryumla biraz ilgilenemedim. Sınavlar biter bitmez su değişimini ve dip çekimini yaptım. Dip çekimini yaparken mavi kral tetramın gözünde bir farklılık fark ettim. Katarakt benzeri gözlerinin üstünde beyaz benek fark ettim. Bu rahatsızlık akvaryumdaki diğer balıkların hiçbirinde yok. Tek balığımda var. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sorunu sizce nedir ? (Şuan tam olarak gözünü kaplamış değil. Elimi cam götürdüğümde yem yemek için yüzeye geliyor. Yemi bulup yiyebiliyor.)

(2.Fotoğrafta yansıma gibi görünmüş ama dediğim rahatsızlığın ta kendisi)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/060520211852551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/060520211853091.jpg[/IMG]

Black Phantom Tetra
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/300420212248341.jpg[/IMG]

3. Gün doldu infusoriaya devam
Black Phantom Tetra
Black Phantomlardan da yavru alabildim... Yavrular tahmin ettiğimden oldukça küçük. Neon yavrularıyla neredeyse aynı ölçüde. Üretmek isterseniz tek tavsiyem 1-1 2-1 olarak üretmeniz. Ya ben hata yaptım ya da yumurtaları bu sefer erkekler dölleyemedi. 3 dişi 2 erkekle üretmeye çalıştım. 2-1 (2 erkek 1 dişi) atmak istedim ama 3 dişimde yumurtadan çatlayacaktı. 2-1'i de biraz istemiyordum. Erkeklerin ikisi de aşırı otoriter. Dişiler için baya kavga ediyorlardı. Birbirine zarar vermesin diye 3 dişi 2 erkekle denedim. Sonuç biraz hüsran oldu. Sabah baktığımda akvaryum tabanında tahminen 400-500 arasında yumurtayla karşılaştım. Bu 400-500 yumurtanın sadece 50 kadarı döllenebilmiş. Bir sonrakinde ya 1-1 yapacağım ya da riske girip 2-1 yapacağım.

Yavruların 2. günü: (İnfusoria vermeye başlıyorum)[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/270420210808341.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/270420210808411.jpg[/IMG]

4-5 gün kadar ışığı daha açmayacağım. 1 hafta sonra son hallerini buraya atarım.[EDIT]Tetvaryum,2021-04-27 08:14:50[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 243 Online Kullanıcı, 132 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.