ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gattar5050
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
456
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2010 09:03
Son Ziyaret:
13 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
812 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
187 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berkcan Aka
Doğum Tarihi:
01 Mayıs 1999
Yaş:
19
İl:
Istanbul
Meslek:
Ögrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berkcan Aka

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryum (bitkili)
Malum co2 gazı çok uçucu bir gazdır. Yüzeydeki dalgalanma arttıkça co2 nin sudan uzaklaşması çok daha kolaylaşır. Pipo filtrede bunu çok güzel yapıyor. Gerek yüzeyde oluşturduğu dalgalanma gerekse odadan aldığı havanın, suyun içinden yukarı doğru çıkarken beraberinde götürdüğü su ile birlikte, suyun içerisinde çözümmüş olan co2 gazınında sudan uzaklaşmasına sebep olur. Kaldıki mayalı sistemde co2 gazı çok sağlıklı bir şekilde oluşmuyor(stabil değil, çözünme oranı kabarcık büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre bile değişiklik gösteriyor, sürekli ph dalgalanmaları vs).
Yeni Akvaryum (bitkili)
[QUOTE=ityo39]

İddialı ve kesin olmuş biraz, pipo filtre co2 emmeye başlamadıysa hiçbir faydası olmaz demek yersiz olmuş.

Daha önemlisi bir co2 indikatörü almanızı öneririm, sudaki co2 miktarının yeterliliğinden bahsetmek için.

Son olarak evet dış filtre bence şart, alternatifi haftada 1-2 dip çekimi yapmak, çünkü pipo yeterli mekanik filtrasyonu yapamaz. Diğer bir alternatif yaklaşık 150 lt hacminize uygun iç filtre olabilir. şelale önermem arkadaşın bahsettiği pipo filtre gibi co2 etkinliğini azaltır. Yok etmez ama azaltır...[/QUOTE]
Pipo filtre co2 emmeye başlaması derken neyi kastettiğinizi anlıyamadım. Kendi cümlelerimde böyle bir şey söylememiştim[:?]. Birde yersiz olan konuyuda tam olarak anlıyamadım. Uykum geldi sanırım [:D]
Yeni Akvaryum (bitkili)
Pipo filtre çalıştığı sürece verdiğiniz co2 nin hiç bir faydası olmaz. İmkanınız varsa farklı bir filtre tercih etmelisiniz. Dış filtre yada şelale filtre gibi. Sağlıklı hobiler..
Sıvı Gübre Otomatik Dozaj Makinası.
Akvaryumunuz çok güzel maşşallah. Yanlız siz yaptınız ve sorun yaşamadınız diye doğru olan şeyin bu olduğunu söyliyemeyiz. Eğer akvaryuma gübre verirken demir fosfatı aynı anda verirseniz, tepkimeye girecekleri için kullanılmaz hale gelir. Fosfat oranı belirli bir miktarın üzerindeyken, istediği ph değerini yakalarsa demiri ve bir kaç elementi bağlar( rakamları tam olarak hatırlıyamadım). Sizin akvaryumunuzun canlı yükü çok fazladır, tabanınız sağlamdır, oluşan organik atıklar sayesinde bitkiler tabandan yeteri kadar beslenebiliyorlardır, o zaman gübreleri aynı anda vermeniz çok büyük problemler yaratmaz. Fakat bu durum her tankta aynı olmaz. Bu yüzden demir ve mikro elementi makro besinlerden farklı zamanda vermeliyiz. Amacım yaptığınız ürünü karalamak değil fakat mutlaka çözülmesi gereken problemleri olduğunu düşünüyorum.
Daha Büyük Co2 Hazırlama Ve Yosunlanma Sorunu
Sizdeki co2 sistemini daha önce kullanmadığım için o konu hakkında birşey diyemem. Pellia mosun üzerindeki yosunları, yabancı kaynaklarda, mossun kendisinin çıkarttığını söyliyenler var. Bir kaç kişide aynı durumu yaşamış ve bu mosun üzerindeki yosunların başka bitkilere sıçramadığını söylüyorlar. Bendeki pellia da bu tarz bi oluşum olmuştu fakat kısa süre sonra tankı bozmak zorunda kaldığım için tam olarak anlıyamamıştım. Onun haricinde yanlış görmüyorsam akvaryumunuzda bba var tam bir baş belasıdır. İnternette detaylı bir araştırma yaparak ve forumda daha önce açılmış konuları okuyarak bir önce önlem almanızı tavsiye ederim. Filtrenin emiş borusuna sünger takarsanız karideslerinizi yada yavrularınızı çekmesini engelliyebilirsiniz. Aksi halde şans eseri kurtulan yavruların haricinde hepsini çeker. Özellikle yavrular bu konuda oldukça güçsüz ve tecrübesiz oluyorlar. Bahsettiğiniz difizörün resmini koyarsanız ne demek istediğinizi daha sağlıklı olarak anlarız. Dıy yapılan co2 sistemlerinde en güzel verim Ista yada çin malı difizörlerden alınıyor. Elinizdeki yeni difizörden büyük kabarcıklar çıkıyorsa, boşluk kalmış olabilir. Co2 nin çıkış hızını görebileceğimiz bi resimde olursa, o konuda da daha fazla yardımcı olabiliriz. Sağlıklı hobiler..
Sıvı Gübre Otomatik Dozaj Makinası.
Sistem çok güzel elinize sağlık. Fakat demiri fosfatı nasıl ayırıcaz?
Axolt
Axoltlar suyun dışına çıkmıyorlar. Yani yarı su yapmanız hiç bir anlam ifade etmez.
Akvaryumu Bedava Verecek Hale Geldim!
Akvaryumun her tarafını aliminyum folyo ile kapatın. Yanlız dikkat edin hiç boşluk kalmasın. İğne deliği kadar yerden giren ışınlar akvaryumun içerisinde kırılarak büyük bir alanı aydınlatabilir. Bu şekilde 10 gün boyunca kapalı dursun akvaryumun etrafı. Işıkları bile açmayın. Sadece yem vereceğiniz zaman üstten küçük bir bölümünü açarak yemleme yapın ve ardından hemen kapatın. 10 gün sonra açtığınızda cam gibi olur akvaryum. Sağlıklı hobiler.
Akvaryumu Bedava Verecek Hale Geldim!
Eğer problem yeşil su ise öneriler farklı olur, yok eğer beyaz bir sis bulutu ise yapılacaklar çok daha farklıdır. En kısa zamanda fotoğraf yüklerseniz daha net konuşabiliriz.[EDIT]gattar5050,2019-04-17 17:18:50[/EDIT]
45x45x45 Filtre Önerisi
Aslında 603b ler güzel filtre. Çok sessiz çalışıyor ama motoru çok güçsüz. İdeal basış yüksekliği 80cm yazıyor üzerinde. Mekanik temizliğide güzel yapsın diye içine elyafıda biraz bol koyarsanız kısa sürede debisi düşüveriyor. Bu arada internette 2211 ler 330₺ civarı isterseniz bi göz atın. Eğer 603 alırsanız, filtreyi akvaryumdan çok aşşağıda çalıştırmamaya özen gösterin. İçinide kaliteli substratlar ile dolurursanız biyolojik olarak etkili olacaktır. Mekanik temizliğide küçük bir iç filtreye elyaf doldurarak sağlıyabilirsiniz bence.
Sağlıklı hobiler..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.