ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArifhbsAquatics
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
7333
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
2 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2071 [1.74 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
173 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
36
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop akvaryum tasarımcısı- Vahşi form balıksever-Akvarist İnstagram: arifhbs_aquatics

SON 10 MESAJI

250 Litrede 5 Moli Balıgı Beslemek
Forumda beş-on dakika bakınıp cevaplarını bulabileceğiniz sorular hakkında sürekli konu açıp bilgi kirliliği yaratmanın manası yok.
Balıklar Kaç Gün Aç Kalabilir?
Rahatlıkla dayanırlar..
Dicrossus Filamentosus Trio
[QUOTE=Iskarmoz]

kH suyun pH değişimlerine karşı olan direncini ölçen bir değer, test sudaki CaCO3 (suda çözününce HCO3 olması lazım) oranını ölçüyor. HCO3 da pH değerinin eklenen asit ve bazlar yüzünden değişmesini zorlaştırıyor. Belki molekül detaylarında hatam vardır ama işin özünde kH ne kadar yüksek ise pH o kadar zor aşağı yukarı oynuyor. Ancak bu sadece nötr civarı suda geçerli. İnsanlar kH yüksek olsun istiyor çünkü nötr civarı pH'taki suda pH kolayca asidik değerlere inip tekrar bazik değerlere fırlayabilir kH olmaz ise, bu da amonyumun amonyaka dönüşmesine neden olur ve balıklar zehirlenebilir.
Suyun pH'ı zaten eklenmiş bolca asitten dolayı nötr'ün altında, 4-6 arası değerlerde ise artık kH'a ihtiyaç kalmıyor. Çünkü pH'ın bazik değerlere geçmesi için bolca baz eklenmesi lazım, o da bilerek yapılmazsa kolay kolay olmuyor. bu yüzden peat vs ekleyip blackwater yapılan akvaryumda veya sırf R/O kullanınca bile 5.5 pH değerinde olan akvaryumda kH 0 olsa da sorun olmuyor normal şartlarda, bol miktarda baz eklenmedikçe.
kH 0'dan yüksek olup da pH'ın 6'nın altında olması zaten mümkün değil sanırım ama kesin olarak bilmiyorum.

Günde 1-2 öğün artemia nauplii ile besliyorum sadece. Yavrular büyüdükçe 1 öğünden 2'ye çıkıyor. Belki akvaryumda tortunun arasında yiyecek buluyorlardı ilk hafta da o yüzden 1 öğün besleyince bütün gün şişkin duruyorlardı.[/QUOTE]

Bahsettiğin şey doğru. Ro suda kh 0 sıfır oluyor. Çok az bir asit eklendiğinde ph 4 lere kadar düşebiliyor. Böyle bir suda amonyak değil amonyum oluyor. Ph artarsa bu amonyaka dönüşüyor. Yine aynı suda denemelerimle kesinlikle gördüm ki, 0 olan kh ı 1 e çıkardığımızda ne kadar asit eklersek ekleyelim ph nötr ve üstü değerlere geliyor bir kaç saat içinde. Suyun kh değeri 1-2 olupta ph düşük olan akvaryumlarda genellikle aktif toprak oluyor (bu istisnadır) katyon değişimi sebebiyle de kh ın da yükselmesini önlerken ph ı da düşük ve stabil tutuyor. Diğer türlü kh 1 ve yukarı olup regülatör (co2, asit) kullanılmayan tanklarda ph her zaman nötr ve üzeri değerlere ulaşıyor. Suya kh salınımı yapmayan nötr materyallerle kurulup ro su kullanılan tanklarda biraz asit, torf veya hümik madde kaynağı kullanılırsa ph asidik duruma dönüşüyor. Harcanacak kh olmadığı için de ph hem düşük hem stabil kalıyor. Mendezi akvaryumum buna örnekti. Ph hep 4.7-4.9 aralığındaydı.

Yavruların az kayıpla gelişmesinde zemindeki tortu tabakasının rolünün büyük olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple sormuştum yemleme rejimini. Doğal, tortulu bir zemin yavrular için mükemmel bir besin kaynağı oluşturuyor. Bir örneğini daha görmek bu anlamda sevindirdi beni. Eminim mutludurlar.
Dicrossus Filamentosus Trio
[QUOTE=Iskarmoz]

Cüce amerikanlar ve başka yumuşak asidik su türleriyle ilgilenen birkaç kişi daha sizinle aynı cevabı verdi. Hem yediklerinden kazandıkları hem de hümik maddeler sayesinde elde ettikleri elektrolit, kalsiyum vs. miktarları daha sert suda yaşamaya alışık türlere göre daha yüksekmiş. bu konuda üzerinde deney yapılmış bir tür Kardinal Tetra. Yani doğada neredeyse saf suda yaşayan bir türün akvaryumuna R/O'nun yanında biraz çeşme suyu eklemenin balığa bir yararı yok. Akvaryumdaki bitkilerin gelişimine katkı sağlamak için az miktarda çeşme suyu ekleyormuş çoğu insan. Bir de üretince yavruları bol oranda (veya tamamen) çeşme suyuna alıştırıyor insanlar tabi ki çünkü hem yavruları büyütürken su değişim masrafları azalır, hem değiştirmek daha kolay olur hem de satıldıklarında alan kişiler muhtemelen çeşme suyunda besleyecektir zaten. Ancak doğada o kadar saf ve asidik suda yaşayan türler nasıl nötr ve belki 700-800 mikroSiemens olan çeşme suyuna alışır bilemiyorum biyolojik açıdan. Belki her tür balıkta bu alışma durumu tek nesilde olmuyordur, o kadar detayını bilmiyorum.

Bu arada yavrular neredeyse 2 haftalık oldular:

[VID]https://youtu.be/iv9uYHBTkn0[/VID][/QUOTE]

Evet evet, gerçekten bir faydası olmuyor çeşme suyu eklemenin ya da mineral katkısı kullanmanın. Bulabilirsem, benzer bir araştırma yazısını okumuştum; paylaşırım. Dediğin gibi, belki bitkilerin ihtiyacı karşılansın ve su israfı olmasın diye böyle bir yöntemi tercih ediyorlardır. Bir de kh oranını 2 ye sabitleyip ph oranını stabil tutmak isteyen (yurtdışındaki hobiciler) böyle bir yöntem izliyorlar, ph ı nasıl stabil tutuyorlar bu şekilde onu da anlamış değilim. Kh 0 dan 1 e çıksa ph nötr üzeri oluyor zaten. Bahsettiğin gibi diğer bir sebebi de şebeke suyuna alıştırıp, ro su zahmetinden diğer hobicileri kurtarmak, canlıyı daha ulaşılır kılmak gibi etkeni de var. Ama ben henüz çeşme suyunda üremiş bir karasu cücesi görmedim. Belli ki sadece yaşanılır şekilde tolare ediyorlardır çeşme suyunu.

Yavrular çok güzel. Zemindeki tortu mükemmel bir besiyeri sağlamıştır. Günde kaç öğün, ne ile besliyorsun?[EDIT]ArifhbsAquatics,2021-07-16 19:55:09[/EDIT]
Beyaz Benek Konusunda Destek
[QUOTE=Ventulix]

Şansıma 3 gün boyunca 5 er saat elektrik kesintisi olacakmış bu süre zarfında su ısıtıp ekleme yapsam olur mu ?[/QUOTE]

O riski almaya gerek yok, olduğu kadarıyla rutine devam edin.
Beyaz Benek Konusunda Destek
[QUOTE=Ventulix]

Arif bey cevabınız için teşekkürler,

Ürünü petshoptan bulamadım.İnternet üzerinden sipariş verdim ancak gelmesi pazartesiyi bulur.O süre zarfında yapabileceğim başka ne olabilir ?
[/QUOTE]

Rica ederim. O sürede ısıyı yükseltip (30C) her gün dip çekimi yapın.
Apistogramma Cacatuoides
Gözlemle, yavrular eksilmeye başlarsa ayırırsın.
Beyaz Benek Konusunda Destek
Hiçbir zararı olmaz, kullanma talimatınına uyarak hareket ederseniz iki-üç günde tamamen iyileşir balıklar.
Kekik Çayı (blackwater Kurulum)
Sol tarafın peyzaja adanıp sağ planın açık kalması yakışmış bu kuruluma. Dikine kökleri tabana paralel uzanmış ince kökler gayet güzel tamamlamış. Eline sağlık abim; hongsloiler gayet huzur bulacaktır.😊👏🏻 Bitkiler biraz kendine gelip kuru yapraklar eklenince daha da güzel olacak kesinlikle, takipteyim.😊👏🏻[EDIT]ArifhbsAquatics,2021-07-12 22:48:00[/EDIT]
Akvaryum Da Kullanılabilecek Meyve Yaprakları
Yapraklar daha çok tanin kaynağıdır. Suya saldıkları tannik asit sayesinde sudaki canlıların immun sistemini destekler, sudaki patojenleri azaltır vb. Tannik asit zayıf bir asittir; dolayısıyla suyun ph değerini düşürmekte kullanılması anlamsızdır. Catappa da öyle. Suyun ph değerini etkilemeleri için kullanılan su saf, kh değeri 0-1 arası olmalıdır.

Şu konuya göz atabilirsiniz;
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/humik_maddeler_ve_tanenin_onemi_k962356.asp[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.