ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emre Zaim
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5163
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2009 14:32
Son Ziyaret:
2 Saat 10 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2351 [0.63 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
224 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Zaim
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Su Ürünleri Müh/İşletme Yüksek Lisans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Zaim Emre'nin Renkli Dünyası: https://www.youtube.com/channel/UCXCrDy_rxLZJNz_Ry-il1HA Balık Hastalıkları https://www.akvaryum.com/Forum/balik_hastaliklari_k937151.asp https://www.akvaryum.com/Forum/beta_tank_arkadaslari_k891149.asp

SON 10 MESAJI

Dişi Beta
Sanılanın aksine, dişi bettalar da kavga ederler:
Bence en iyi çözüm, bir adet dişi bettayı akvaryumda tutarak, yanına rasbora sürüsü eklemektir (Akvaryum en az 40L olmalıdır). Diğer dişileri farkli akvaryumlara alabilir ya da geri verebilirsiniz.
Diğer seçenek, saklanma alanlarını arttırarak gözlemlemektir.

Sanılanın aksine, dişi bettalar da kavga ederler:
Bence en iyi çözüm, bir adet dişi bettayı akvaryumda tutarak, yanına rasbora sürüsü eklemektir (Akvaryum en az 40L olmalıdır). Diğer dişileri farkli akvaryumlara alabilir ya da geri verebilirsiniz.
Diğer seçenek, saklanma alanlarını arttırarak gözlemlemektir.
Zebra Cikletler Beyaz Büyük Lekeler Var Acil
İmzamdaki balık hastalıkları linkinden "Columnaris" başlığını incelemenizi ve arama motoruna "Columnaris" yazılarak konuları incelemenizi öneririm.
Geçmiş olsun.
Mekong Düşleri: Siyam Balığı Hanedanlığı
Burası, 50L'lik kocaman bir dünya:
Üreyen bir Theodoxus altenai populasyonum olduğu için çok mutluyum. Ancak pek çok omurgasız türü ile rekabet içerisinde olduklarından populasyonun sürekliliğinin sağlanması için, birkaç nesile daha ihtiyacım var. Üstelik su kalitesini arttırmak için tablet yem vermeme kararı almam da üreme hızlarını düşürecektir. Theodoxus altenai'nin yanlarındakiler, yumurtaları sanırım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190054201.jpg[/IMG]
CO2 ve gübre gibi katkılar olmayan tamamen low tech akvaryumumda, Christmas Moss (Vesicularia montagnei), yosun topu (Cladophora aegagrophila) ve cüce saz (Sagittaria subulata) bitkilerinde gördüğüm fotosentez kabarcıkları, yaşayan bir ekosisteme sahip olduğumu gösteriyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190100341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190101301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190101591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190102321.jpg[/IMG]
Ben, bu yeşil gezegeni seviyorum.[:3]
Ozelot Amazon'un (Echinodorus sp. "Ozelot") su üstündeki çiçek sapında büyüyen yavru bitki, yeni yapraklar vererek irieşti. Yapraklarda kuruma yok. Yaprakları kurumaya başlarsa, Amazon Düşleri: Amazon Kızılderilileri Discuslar temalı akvaryumuma dikilecekler. Yapraklar kurumazsa, su dışında büyümelerine izin vereceğim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/220520190108371.jpg[/IMG]
Ve yaşam güzel devam ediyor.
[3)]
[VID]https://youtu.be/eEVo2eh_wl0[/VID]
[:nazar:]
Eheim 2213 Mü Sunsun Hw 302 Mi
[QUOTE=Akaybaha]Emre zaim
2217 250lt akvaryumda nasıl
Uçuruyordur onu?[/QUOTE]

Eheim 2217, 250L akvaryumda rahatsız edici akıntı yapmıyor. Discus gibi fazla akıntıyı sevmeyen balıklarım bile rahat ediyorlar.
Filtreleme niteliği ve etkinliği için, en az debi kadar önemli, iki önemli unsur var:
1. Filtre içeriği.
2. Akvaryumun balık nüfusunun az olması.
En mükemmel debide, en ideal içerikte bir filtre dahi, kalabalık akvaryumlarda yeterli gelmeyecektir.
Fikir vermesi açısından 250L discus akvaryumumda kullandığım Eheim 2217 içeriğini en alttan üste doğru paylaşayım:
Bioball
Biyolojik sünger
Eheim substrat pro
Seachem matrix
Eheim keçe
Balık yoğunluğu hakkında fikir vermesi bakımından, aşağıda linkini verdiğim akvaryumdaki filtreleme performansından memnunum (Haftada bir 1/4 oranında su değişimi yaparak):
https://www.akvaryum.com/Forum/amazon_dusleri_amazonun_kizilderilileri_discuslar_k914770.asp
Sıfır Sunsun312 ya da ikinci el Eheim 2217 kararı, tamamen Sizin almanız gereken bir karardır.
Keyifli hobiler.
Melek Balığı Ndaki Bu Yara Ne Olabilir ?
Erhan Bey, merhaba,
İmzamdaki balık hastalıkları linkinden Hexamita başlığındaki tedavi yöntemlerini ve arama motoruna Hexamita yazarak konuları incelemenizi öneririm.
Geçmiş olsun.
Eheim 2213 Mü Sunsun Hw 302 Mi
Fikir vermesi açışından, Eheim 2217'yi 125L akvaryumda sorunsuz kullandım. Halen 250L net hacimli discus akvaryumumda, sorunsuz olarak kullanıyorum.
Betta Kuyruğun
Merhaba,
Bakım koşullarınız, iyi.[:iyi:]
Balığınızın kuyruğunda bir sorun göremedim. Bettanız, double tail x crown tail melezi. Muhtemelen comb tail geni de taşıyor. Bu yüzden kuyruğunun uç kısımları çıkıntılı ve kuyruk lobu, iki parçalı görüntüde. Bu yapı, genetik yapısı ile ilgili bir durum. Hastalık değil.
Keyifli hobiler.
Vıtamın
Balıklara, kaliteli markaların (New Life Spectrum, Hikari, JBL favorilerimdir. Bunların dışında, Ocean Nutrition, Dennerle, Tropical de zaman zaman kullandığım yemlerdir) türe özgü yenlerinin verilmesinin ve su kalitesinin yüksek tutulmasının yeterli olacağı görüşündeyim.
Yem teknolojisi gelişti. Yemlerin üzerindeki etiketlerde, besin değerleri ve vitamin içerikleri yazmaktadır. Yemi yiyen balık, diğer besleyici öğelerle birlikte, yemin içeriğindeki vitaminleri de almaktadır.
Amazon Düşleri: Amazon'un Kızılderilileri Discuslar
Dikkatle incelediğimde, babanın koruduğu dış filtre emiş borusunun üzerinde, kuyruk sallayan discus larvaları gördüm. Dinlendirilmiş çeşme suyunda ilk larvaları görmüş oldum. F0 olmayan, akvaryum üretimi canlıların, dinlendirilmiş çeşme suyunda yavru verebildiğini bir kez daha gördüm. Konu discus olunca, elbette yumurta açılma oranı, ters ozmozun sağladığı yumuşak suya göre daha az ve elbette ideal koşullar, düşük iletkenlikli sudur. Ancak Benim gibi, amacı üretim olmayan; hobiden keyif almak olan kişiler için, akvaruum üretimi balıklardan, dinlendirilmiş çeşme suyunda yavru almak mümkün.
Geçmişte, aynı şekilde, Apistogramma türlerinden agassizii "Tefé blue", cacatuoides, borellii "Yellow head" ve macmasteri türlerinden verimli biçimde yavru almıştım.
Benim akvaryum hobisinde ulaşmak istediğim nokta, birkaç nesil yavrunun, sınırlı sayıda olsa da, sağ kalarak ekolojik dengenin oluştuğu akvaryum sistemleri oluşturmaktır.
Bu akvaryum özelinden değerlendirirsem, ditherlarım ömürlerini tamamladığında, bu akvaryum, bugün de olduğu gibi, 6 adetlik bir discus sürüsüne ev sahipliği yapacak. Dither olarak yalnızca tetra türleri ve zeminin temizliğini garanti altına almak için dört adetlik küçük bir çöpçü sürüsü olacak. Elbette bu ditherlar da yavru avcısı. Ancak akvaryum Bana öncelikle belgesel tadı vermeli: Sağ kalan yavru olursa; onlar pastanın üzerindeki çikolata sosunu temsil edecekler. [;)]
Akşam saatlerinde çekilen bu videoda görülen yavrular, ertesi akşam geldiğimde yoktular.
Çift, acemi olduğundan sırtlayamamış ya da diğer türlerin (Başta diğer discuslar ve özellikle diğer discus çifti olmak üzere) baskısı sonucu larvaları yemiş olabilir. Yavrular sırtlanmış; fakat diğer türler tarafından yenmiş olabilir. Yavrular, solungaç parazitine yenik düşmüş olabilir. Önümüzdeki maçlara bakacağız. [8)]
Bu akvaryumda, iki çift discusum var. Her iki çift, akvaryumun iki uzak köşesine yumurta döküyorlar. Yumurta döktüklerinfe, anne ve baba sıra ile yem yiyorlar ve biri mutlaka yumurtaların başında havalandırma ve koruma görevi yapıyor. Dahası, beden dilleri ile, o kadar net bir şekilde eşine "hadi artık git sen karnını doyur" diyor ki; bu iletişimi izlemek paha biçilemez. Yabancı dillerimin arasına discusçayı da ekledim sayelerinde.[^_^]
Bu kadar predatör varken, her iki çiftim de, kesinlikle yumurtalarını yedirmiyorlar. Ya yumurtalar karma tank koşulları nedeniyle açılamıyor; ya da yukarıda belirttiğim olasılıklardan dolayı, postlarvaları kaybediyorum.
Yumurta dökmüş çiftime olan saygımdan dolayı, camdan söktükleri termometreyi cama iliştirme işini erteledim.
Siz bu satırları okurken, videoda kurlaşan diğer çiftim, yumurtalarını koruyor.
Üremek için bu kadar gayretli olan bu pigmentli güzellere, ortamı daha uygun duruma getirme tasarımı, Benim işim.
Bu bağlamda, ufacık boyu ve türlü türlü huyu ile huzur bozan günbatımı Apisto (Apistogramma atahualpa) çiftimi, diğer akvaryumdaki daha yaşlı türdaşları ömürlerini tamamlayınca, onların yerine alacağım. Renkleri ile Beni büyüleyen atahualpa'lar; çirkeflik derecesindeki agresyonları ile bu akvaryuma uygun değiller. Çok güzek fakat çok kaprisli bir sevgili gibi onlarla ilişkimiz. Ancak uygun bir akvaryumda, atahualpa türü, muhteşemdir. Bkz. Amazon Düşleri: Son İnka Atahualpa başlıklı konumda sakince yaşayan atahualpa çiftim:
https://www.akvaryum.com/Forum/amazon_dusleri_son_inka_atahualpa_k928770.asp
Kötü huylu balık yoktur; uygun koşulları oluşturamamış akvarist vardır. Ve tüm sorumluluk, akvariste aittir.
Diğer ditherlar ömürlerini tamamladıklarında, akvaryum, discus, tetra ve çöpçü evi olacak.
Öncelikle, sahiplendiğim bir canlıyı ailemden gördüğümden; sonra da, su kalitelerinin genelde ihmal edilebileceğini öngördüğümden; olağanüstü durumlar dışında, akvaryumda beslediğim canlıları, başkasına vermemeyi tercih ediyorum.
Bu yüzden tanktaki düzenleme, diğer türlerin, yaşamlarını olabildiğince en iyi koşullarda yaşamak şartıyla, ömürlerini tamamladıktan sonra şekilleniyor. Bu arada düşünecek ve tasarlayacak zamanım da oliyor. Hiçbirşey için aceleye gerek duymuyorum.
Akvaryum hobisinin, Ben'deki öğretisi, sabit ve stabil koşullar en iyisidir; radikal değişimlerden kaçın; değişim gerekli ise, zamana yayarak yumuşak bir geçiş olsun mantığıdır.
Amaçladığım akvaryuma henüz ulaşabilmiş değilim. Ancak, akvaryumu bu haliyle izlenekten çok keyif alıyorum.
Gelecekte ulaşabilir miyim? Nefen olmasın. [8)]
Son söz: Ben bu pigmentli yaramazları seviyorum.[3)]
[VID]https://youtu.be/BoiE0oUgzUw[/VID]
[:nazar:]
Amazon Düşleri: Amazon'un Kızılderilileri Discuslar
Dikkatle incelediğimde, babanın koruduğu dış filtre emiş borusunun üzerinde, kuyruk sallayan discus larvaları gördüm. Dinlendirilmiş çeşme suyunda ilk larvaları görmüş oldum. F0 olmayan, akvaryum üretimi canlıların, dinlendirilmiş çeşme suyunda yavru verebildiğini bir kez daha gördüm. Konu discus olunca, elbette yumurta açılma oranı, ters ozmozun sağladığı yumuşak suya göre daha az ve elbette ideal koşullar, düşük iletkenlikli sudur. Ancak Benim gibi, amacı üretim olmayan; hobiden keyif almak olan kişiler için, akvaruum üretimi balıklardan, dinlendirilmiş çeşme suyunda yavru almak mümkün.
Geçmişte, aynı şekilde, Apistogramma türlerinden agassizii "Tefé blue", cacatuoides, borellii "Yellow head" ve macmasteri türlerinden verimli biçimde yavru almıştım.
Benim akvaryum hobisinde ulaşmak istediğim nokta, birkaç nesil yavrunun, sınırlı sayıda olsa da, sağ kalarak ekolojik dengenin oluştuğu akvaryum sistemleri oluşturmaktır.
Bu akvaryum özelinden değerlendirirsem, ditherlarım ömürlerini tamamladığında, bu akvaryum, bugün de olduğu gibi, 6 adetlik bir discus sürüsüne ev sahipliği yapacak. Dither olarak yalnızca tetra türleri ve zeminin temizliğini garanti altına almak için dört adetlik küçük bir çöpçü sürüsü olacak. Elbette bu ditherlar da yavru avcısı. Ancak akvaryum Bana öncelikle belgesel tadı vermeli: Sağ kalan yavru olursa; onlar pastanın üzerindeki çikolata sosunu temsil edecekler. [;)]
Akşam saatlerinde çekilen bu videoda görülen yavrular, ertesi akşam geldiğimde yoktular.
Çift, acemi olduğundan sırtlayamamış ya da diğer türlerin (Başta diğer discuslar ve özellikle diğer discus çifti olmak üzere) baskısı sonucu larvaları yemiş olabilir. Yavrular sırtlanmış; fakat diğer türler tarafından yenmiş olabilir. Yavrular, solungaç parazitine yenik düşmüş olabilir. Önümüzdeki maçlara bakacağız. [8)]
Bu akvaryumda, iki çift discusum var. Her iki çift, akvaryumun iki uzak köşesine yumurta döküyorlar. Yumurta döktüklerinfe, anne ve baba sıra ile yem yiyorlar ve biri mutlaka yumurtaların başında havalandırma ve koruma görevi yapıyor. Dahası, beden dilleri ile, o kadar net bir şekilde eşine "hadi artık git sen karnını doyur" diyor ki; bu iletişimi izlemek paha biçilemez. Yabancı dillerimin arasına discusçayı da ekledim sayelerinde.[^_^]
Bu kadar predatör varken, her iki çiftim de, kesinlikle yumurtalarını yedirmiyorlar. Ya yumurtalar karma tank koşulları nedeniyle açılamıyor; ya da yukarıda belirttiğim olasılıklardan dolayı, postlarvaları kaybediyorum.
Yumurta dökmüş çiftime olan saygımdan dolayı, camdan söktükleri termometreyi cama iliştirme işini erteledim.
Siz bu satırları okurken, videoda kurlaşan diğer çiftim, yumurtalarını koruyor.
Üremek için bu kadar gayretli olan bu pigmentli güzellere, ortamı daha uygun duruma getirme tasarımı, Benim işim.
Bu bağlamda, ufacık boyu ve türlü türlü huyu ile huzur bozan günbatımı Apisto (Apistogramma atahualpa) çiftimi, diğer akvaryumdaki daha yaşlı türdaşları ömürlerini tamamlayınca, onların yerine alacağım. Renkleri ile Beni büyüleyen atahualpa'lar; çirkeflik derecesindeki agresyonları ile bu akvaryuma uygun değiller. Çok güzek fakat çok kaprisli bir sevgili gibi onlarla ilişkimiz. Ancak uygun bir akvaryumda, atahualpa türü, muhteşemdir. Bkz. Amazon Düşleri: Son İnka Atahualpa başlıklı konumda sakince yaşayan atahualpa çiftim:
https://www.akvaryum.com/Forum/amazon_dusleri_son_inka_atahualpa_k928770.asp
Kötü huylu balık yoktur; uygun koşulları oluşturamamış akvarist vardır. Ve tüm sorumluluk, akvariste aittir.
Diğer ditherlar ömürlerini tamamladıklarında, akvaryum, discus, tetra ve çöpçü evi olacak.
Öncelikle, sahiplendiğim bir canlıyı ailemden gördüğümden; sonra da, su kalitelerinin genelde ihmal edilebileceğini öngördüğümden; olağanüstü durumlar dışında, akvaryumda beslediğim canlıları, başkasına vermemeyi tercih ediyorum.
Bu yüzden tanktaki düzenleme, diğer türlerin, yaşamlarını olabildiğince en iyi koşullarda yaşamak şartıyla, ömürlerini tamamladıktan sonra şekilleniyor. Bu arada düşünecek ve tasarlayacak zamanım da oliyor. Hiçbirşey için aceleye gerek duymuyorum.
Akvaryum hobisinin, Ben'deki öğretisi, sabit ve stabil koşullar en iyisidir; radikal değişimlerden kaçın; değişim gerekli ise, zamana yayarak yumuşak bir geçiş olsun mantığıdır.
Amaçladığım akvaryuma henüz ulaşabilmiş değilim. Ancak, akvaryumu bu haliyle izlenekten çok keyif alıyorum.
Gelecekte ulaşabilir miyim? Nefen olmasın. [8)]
Son söz: Ben bu pigmentli yaramazları seviyorum.[3)]
[VID]https://youtu.be/BoiE0oUgzUw[/VID]
[:nazar:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.