ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Tustwis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
89
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Temmuz 2020 11:13
Son Ziyaret:
21 Saat 53 Dakika önce
Toplam Mesaj:
59 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
44 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen SERDAROĞLU
Doğum Tarihi:
06 Mayıs 1999
Yaş:
22
İl:
Samsun
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alperen SERDAROĞLU

SON 10 MESAJI

Transgenetik Tetra Adet
-Öncelikle yavrular için infusoria kültürü hazırlamınızı öneririm. Yavrular çıktıklarında yemleri hazırda bulunsun. Damızlık olgunluğa gelmiş balıklarımı 5 gün boyunca artemia ile besledim. Dişilerin karnının yavaş yavaş şiştiğini fark edersiniz. 5. günün sonunda balıklarımızı son kez sabah artemia ile besledim ve akşam hava karardığında ışığı kapatıp balıklar sakinleştiğinde yakaladım ve üretim tankıma koydum. Balıklar üretim tankına dışkılamasın diye akşam beslemedim. Üretim tankına ilk başta bir dişi iki erkek attım. Deneme amaçlı yaptığım için bu sayıyla denedim. Deneyimlerim sonucu çok fazla sayıda atınca boş yumurta sayısının fazla olduğunu fark ettim. Size önerim bir dişiye iki erkek şeklinde yapmanızdır. Üretim tankında balıkların yumurtasını yememesi için tankın altına sineklik benzeri tel koydum. Balıklar rahat etsin diye yoğun bitki(ben moss ve jave fern) koydum.

-Isıtıcıyı 26 dereceye ayarladım. Akvaryum üstünü bence kapatın toz vs olmaması için hemde su buharlaşması az olsun diye. Üstünü kapattıktan sonra loş bir ortam sağlamak için akvaryum üstünü havlu vb bir örtüyle kapamak lazım. Ben kapağın üstünü kapattım. Işık girebilecek loş bir ortam yaratmak gerekiyor. Balıklar loş ortamda yumurtluyor.

-Akşam koyduğunuz balıklar (ben kışın balıklarımı ürettiğim için sabah 6 ya doğru hava aydınlanıyordu) sabahın ilk saatlerinde yumurtlamaya başlıyor. Yumurtalama bittikten sonra aynı gün öğlene doğru balıklarınızı almalısınız . Balıklar yumurtadan çıktıktan sonra kesinlikle ilk beş gün ışık altında bakmamalısınız ışığa çok duyarlılar. Yaptığınız infusoria kültürünü her gün şırınga yardımıyla (1 şırınga dolusu) akvaryuma eklemelisiniz. Her gün su değişimi yapmalısınız (%15). Su değişimini balıkların hızlı büyümesi ve su dengesini bozmamak için yapıyoruz. Su değişimi beyaz bardakla veya kapla yapın bence çünkü fark etmeden içinde yavru balık kalabiliyor. 5. günün sonunda yavruları artemia ile beslemeye başlayabilirsiniz. Her gün artemia vermelisiniz. Çünkü balıklar deneyimlediğim kadarıyla canlı yeme tepki veriyorlar. Belli bir boyuta gelince katı yem verebilirsiniz (ben 20 . gününde vermeye başladım). Yemlerinizi ezerek vermenizi öneririm.
Bunlar benim deneyimlerim sonucunda elde ettiğim bilgilerdir. Kesin doğrudur diyemiyorum. Yanlışlarım varsa forumdaki diğer üyeler yardımcı olabilirler.

Not olarak:
-Üretim tankındaki suya ben %20-25 yağmur suyu koyuyorum.
-Su değişimi yaptığınız su kesinlikle dinlenmiş su olması lazım.
-Yavrular yumurtadan çıktıktan sonraki 4. günde artemialarını hazırlamalısınız. Çıkması 1 günü buluyor.
-Damızlıkları üretim tankından aldıktan sonra suya metilen mavisi damlatabilirsiniz. Yumurtaların mantarlaşmasını önler.
-Artemia verdikten sonra fazla yem atarsınız su dengesi bozulabilir. Bunun için akvaryuma adi salyangoz atmanızı öneririm. Balıklara zararı yoktur. Yavruları yediğini hiç görmedim tek yediği yavru ölü yavrudur.
-Yüzey bitkisi koyarsanız (su mercimeği gibi) yavru balıklar rahat eder.
- Damızlık balıkların alanlarını dar tutarsanız çok iyi olur. Çünkü erkek balık kovalarken yorulup yumurtaları az dölleyebiliyor.


En güzel fotoğraflarınızı gösterin

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919381.jpg[/IMG]

40 günlük bebeler.
Tetraları Üretip Kazanç Elde Edilebilir Mi?
40 Gün geçti yavrular ebeveynlerine benzemeye başladılar. Akvaryumda yavrulukta durdukları için galiba çok büyüyemediler. Phantomların biraz boyalandığını fark ettim. Aklıma ikisini de aynı akvaryumda büyütmek geldi. Canice gelebilir ama black tetraların içine 1 haftalık 2-3 tane phantom yavrusu attım. 1 gün aç bıraktım balıkları. Ertesi gün phantom yavrularının sayısı değişmeyince Blackleri tetraları phantomların yanına koydum. Sadece artemialara tepki veriyorlar. Şuanlık bir sıkıntı yok.

40 günlük biraz küçük kalmış yavrularımın net olarak çekebildiğim birkaç tanesi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211919381.jpg[/IMG]

Videodan bir kesinti biraz bulanık çıkmış olabilir kusura bakmayın. Phantomlar blacklerin boy farkı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/110520211923401.jpg[/IMG][EDIT]Tetvaryum,2021-05-11 19:25:47[/EDIT]
Katarakt Benzeri Hastalık
Hastalık belirtileri: Gözlerin üzerindeki beyaz benekler
Akvaryum kapasitesi (litre): 255lt
Bilinen tüm su değerleri: 26 °C , 6-7 pH
İlaç kullandıysanız isimleri ve miktarları: Şuana kadar hiçbir ilaç kullanmadım
Ölçüler: 100x40x55
Filtrasyon ve Işıklandırma: İç Sump ve full spectrum led armatür

Diğer bilgiler: Herkese merhabalar. Geçen hafta sınav haftam olduğu için akvaryumla biraz ilgilenemedim. Sınavlar biter bitmez su değişimini ve dip çekimini yaptım. Dip çekimini yaparken mavi kral tetramın gözünde bir farklılık fark ettim. Katarakt benzeri gözlerinin üstünde beyaz benek fark ettim. Bu rahatsızlık akvaryumdaki diğer balıkların hiçbirinde yok. Tek balığımda var. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sorunu sizce nedir ? (Şuan tam olarak gözünü kaplamış değil. Elimi cam götürdüğümde yem yemek için yüzeye geliyor. Yemi bulup yiyebiliyor.)

(2.Fotoğrafta yansıma gibi görünmüş ama dediğim rahatsızlığın ta kendisi)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/060520211852551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/060520211853091.jpg[/IMG]

Black Phantom Tetra
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/300420212248341.jpg[/IMG]

3. Gün doldu infusoriaya devam
Black Phantom Tetra
Black Phantomlardan da yavru alabildim... Yavrular tahmin ettiğimden oldukça küçük. Neon yavrularıyla neredeyse aynı ölçüde. Üretmek isterseniz tek tavsiyem 1-1 2-1 olarak üretmeniz. Ya ben hata yaptım ya da yumurtaları bu sefer erkekler dölleyemedi. 3 dişi 2 erkekle üretmeye çalıştım. 2-1 (2 erkek 1 dişi) atmak istedim ama 3 dişimde yumurtadan çatlayacaktı. 2-1'i de biraz istemiyordum. Erkeklerin ikisi de aşırı otoriter. Dişiler için baya kavga ediyorlardı. Birbirine zarar vermesin diye 3 dişi 2 erkekle denedim. Sonuç biraz hüsran oldu. Sabah baktığımda akvaryum tabanında tahminen 400-500 arasında yumurtayla karşılaştım. Bu 400-500 yumurtanın sadece 50 kadarı döllenebilmiş. Bir sonrakinde ya 1-1 yapacağım ya da riske girip 2-1 yapacağım.

Yavruların 2. günü: (İnfusoria vermeye başlıyorum)[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/270420210808341.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/270420210808411.jpg[/IMG]

4-5 gün kadar ışığı daha açmayacağım. 1 hafta sonra son hallerini buraya atarım.[EDIT]Tetvaryum,2021-04-27 08:14:50[/EDIT]
Sumpın İçindeki Yavrular Ne Yapmalıyım ?
Tekrardan herkese merhabalar. Bugün kötü haberin üstüne iyi haberler almaya başladım. Geçtiğimiz günlerde buradaki forumlarda okuduğum kadarıyla sump içinde yavru bulanlar oluyordu. Benim balıklarda bu ara aktif olduğundan bir bakasım geldi. Sumpın içinde gözle görülecek şekilde infusoria olduğunu gördüm. Dikkatli baktığımda sumpın içinde yumurtları gördüm. Bazıları cama yapışmış bazıları ısıtıcıya yapışmıştı. İçleri doluydu. Şimdi baktığımda sumpın içi yavru kaynıyor. Galiba balıklar dün yumurtladı yakalayamadım... Ayriyeten 15 lt küçük bir tankım var. Üretmekte olduğum werneriler bu tankta bulunuyor. Onlarda yakında yumurtlar. Ondan başka bir yere alamıyorum... Akvaryum 255 lt ama yaptırdığım yer 300 litreye yeticek motor koymuştu. Akıntım yavrulara göre fazla yüksek. Yumurtaları görünce motorun fişini çektim. Eve geldiğimde yavrularla karşılaştım. Motor etki eder mi diye açtığımda yavrular direk motor kısmına doğru çekiliyordu. Şuan ne yapıcağımı bilmiyorum. Sizce yavruları sumpta mı bırakayım yoksa ayrı bir kaba mı koyayım ? (Sumpın içi şansıma infusoria dolu)
Sürekli Ölen Corydoraslar
Kum değişikliğine gidesim vardı bu da sebebi oldu. Herkesin güzel yorumları için teşekkür ederim.[EDIT]Tetvaryum,2021-04-17 11:56:59[/EDIT]
Sürekli Ölen Corydoraslar
Herkese tekrardan merhabalar. Bu konuyu uzun zamandır açmak istiyorum. Bu akvaryumuma abartısız 20 tane corydoras aldım. İlk kurduğumda sadece 2 tane damızlık boyda erkeğim vardı. Tek uzun yaşanlar onlardı. Onlarıda birini bu hafta diğerini 2 hafta önce kaybettim. Bunlar iki cory dışında aldığım corylerin hepsi 1 hafta veya 1 ay dayanıyorlardı. Akvaryumda sadece corydoraslarım ölüyor. Hepsi aynı şekilde 1 gün halsiz düşüp ertesi gün ölüsünü yüzeyde buluyordum. Uzun yaşayanlar 1 yıldır benimleydi. Dediğim gibi aldığım diğer bütün coryler 1 hafta max 1 ay yaşadı. Bu olay artık beni aşırı derecede rahatsız ediyor. Bu durumu bir petshopa anlattım havasız kaldıkları için olabilir dedi. Bundan dolayı olabilir mi? Ben dipte nitrat birikmesinden dolayı olduğunu düşünüyordum ama haftada 1-2 kez dip çekimi yapıyorum. Su değişimini 2 haftada bir %15-20 yapıyorum. Su değişiminden 2 hafta sonrada sump temizliği yapıyorum. Benim 3 düşüncem var.

1.si akvaryuma Cae almıştım. Caeler alanlarını aşırı korumacı davranır diye okumuştum. 2 balık türümde neredeyse aynı alanda yüzüyordu ama hiç saldırdıklarını görmedim. Bundan dolayı olabilir mi?

2. Akvaryumum 10 kilosu lav kırığından oluşuyor ama en altta 1 kiloluk eski akvaryumumdan kalan hagen kumu var. Yanlış hatırlıyor olabilirim yanlışım varsa düzeltin lütfen. Bir yerde okumuştum hagen kumu corylere zehir etkisi verir. Bundan dolayı olabilir mi ? ( Hagenin adisi olabilir çünkü zamanında uyguna almıştım.

3.Nitrat birikiminden şüpheleniyorum. Yaptığım uygulamaların süresi mi çok uzun?

Tank hakkında bilgiler:
Ölçüler: 100x40x55
Canlı Türleri: Buenos Aires Tetra, Neon Tetra, Siyah Neon Tetra, Rainbow Werneri, Mavi Kral Tetra, Neon Dwarf Rainbowfish, Mor İmparator Tetra, Harlequin Rasbora, Cae, Komando ve Albino Çöpçü, White Cloud Tetra, Tül Kuyruk Siyah Tetra,Checkered Barb, Konkinyus, Bakır Tetra, Penguen Tetra, Kırmızı Göz Tetra, Siyah Fantom Tetra, Kongo Tetra
Bitki Türleri: Hygrophila corymbosa, Java Fern, Java Moss,Hygrophila difformis, Anubias, Pogostemon Octopus,
Filtrasyon ve Işıklandırma: İç Sump ve full spectrum led
Tasarım ve Dekorasyon: Yati Kökleri , Lav kırığı, Hagen kum, Bazalt Kayaları

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/010420211437331.jpg[/IMG]

Bu Bitkinin Türü Nedir?
Üretim için sazlık arıyordum. Bir petshopta bu bitkiyi buldum. Petshop sahibi çimen dedi.[:)]. Bu bitkinin türü nedir?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/150420211553081.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/150420211553201.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/150420211553271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/150420211553331.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/150420211553421.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 244 Online Kullanıcı, 133 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.