ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
elixira
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Şubat 2019 17:47
Son Ziyaret:
26 Aralık 2019 16:42
Toplam Mesaj:
45 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
31 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
Tesekkur ederim bilgileriniz icin. Soguk su verecegim icin yavas vermek durumundayim. Sofben gercekten cok hızlı suda aktif oluyor o yuzden sofbenden cekme konusunu aklimdan cikarttim. Peki yavaş vererek ortalama kac dakikada 40 litreyi doldururum. Bir saati bulur mu?
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=Adnan53] O konuda alacağınız üreticiden bilgi almanız daha doğru olur. Bence şofbene gerek olmayacaktır. Suyun filtre edilebilmesi için ; düşük debide geçmesi gerekiyor(Saatte filtre ettiği su miktarı kullanma kılavuzunda yazar) . Su yavaş ekleneceğinden ayrıca ısıtmaya gerek kalmayabilir. Filtrede karar verirseniz ; ilk kullanımdan önce kloru önlemişmi diye test etmeyi ve her ihtimale karşı su değişimlerinde sıcaklığı kontrol etmeyi unutmayın. [/QUOTE]
Suyun yavaş ekleneceğini hesaba katttigimizda zaten elektrikli sofben yavas akan suda devreye girmiyor. Bu yuzden sofbensiz kullanacagim zaten. O halde geriye 2 soru kaliyor 40 litre su degistirecek olsam ne kadar surede bu su akar ve gercekten kışın musluktan buz gibi su akiyor. Yavas olsa bile 40 litre su akvaryumdaki suyun sicakligini bozmaz mi?
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Popülasyon düşükse, sıklığı 15 günde bire çıkarabilirsiniz.
Az yemleme, haftada bir gün yem vermeyerek.
[/QUOTE]
Hocam teşekkür ederim tavsiyeniz için ama ben filtre konusunda yardım istiyorum.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=Adnan53] Klor önleyici karbon filtreler var, 80 ~ 100 Tl. arası fiyatlarda, onları araştırın. [/QUOTE]
teşekkürler peki sohbenden su çekmem bir zarara uğratmaz değil mi. Sonuçta sofbende su ani bir şekilde ısınıyor.
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Popülasyonu düşürüp su değişimi sıklığı ve miktarını azaltın derim. [;)][/QUOTE]
Hocam popülasyon zaten düşük. Su değişimi sıklığını ve miktarını azaltmak istemiyorum. Filtre ile hızlıca işimi halletmek istiyorum.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
Hocam iyi hoş diyorsunuz da. Gübrelemenin fazla olması falan değil olay. Şöyle ki bitki ihtiyacı kadar olan maddeyi alacaktır. Diyelim ki kullandığım gübredeki fosfat ve demir tam olarak yetiyor ancak potasyum fazla geliyor. Ben bu su değişimini yapmazsam o potasyum birikecek. Sonunda da sistemi çökeltecek. Gübreyi kısarsam da demir ve fosfat yetersiz gelmeye başlayacak. Su değişimi bitkili akvaryumda bu sebeple yapılır. Evimizdeki akvaryumda su döngüsü olmadığından her zaman yeni su faydalı olur. Elbet su değişimi yapmadan aylarca dokunulmayan kurulumlar vardır ancak sonuçta bir şeyleri garantiye almak sizce de mantıklı değil mi? 19lt Damacanayı kaldırıp akvaryumun içine boşaltmak da ayrı sorun, o damacanayı soba önünde ısıtmak ayrı sorun. Hergün su değişimi için günlük rutin ayarlamak ayrı sorun. Benim gözümde ve kendi rahatıma göre planladığımda en mantıklısı filtre geliyor. Size 19lt damacana veya hergün 10 litre su değişimi daha kolay gelebilir. Benim için sofbenden haftada bir kez su çekmek daha kolay olacak. Bu sebeple bu konuda yardım istiyorum. Konunun başında da zaten bu konuda yardım istedim.
Kayıp Neon Tetra Balıklarım
[QUOTE=basarili1996] akvaryumda kendini gostermeyen saklanan bir beta baligida var birde hocam sence genetik tetra ve gokkusagi tetra ile neonlar uyum icinde yasalar mi ? melekleri akvaryumda cikarmalimiyim hepsini cevaplarsan mutlu olurum teşekkürler simdiden ?[/QUOTE]
Hocam sen en başta söylemen gereken şeyi neden en son söyledin ki. Tabi ki karma bir akvaryumda beta önüne geleni öldürecektir hele öyle toplu dolaşan ufak balık türü asla duramaz beta karşısında. Hadi melekler büyük beta saldırmıyordur belki. Lepistes zebra vb hızlı. Çöpçülerle vatoz zırhlı. Tetraların ise yapacak hiçbir şeyi yok. Belli oldu olay şimdi. Beta öldürmüştür tetraları. Leş tüketen balıkların da var baya. Tetraları tertemiz yapmıştır çöpçülerle vatoz.
tetra türlerinin ne derece birbiri ile uyumlu olduğu konusunda fikrim yok. Genel olarak tetra türlerinin uysal balık türleri olduğunu biliyorum sadece. Bu konuda daha bilgili arkadaşlarımız abilerimiz vardır.
Ben sorunun betadan kaynaklandığını düşünüyorum. Melekleri ellememelisin bence. Karma tropik akvaryumda beta sorun çıkartır. Hele erkekse büyük sorun çıkartır.
Kayıp Neon Tetra Balıklarım
Bendeki melekler gibi duruyorlar. Hadi benimkilerden biraz büyük olsunlar. Yine yavru olmayan neon tetraları yeme ihtimalleri çok düşün. Ben yavrudan hallice neon koymuştum akvaryuma. Dokunmadılar bile.
15 tane neon toplu dolaşıyor. E 2 tane meleğin var. Bu 15 neonu tehdit olarak görüp saldırmış ve öldürmüş olabilirler.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=lemur]İlk akla gelenler:

1)- Akvaryumunuzdaki canlıların ihtiyaçlarını ve biyolojik denge kurmuş olduğunuzu varsayarak, her hafta % 20 su değişimi yapmak yerine sadece eksilen suyu yerine koymanız yeterli olur.

2)- Periyotları kısaltırsanız ve miktarı da ona göre azaltırsanız yani haftada 1 yerine günde ya da iki günde bir değişim yaparsanız bir seferde ekleyeceğiniz su miktarı 40 litreden 6-12 litreye iner.

Su damacanaları standart olarak 19 litredir. 2 damacana suyu oda sıcaklığında birkaç gün dinlendirirseniz kloru gider, sıcaklığı yeterli olur. Karmaşık işlemler yapmanıza gerek yok.[/QUOTE]
Maalesef 19 litrelik damacanaları evde tutamam. Çok fazla boş vaktim olmadığından hatta hiç olmadığından hafta 1 anca yapabiliyorum. Su değişimi yapmam gerekiyor çünkü bitki bakıyorum ve gübre kullanıyorum. Su değişimi yapmazsam kullanılmayan/fazla kalan maddeler birikip çökmeye sebep olacağını düşünüyorum.
[QUOTE=Oguzhank]Ben kendi yöntemimi söyleyeyim.Belki bir fikir verir size.akvaryumum daha küçük sizden 150 Lt vardir.Hergün 2 adet 5lt lik damacana olmak üzere toplamda 10 lt su değişimi yaparim.Size günlük daha meşakkatli gelebilir bilemiyorum.Sularida atmam tuvalette atik su olarak degerlendiririm.Malum memleketin suyu bitti bitecek.150 lt de 10 litre az olduğu için yaz veya kış suyu şurda burda ısıtmama gerek yok.Zira kışın bile akvaryumu 1 derece ya oynatir ya oynatmaz.oda bir sorun olmadi bugüne kadar.Bunlara ek olarak akvaryumda iki dış filtreyi ayni anda kullanirim.öyle yüksek güçlü şeyler değil.Biri 10w diğeri 6w motor.Seste yok yani.Memnunum kurulumdan balik kaybetmiyorum kolay kolay bu şekilde. [/QUOTE]
Dediğim gibi maalesef haftada 1 yapmaya ancak vaktim oluyor.
Sistemi oturtursam filtre ile su değişimi yapmak en basit şey olacak gibi duruyor bulunduğum durumda.

[QUOTE=sedatyagli2004]Merhaba, akvaryum seviyesinin daha yukarısına bir su deposu koymayı düşünebilirsiniz. Google'da plastik su deposu diye aratınca 30 lt'lik 60 Tl olarak çıkan polietilen plastik su deposunu seviyesi akvaryumun üzerinde olacak biçimde yerleştirebilirseniz, sonrasında bu depoya çeşmeden su basıp dinlendirip, daha sonra akvaryuma aktarabilirsiniz. Bu sistem görselliği bozmasın diye balkona kurulup akvaryuma ulaştırılabilir. Saygılarımla. [/QUOTE]
Balkonda bekletmek iyi fikir ancak yine içeri koyup önce suyun ısınmasını beklemek durumundayım bu durumda.
Ben şofbenden suyu filtreye oradan da akvaryuma doldurmak istiyorum. Bu konuda ne kullanmam gerek ve suyun şofbenden geçmesi bir sorun yaratır mı? Bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
Merhabalar 220 litrelik bir akvaryumum mevcut tahminen içinde 180-190 litre su olduğunu düşünüyorum. 1,5 senedir neredeyse her hafta 40 litre su değişimi yapıyorum ancak 5 litrelik damacanalara doldurup 3 gün bekletip damacanalardan tek tek su dökmek gerçekten çok yormaya başladı. Evimde doğalgaz sobası ile ısıtma sağlanmakta yani sular ısınsın diye sobanın önünde bekletiyorum bir de. Hem görüntü kirliliği hem çok yorucu bir de su düzenleyici maliyeti var.
Filtreler varmış sanırım direkt sudaki kloru temizleyen musluktan direkt akvaryuma su doldurmamızı sağlayan ucuz yollu. Bu konuda ne almam gerek yardımcı olur musunuz? Banyoda elektrikli şofbenin su çıkışından(tabi suyu oda sıcaklığında bir dereceye ayarlayacağım.) bu kloru temizleyen filtreye oradan da direkt akvaryuma hortum çekmek istiyorum. Sizce bu yöntem faydalı olur mu? Artıları eksileri nelerdir ve ucuz yollu ne almam gerekir önerilerinizi bekliyorum.
Kayıp Neon Tetra Balıklarım
Melekler ağızlarına sığabilecek her şeyi yerler ama benim görüşüm minicik yavru değillerse dediğiniz gibi neonları yemeleri çok güç. Ama bence saldırmış olabilirler neonlara. Saldırarak öldürmüş olabilirler. Neonların ölülerini çöpçöpler ve vatoz tüketmiş olabilir. Benim büyük boy damızlık ölen lepisteslerimi 3 tane orta boy çöpçü 2 saat içinde tüketmişti örneğin. Benim fikrim bu şekilde.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.