ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
giyotyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
288
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Eylül 2020 01:46
Son Ziyaret:
5 Saat 32 Dakika önce
Toplam Mesaj:
279 [0.56 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
34 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
aslan ancir
Doğum Tarihi:
19 Ocak 1978
Yaş:
44
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

aslan ancir

SON 10 MESAJI

Pvc Borudan Çakma Seramik Halka
Hayır.
O seramik halkarda minik gözenekler bulunur ve o gözeneklerde yararlı bakteriler yer edinir. Plastik boru parçalarında olmaz öyle gözenekler.
Sünger dene.
Soğuk Havalarda Alternatif Artemia Yöntemi
Bunu bir kaç gündür deniyorum ve verim almak ne kelime az önce şişenin leş gibi koktuğunu farkettim. Yani yumurtadan çıkan artemialar pişip ölüyor ve bu yüzden leş gibi kokuyor sanırım.
Benzer bir durum yaşayan var mı?
Co2 Döngüsü Oluşturmak
Ee şey...
CO2 döngüsü diye bir şey vardır. karbon döngüsü olarak geçiyor ama doğada bu döngünün oluşabilmesinin ana etmeni karbondioksit molekülü.
[URL]https://www.youtube.com/results?search_query=karbon+d%C3%B6ng%C3%BCs%C3%BC+[/URL]

Bu yukarda anlattığım olayı henüz iki aylık melek üretim tankımda da denemeye karar verdim.
70 lt, tabanı walstad yani 3-4 cm kadar bahçe toprağı+ ozmocote+ 5-6 cm lavkırığı, üst filtre ve cam önünde direkt güneş ışığı alan bir akvaryum.
Kurulum yaptığım hafta amazon, saz ve wendti brown bitkileri ekledim ve iki aydır bu akvaryumdaki bitkilerde hiççç bir gelişim görmüyorum. Ölmüyorlar, çürümüyorlar belki muhtemelen adaptasyon sürecinde oldukları için sadece kökleri gelişiyordur bilemiyorum.
Bu bahsettiğim tanka bu hafta sonundan itibaren sadece bir ay kadar co2 vermeye karar verdim.
Gelişmeleri zamanla bu başlıktan aktarırım.


[QUOTE=erkanmazici]Akvaryuma CO2 verdiğinizde bitkiler bir anda, adeta turboya geçer. Bazı bitkilerde sabahtan akşama değişim görünür. Eğer yeterli ışık varsa, gözle görülür bir fark oluşur. Bazı bitkileri CO2 vermeden sağlıklı tutmak zaten mümkün değil de, daha mütevazi bitkiler de CO2'yi gördüklerinde coşuyorlar. Ama CO2 verilmeyen akvaryumda bitki yetişmez diye bir şey yok. Bitki akvaryumları yüksek ve düşük teknolojili diye iki kategoriye ayrılıyor zaten. Düşük teknolojili akvaryumlarda da güzel, sağlıklı ve gürbüz bitkiler bulunabiliyor.

CO2 döngüsü sözü çok hoşuma gitti ama maalesef böyle bir şey yok. Akvaryumda oksijen tüketen her canlı CO2 üretiyor ama bunu başlatmak için önceden CO2 vermeye gerek yok. Bu zaten oluyor. Dolayısı ile döngünün ilk adımı da gerekli görünmüyor. [/QUOTE]

Aslında düşündüm de eğer tezim doğruysa CO2 vermeme gerek yok.
Nasıl ki ilk kurulan akvaryumlarda nitrat döngüsünü hızlandırmak için yıllanmış bir akvaryumdan su takviyesi yapıyorsak aynı şekilde tüm döngüleri oturmuş büyük akvaryumumdan dip çekimi yaparak aldığım suyu bu 70 lt akvaryuma eklersem...[:?]
Eved eved ilk önce bunu deneyeyim. Başarısız olursa bir aylığına co2 takviyesi yaparım
[EDIT]giyotyn,2022-01-10 22:33:51[/EDIT]
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=Yas400]Konu ile ilgili şunu söyleyebilirim. Akvaryumunuzdaki tüm canlılar özellikle bakteriler zaten bir co2 üreticisidir. Co2 suya hiç eklenmezse düzeyi 0 olur diyeceğimiz bir gübre değil. Yukarıda arkadaşlarımızın belirttiği şeyi minumum kuralı olarak kısaca özetlersek bitki gelişimi ortamda ihtiyaç duyulan maddelerden herhangi birisi bitene kadar devam eder. Peki o low tech dediğiniz ortamlara uygun bitkiler de co2 tüketir mi diye sorarsanız tabi ki tüketirler. Co2 canlılığın olduğu her yerde üreyen bir gazdır bizler de bitkilerimizin ihtiyaçlarına göre fazladan ekleriz. Kısacası evet akvaryumda co2 döngüsü vardır. Her bitkiye yeter mi derseniz hayır yetmez. Tabanınızın kalın olması bakteri yatağını yüksek tuttuğu için bir miktar fazla co2 üretiyor olabilirsiniz ama bunun 2 ay maya niyetine verdim sonra döngüde devam etti şeklinde yorumlamak yanlış olacaktır. [/QUOTE]

Güzel bir açıklama olmuş, teşekkürler.
Anlattıklarıma benzer durumları gözleyen olursa veya olmuşsa yazarsa sevinirim.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=fatihsahin]Anubias, cyrpto, amazon gibi bitkiler kovada da aylarca yaşar.

Yeni kuruluma soğukta üşendiğim için 2 aydır tankın fişi çekik. Cyrptocoryneler ve anubiaslar halen yaşıyorlar. O zaman ben de diyeyim co2 gereksiz.

Co2 döngüsü diye birşey henüz bulunmadı. Havadaki co2 de tanka karışır ve bitkiler idare edebilir. Sonuçta hiçbir akarsuda co2 tüpü yok. [/QUOTE]

İyi de ben yaşamalarını kastetmiyorum. Gelişimlerini kastediyorum. Evet kovada da yaşarlar ama gelişmezler.
'CO2 cycle' diye aratın YouTube'da çok iyi videolar var ama yabancı. Şu an müsait değilim atamıyorum.
Cift Es Tutmus Meleklerim
Döllenmemis yumurtalar daha ikinci günde bembeyaz oluyor. Yani balıklarınız eş. İyi besleniyorlarsa sıcaklık da uygunsa haftada bir yumurta dokmeleri normal.
Ama yavru almanız kolay olmuyor. Kesinlikle yumurtaları ayırıp kendiniz ilgilenmeniz gerekli.
YouTube'da araştırın, konuyla ilgili güzel videolar var hem de yerli.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=erkanmazici]Şöyle bir şey mi ima ediyorsunuz: Akvaryuma bir dönem CO2 verdiniz, bitkiler belli bir gelişim yakaladı, daha sonra CO2 kesildiği halde bir döngü oluştu ve bitkiler aynı hızda gelişimi sürdürüyor.

Biraz absürt bir yorum olacak, dalga geçtiğimi düşünmeyin ama çıkardığım sonuç şu, CO2'nin bakteri döngüsü gibi bir doğal döngü oluşturduğunu mu düşünüyorsunuz? CO2 akvaryumunuzda yerleşip, kolonileşerek kendi kendine üremez ki. Akvaryuma verdiğiniz CO2, bitkiler kullanmasa bile bir süre sonra uçup gider. Zaten CO2 suda çok zor çözünen bir gaz, o yüzden difüzör kullanıyoruz.

Peki ne olmuş olabilir? Tabanını zengin, ışığınız güçlü ise bitkiler yakaladıkları ivmeyi bir süre devam ettirirler ama er geç CO2 yokluğunun işaretlerini görürsünüz. CO2'li ve CO2'siz bitkili çok sayıda akvaryum yaptım. Işık ve taban iyi ise güçlü ve güzel bitkileriniz olabilir ama asla CO2 verilen bir tank gibi olmaz. Bu imkansızdır. Arada çok net fark vardır.[/QUOTE]

Evet. Hemen hemen bu şekilde düşünmeye başladım.
Akvaryumlarda sadece nitrat döngüsü yok. CO2 döngüsü de oluşuyor diye düşünüyorum.
Amonyagi sentezleyip nitrata çeviren bakterilerin dışında metan gazini da sentezleyip CO2 ye çeviren bakteriler olabilir diye düşünüyorum.
Yada işte onun gibi bir şey. Dediğim gibi kimyayla pek aram olmadığı için ayrıntılı anlatamam ama doğada da bir CO2 döngüsü var ve benzer döngünün akvaryum gibi küçük sistemlerde de oluşabileceğini söylüyorum. Tek yapmamız gereken bunu hızlandırmak için bir müddet CO2 takviyesi yapmak. Sonra sistem oturuyor ve gazı kesseniz bile kendiliğinden bir döngü oluşuyor.

Son olarak;
Bu benim bir iddiam değil, sadece gözleme dayalı bir tahminim.
Cift Es Tutmus Meleklerim
Selamlar.
Şu an benzer süreçleri yaşıyorum.
Öncelikle vatozlar ve coryler tam bir yumurta avcıları. Özellikle karanlıkta melekler uyur ama vatozlar uyumaz, 10 dakikada tüm yumurtaları tertemiz ederler.
Benimkiler 4 veya 5. batını acemilikle kaybettikten sonra bu haftaki batında çıkan yumurtalar 6-7 günlük olup serbest yüzüşe geçtiler. Yani burdan sonrası biraz daha dikkat isteyecek.
Uyguladığım yöntemi tarif edeyim
Benimkiler çift tutunca onlara özel bir akvaryum kurmuştum 70 lt. Yemlenmeleri iyi olduğunda en fazla iki hafta arayla yumurta döküyorlar.
Kesinlikle yumurtaları kendi kaderine bırakmıyorum. Etrafta tehlikeli canlı olmasa bile yumurtaların çoğu mantar kapıp çürüyor. Ben yaklaşık 2 litrelik bir kavanozu sıcaklık farkı oluşmasın diye akvaryumun içine yerleştirdim. Yumurtladıklarını gördüğüm an ki genellikle bir yaprağa yumurtlamayı tercih ediyorlar, o yaprağı alıp kavanoza koyuyorum. Yumurtalar kavanozda da mantar kapıyorlar tabii ki, bu yüzden sularına 10 ml kadar hidrojen peroksit yani bildiğimiz oksijenli su yoksa metil mavisi döküyorum. Sabah akşam su değişimi yapıyorum ve üçüncü günde kuyruk sallamaya başlıyorlar. Su değişimi yapacağım temiz suyu bile sıcaklık farkı olmasın diye akvaryumun içinde tutuyorum. Kuyruk sallamaya başladıklarında kesinlikle oksijenli su eklemiyorum yoksa on dakika içinde tüm yavrular boğularak ölür.
5. günde kavanozun içinde serbest yüzüşe geçiyorlar ve tabi artık karınları aç. O yüzden kuyruk sallamaya başladıklarında artemia hazırlıyorum ki iki gün içerisinde beslemeye başlayabileyim.
Ayrıyeten 15 gün öncesinden hazırladığım yeşil su ile infusoria da ekliyorum besin olarak.
Bu sefer 100 kadar yavru kavanozda şimdilik iyi durumdalar. 15 günü atlatırlarsa anaçları büyük tanka aktarıp yavruları 70 lt lik tankımda büyütmeyi planlıyorum. Hayırlısı.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=fatihsahin]Bitki her zaman en düşük besine (ışık ve co2 de dahil) göre fotosentez yapar. Fotosentez olayı, ışık co2, makro ve mikro besinlerin bir araya gelmesi ile ve yine en az parametreye göre maksimum seviyede olur.

Yani siz 10w ışık ile 24 saat co2 verseniz, besinler tam olsa dahi bitki 10w enerjiye göre gelişir.

n, p, k, demir v.s. Elementlerden biri eksik iken 300w ışık yapıp co2 verseniz bitki gelişimi eksik besine göre olur.

Ayrıca co2`nin de suda çözünmesi, başka bir değişle fotosentez için yeterli ppm'e ulaşması suyun karbonat sertliğine ve ph'a göre değişir.

Özetle; diğer parametler bilinmeden, bitki gelişimi sadece co2 ile arttı veya azaldı diye bir gözlem yanlış çıkarıma sebep olur.
[/QUOTE]

Kurulum 200 lt walstad. Yani 4-5 cm bahçe toprağı üzerine 5 cm kadar dere kumu. Ayrıca ilk kurulumda toprağa bolca ozmocote yaymıştım. Yani son derece güçlü bir taban var ve bu yüzden sıvı gübre hiç kullanmadım. Canlı yükü: 4 melek 6 cory ve iki adet sae ve binlerce adi salyangoz.
Buna rağmen co2 yi ilave edene kadar beklediğim gelişimi görememiştim. Ancak yaklaşık 3 aydır co2 vermediğim halde bitkiler çok iyi durumda.
Minik bir anubias ormanı oluşuyor, wendti brown ve amazon bitkisi yeni sürgünler veriyor, gül bitkisi akvaryumdan taşmaya başladı ve taban saz'ların yatay gelişimi sayesinde taban çimenlik görünümü alıyor.
Bir iki haftadır yemi biraz abarttığım için olsa gerek camlarda yeşil alg öbekleri var tek rahatsız olduğum konu bu.

[QUOTE=rouvax]CO2 deki karbon yapı taşıdır, eksildiğinde yerini başka bir karbon kaynağıyla doldurmanız gerekir, eğer dolduruyorsanız tamam ama başka birşey yapmıyorsanız gözleminiz yanlıştır. Ama şu bir gerçek CO2 siz bitkili akvaryum olmaz diye birşey yok, bitkiler tabiki CO2 verilmeyen bir akvaryumda da yetişir. Ama Co2 verilen bir sisteme göre yavaş veya canlı olmama ihtimali yüksek. [/QUOTE]

biyolog değilim hatta kimyadan da hiç anlamam ama bildiğim kadarıyla karbon ve karbondioksit çok farklı karakterler.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
Bunu tam olarak nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama şöyle bir soruyla başlayayım.
High tech bir akvaryumda co2 ilelebet takılı mı kalmalı?
Cevabım:
Gözlemlerime göre gereksiz.
Açıklayayım:
Bir iki ay kadar çalıştırıp sonrasında çıkan pürüzler nedeniyle kesintiye uğrayan co2 destekli (yani artık desteksiz) tankımda gözlediğim bir durum bu.
İlk kurulumdan sonra uzun bir müddet co2 verememiştim ve bitkiler bir türlü istediğim gibi gelişmiyorlardı. Sonrasında co2 sistemi kurdum ve bitkilerin bariz bir şekilde geliştiklerini gördüm. Fakat nihayetinde co2 sistemim çöktü, yada daha doğrusu düzeltmeye üşendim ve co2 vermeyi kestim. Ancak co2 yi kestikten sonra geçen 3-4 aylık süre zarfında gördüm ki bitkilerimin gelişimlerinde hiçbir duraksama olmadı.
Tamam fokur fokur fotosentez yaptıklarını görmüyorum -ki zaten co2 verdiğim zamanlarda da görmezdim ve bu ışıkla ilgili bir durum- ama hallerinden gayet memnun olduklarını görüyorum.
Ve ben bunu şöyle yorumladım:
İlk kurulum zamanlarında akvaryum da sadece balıklardan gelen eser miktarda co2 varken bitkilerin gelişimi zayıftı ama co2 desteği verdikten sonra sadece balıklar değil sistemde co2 üretek işleyen bakteriler de arttı ve co2 yi kestikten sonra bu yüzden döngü bozulmadı ve bitkilerin gelişimi sekteye uğramadı.
İş bu sebepten bitkili akvaryumlarda bir iki ay kadar co2 vermek yeterli olabilir diye düşünmeye başladım.
Siz ne düşünüyorsunuz?
Benzer tecrübeleri olanlar var mı?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.