ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gattar5050
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
161
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2010 09:03
Son Ziyaret:
10 Saat 43 Dakika önce
Toplam Mesaj:
381 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
239 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berkcan Aka
Doğum Tarihi:
01 Mayıs 1999
Yaş:
19
İl:
Istanbul
Meslek:
Ögrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

O, genç bir tropikalci akvarist. Berkcan Aka

SON 10 MESAJI

Tropikal Akvaryum İçin Tür Önerisi
Oldum olasi bitkili akvaryumlarda guramileri cok begenmisimdir. Tavsiye ederim.
Su Maymunundan Misket Gübre Yapımı
[QUOTE=Fishbone]Tam anlatamamış olabilirim. Su maymunlarını sıvı gübrelerin içine atacağız ( mesela demir, potasyum, nitrat vs.. çözeltilerinin ) Burda su maymunu gübreyi içine çekip şişecek. Sonra gübre dolu su maymununu akvaryum kumuna, köklerin dibine yerleştireceğiz. Aynı misket gübre mantığıyla. Sonra kökler su maymununa temas ettikçe ( bilindiği gibi su maymunu jel kıvamındadır ) su maymununun içine girecek. Kökler su maymununun içinde olan gübrelere temas ettikle su maymununun içindeki gübreleri çekecek. Yani misket gübre veya akıllı gübre mantığıyla. Ama bunun iyi tarafı şu olacak misket gübrede olduğu gibi kumu belli bir süre sonra balçık haline getirmeyecek. Veya kumu karıştırınca dağılıp suya karışmayacak.[/QUOTE]
Ben sizi anladim ancak atladiginiz bir nokta var. Su maymunlari kuru ortama alinmadigi surece salinim yapmaz. Yani kumun altinda da olsa suyun icinde oldugu icin icine cektigi gubreyi salmicaktir. Diger yandan abilerin dedigi gibi plastik ve benzere ekipmanlari bile akbvaryumlarimizdan uzak tutmaya calisirken, boylesi zararli ve kimyasal bir seyi akvaryum ortamina sokmak hicde akillica olmaz.
Su Maymunundan Misket Gübre Yapımı
Su maymunlari icinde bulunduklari suyu cekerler. Kuru ortama birakildiklarinda yavas bir sekilde salinim yaparak suyu disari birakirlar. Maymunlara gubreyi cektirebilsek bile maymunlar akvaryumun icerisinde oldugu surece tekrar salinim yapmazlar.
Yeni Tank Soruları
Hiç yurt dışı alışveriş tecrübem olmadı bu yüzden çekinerek yaklaşıyorum ancak sizden bir cesaret almadım değil şimdi:) Yakında yeni bir tank kurulumuna başlıcam basit bitkiler düşündüğüm için bu tarz bir armatür işimi görür gibi.
Yeni Tank Soruları
Linkini verdiğiniz armatürü sorunsuz getirebilirseniz bende sipariş vericem ben pek güvenemedim.
Cubalarda Ne Olduğunu Bilmediğim Yosun
Bu yosun su değerlerinin bozulmasıyla ortaya çıkıyor. 4 aydır mücadele ediyorum denemediğim yöntem ilaç kalmadı. 1 haftalık karartma yaptım bütün bitkilerim neredeyse çürüdü. Yosunlar banamısın demedi. Karanlıkta bile uzamaya devam etmişler. Canlıları elimden çıkardığımda akvaryumu bozacağım.
40x40x50(uzunluk) Balık Öneriniz ?
Göksan abi öncelikle bana göndermiş olduğun mesajdan herkesin yararlanabilmesi için cevabımı buradan vermek istedim. Lepisteslerdeki bel kırılmasının bir çok nedeni vardır. Herşeyden önce bu hobiye başlarken sağlıklı ve güzel kondisyon kazandırılmış canlılar ile başlamalıyız. Ne yazıkki günümüz petshoplarından temin edilen canlılar geçirdikleri zorlu süreçten ötürü bu kriterlerimize uyum sağlayamıyorlar. Canlılarımızı temin ederken daha çok üretim hanelerden ve hobicilerden alışveriş yapmayı tercih etmeyi göz önünde bulundurmalısınız. Ben F0 balıkları bile strese girmemiş yerli balıklara değişmem. Bu işlemi layığıyla yerine getirdikten sonra en sağlıklı balığın bile hastalanmaması için yerine getirmemiz gereken temel ihtiyaçları vardır. Bunlar sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam ortamı. Öncelikle balıklarınıza mümkün olduğu kadar çok çeşit yem vermeyi deneyin. Bütçenizin el verdiği kadarda kaliteli markaları seçmeyi deneyin. Canlı doğuran gibi protein ihtiyacı yüksek olan balıklara canlı yemi kesinlikle eksik etmeyin. Ben yetişkin balıklarıma bile haftada 1 defa artemia 2 defa pire veriyorum. Harika kondisyona sahip canlılar edindik ve mükemmel bir diğet ile besliyoruz. Hala akvaryumda problemler var ise bu bizim sağlamaya çalıştığımız yaşam şartlarının uygun olmadığını gösterir. Lepisteslerin özellikle erkekleri akıntıyı sevmez kuyruk yapıları vücut yapılarına oranla daha büyük oldukları için kolay yorulurlar ve strese girerler. Strese giren balık her türlü hastalığa karşı açık hale gelir. Lepistes akvaryumunda dişi erkek oranı stabil tutulmalı. Bunca şeye dikkat ettik ve hala problemler mi yaşıyoruz. O zaman geriye sadece su şartlarımızın el verişli olmadığını anlamış oluruz. Mümkünse bir test kiti temin edin. Akvaryumundaki su kimyasının ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz. Akvaryumdaki amanyok ve nitrat fazlalığı başlıca problemlerimizdir. Bu durumu sık su değişimi yaparak kontrol ettiğimizi düşünebiliriz bu bir nebze doğrudur ancak ya suyumuzun içerisinde bulunması gereken ideal nitrat seviyesindende aşağıya düştüysek? Bu gibi durumlarda mutlaka test aletleri kullanılmalı ve durum net bir şekilde göz önünde bulundurulmalı. Akvaryumunuzdaki biyolojik dengenin yetersiz olması ki sizin tankta buna benzer bir durum var gibi. Yerini değiştirmek için köklerini hareket ettirdiğiniz bitkileriniz suyun kimyasını ani şekilde değiştirmiş ve sorunlarla karşılaşmaya hazır hale gelmiş olursunuz. Küçük akvaryumlarda su değerlerini mümkün olduğunca stabil tutmalı ve kumla çok fazla oynamamalıyız.
Umarım dediklerimden birşey anlamışsınızdır :) Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Yine anlayamadığınız bir durumda tekrar anlatmaya ve elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
Lepistesler kaliteli ve dayanıklı balıklardır.[:)]
Dış Filtreden Bezdim Şelale Filtreye Dönüş ?
Ben sunsun un yeni serileri hariç bütğn modellerini kullandım. Hepsindende çok memnun kaldım.
Dış Filtreden Bezdim Şelale Filtreye Dönüş ?
Hiç biri dış filtrenin yerini tutmaz. Ne yazikki çin malı ürünlerde bu tarz problemler yaşanıyor. Eheim jbl gibi ürünleri göz önünde bulundurabilirsiniz veya ben sunsunuda öneririm gerçekten çok memnunum.
Bitkili Akvaryumda Led Ve Başarı
Bu tankları kurarken yosun problemleri yaşadınızmı? Ölçüm kitleri ile su değerlerinizi kontrol ettinizmi? Bende smd ledler ile bir miktar başarı elde ettikten sonra üzerlerinde detaylı bir çalışma yapmayı planlıyorum. Genel olarak alternatif ışık gözlemlerimde florasan lambaların yerini hiç bir şeyin tutmadığı kesin. Ancak smd ledler power led e göre daha ucuz oldukları için üzerinde durulması gereken bir alternatif bence. Yakın zamanda yeni bir tank kurmayı düşünüyorum bu yüzden bu konunun yakın takipçisiyim.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,616,672 Mesaj
  • 383,736 Konu
  • 91 Forum
  • 133,433 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,309 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.