ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
dadash
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Ağustos 2009 22:41
Son Ziyaret:
12 Ekim 2019 01:19
Toplam Mesaj:
206 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Furkan Baltacıoğu
Doğum Tarihi:
09 Nisan 1990
Yaş:
29
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Lemna Minor Ve Tuz
[QUOTE=Iskarmoz]

Aceleyle yazmışım galiba, anlatmak istediğim: Bitkiler ışık yokluğunda da gelişebilir (çoğu zaman tohum filizlenirken) ve bu ışıksız gelişim döneminde kloroplast oluşturmazlar, beyaz kalırlar. Kloroplastın işi ışığı kullanarak besin üretmektir, ışık yokken bu işe yaramadıklarından karanlıkta oluşmazlar.
Işık yokluğunda gelişme durumu bildiğim kadarıyla sadece tohumdan besin alma evresindeki bitkiler ve parazitik bitkiler yapabiliyor. Bir de kökte, gövdede, gömülü yapraklarda vs. besin depolayan bitkiler yapabilir muhtemelen (soğanların, turpların vs. kışı atlatma yöntemleri bunlar). Besin deposu olmayan ve parazitik olup besleneceği hedef canlı olmayan bitkiler ışık olmazsa açlıktan ölürler.

Dediğim gibi, halihazırda yeşil olan bitki beyazlarsa bitki ölüyor, kloroplastlar parçalanıyor demektir, bunun istisnasını henüz duymadım. Bitki ışık yokluğunda beyaz gelişebilir ancak yeşil olan, gelişmiş bitki karanlıkta kalır ise mutlaka açlıktan ölür diye biliyorum (besin deposu vs. olan bir tür değilse). Ancak internette yeşil, gelişmiş bitkinin karanlıkta ölüm nedenini açıklayacak bir deney/kaynak bulamadım basit aramalarla. Besin kaynağını kullanarak karanlıkta gelişme deneyleri ise bolca mevcut, özellikle fasulye ile (ama tabi su mercimeği ile ilgisi yok bunun).

Akvaryum bitkilerinde nitrat vb. madde yetersizliği, alg, siyanobakteri, yanma vs. olmuyor ise ışığı azaltmanın faydası olmaz bitkiye; ne kadar çok ışık o kadar besin ve gelişim.[/QUOTE]

Teşekkürler ilginiz için, bu son aldığım bitkilerde henüz ölme belirtisi yok, iyice adapte olduklarında sayılarının artacağına inanıyorum,

İyi günler, [:)]
Lemna Minor Ve Tuz
[QUOTE=Iskarmoz]

Güneşten daha kuvvetli ışık sağlayabilirseniz beyazlayabilirler mi bilmiyorum ama güneş altında bile yeşil olan bitki "kuvvetli ışık" nedeniyle beyazlamaz, ışık yokluğunda gelişir bitki, kloroplastlar bir işe yaramadığından oluşmazlar. Halihazırda yeşil olan bitki beyazlarsa bitki ölüyor, kloroplastlar parçalanıyor demektir diye biliyorum.[/QUOTE]

Yorumunuz için teşekkürler, ''ışık yokluğunda gelişir bitki, kloroplastlar bir işe yaramadığından oluşmazlar'' bu yazınızı tam anlayamadım. Kloroplastlar hangi işe yaramadığından oluşmuyorlar? bir de ışık yokluğuna gelişir demişsiniz, düşük ışık mı kullanmam gerekli yani? [EDIT]dadash,2018-06-01 10:51:41[/EDIT]
Lemna Minor Ve Tuz
[QUOTE=dadash]Dostlar yeni lemna minorlar aldım ve akvaryumuma koydum, ama sıkıntı şu ki;
Lemna minorlarım suyun üstünde değil altında kalıyorlar, yapraklar suyun altında kaldıklarından sanıyorum ki çürüyorlar. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?[/QUOTE]

Güncelleme amaçlı alıntı yapılmıştır [:)]
Lemna Minor Ve Tuz
Dostlar yeni lemna minorlar aldım ve akvaryumuma koydum, ama sıkıntı şu ki;
Lemna minorlarım suyun üstünde değil altında kalıyorlar, yapraklar suyun altında kaldıklarından sanıyorum ki çürüyorlar. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?
Lemna Minor Ve Tuz
Teşekkürler yorumlarınız için,
Işığım 15watt gücünde, yarın gidip düşüğüne bakayım İnşallah vardır.
Belki de dediğiniz gibi ışık fazla gelmiştir.

Bu arada hepimizin kandili mübarek olsun.
Lemna Minor Ve Tuz
Mehmet Bey öncelikle teşekkürler yorumunuz için,
Su mercimeği su yüzeyi hareketli olduğu zaman tutunamıyor diye biliyorum. Sump kısmında değişik bir tasarım yaptım sırf su mercimeği için. O göze su alttan giriyor alttan çıkıyor yani sirkülasyon sadece dipte. Sonradan yavru veya su mercimeği yetiştirmek için. Bambu fikrini araştırqcağım, teşekkürler. Şuan 5-6 adet yeşil su mercimeği var açıkçası. Sararmadıkları için hayatta kalmış diyebilir miyiz? Yoksa sararır mı onlar da tuz yediği için?
Lemna Minor Ve Tuz
Kıymetli dostlar herkese merhaba,

Ben kriza gold akvaryumumun sump kısmında nitrat için lemna minor aldım 20 gün oluyor. Aldığımda mikrop varsa kırılsın diye kaya tuzunda beklettim sanırım ondan olacak ki hepsi sarardı. Acaba teşhisim doğru mu? tuzdan dolayı lemna minorlar ölür mü? Selamlar.
Aşağıda 20 gün arayla çekilmiş fotoğraf bulunmakta.
Bakımı:
Philips 8?? Serisi tavsiye edilen 6500kelvin tasarruflu ampül,
Su yüzeyi kesinlikle hareketsiz,
Akvaryumda tuz yok.
Aydınlatma 8 saat.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/79206/290420181348161.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/79206/290420181348301.jpg[/IMG][EDIT]dadash,2018-04-29 13:49:56[/EDIT]
Kriza Gold Ve Albino Chibimbi Sorusu
Değerli dostlar öncelikle merhabalar,

Uzun yıllar önce duboisi beslemiş ve çok mutlu zamanlar geçirmiştik beraber,
Şimdi nasip olursa tropheusa tekradan dönmek istiyorum. İki sorum var müsadenizle;

1.Kriza gold okuduğuma göre kırma diyebileceğimiz türden bir balıkmış. Ben yavrulardan alacağım İnşallah, kriza goldların yavruları da kriza gold mu olur acaba?

2.Albino Chibimbi de kafamı karıştırıyor. İkisi arasında hangisini tavsiye edersiniz selamlarla .

Not: Akvaryumum sumplu 150*50*65 ölçülerinde
Ne kadar sürede su tertemiz olur?
Merhabalar, 
Tanıdık, güvendiğiniz bir yerden 1 litre akvaryum suyu edinip kendi akvaryumunuza dökerseniz çok kısa sürede su oturacaktır. 
Eğer bu imkanınız yoksa bir tutam kadar yem atın akvaryumunuza, böylece amonyak oluşacaktır akvaryumunuzda, Amonyak arttıkça amonyak bakterileri ürer ve döngü nitrit safhasına gelir ve ardından nitrat bakterileri ile beraber pırıl pırıl akvaryumunuz olur. 
Sağlıklı hobiler 
Flower Horn Çeşitleri
Değerli dostlar bir FH buldum ben de bugün videosu ve anüs-vent kontrol fotoğrafı altta, ben dişi olduğunu sandım ama dişi mi ve de sizce formu nasıl ? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar 

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=KtEiYFFA_Ec[/VID]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.