ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hasan_ali05
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
679
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Aralık 2008 00:14
Son Ziyaret:
12 Ağustos 2022 16:30
Toplam Mesaj:
2124 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
hasanali şekerci
Doğum Tarihi:
03 Eylül 1995
Yaş:
26
İl:
Antalya
Meslek:
öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Acemi arkadaşlar ÖM den soru sorabilir elimden geldiğince yardım ederim.
Hasanali Şekerci

SON 10 MESAJI

Red Cap Oranda Su Üstünde
Su değişim miktarını azaltıp sıklığını artırmanız sistemin devamlılığı ve balıklarınızın refahı için daha sağlıklı olacaktır.Diğer taraftan oturmuş bir akvaryum sistemine , hastalık veya ters giden başka bir etmen olmadığı sürece dışarıdan yem dışında bir şey atmamanızı öneririm.Motoru artırmak derken iç filtrenin gücünden bahsediyorsanız dediğim gibi amacınız mümkün olduğunca su yüzeyini dalgalandırmak olsun fazla köpük çıkartmak değil.Fitrenin yeterliliği içinde hacim ve devir hesabı yaparsanız daha doğru olur.Güçlü filtrasyon derken?
Red Cap Oranda Su Üstünde
Genellikle oksijen yetersizliğinin belirtisidir bu hareket.Buna sebep kirli su ,yetersiz filtrasyon ve havalandırma başlarda sayılabilir.Filtre çıkışınızı akvaryumun içine kabarcık vermekten ziyade su yüzeyinde dalgalandırma şeklinde ayarlarsanız daha sağlıklı olacaktır tabi filtrenizinde yeterli olması gerekiyor.
Japon Balığı Kovada Ne Kadar Yaşar?
Aldığınız akvaryumcuda varsa poşete oksijen bassın kovaya gerek bile yok normal poşette gelir.
200*80*65h - Tropheus Akvaryum
Konu favorilere eklendi.Tam olarak kendi evime çıktığımda kurmayı düşündüğüm ölçülerde bir akvaryum.Umarım kazasız belasız hobiyi akvaryumda sürdürürsünüz.
Biraz fazla öznel bir yorum olacak ama ben olsam bu akvaryumda tek tür tropheusa yönelmezdim.Karma tanganyika çok daha güzel olabilir.Birde bence kaya türünü tek tür bir kayadan yana kullanırsanız görüntü daha hoş olacaktır.Mesela bazalt gibi.
Hangi Tetra Türü Daha Dayanıklı
Çok fazla tetra tecrübem olmasada kırmızı burunların son derece hassas olduklarını söyleyebilirim yada bize öylesi denk geldi.Emberleri sorunsuz ve kayıpsız beslemişliğim var ancak farklı şartları tolere edebilirlermi bilmiyorum.Bunun dışında neonların tetraların içinde çok dayanıklıda olmamakla beraber hassasta olmadıkları söylenebilir.Daniolar bildiğim kadarıyla tetra değil ama düşünürseniz beslediğim tüm tetra türlerinde dayanıklı olduklarını söyleyebilirim.
Yeni Akvaryum
Bulanıklık için öncelikle kurulum kaç günlük?Döngü tam olarak oturmamış olabilir.Acemi bir kurulum için geçerli bir tabanınız var ve yükseklik bitki olduğu için çok değil genelde bitkili akvaryumlarda duruma göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 5 cm kadar bir taban kullanılır zaten bitkinizde bakımı kolay bir bitki bu taban yeterli gelecektir.Diğer taraftan bence asıl önemli olan akvaryuma bakınca sizce de akvaryum kaldırabileceğinden fazla kalabalık değilmi.Bence bu akvaryumun hakkı küçük bir karides kolonisi yada betta.
Bettamın Neyi Var
[:)))][:)))] Sizce gerçekten verdiğiniz bilgi doğrultusunda doğru cevaplar alabilirmisiniz.
Balığın yaşadığı yer ve bakım şartları konusunda daha detaylı bilgi vermelisiniz.Verdiğiniz bilgi doğrultusunda aklıma gelen şey balık ufak içinde biraz su olan bir kapta ve muhtemelen 3-5 farklı stres unsurundan dolayı hareketsiz.
Forumun labirentliler bölümüne girerseniz bir çok hatalı konu görüp hatalarınız düzeltebilir.Bir çok başarılı konu görüp doğru kurulumu yapıp yüksek seyir zevkli bir betaya sahip olabilirsiniz.
Ancak elinizi çabuk tutun eğer durumu doğru tahmin ettiysem balığınızın fazla vakti kalmamış olabilir.
Betta İle Yaşayabilen Balıklar
[QUOTE=Foae]Bu “filtresiz”, “ısıtıcısız” akvaryum ekolünü çıkartan kişilere bol hayır duamı yolluyorum, anıyorum hergün bu başlıkları görünce.

FİLTRE,ISITICI İSTEMEYEN diye bir tanım yoktur. Kurduğunuz sistem belki bu ekipmanları istemez yeterli bitki,sirkülasyon ve su değişimi varsa o da. Ekipmanlı halde canlı bakamayan acemilerin gidip ucuz olacak diye ekipman desteği olmadan bu işlere kalkışması trajikomik. Herşeyi çözdünüz filtresiz,ısıtıcısız tank kurmak kaldı.[/QUOTE]

Söylediklerinize katılmakla beraber şuanda bende bu furyaya katılmayı düşünenlerdenim açıkçası ,ama elim gitmiyor.Malum ekonomik sıkıntılardan dolayı aylardır içime sinmeyen eski filtrelerimi kullanıyorum bunlarda artık debiyi kurtaramamaya başlayınca ya wall stad labirentli yada medaka düşünmeye başladım yada son çare hobiyi bırakacağım.
Dediğim gibi günlük hayatta akvaryum konusu olunca bana danışan tanıdığım çok hepsine de ısıtıcı ve filtreyi balıklardan ve dekordan önde tutuyorum ama bu ekipmanların fiyatı ve faturaya etkisi yüzünden danışmanlığımı reddedip akvaryumcu danışmanlığıyla akvaryum kurup 1 hafta sonra ölümlerden dolayı hobiyi bırakan veya hiç başlamadan bu sevdadan vazgeçen çok tanıdığım var malesef.Dediğiniz gibi en kötü ihtimal acemi arkadaşların ekipmansız bu yola çıkmaması hobiden soğumaması açısından en azından başlarda önemli.
N'olacak bu hobinin sonu bilmiyorum.
Havuz Yapmak
Bu tarz konulara genelde pek sizi tatmin edecek cevaplar gelmez çünkü üyelerin herşeyi hazır beklemesi özellikle tecrübeli olan eski üyeleri neredeyse bıktırmış vaziyette.Forumda bahçelere yapılan havuzların konuları aratırsanız sormanın aklınıza dahi gelmeyeceği soruların dahi cevaplarını alacaksınız.
Ama burada ben havuz yapcam nasıl yapcam derseniz işini zor.Alın elinize küreği kazın toprağı doldurun içine suyu bide pipo filtre atın derler.Bu sorunun cevabı her sorana yazılacak kadar kısa değil.Öncelikle araştırın.
Bitikinin Üstündekiler Nasıl Geçer
Banada tortu gibi geldi çözüm bitkileri hareket ettirip tortucukları zemine indirmek ama kumla oynayan canlı varsa bunlar yeniden oluşacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.