ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
giyotyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
156
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Eylül 2020 01:46
Son Ziyaret:
14 Saat 55 Dakika önce
Toplam Mesaj:
191 [1.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
181 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
aslan ancir
Doğum Tarihi:
19 Ocak 1978
Yaş:
43
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

aslan ancir

SON 10 MESAJI

Mayalı Olmuyor Ne Yapsam Olmuyor
Bir çorba kaşığı maya koyunuz farkı görünüz.
Atık Camdan Üretim Akvaryumu Yapımı
Dostum sen hiç kafana fırıncı küreği yedin mi :))
Yani muhtemelen böyle bir tepkiyle karşılaşabilirsin diye söylüyorum yanlış anlama.
Evde silikon yapımı kısmına takıldım ben aslında. Az miktar inşaat silikonu bir miktar su ve sabun ekleyince 1 kilo silikonumuz mu oluyor yani[:?]
Hobilerin hepsi bir miktar pahalı uğraşlardır. Çünkü tamamen keyif işidir. Olmazsa ölmeyiz, zaruri bir ihtiyaç değildir. Eğer bu duruma kinaye yapıyorsan bu pahalılıktan hepimiz muzdaribiz. İmkanım olsa gider göl kenarında bir ev satın alır orda keyif çatarım ama nabalım. Elimizden geldiği kadar, yavaş yavaş bu keyfin çarkını döndürmeye çalışıyoruz işte.
Filtrelere Gereğinden Fazla Mı Para Harcıyoruz?
Bir show tankı değil tabii ki. Görünüm herkesin hoşuna gitmeyebilir. İki aydır ellemiyorum. Süngerin arkasında iki adet kafa motoru var, sağdan ve soldan su akıyor. Başlangıçta deneme amaçlı başladığım için süngeri vantuzlarla sabitledim ama başka planlarım var, şimdilik üşeniyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/190120212351061.jpg[/IMG]
Bu da 40 lt betta akvaryumu. Bunda hava motoru kullandım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/200120210004391.jpg[/IMG]
Filtrelere Gereğinden Fazla Mı Para Harcıyoruz?
[QUOTE=Aplot]
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben de hamburg filtre kullanmak istiyordum fakat akvaryumum dolu olduğu için yapamadım.
Temizlik konusunda işkence diyenler bile var sizin yorumunuz nedir bu duruma?[/QUOTE]
Temizlik konusu şöyle:
Akvaryumunuzda kum, bitki vs varsa süngerin önünde alt tarafta mutlaka kumdan 2-3 santim kadar yüksek bir set olmalı. Bu kumun süngerin altına kaçmasını önlüyor ve süngeri çıkarmanız icap ettiğinde fazla sorun yaşamadan tekrar yerine koyabiliyorsunuz. Ayrıca kenarlarda da setler olursa çok daha sağlıklı olur.
Akvaryumum yaklaşık dört aylık. En son iki ay önce süngeri sırf merakımdan çıkarıp suyunu sıkıp tekrar yerine koymuştum. Koyu kahverengi bir su bırakıyor ki bu da bakteri kültürünün yoğunluğunu gösteriyor.
Sünger seçiminde ise:
Süngerler için iki tür ölçü birimi var biri biyolojik filtrelerde kullanılan "ppi" birim kare başına gözenek sayısı demek. Hamburg filtrelerde ideal olanı en az 40 ppi diye düşünüyorum. Yanlız bir de sertlik ölçü birimi "dns" var. Bu ölçü birimi de koltukçuların kullandığı ölçü birimi. Sünger yeterince sert değilse çok kolay deforme oluyor. Zaten bu yüzden koltuklarda kanepelerde oturduğumuz kısımların süngerleri diğer taraflarda kullanılan süngerlere oranla daha sert ve daha uzun ömürlü. Hambur filtre için kullanılacak sünger en az 28 dns sertlikte olmalı (gri koltuk süngerleri standart bu sertlikte üretiliyor). Biyolojk süngerlerin tek dezavantajı sertlik ölçülerinin zayıf kalmaları. Konuyla ilgili seyrettiğim bir hamburg filtre temizliği videosunda biyolojik süngerin aşırı deforme olduğunu görünce ben tercihimi koltuk süngerinden yana kullandım.[EDIT]giyotyn,2021-01-19 21:58:36[/EDIT]
Filtrelere Gereğinden Fazla Mı Para Harcıyoruz?
Hamburg filtreyi keşfettiğimden beri dış filtre kenarda yatıyor. Zaten koyacak yerim yoktu ve 200 lt akvaryum için iç sump yapmayı düşünüyordum. Ama yan tarafı boydan boya kaplayan 5 santim kalınlığında bir koltuk süngeri bütün filtrasyon işini çözdü ki ben ilaveten kimyasal filtrasyon da sağlasın diye süngerin arkasında suyu çeviren iç filtrenin içine aktif karbon ve zeolit doldurdum.
Elimde daha önceden kurulu küçük bir akvaryumum yani bir bakteri kütürüm de olduğu için suyun oturması fazla zaman almadı. Sıfır kurulumlarda hamburg filtrelerde bakteri kültürünün oluşması bir ayı geçebilir.
Mikrokurt Kültürü Olmadan Kültür Oluşturma
Valla galiba ben başardım.
İki hafta önce yeşil su oluşsun da içine su piresi koyayım diye balkona bir damacana akvaryumdan aldığım suyu koymuştum ve süreci hızlandırmak için suyun içine 3 tane kurutulmuş kan kurdu tableti atmıştım. Lakin balkon kuzeye baktığı için damacana sadece 1-2 saat akşam güneşi görebiliyor o da kış güneşi malum. Başta hafiften yeşile döner gibi oldu ama ilk haftanın sonunda su gitgide bulanıklaştı ve leş gibi kokmaya başladı, ellemedim. İkinci haftanın sonunda su berraklaşmaya başlıyor ve damacanayı sallayınca yüzeye yakın yerdeki beyazımsı şeyler suyu bulandırıyor.
Ufak, ilkokul işi bir mikroskobum var. Dün bu sudan bir miktar şırıngayla çekip mikroskopta inceledim. Bir damla suyun içince onlarca garip canlı dolanıyor.
Yani galiba yeşil su oluşturayım derken infusoria kültürü oluşturdum ki anladığım kadarıyla mikro kurt dediğiniz şeyle infusoria arasında pek bir fark yok, boyut olarak.
Tarif ise basit:
Bir damacana akvaryum dip suyu + bir kaç tablet kurutulmuş kan kurdu (tubifeks) bir iki hafta fazLa güneş almayan serin bir yerde bekleyecek[:)]
Yapraklarda Büzüşme Nedeni?
Çok nazlı bitki bu. Ben de aldım pişman oldum. Cryptocorin ne de olsa sağlam bitkidir diye düşündüm ama üç aydır yerinde sayıyor. Tek ilave yaprak dahi açmadı ama ölmüyor da.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Betta'cığım camdan kar yağışını seyrediyor [:)]
Kimbilir neler geçiyor aklından garibimin [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/160120211635211.jpg[/IMG]
Betalarla İlgili Bir Soru
Canım kusura bakma özür dilerim.
12 yaş için çok iyi bir yazım tarzın var. Nice akranlarımız böyle düzgün bir Türkçe ile yazamadığından yaşının en az 40 olduğunu düşünerek biraz sert bir yanıt vermişim.
Ama işte bu balıklar küçük diye küçük alanlarda tutmak bir insanın kümeste yaşaması gibi bişey. Doğal ortamlarından koparıp besledigimiz aslen vahşi canlılar bunlar. O yüzden elimizden geldiğince doğal bir ortam sağlamaya çalışmalıyız.[EDIT]giyotyn,2021-01-15 23:06:38[/EDIT]

Ve ayrıca şunu da eklemek lazım.
Bettalar çok özel bir balık türü çünkü havadan direkt solunum yapabiliyorlar. Yani bulundukları kap ne kadar küçük ve kirli olursa olsun bu özellikleri sayesinde hayatta kalabiliyorlar. Başka herhangi bir tür balık bir cam bardakta iki günde ölebilir ama bettalar petshoplarda aylarca bir bardağın içinde canlı kalabiliyor.
Yabancı hobicilerin bu yüzden "save a betta" diye bir tabirleri vardır. Yani Türkçesi "bir bettayı kurtarın".
Biz betta severlerin yaptığı da bu olmalı.
Betalarla İlgili Bir Soru
[QUOTE=Dr Strange]Merhaba ben beta besliyorum ama üretmiyorum. Üretmeyide düşünmüyorum. Üreticiler yavrularını 1 litrelik kaplarda daha doğrusu erkekleri 1 litrelik küçük kaplara koyuyorlar onlar orada gayet iyi bakıyor. Benim anlamadığım biz niye 20 litrelik kaplarda bakıyoruz ? Bence betalar için 7 litre idealdir. Ben dişi beta besliyorum 5 tane 60 litrede[/QUOTE]
Gidin siz bi kümeste yaşayın o zaman bence size fazla bile.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 333 Online Kullanıcı, 181 Üye

Online Kullanıcılar

tar216, AhmetCans, Erbay nadir, Mavi yollarda, Koksal Gurkan, NedimDokuyucu, emree06, ApistoAqua, Gustlof, Beta_balik, heybetmahir, ozkann, independent, Mikail Erdoğan, Gastropoda, dnklozan, MetinSungu, ahmedfeyzi, Vitilig, mustafaolgun, osmanyc, semihberat, xSHUSHx, lebowskia, mttari, lucas_74, Delraich, Cancan59, Noyes, AquaticPlant, kalender01, respes, orhanönal, Hoper, MERTER161616, oguzburcin, devko, yunusincekara, mightymurat, ERHAN 26, Street Parrot, Kınayu, AHZ, alperdos, m_alialtun, AlperTasci, Starion, mlh06, Kunan, Ouuz, sahingoksel, smithiseek, BULENTKARABULUT, Enes Demir, erhan10, cengiz han, Emre Yaman, AdnanKaya, ea2344, AquaAydin, uygar27, tablet, Sumeyyekaya, alper512, AliEfeCin, Kaantp, 4829, MurathanM, BarisD, kaganbozkurt, yusufragip, yasinenes, Ejder Günaydın, vendetta99, oktaysarigan, ahmdkrks, calderon, Yasarozen, atesdagli, gsx1300rhayabusa, BAMSI34, BAHADIR_71, Borika53, muhengin26, ayhan2626, sinor, mmemati, emreD0, eraycalvusizmit, ankaryum, arifpolat768, kdrackgz, Roger, Emrejder, ternapi, Sevketvarol, atakanyegin, emn76, halikarya, FurkanAkg, krib, Ilkay54, SedatC, ikola, Menfa, Crowntail Betta, brigantes, Kaangzkr, Vasfi, tusege, OKIRATLI, FurkanYnk, suat arslan, KingKong, DarkFisher, WaveRider, Ediz Kaan Ermez, thercan, Ahmtkr, hasanusta06, AmazonDream, HarunMutlu, Acemi_34, Osprey, sgonuldinc, rifai, deriinmavi, flowerhrn, ugurdeu, inanc91, karadadas, Ahmet3553, Didon, sbilgic82, MeteAytun, Blackpearl34, Ejderha25, Tayfunkaim, hanil, CNDRAqua, hobihaneonline, Ahmet_, mutlubaba, dorukmoruk, Yusufsrcglu, alicichlid, Cengizhan06, Uzay, yunus_can, arudacool, mustafakyn35, kadir_7, ozan_1903, Abdulkadirceceli, barxbull, alocello, BuR0cK, sia, superbario, agbaglama, emradd, Heidfeld, alecozan, MertYılmaz, muratgurer, hasancemalsargin, Thldrn, PriM3x, EhlenvSehlen, Alper87, FredyB16, devito, SinanBULBUL, SefikUyas94, RuLing, Abgestorben, Kasap1453, asimozcan, engin045, muratdeg, grhnylmz, fatihsoy,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.