ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Javamoss
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
127
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Ağustos 2020 10:51
Son Ziyaret:
13 Eylül 2021 23:48
Toplam Mesaj:
137 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Van
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali

SON 10 MESAJI

Haşlanmış Yumurta Beyazı Ve Betta
[QUOTE=BeyzPl]Su piresinin iç parazite sebep olduğunu neden düşünüyorsunuz? Ondan emin değilseniz yine birçok canlı yem seçeneği var zaten. Protein için yumurtadan daha sağlıklı ve güvenilir olacağı fikrindeyim.

Kuyruk erimesinin sebebini bulamadınız galiba. 5-6 ay oldukça uzun bir süre. Bulamadıysanız ilaç tedavisine başlamanız yerinde olurdu. [/QUOTE]

Bulamadım açıkçası güç eksikliği gibi bir şey söz konusu balık yeterince yüzemiyor. Çabuk yoruluyor. Su piresinin temizliğide sorundu bir bettam daha vardı. Onda iç parazite yol açtı ve dropsy benzeri birşeye yakalanıp öldü su piresinden sonra beyaz dışkılama yepmaya başladı diğer balığımda tam o dönemlerde bu sorunları yaşamaya başladı.

İlaç tavsiyeniz nedir faydası olursa kullanırım.

[QUOTE=muratdeg]Kuru yemin protein ihtiyacını karşılamadığı sonucuna nasıl vardınız?[/QUOTE]

Yemlerin bir süreden sonra bayatladığı ve kalitesiz üretildiğini düşünüyorum. Betta etçil olduğu için daha fazla kaliteli proteine ihtiyacı vardır diye tahmin ediyordum. Benim kullandığım betta yemi protein ağırlıklı fakat 1 yıldır kullanıyorum. Bir kısmını aslında kutuda saklıyorum geç bozulsun diye ama yine de faydasız olur diye düşünüyorum. Yemini mi değişeyim ? Ya da yumurta beyazı işe yarar mı ? Evde kurt falan beslenmek istemiyorum..


[QUOTE=AquaAqua]Betalar esaret altinda 2-5 yıl arasında yaşarlar. Sizin 10 litre demenize kadar bir sorun görememistim, 10 litre çok düşük bir hacim. 2 sene iyi yaşamış. Yani durum yaşam standartlarıyla ilgili...[/QUOTE]

Açıkçası 30 litre ve 100 watt ısıtıcı ile başlasaydım daha iyi olurdu ama ben 10 litre ve 50 watt ile başladım bu şekliyle sürdürdüm.
Haşlanmış Yumurta Beyazı Ve Betta
Merhaba yaklaşık 2 yıldır baktığım bir bettam var. Son 5-6 aydır kuyruk erimesi var bu yüzden artık eskisi gibi hareketli değil. Yemini uzattığım zaman hemen gelir bazen zıplar aslında gücü yerinde gibi ama fazla yüzemiyor. Ben su piresi kullanmıştım önceden iç parazite yol açtığı için kesmiştim. Fakat kuru yemde protein ihtiyacını karşılamıyor diye düşünüyorum. Acaba haşlanmış yumurta beyazı kullansam sindirebilirmi ?

Akvaryum 10 litre ve ısıtıcı kullanıyorum su sıcaklığı 25 derecede
Yumurta Sarısına Alternatif Var Mı
Merhaba, Zebra Danio üretmek için tekrar girişimde bulunacam daha önce 3 kez denedim. Toplamda 15 danio üretebildim.

Üretim sürecinde yumurta sarısı gerçekten çok kötü bir yem oluyor. Hem suyu çok bozuyor. Hem akvaryum dibinde örümcek ağı gibi mantar oluşuyordu. Bu sefer farklı bir şey denemek istiyorum tavsiyelere açığım.

Artemia tavsiye etmeyin çünkü yavrular artemia yiyemeyecek kadar küçük oluyor.

Akvaryum camında oluşan yeşil yosunu süngerle alıp yem yapmayı düşünüyorum veya balık yemini iyice ezip sıvı hale getirip verebilirim. Sizce olur mu ? Veya başka tavsiyelere açığım[EDIT]Javamoss,2021-07-06 19:50:23[/EDIT]
Zebra Danio Yumurta
Belli bir zamandır bu balıkları kendi imkanlarımla çoğaltmaya çalışıyorum. Kısa bir özet geçerek yardım etmeye çalışayım.

Daha önceden 14 adet ürettim. Sonradan yeşil renkli zebra aldım. O renk yavrular olmadığı için 2 hafta önce tekrar üretme girişiminde bulundum ve şuan o yavrulardan sadece 2 tanesi artemia yiyecek boyuta geldi. 30 40 tane yumurtadan kalan sonuç bu desem yeridir.

Mesele yumurta almak veya çıkması değil. Asıl mesele yavrular yumurtadan çıktıktan sonra başlıyor. Yavrular kıldan daha ince ve bir çok sebepten ölüyorlar. Örnek foto bırakayım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225327/200320212134491.jpg[/IMG]

Yavrular 2-3 günde serbest yüzüşe geçiyor. Daha sonra besleme sorunu çıkıyor ben ilk haftalar hep yumurta sarısı kullandım. Fakat yumurta sarısını yavrular dikkat ettim. Çoğu tükürüyor yani sevmiyorlar ve akvaryumda çok fazla mantar yapıyor. Bir süre dip çekimi yapmazsanız akvaryum dibi örümcek ağı gibi oluyor balıklar yapışıp ölüyor... Dip çekimi ayrı mesele küçük filtre hortumuyla yapıyorum. Onda bile bazen yavruları çekiyordum.

Bence siz yumurta sarısı ile uğraşmayın çok zor oluyor. İnfusorua yapmakda basit değildir. Onun yerine alternatif olarak size daha güzel tavsiye vereyim.

Akvaryum camında yeşil yosunlanma varsa onu süngerle temizleyip bir kaba yıkarsanız o yosun zebra yavrularına yem olur eğer o da yoksa İnternette spurilana tozu satılıyor. Yosun tozu diye geçer onu bu ile biraz karıştırıp yavruluru verin çok daha güzel bir işlem olur. Yumurta sarısı çok zor ve kötü bir işlemdir.

Yavruları o kabta büyütmek zor açıkçası 5 10 litrelik bir cam akvaryum olsa yavru gelişim ve akvaryum temizliği çok daha kolay olur. Kolay gelsin aklıma gelenleri yazdım [:)]
Lepistes Yavru Akvaryumu
27 derece biraz fazla geldi bana 24 yeterli onun dışında biraz kum ekleyin derim hayırlı olsun
Zebra Danio Hakkında Ve Ölümler.
[QUOTE=Erhan Dadaş]

Evet kendi aralarında dövüşüyorlar. Bendekilerin hepsi yavru ölenler biraz daha büyüktü ama onlarda yavru. Şimdi o grup lideri sarıyı yani katil sarı koydum adını bir kaba hapsettim. İzlemeye devam ettim şeker pembe grup lideri oldu. Enteresan sarı katil varken çekimser hiç bir şeye karışmayan şeker pembe aykılıç 2 adet balığıma saldırıyor. Buda yetmez gibi ikinci şeker pembe ölüm döşeğinde ve diğer katil olmayan sarı şimdiki lider şeker pembe tarafından dövülüyor. Bu balıklarda zerre karekter yok. Birazdan katil sarıyı tekrar akvaryuma bırakacağım bakalım ne olacak.[:O][/QUOTE]

[:lol:] akvaryumda National Geograpıc belgeseli dönüyor resmen murt belgeseli gibi siz en iyisi o balıkları yarın iade edin ortama ayak uyduramamışlar
Zebra Danio Hakkında Ve Ölümler.
İlginç bir durum ben belli bir süredir zebra danio besleyip üretiyorum. Kendi içlerinde hiç bir sürtüşme olmuyor. Sadece sabahları üreme amaçlı kovalamacalar oluyor.

Sizin balıkların boyutlarında farklılık varsa mesela danioların biri büyük diğeri küçükse kavga olabilir. Ya da çok strese girmişlerdir bilemiyorum...
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
Maşallah[:nazar:]

Abi hayırlı olsun 60 gün içerisinde yavrular çok iyi gelişim göstermiş. Merak ettiğim şey "yavrulara karnı patlayacak kadar yem veriyorum" yazmışsın. Acaba herhangi bir kabızlık falan olmuyor mu ? Gelişim evresinde kabın içerisine filtre veya hava taşı kullandınız mı ?
Zebra Danio Sağım
[QUOTE=semihberat]Merhaba arkadaşlar 1 ayı aşkın süredir yumurta tutan 3 balığımı sağım yaparak dün akşam yumurtlattim.
Merak ettiğim konu bu yumurtalardan yavru çıkar mı?. Erkek döllenme işini yumurtalar döküldükten sonra mı yapıyor yoksa dollenen dişi mi yumurta tutmaya başlıyor. [/QUOTE]

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Zebra danio gibi küçük balıklar sağılmaz. O yumurtalardan yavru falan çıkmaz.

Erkek, dişiyi kovalarken karnına vurur. Dişinin yumurtaları saçılır o anda erkek spermleri yumurtayı döller. Bunun için basit düzenekler kuruyorlar YouTube videolarını izleyebilirsin.
Tombulcuğun & Şükrü’nün Akvaryumu
Yanına 1 tane oranda eklerseniz daha güzel olur. Dekorasyon için ise yuvarlak taşlar veya ağaç kökü bitki olarak ise anubias tavsiye ederim. [:nazar:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.