ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArifhbsAquatics
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12454
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
6 dakika önce
Toplam Mesaj:
3581 [1.64 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
186 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
39
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist İnstagram: arifhbs_aquatics Youtube: Arifhb’s Aquatics

SON 10 MESAJI

F0 Betta Mandor (tr’de İlk) - Biyotopa Doğru
Günceye devam;

Bir iyi bir de kötü haberle devam edelim. İyi haber, dişi/erkek ayrımında çok zorlandığım bir türdü; nihayet, renklerini vermeye başladıktan sonra kesin olmasa da (%80) cinsiyetleri ayırt edebildim. Kötü haber ise, tanka girdiğinden beri neredeyse hiç görmediğim bir serseriyi ölü olarak buldum. Dişi olduğunu düşünüyorum; yüzgeçlerinin ve boyunun diğerlerine göre kısa, vücut renginin kahverengi tonlarda ve dikine siyah şeritlerinin olmasından ötürü. Fotoğrafını paylaşacağım.

Evet, cinsiyetleri konusunda epey bir zorlandım. Ruh hallerine göre vücut renkleri o kadar değişiyordu ki.. Genelde erkekler daha görkemli, daha renkli, yüzgeçleri daha uzun ve vücutça iri, dişiler ise erkeklerin sıraladığım özelliklerinin zıttını taşıyan karakterde oluyorlar. Hem önceden beslediğim wild türlerde gördüğüm hem mandorların videoları ve görsellerinde gördüğüm şey buydu. Bir diğer ayraç da dişilerin üreme tüpçüğünün görünmesi. Fakat bu da ayrım için net bir veri değildi. Erkeklerde de benzer bir görüntü olabiliyor. Beni en çok yanıltan da bu olmuştu mandorlarda. Dediğim gibi, balıklar renklerini almaya başladıkça cinsiyetler de belirginleşti. İlkin erkek sandığım balık sonradan dişi, dişi sandığım ise erkek çıktı!
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240004141.jpg[/IMG]

Yukarıdaki fotoğraf tankın ikinci günü bir video kesitinden. Erkek dediğim balık. Aşağıdaki pozlar geçen günden; aynı balığa ait 😊.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240007071.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240017461.jpg[/IMG]

Ve gün geçtikçe siyah-kahverengi dikine şeritleri daha belirgin olmaya başladı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240009491.jpg[/IMG]

Yukarıdaki pozda erkeğin aşağısında durmakta. Zaten sürekli olarak erkekten kaçıyor ve arada hilal şeklini alarak kur hareketleri yapıyordu. Bir diğer ayrıntı da, erkek olsaydı birbirlerine gövde gösterisi yaparlardı; hiç rastlamadım. Tanka alışıp gerçek renklerini sergilemeleri 4-5 günü buldu. Dişi dediğim balık erkeğe göre bir tık büyük. Muhtemelen erkek daha genç. İrileştikçe de zümrüt yeşilinden koyu maviye geçen renk desenlerini, maça kuyruk şeklini ve anal yüzgeç uçlarının uzadığını daha net görmeyi umuyorum. Erkekten bir kaç görsel;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016431.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016451.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016491.jpg[/IMG]

Bu da ölen serseriden görüntüler;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240019411.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240019431.jpg[/IMG]

Gözlemlerime göre oldukça cana yakın, hareketli ve ne yem versem yiyen bir çift çıktı. Rubra ve uberis tecrübelerimden, acaba yine çoğunlukla boş tank mı izleyeceğim endişemi, tür gelmeden önce okuduğum tecrübeler ve izlenimler rahatlatmıştı; geldikleri ilk günden itibaren apistolarım gibi cana yakın takılıyorlar. Bu durum çok sevindirici. Kuru yem yemeleri ve hiç saklanmamaları, onları beslemekten aldığım hazzı pekiştiriyor.

Diyetlerine de değinmek gerekirse, günde bir kere besliyorum. Geldiklerinden itibaren her gün ayrı olarak tropical pro deffence, tropical softline america, tetra min, omega one pellets, kurutulmuş tubifeks, sera immunpro, sera insect, sera discus gibi yemlerden verdim. İlk gün biraz ağız ucuyla yemişlerdi. Sonraki günler ayırt etmediler hiç. Diyetlerine tropicalin softline betta ve insect yemlerinden de eklemeyi düşünüyorum. diğer yemleri zaten tüketiyorlar ve seviyorlar; üstelik protein ağırlıklı yemler.

Bir sonraki güncede tank içerisinde takındıkları tavırlardan, habitatlarından ve olursa yeni gelişmelerden de bahsedeceğim. Çok keyifli bir tür olduğunu peşinen söyleyeyim.

Keyifli hobiler 😊.[EDIT]ArifhbsAquatics,2024-04-14 00:37:11[/EDIT]
Çöpçü Balığı Ters Döndü
O akvaryumda daha çok balığın ağzına üflersin genç adam. Eline alıp üfleme de bu arada. Ver balıkları ve bir kaç salyangoz alıp besle.
Tetra Cinsiyet
Şu sağ köşedeki erkek, onun üstündeki de öyle; sol tarafta duran da dişi..
Neon Tetra Nasıl Üretilir
Youtube’da onlarca video var. Forumda da konularını aratıp bulabilirsiniz. Karma tankta olmaz. İnce detayları var.
Lepsiteslere Ne Yapmalıyım
Bilgin yoksa, konularına defalarca erinmeden yorum yapan üyelere saygı duyup tavsiyelerine uymalısın! Madem soruyorsun; yol gösterenlere en azından ayıp olmasın diye kafana göre davranıp onu paylaşma bari! Madem keyfine göre davranacaksın o zaman insanların kıymetli vaktini çalma, kirletme bu forumu! Onlarca hesap açıp aynı şeyi değişik hesaplardan yapıyorsun. İnsanlara yalan söylüyor, göz göre göre oyun oynuyorsun. Burası bunun yeri değil, genç ve anlamamakta inatla sebat eden arkadaşım!
F0 Betta Mandor (tr’de İlk) - Biyotopa Doğru
[QUOTE=cyapıcı]Evet foerschi ve Strohi ürettim birbirleri ile tipa tip aynı balıklar yakalandılari yerden isimlerini alıyorlar. [/QUOTE]

Eyvallah, bana kalırsa, özelden de konuştuğumuz gibi hepsi foerschi adı altında sınıflandırılabilir. Örnek: Betta foerschi-mandor gibi. Çok az fark var aralarında. Takson makalelerinde yüzgeç ışınları sayısı, kafa yapıları be yanaklarındaki şeritlerin farklılığından ve mandor az daha iri olmasından bahsediyor, hepsi bu. O zaman bilgi doğru; mandor Türkiye’ye ilk defa geldi. Teşekkürler 😊.
F0 Betta Mandor (tr’de İlk) - Biyotopa Doğru
[QUOTE=cyapıcı]Masallah hayırlı olsun Tür için gayet uygun bir ortam 5 yıl önce ürettiğim zevkli bir tür [/QUOTE]

Teşekkür ederim Cihan hocam. Beş yıl önce beslediğin tür foerschi olmasın? Erdal hocam ilk defa geldiğini söylemişti bu türün.
Lepistes Cinsiyet Ve Kavga
[QUOTE=Actionfish]

Tamamdır hocam sağolun iyi gunler büyük tank almama izin veriyorlar kendi kafamda biseyler yapmaya çalışıyorum izin alabilseydim bende büyük tank almak isterim tabiki neyse bunda sadece karides besleyeceğimİyi geceler bu sorularıma bir cevabınız var mı?[/QUOTE]

Daha önce defalarca anlatıldı; tavsiyelere uy genç arkadaşım ve forum kurallarına da, lütfen!
Lepistes Cinsiyet Ve Kavga
[QUOTE=Ekrembalkan]

Evet olayın farkındayım beyefendi ama yazmış olsaydım eğer soruma cevap bulamayacaktım benide mazur görün akvaryum 6 litre ve balıklar gayet hareketli ve bitki ışıklandırma mevcut hepsi küçük zaten ve Lepistes yarın saldırmaya devam ederse eş almak istemiyorum yavru istemiyorum çünkü erkek erkek te saldırıyor tek bakacağım yada bı saklama bölgesi açıp saldırgan olanı oraya koyacağım az alışması amacıyla işe yarar mi sizce ?[/QUOTE]

Sorunuza cevap almak için yalan söylemeniz gerekmiyor. Defalarca size, bu soru çerçevesinde yanıt verildi ve doğru yanıtlar verildi; olması gerekeni kabullenmeyip istediğiniz cevabı ‘yalan’ ile almanız neyi değiştirecek? Dinlemeyecek, umursamayacaksanız neden sürekli farklı üyelikler alıp sürekli konu açıyorsunuz? Amacınız nedir?
Lepistes Cinsiyet Ve Kavga
Akvaryum hacminiz 5 litre! Daha önceki açtığınız ve cezalı olan hesaplarla paylaştığınız konularda tank aynı tanktı. İnsanları saf yerine koymayın lütfen!

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.