ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertA
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1159
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Kasım 2005 13:29
Son Ziyaret:
3 Saat 43 Dakika önce
Toplam Mesaj:
862 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
45 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert
Doğum Tarihi:
08 Şubat 1989
Yaş:
31
İl:
Ankara
Meslek:
Bilgisayar Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert

SON 10 MESAJI

Tanganyika Kabukçulları
Sarımsak zaten hasta olan bir balığa ne kadar fayda sağlar bilmiyorum. Kaldı ki taze tüketilmesi/verilmesi gereken bir ürün, hava ile temasda ve işlendiğinde çabuk bozuluyor.

Çağu sarımsaklı yem kokudan daha fazla bir şey sunmuyor ama elinizde varsa kullanın rabi NLS iyi marka en azından.
Tanganyika Kabukçulları
Tropheuslarda bloat tedavisi için kullanılan baktopur direct tabletlerden olur. Aile hekimine flagy yazdırabilirsiniz. Veteriner bir tanıdığınız varsa primalivin aqua süper olur. Kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederim , hastalık tedavileri uzman olduğum bir konu değil.
Tanganyika Kabukçulları
Balıklarda iç parazit olduğu gözüküyor. Zaten şeffaf dışkı bunun göstergesi. Bunun yanı sıra özellikle 1 balığın karnı çökmüş ve zayıflamış. Yem alıyorsa güzel hala kurtarmak için şansınız var demektir. Yerinizde olsam bütün balıklara iç parazit için uygun ilaçı yeme emdirerek yemleme yapmanızı tavsiye ederim. Yem almayan balık varsa canlı artemia bir süre daha hayatta tutabilir.
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Güle güle büyütün yavruları.

Bir mesajda balığın ventralis Kigoma olduğundan bahsetmişsiniz ama ben Kigomada yaşayan bir ventralis türü göremedim. Kigomada Opthalmatilapia sp. whitecap var ama sizin balığın whitecap olduğunu düşünmüyorum açıkçası ventralis olduğunu da düşünmüyorum. Büyük ihtimalle boops.

Link'i incelemenizi tavsiye ederim.

[URL]http://tanganyika.si/Tanganjika/Ophthalmotilapia/index.html[/URL]
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
İdris bey ,eretmodus konusunda sizinle zamanında çok konuşmuştuk biliyorsunuz ki goby ailesini çok severim.O yüzdendir ki akvaryumunuzu beğenerek takip ediyorum. Ventralis de güzel bir seçim olsada bu akvaryumda gözüme çok büyük geldiler. Fotolara bakarken kayaların arasına girip çıkan julidochromisler(özellikle marksmithi) gözümde canalandı ki bu tank setupına eklemede bir sorun yaşamayacaksınızdır.
Tangonicodus ve eretmodusun aynı akvaryumda olmayacağına çok eminim. Aynı aileden birbirine çok yakın iki tür ve muhtemelen eretmoduslar boy farkından dolayı baskınlık gösterecektir. Hatırladığım kadarı ile 2 eretmodus erkeğinin bile akvaryumda sorun yaşadığını siz gözlemlediniz , malesef tangonicoduslarında pek bir şansı olmayacaktır. Zaten tangonicodus bulmak şu an için imkansız gibi. Piyasada tangonicodus adı ile satılan balıklar eretmodus yada marksmithi.
Bu arada tangonicanus diye killifishen bahsediliyormuş. Yazdıklarım yine birisine belki faydası dokunur kalsın , ekleme yapayım. Tanganyika killileri ithalat listelerinde sıkça adları geçiyor. Hatta uzun zamandır elinde olan bir ithalatçı biliyorum. Çok bilinmediği ve ticari olarak değer görmediği için özel sipariş dışında gelmiyorlar. Bu tanka yakışır bir balık olacaktır. İthalat yasakları kalktığında belki şansınız yaver gider.[EDIT]MertA,2020-06-29 00:58:50[/EDIT]
Dip Çekme Mantık Sorusu?
Su değişimleri yaparken asıl amacımız gözle gözükmeyen organik atıkların ortamdan uzaklaştırılması. Siz yaprak çöp yem dışkı artıklarını mekanik olarak ayıklasınızda suyun içerisinde çözünmüş zehirli maddelerden kurtulamazsınız. Toplamda 90 litre su hacminiz var . Beslediğiniz balıklara göre değişmekle birlikte hafta %20 su değişimi yapsanız ayda su masrafınız 1-2 lirayı bulmayacaktır.
Amerikayı yeniden keşfetmeye uğraşmayın basit kurallara uyup yazdığınız gibi biraz mantık yürütün yeter.
En Çok Rağbet Gören Balık Türleri ?
Japon balığı neredeyse girmediği ev yoktur her daim tutar.
Koi park bahçe şehir akvaryumları her zaman alıcısı olur.
Keza beta yukarıda saydığım sebepler.
Canlı doğuran koi fil kulak lepistes yok satar. 1 ayda koyacağınız parayı 4e katlar.
Bluetang tanesini 200e saydırırsın.
Mavi yuzgec tuna balığı kilosu 100dolar eder.
Mersin balığı yumurtası 100gri 1000dolardan başlar.
Transgenetik Tartışmaları
Allah'ın yarattığı bu harika canlıları biz faniler nasıl müdahalede bulunurda değiştirme cüretinde bulunuruz. Dinimizce caiz olmayan bir hareket olsa gerek. Bu canlıları satın alarak bu insanlara prim yaptıranlara ya ne demeli ? Bu günaha ortak olmayın.
Tanganyika Kayalık Karma
Güzel, basit ama balıkların tam ihtiyacı olan tarzda bir akvaryum olmuş. Zaten yerlerini sevmisler hızla boy ve renk almışlar . Gobyler cok begendigim turler. Zamanında besledim. Çok güzel göz alıcı renkleri yok ama sosyal olarak çok ilginç balıklar. Ben bir balık nasıl komik olur bu balıklar ile gördüm.
Çok güzel olacak bu akvaryum takipteyim.
Külçe Altınlar
Fatih abi , kayıplar için üzüldüm. Leptosoma için bende aynısını düşünüyorum. Onların olmadığı bir akvaryum düşünemiyorum ama malesef bu tür kayıplarla çok karşılaşıyoruz. Yavru büyütmesi ise ayrı bir macera. Bu can sıkıcı durumlar sanırım bu balıkların cazibesini katlıyor. Umarım kalanlar sağ salim büyürler..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.