ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
giyotyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
448
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Eylül 2020 01:46
Son Ziyaret:
4 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
415 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
134 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
aslan ancir
Doğum Tarihi:
19 Ocak 1978
Yaş:
44
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

aslan ancir

SON 10 MESAJI

Ufak Tefek Sorular
[QUOTE=Piccas]Reis sıktım biliyorum fakat ne kadar gider yani ömrü uzun vadede mi [/QUOTE]
Evet en güzel yönü bu yoksa ben de para verip almazdım.
3-4 ayda bir çamaşır suyuna koyup tamamen temizleyebiliyorsunuz. Fakat şöyle bir handikapı var. Çamaşır suyunda tekrar bembeyaz olana kadar bekletip temizledikten sonra çamaşır suyunun klorunu da temizlemeniz gerekiyor yoksa ph'ı ölümcül seviyelere çıkabilir. Onun için de klor giderici kimyasallar kullanılıyor.
youtube'da ve forumda bu konuyla ilgili bolca kaynak var. [EDIT]giyotyn,2022-11-27 23:48:12[/EDIT]
Ufak Tefek Sorular
[QUOTE=Piccas]
Fiyatına baktım ve benim için uygun olduğu kanaatine vardım peki kullanımını nasıl yapacağım[/QUOTE]
100 ml olanlar hazır paket içerisinde geliyor. Filtrenin içine koymanız yeterli.
Ufak Tefek Sorular
Paraya kıyıp 100 ml seachem purigen alın, filtrenin içerisine yerleştirin, berraklık neymiş ne demekmiş görün. Reklam gibi olacak ama purigen kullanana kadar ben de akvaryumum berrak sanıyordum.
purigen amonyak tutucu bir filtre malzemesi ve gerçekten iş görüyor.
Suyun sararmasının tek sebebi amonyak yükü yani filtrenin dönüştürebileceğinden fazla amaonyak salınımı varsa maalesef su sararıyor. Amonyak yükünün sebebi de balık miktarı ve fazla yemleme oluyor çoğunlukla.
Az balık az yem çok sirkülasyon.

ikinci sorunuzu geç gördüm kusura bakmayın.
Silis kum bitkili akvaryumlar için pek tercih edilmez çünkü çok ince tanecikli sıkı bir kumdur. Bitkiler kolay kök salamaz silis kumda. Ve bildiğim kadarıyla ph'ı da yüksek tutan bir kum olduğu için afrikan ciklet akvaryumlarında tercih edilen bir kum. Dere kumu, mercan kırığı, lav kırığı veya bitki için satılan diğer kum türlerini tercih etseydiniz iyi olurdu. [EDIT]giyotyn,2022-11-27 23:31:40[/EDIT]
Bitkilerde Gövdeden Çıkan Kökler
[QUOTE=oguzsel]Sizinki bi ara ağaç olmuş resmen başlığı açtığınızda görmüştüm[:D] Benim de şöyle bir bitkim var ışığa değicek neredeyse kesmeye kıyamıyorum. Aynı tür değil ama galiba.[/QUOTE]
Aynı türler benimkilerle. Hygrophila Corymbosa Siamensis diye biliyorum. İzmir'de Malawi akvaryumda tamamen ağaç formuna girmiş bir örneğini de görmüştüm. Işık ve zemin yeterliyse ve önlerini kesecek bir şey yoksa çok çabuk büyüyorlar.
En alt resimdekiler ışığa çok yaklaştıkları için kızarmışlar. Bu şekilde budamakla iyi etmişsiniz. Yakın zamanda köklenir büyürler.
Bitkilerde Gövdeden Çıkan Kökler
En alt resimdeki bitki bende de var fakat ismini bilmiyorum.
Yanlardan salınan köklere gelirsek:
Bitkinin zemini kuvvetliyse yani besin yönünden zenginse bu tür bitkiler gövdeden kök salmaya ihtiyaç duymuyor. Yani yapmanız gereken alttan bir miktar kısaltıp bitkiyi kuma ekmek. Ancak çevresine birkaç kök gübresi gömerseniz sağlıklı bir biçimde büyürler.
Sağlam toprak ve yeterli ışığı bulunca bu bitkilerin nasıl gelişebildiklerini görmeniz için şuraya şu linki bırakıyorum.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bu_bitki_daha_ne_kadar_buyur_k972932.asp[/URL]
Adi Salyangoz Belası
Benim adi salyangozlarım minare salyangozlar idi. Akvaryum dengesi konusunda çok önemli bir gösterge olarak görüyorum ben minareleri. Eğer denge yerindeyse camlara falan tırmanmazlar, hiç topraktan ayrılmazlar. Ama camlarda 10-15 tanesi geziniyorda bilirim ki birşeyler ters gidiyor hem de çok ters gidiyor.
Rhamshorn'ları kendim sonra nradan bilerek ekledim. Ancak huyları minarelerden biraz farklı. Her an her yerde gezinebiliyorlar. Sayıları da artınca akvaryuma Helena eklemiştim. Minareler dahil ne kadar adi salyangoz varsa kökünü kuruttular. Fakat sonrasında kahverengi alg ile uğraşmak zorunda kaldım. Sonunda geçen ay akvaryumdaki tüm katilleri çıkarıp bir kovaya aldım. Şimdilerde yeni yeni çoğalmaya başladı minareler ve rhamshornlar.
Adi Salyangoz Belası
Ben kasten bulaştırırım akvaryuma ama böyle nefret edenler de var demek ki. Çok faydalı canlılar aslında.
Bi ara sayıları binleri bulunca 3-4 tane katil salyangoz ekledim 6 ayda kökünü kuruttular. Ve hatta katil salyangozlar çoğaldı, şu an elimde 100 kadar katil var. Ve en hayret ettiğim kısmı hiçbir katil salyangozu herhangi bir adı salyangoz yerken görmedim.
Yandan Sump Sistemi Temizliği Hkk.
Yan sump'ın handikaplarından biri bu maalesef.
Ben de kendi yaptığım yan sump'ı kullanıyorum ve her su değişiminde ne kadar özensem de bir miktar kaçak oluyor. Ancak bu kirli görüntü en fazla bir saat içerisinde düzeliyor. O yüzden pek sorun etmiyorum.
Ayrıca ana tanka sızan kirli sandığınız su aslında yararlı bakterilerin oluşturduğu tortu tabakaları.
Betalarım Çiftleşmiyor
Hayvanlar can çekişiyor gibi görünüyor, üreyecek halleri yok ki. Bi altı ay yüzgeçleri tamamen düzelinceye kadar ayrı akvaryumlarda iyice bir besleyin kendilerine gelsinler. Makina değil ki bunlar, hadi çiftleşin diyince çiftleşsin. Keyifleri yerinde oldumu hiç uraşmanıza gerek kalmaz. keyiflerini de yüzgeçlerinin görünümünden anlarsınız.
Kiraz Karides Akvaryumum
[QUOTE=UrasArt]Burdan bir şey sormak istiyorum aklıma gelen bir fikir ile ilgili şimdi lav taşı çok ucuz ve akvaryuma faydaları var falan deniyor ya şimdi biz bir şekilde lav taşlarını kıra kıra 3-4 mm yapıp kum olarak kullanabilir miyiz, dere kumu yerine falan ? Veya böyle kullanan , satan şirketler var mı? böyle konularda bilgisiz olduğum için aklıma geliyor bir şeyler ama ne kadar mantıklı bilemem [:)][/QUOTE]
Lav kırığı diye akvaryum kumu olarak satılıyor zaten. Bir akvaryumumda kullanıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.